خانه کمال الدین طباطبایی ، جواهر خیابان صفا

کهن­‌ترین بافت تاریخی بخش غربی کشور در شهر بروجرد قرار دارد. در بخش کهن شهر بروجرد حدود ۵۰ خانه قدیمی وجود دارد که بیشتر آنها در مجله سوفیان که از قدیمی­ترین محله‌­های این شهر است، واقع شد‌ه‌­اند. در این محله مجموعه خانه‌­هایی وجود دارد که به نام مجموعه طباطبایی‌­ها شناخته می‌­شود و علاوه بر خانه­های تاریخی، شامل چندین مقبره و مکان عمومی هم می­‌شود و بیشتر آن‌ها در دوره صفویه و قاجاریه ساخته شده‌­اند.خانه کمال الدین طباطبایی که بخشی از این مجموعه است، قدمتی در حدود ۱۸۰ سال دارد و در دوره قاجاریه ساخته شده است.

خانه کمال الدین نبوی طباطبایی که در دوره‌­ای هم خانه فرهنگ بروجرد بوده است در خیابان صفا، کوچه آقا احمدی قرار دارد. کمال الدین نبوی طباطبایی از روحانیون و از خانواده سادات طباطبایی بروجرد به­نام بروجرد بوده‌است. اهمیت خانه کمال الدین طباطبایی به دلیل و در و پنجره‌های چوبی، نمای آجری و کاشی‌های به کار رفته در آن است.

این خانه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در طول سال­‌هایی که از ساختش می­‌گذرد بارها مرمت شده و تغییرات زیادی در آن انجام شده است.

خانه­ طباطبایی ، زیبایی فروتنانه آجرهای قدیمی و پنجره‌­های چوبی

وقتی پا به خانه طباطبایی بروجرد بگذارید زیبایی این بنای آجری با درها و پنجره‌­های چوبی به رنگ آبی تمام هوش و حواس­تان را به خود جلب می­‌کند. در خانه هم مانند تمام خانه‌­های سنتی ایرانی یک بخش اندرونی و یک بخش بیرونی وجود دارد. برای دسترسی به فضای اندرونی پس از وارد شدن از در ورودی باید از یک دالان عبور کنید. پس از گذشتن از دالان به حیاط عمارت می‌­رسید که با بنای خانه طباطبایی در بخش شمالی حیاط قرار دارد. این عمارت سه طبقه است و طبقات آن به شکل قرینه ساخته شده اند.


در سفرزون بخوانید: تنگه هلت پلدختر ، جادوی طبیعت لرستان در دل سخت سنگ‌ها


ورودی خانه یک در ورودی دو لنگه چوبی است که به دالان طولانی باز می‌­شود که مانند تمام خانه­‌های مهم دوره قاجاریه این دالان چندین ورودی دارد که معمولا یکی به بخش اندرونی می­رسد و ورودی دیگر به اصطبل راه دارد.

برگردیم به خانه کمال الدین طباطبایی، گفتیم که عمارت اصلی در ضلع شمالی حیاط قرار دارد؛ در ضلع جنوبی انبار، آشپزخانه و حمام قرار دارند که این بخش­‌ها اصولا در این سبک خانه‌­ها بیرون از عمارت اصلی هستند. در بخش غربی حیاط مجرای آب و یک بهار خواب و در بخش شرقی فقط یک دیوار بلند با نمای طاقی شکل وجود دارد.

جزئیات دیگری از خانه طباطبایی

در اتاق‌­ها، شاه‌­نشین و نشیمن خانه نقاشی­‌های زیادی به چشم می‌­خورد که یکی از این نقاشی­‌ها که بر بالای شومینه وجود دارد نام نعمت­‌الله از نقاشان مشهور بروجرد حک شده است.


در سفرزون بخوانید: مسجد جامع بروجرد ؛ تاریخ نهفته در معماری


زیباترین بخش این عمارت ۵۰۰ متر مربعی، شاه­‌نشین طبقه اول است. این شاه­‌نشین دارای بخش اندرونی و بیرونی است که این بخش­‌ها با ارسی­‌های سه لنگه از هم تفکیک شده‌­اند. در قسمت جلویی شاه­‌نشین یک پنج دری با شیشه­‌های رنگی وجود دارد که  قسمت بالای به شکل خورشید طراحی شده است. زمانی که این عمارت به عنوان خانه استفاده می­‌شده است، طبقه وسط محل سکونت اصلی اعضای خانواده بوده است و طبقه بالا بیشتر در فصل تابستان استفاده می‌­شده و به تابستان­‌نشین معروف بوده است.

 


آدرس خانه کمال ادلین طباطبایی روی نقشه گوگل

خانه کمال الدین طباطبایی در حال حاضر در اختیار شهرداری شهر بروجرد است و به عنوان موزه مردم­‌شناسی استفاده می‌­شود. در این موزه آثاری از دوره قاجار مانند صنایع دستی، عکس­‌های تاریخی و نقاشی نگهداری می‌­شود.

 

نمای ۳۶۰ درجه خانه کمال الدین طباطایی