8.0
امتیاز

نکات مثبت

  • طبیعت بسیار بکر و کم تردد
  • آب و هوایی بسیار پاک و کوهستانی
  • آبی به زلالی اشک چشم
  • فاصله کم تا پایتخت

نکات منفی

  • برای همه افراد مناسب نیست.
  • دسترسی دشوار
  • سردی آب گاهی آزار دهنده است.
  • نیاز به آمادگی جسمانی بالایی دارد.
سایدا سفر

برای اکثر ما سفر کردن به معنای طی کردن مسافت‌های طولانی و صرف وقت و هزینه زیاد است. اما همواره اینطور نیست. گاهی در همسایگی خودمان مناطقی دیدنی وجود دارند که حتی از وجود آنها نیز خبر نداریم. اکثر اهالی تهران در اوقات فراغت و تعطیلات سفر به شمال کشور را ترجیح می‌دهند. مسافران در این مسیر آنقدر روی رسیدن به مقصد متمرکز می‌شوند که از دیدنی‌های حین راه غافل می‌مانند. شاید شما نیز چندین بار در این مسیر از شهرستان پلور گذر کرده باشید، بی آنکه بدانید یکی از زیبا‌ترین تنگه‌های طبیعت زیبای ایران عزیزمان در این شهرستان قرار دارد. اگر اینبار از شهر پلور عبور کردید، کمی توقف کنید تا وارد دره زمان شوید.

در ادامه با سفرزون همراه باشید تا این دره زیبا را کامل بشناسید:

دره زمان کجاست؟

دره زمان نام تنگه‌ای زیبا و بکر در دل شهرستان پلور استان مازندران است. زمانی که تابلوی ورودی شهرستان پلور را در جاده مشاهده کردید، باید از جاده اصلی خارج شده و عازم جاده فرعی شهرستان پلور شوید. بعد از اینکه کمی مسیر را طی نمودید، در سمت چپ خود یک جاده فرعی دیگر را مشاهده خواهید کرد که شما را به سمت رودخانه لار هدایت می‌کند. شما باید این مسیر را پیش بگیرید تا به یک پل سنگی برسید. دقیقا از همان پل سنگی سفر شما به دره زمان آغاز خواهد شد.

افسانه‌های زیادی درباره این تنگه زیبا گفته می‌شود. افسانه‌هایی در مورد فرار محلیان به این تنگه برای دوره از حمله دشمنان و مخفی کردن گنج‌هایشان در همین منطقه و همچنین تلاشی که نسل‌های بعدی برای یافتن این گنج‌ها کردند. اما نه تنها برای این افسانه‌ها، بلکه برای یافتن هوایی خنک و پاک قطعا باید به این نقطه زیبا از آمل سفر کنید. اما واقعا چرا باید دره زمان را برای سفر انتخاب نمود؟

آدرس رودخانه لار (دره زمان) روی نقشه گوگل

دره زمان، تفریحی دل‌پذیر در گرمای تابستان

شاید تا به حال نام تنگه واشی به گوش شما خورده باشد یا اینکه حتی یک بار از این تنگه زیبا بازدید کرده باشید. اگر این چنین باشد، باید بدانید که دره زمان شباهت زیادی به تنگه واشی دارد. همانند تنگه واشی، داخل این دره زیبا یک رودخانه خنک و زلال جاری است که می‌توانید داخل آن آب تنی کنید. جالب است بدانید که در برخی مناطق عمق رودخانه به یک و نیم متر نیز می‌رسد و جریان زیادی نیز دارد!

این رودخانه باعث پاکی هوای منطقه شده و البته که هوا را بسیار سردتر کرده. این منطقه به نوعی کوهستانی است و قطعا باید انتظار هوای سردی را داشته باشید. شاید در پاییز و زمستان بازدید از این منطقه آنقدر هم دل‌چسب نباشد، معمولا در این فصل‌ها نیز بازدیدکننده زیادی به سراغ اینجا نمی‌آید. از طرف دیگر فصل‌های گرم سال همانند تابستان، موقعیتی عالی را برای سفر به این منطقه ایجاد می‌کنند. زمانی که از گرمای هوا خسته شده‌اید و دلتان می‌خواهد نفسی تازه کنید، بهتر است همان لحظه به یاد دره زمان بیافتید.

تنگه دره زمان
تنگه دره زمان
در سفرزون بخوانید

دره زمان ، تنفسی جانانه در طبیعت

تقریبا می‌توان گفت که آلودگی در این منطقه نزدیک به صفر است و جزء مناطقی به شمار می‌آید که می‌توانید در آنجا اکسیژن خالص تنفس کنید. به دلیل جاری بودن رودخانه، هوا اصلا رطوبت زیادی ندارد و می‌توانید حتی در گرمای تابستان و تابش مستقیم آفتاب نیز از نسیم خنکی که بر رودخانه می‌گذرد استفاده نمایید.

مسیر ترکیبی از پیاده‌روی در خشکی و آب است. به این منظور بهتر است لباس مناسبی را انتخاب نمایید تا از خیس شدن آن نگران نشوید! البته همانطور که ذکر کردیم، این مسیر تنها در آب نیست و کمی هم باید در مسیر خشکی پیاده‌روی کنید. همانند هر چیز دیگری، انتهای مسیر برای افرادی که به آخر رسیده‌اند، یک جایزه خاص در نظر گرفته است. در انتهای این مسیر یک آبشار بسیار زیبا قرار دارد که روح و جان انسان را حسابی تازه می‌کند.

تور دره زمان

تفریح در دره زمان ، رودخانه نوردی

رودخانه نوردی یکی از تفریحات هیجان انگیزی است که می‌تواند در دل گرمای تابستان، عطش و  خستگی را از جان و تن شما دور کند. البته برای رودخانه نوردی در دره زمان، نیاز به آمادگی جسمانی بالایی خواهید داشت. در برخی از قسمت‌های دره زمان، عمق آب به حدود یک و نیم متر می‌رسد و به همین خاطر، راه رفتن در آن تبدیل به یک چالش بزرگ خواهد شد. معمولا افرادی که قصد رودخانه نوردی در این دره را دارند، با یکدیگر قرار می‌گذارند تا به صورت گروهی در این تفریح هیجان‌انگیز شرکت کنند. پس شما نیز بهتر است به تنهایی قصد رودخانه نوردی در دره زمان را نکنید، زیرا در قسمت‌هایی از آن، مسیر می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

تنگه دره زمان
تنگه دره زمان | رودخانه نوردی

جاذبه‌های نزدیک دره زمان

فاصله تا سد لار : ۱۵ کیلومتر

فاصله تا امام زاده هاشم : ۲۰ کیلومتر

فاصله تا پیست آبعلی : ۲۶ کیلومتر

پیست آبعلی | دره زمان
پیست آبعلی

اقامت و کمپینگ در تنگه زمان

باید بدانید که در دره زمان اصلا امکان اقامت در هتل یا حتی اماکن بوم گردی وجود ندارد. نزدیک‌ترین هتل به شما، در شهر آمل خواهد بود. همچنین باید بدانید که کمپینگ در تنگه زمان نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. دلیل آن هم عدم وجود دشت‌های وسیع مناسب برای کمپینگ و همچنین سرمای بی‌حد و اندازه هوا در شب‌ها است. پس بهتر است سفر به تنگه زمان را یک سفر یک روزه بدانید.

رودخانه نوردی
دره زمان

بهترین فصل سفر به دره زمان

بهترین فصل سفر به دره زمان را باید تنها و تنها فصل تابستان دانست. البته کسانی که طاقت سرمای بیشتری دارند می‌توانند در فصل بهار به این منطقه زیبا سفر کنند و از سرسبزی طبیعت در فصل بهار نیز لذت ببرند. اما همانطور که انتظار می‌رود، هوای دره زمان بسیار سرد و کوهستانی است و مسیر دسترسی به آن در شش ماه دوم سال کاملا مسدود می‌شود. از اواخر شهریور تا اوایل اردیبهشت ماه به هیچ وجه نباید خیال سفر به دره زمان را داشته باشید. زیرا هوا خیلی سرد است و جاده بسیار خطرناکی انتظار شما را می‌کشد. اما در فصل تابستان می‌توانید از گرمای هوای پایتخت به این دره زیبا پناه ببرید و تا چند روز حتی با تصور آب زلال داخل این دره، احساس سرما کنید!

در نهایت باید گفت که دره زمان یک جاذبه توریستی تازه کشف شده است. البته سالیان سال محلیان از اینجا استفاده می‌کردند، اما توریست از نقاط مختلف برای دیدن اینجا نمی‌آمد. در حال حاضر هنوز هم توریست‌های زیادی در اینجا حضور ندارند، در نتیجه هنوز هم خاصیت بکر و خلوت خود را از دسته نداده. پیش از اینکه اینجا نیز همانند تنگه واشی شلوغ شود، بهتر از آن بازدید نمایید و نفسی تازه کنید.

اطلاعات بازدید از دره زمان

ساعت بازدید پیشنهادی: شش صبح تا پنج عصر

هزینه بازدید: رایگان

آدرس دره زمان : مازندران، پلور، دره زمان

مسیر دسترسی به دره زمان

فاصله تهران تا دره زمان پلور 

تنها مسیر دسترسی به دره زمان از طریق جاده‌ زیبای هراز خواهد بود. اگر از سمت تهران عازم می‌شوید، پس از پلور و ابتدای جاده لار، باید اولین دور برگردان را بپیچید و به سمت تهران بیایید. سپس سمت راست خود یک دو راهی مشاهده خواهید کرد که یک سمتش ما را به جاده لار و سمت دیگر شما را به دره زمان هدایت می‌کند. جاده سمت چپ را انتخاب کنید و بعد از طی کردن حدود پنج کیلومتر وسیله نقلیه خود را پارک کنید و پای پیاده به سمت دره بروید. مسیر اصلا طولانی نیست و از شرق تهران تا دره زمان تنها حدود یک ساعت و ۴۵ دقیقه فاصله است.

دره زمان
دره زمان

هنگام بازدید از دره زمان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

زمانی که عازم دره زمان می‌شوید، باید در نظر داشته باشید که در برخی از قسمت‌های مسیر عمق آب تا کمر شما نیز می‌رسد. در نتیجه نباید پول کاغذی، وسایل دیجیتالی و یا لباس‌های گران قیمت بر تن داشته باشید. البته برای اینکه چنین وسایلی را همراه خود ببرید، می‌توانید کیسه‌های ضد آب تهیه نمایید و وسایل خود را درون آن قرار دهید. اگر دسترسی به چنین کسیه‌ای ندارید، می‌توانید از ۳ عدد کیسه زیپ کیپ استفاده کنید.

وسایل خود را درون یک کوله پشتی قرار دهید تا دستانتان آزاد باشد. به این شکل تعادل بهتری خواهید داشت و به راحتی در آب قدم بر می‌دارید. وسایل دیجیتالی و پولی که درون زیپ کیپ قرار دادید را در بالاترین قسمت کوله پشتی قرار دهید. به این ترتیب دیگر نگرانی شما از بابت خیس شدن آنها کمتر می‌شود.

مهم‌ترین چیز پاپوش است. باید از یک پاپوش مناسب استفاده کنید. اگر یک کتانی کهنه دارید که دیگر مثل سابق قابل مصرف نیست، بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در غیر این صورت می‌توانید یک صندل پشت دار تهیه کنید تا هم آب از آن عبور کند و هم کف پای شما را پوشش دهد. در قسمت‌هایی که وارد دشت باز می‌شوید، تابش آفتاب به صورت مستقیم خواهد بود. به همین منظور بهتر است کلاه و عینک آفتابی همراه داشته باشید.

شما برای ما بنویسید

سفرزونی‌ها عزیز، آیا تا به حال به دره زمان سفر کرده‌اید؟ در چه فصلی به این دره زیبا رفته‌اید؟ به نظرتان هنگام بازدید از این دره چه نکاتی را باید رعایت کرد؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.