واقعا ما از سفر کردن چه انتظاری داریم؟ آیا یه مکان شلوغ را ترجیح می‌دهید یا بازدید از طبیعی بکر و خلوت؟ چه انتظاری از مسافرت کردن دارید؟ اصلا هدف شما از سفر چیست؟ اگر یک طبیعت‌گرد باشید، قطعا همیشه به دنبال کشف جاذبه‌های طبیعی بکری هستید که هیچ کس تا به حال پای خود را در آن جا نگذاشته. اما خب یافتن چنین جایی با وجود این حجم از طبیعت‌گرد کار ساده‌ای نیست. به هر حال هنوز هم مکان‌هایی هستند که پای کمتر کسی به آنجا رسیده و باز هم همان بافت سنتی، طبیعی و بکر خود را دارند. در این میان می‌توان به دره عشق واقع در چهار محال و بختیاری اشاره کرد. دره‌ای که حداقل با شنیدن نام آن نیز ترغیب می‌شویم تا از آن بازدید کنیم. با سفرزون طبیعت‌گردی در دره عشق را تجربه کنید.

علت نام گذاری دره عشق چیست؟

عشق کلمه زیبایی است و همه ما شنیدن نام عشق به یاد زیبایی‌ها می‌افتیم. به همین دلیل است که پیش از هر چیز زمانی که صحبت از دره عشق به میان می‌آید، پیش از هر چیز تصور می‌کنیم که علت نام‌گذاری این مکان طبیعی، زیبایی و دل فریبی آن است. البته این برداشت نیز اشتباه نخواهد بود زیرا واقعا طبیعت بکر اینجا دل هر کس را به دست می‌آورد.

دره عشق - ۱
دره عشق - ۱
دره عشق - ۲
دره عشق - ۲

اما برای اینکه دلیل اصلی نام‌گذاری این دره را بیابیم، باید داستان را از دهان اهالی بومی این منطقه بشنویم. زمانی که از بومی‌های منطقی بپرسیم که چرا این دره را دره عشق نام‌گذاری کرده‌اند، قطعا داستان‌هایی از عشاق قدیمی خواهید شنید. مردم این منطقه بر این باور هستند که در روزگاران قدیم عاشق و معشوقی در این دره زندگی می‌کردند اما هر کدام در یک سمت این دره پهناور قرار داشتند.

در آن زمان پل کنونی بین دو سمت دره وجود نداشت و این دو عاشق باید به دل رودخانه می‌زدند تا بتوانند به دیدار یکدیگر بیایند. به همین دلیل است که نام این دره را دره عشق گذاشته‌اند. البته سندی تاریخی در این مورد وجود ندارد اما قطعا داستان زیبایی است که می‌توان در مورد منطقه‌ای در دل طبیعت بیان کرد.

دره عشق زیبایی محض طبیعت بکر

یک لحظه چشمان خود را ببندید، صدای پرندگان را به همراه صدای وزش باد و جوش و خروش رودخانه‌ای که به صخره می‌خورد را تصور کنید. نسیم خنکی که از روی رودخانه برخواسته و به صورت شما برخورد می‌کند. پاشیدن قطرات خنک آب را روی صورت و پوست خود حس کنید. انگار که طبیعت شما را نوازش می‌دهد. قطعا این همان چیزی است که هر کس از طبیعت‌گردی انتظار دارد.

در دل طبیعت چهار محال و بختیاری، رودخانه‌ای پر جوش و خروش تبدیل به صدای اعتراض دره‌ای زیبا با نام دره عشق شده. این رود یادگار خاطرات زیادی از گذشته تا به امروز است و همواره در حال فریاد کشیدن است. فریادی که شاید از سر دلتنگی خاطرات گذشته باشد. این رود مسیر خود را از دل این دره ادامه می‌دهد و دلاورانه مسیر خود را به سمت خلیجی آرام و دنج ادامه می‌دهد. سینه این رود زخم خورده خرده سنگ‌های بستر رود است اما با سینه‌ای سوخته به مسیر خود باز هم ادامه می‌دهد.

دره عشق - ۳
دره عشق - ۳
دره عشق- ۴
دره عشق- ۴

طبیعتی بکر و دست نخورده

اما طبیعت بکر اینجا با دیدن این صحنه اشک می‌ریزد و حاصل این اشک چشمه‌های جوشانی خواهد شد که از دل زمین بیرون می‌زنند. چشمه‌هایی زلال و همانند اشک چشم اما شیرین‌تر از شربتی گوارا که در نهایت خود را به دل این زیبا می‌رساند. حیوانات زیادی برای دل‌داری مادر طبیعت به کنار او جمع می‌شوند اما چه فایده که همیشه پای انسان در میان است….

سنگینی بار مادر طبیعت کم نبود که انسان جاه طلب در این منطقه شروع به خانه سازی کرد. اما مادر طبیعت هرچه باشد مادر است. او انسان را نیز همانند فرزندان دیگر خود عاشقانه در آغوش گرفت و به او اجازه داد تا آزادانه در آنجا زندگی کند…

تلفیق این همه زیبایی تبدیل به دره‌ای شد که امروزه ما آن را دره عشق می‌دانیم …. دره‌ای که با یک بار دیدن آن حال و حوایمان عوض می‌شود و به اصل خویش باز می‌گردیم. همان اصلی که از بهشت آمده و همیشه با شنیدن صدای رود و طبیعت به یاد روزگار خود در آن باغ ملکوتی می‌افتد.

دلایل جذابیت دره عشق

این دره زیبا در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. قطعا برای دیدن زیبایی این دره زیبا باید مسافت زیادی را پشت سر بگذارید، به همین دلیل باید بدانید که چرا سفر به این دره زیبا ارزش پیمودن این مسیر طولانی را دارد.

حضور رودخانه کارون

پیش از هر چیز باید بدانید بلندترین رود ایران که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، در میانه مسیر خود از این دره زیبا می‌گذرد. درست حدس زدید، منظور دقیقا رودخانه کارون است. رودخانه کارون با ۹۵۰ کیلومتر طول، بلند‌ترین رودخانه ایران و مهم‌ترین رود این استان محسوب می‌شود.

دره عشق - کارون
دره عشق – کارون

رودخانه پر جوش و خروش کارون باعث آبادانی این منطقه شده و در حقیقت دره عشق طبیعت و زیبایی خود را مدیون این رودخانه همیشه جاری است. زیبایی این رود واقعا وصف ناپذیر است و تنها باید با چشم خود ببینید تا بتوانید این همه زیبایی را درک کنید. جالب است بدانید که آنقدر جوش و خروش این رودخانه زیاد است که برخی مسافران به قصد وایت واتر رفتینگ به این دره زیبا سفر می‌کنند.

آبشار ۱۰۰ متری دره طبیعت

دره عشق - آبشار اصلی

آب جاری و آزاد است و اصلا نمی‌خواهد یک جا ثابت بماند. ثابت عامل مرض است و در مورد آب جاری این مریضی تبدیل به گندیگی می‌شود. آب همیشه باید در جریان باشد، آب که در جایی ساکن ماند، به سرعت می‌گندد و تبدیل به باتلاق می‌شود. آب چشمه به خاطر دل سنگی کوه از آن بیرون زده و خود را شجاعانه از ارتفاعی یکصد متری به پایین پرتاب می‌کند. او جاری می‌شود و در حین عبور خود حیوانات زیادی را سیر آب می‌کند، به طبیعت جان می‌دهد و نهایت خودش را به رود می‌رساند. دیدن این منظره برای ما انسان‌هایی که سکون را به حرکت ترجیح می‌دهیم واقعا درسی بزرگ است.

منطقه حفاظت شده هلن

در سال ۱۹۳۱ پرستاری دلسوز با نژاد آمریکایی در این مکان بیمار‌های زیادی را از سر خیر خواهی درمان کرد. نام این پرستار هلن بود و با یکی از عشایر بختیاری ازدواج کرده بوده. به پاس زحماتی که او در این منطقه کشید، نام اینجا را منطقه حفاظت شده هلن گذاشتند. منطقه حفاظت شده هلن فضایی ۴۰ هزار هکتاری است که در  آن از گونه‌های حیوانی و گیاهی حفاظت می‌شود. تنها یک چهارم این مناطق را مراتع و چمن‌زا تشکیل می‌دهند و مابقی طبیعی بکر است.

دره عشق - هلن
دره عشق – هلن

درختانی همچون بلوط، بادام، گز، زالزالک، ارژن و گون در این منطقه به چشم می‌خورند. همانطور که می‌دانید نژادی همانند گز واقعا بسیار کمیاب شده و باید از آن مراقبت کرد. در این منطقه حفاظت شده حیواناتی همچون شغال، تشی، افعی، عقاب طلایی، گراز، خرگوش و حتی خرس به چشم می‌خورند. تمام این حیوانات با آرامش در دامن طبیعت زندگی می‌کنند و شکار آنها کاملا غیرقانونی است.

بازدید از این منطقه زیبا محدودیت‌های زیادی دارد و به همین دلیل بهتر است از طریق تور‌های گردشگری اقدام به بازدید نمایید. برخی از این مراتع در ارتفاع ۲۰۰۰ متری قرار دارند و از نظر طبیعت و آب و هوا واقعا بکر و عالی هستند.

در سفرزون بخوانید

عشایر

این بخش از زیبایی دره عشق را می‌توان بوم گردی دانست. در حقیقت سفر زمانی معنا می‌دهد که با فرهنگ مردم آن منطقه نیز آشنا شوید. به همین دلیل اگر قصد بازدید از دره عشق را داشتید، حتما باید سری به عشایر این منطقه نیز بزنید. عشایر در فصل‌هایی خاص به این منطقه کوچ می‌کنند و اگر بخت با شما یار باشد می‌توانید آنها را ملاقات کنید.

مردم عشایر بسیار مهمان نواز و خون گرم هستند و از شما با روی گشاده پذیرایی خواهند کرد. اگر به دنبال خرید سوغاتی اصیل همانند گلیم، جاجیم و یا گیوه هستید، بهتر است حتما آنها را از عشایر تهیه کنید.

روستا‌های دیدنی و بومی منطقه

شاید برای برخی بازدید از روستا‌های بومی اصلا جاذبه‌ای نداشته باشد. اما در حقیقت ساده‌تر از زندگی روستایی و یک دل‌تر از افراد روستایی هیچ جا نمی‌توان پیدا کرد. این روستا‌ها بسیار ساده و دور از تجمل هستند. آنها در دل دامان طبیعت زندگی آرامی را تجربه می‌کنند. به دور از آلودگی، به دور از صدا، به دور از خودرو، به دور از ارتباطات، فضایی کاملا آرام و زندگی کاملا ساده که اصلا با هیچ چیز در دنیا قابل معاوضه نیست.

دره عشق - روستا
دره عشق - روستا
دره عشق - روستاها
دره عشق - روستاها

روستا‌های مختلفی همانند سرکون بالا و سرکون پایین، دره یاس، گل کله و معدن در این منطقه وجود دارند که می‌توانید به آنها سر بزنید. مردم این روستاها بسیار مهمان‌نوار هستند. اگر بتوانید یک روستایی را راضی کنید که یک شب اتاقی را به شما اجاره دهد، سفر شما تبدیل به یک بوم‌گردی واقعی خواهد شد.

وایت واتر رفتینگ

دره عشق - رفتینگ
دره عشق - رفتینگ
دره عشق - رفتینگ ۲
دره عشق - رفتینگ ۲

جوش و خروش رودخانه کارون در دل این دره زیبا باعث شده تا ورزشکاران زیادی برای قایق سواری و رفتینگ عازم این منطقه شوند. رفتینگ نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد. به همین دلیل اگر مهارت در انجام رفتنیگ ندارید، به هیچ وجه تلاش نکنید که آن را امتحان نمایید. البته می‌توانید برای داشتن این تجربه همراه تیم‌های حرفه‌ای رفتینگ سفر کنید تا کنار آنها سوار قایق شوید. رفتینگ در دره عشق علاوه بر لذت طبیعی، بسیار هیجان انگیز نیز خواهد بود.

پل کابلی مخصوص عشایر

اگر قصد بازدید از روستا‌های مختلف این منطقه را پیدا کردید، بهتر است به سمت روستای دو پلان بروید. در نام این روستا کلمه “پل” نیز نهفته است پس باید انتظار دیدن یک پل را داشته باشید. زمانی که عازم این روستا شوید، در مسیر باید از روی یک پل کابلی و معلق قدیمی بگذرید. شاید بسیاری بترسند و از این پل عبور نکنند، البته اگر شما هم ترسیدید، جای نگرانی نیست، ارتفاع واقعا زیاد است و منطق حکم می‌کند روی آن پل نروید!

دره عشق - پل
دره عشق – پل

اما باید بدانید که این پل از هشت رشته سیم ضخیم و محکم ساخته شده و از دو طرف به وسیله میخ‌های فلزی محکم به زمین متصل شده است. این پل کاملا از جنس چوب است اما واقعا مقاومت بالایی دارد. هنوز هم عشایر به همراه حیوانات خود از روی این پل عبور می‌کنند، پس جای نگرانی نیست.

اگر به دره عشق سفر کردید، حتما از این پل بازدید کنید و چند عکس یادگاری بگیرید. دیدن دره عشق از این ارتفاع  واقعا خاطره انگیز خواهد بود.

در دره عشق چه تفریحاتی می‌توان داشت؟

دره عشق برای هر سلیقه‌ای مناسب است و همه را راضی نگه خواهد داشت. اگر شما اهل آب بازی هستید می‌توانید یا داخل رودخانه آب‌تنی کنید، یا سوار قایق شوید و یا حتی از آب ماهی بگیرید. از طرف دیگر دشت و مراتع اینجا برای پیاده روی، کمپ زدن، پیکنیک و بازی کردن و عکاسی بسیار ایده‌آل است. حتی اگر شما مهارت کوه‌نوردی دارید، می‌توانید با تجهیزات کامل اقدام به کوهنوردی در دره کنید. در نتیجه قطعا این دره زیبا شما را راضی نگه خواهد داشت!

آیا امکان اقامت در دره عشق وجود دارد؟

محل اقامتی همچون هتل، مسافرخانه و یا از این قبیل امکانات رفاهی و خدماتی داخل دره عشق وجود ندارند. به همین دلیل برای اقامت باید خودتان را به شهر‌های اطراف برسانید. اما روشی دیگر و کاملا جذاب می‌تواند سفر شما را بسیار خاطره انگیز کند. گاهی روستایان ساکن روستا‌ها اطراف ممکن است اتاقی از خانه خود را به شما برای یک شب کرایه دهند. این کار باعث می‌شود تا هم سفر شما شکل بوم گردی پیدا کند و هم یک شب را در دل چنین طبیعت بکری بخوابید.

البته اگر اهل کمپ زدن هستید و تجهیزات کاملی همراه دارید، می‌توانید در مراتع سرسبز آنجا چادر زده و صبح صورت خود را با آب رودخانه کارون بشویید. تجربه بیدار شدن در دامان طبیعت چیزی نیست که به سادگی در زندگی تجربه کنید پس از آن غافل نشوید. البته بهتر است به صورت گروهی تنها کمپ بزنید زیرا حیوانات در این منطقه زندگی می‌کنند و ممکن است به شما آسیب برسانند.

چه فصلی باید به دره عشق سفر کنیم؟

هر فصلی زیبایی خاص و منحصر به فرد خود را دارد. اما این بستگی به سلیقه و همچنین طاقت شما دارد. فصل زمستان این محدوده بسیار سرد است اما قطعا برف و بوران زیبایی خاصی به این طبیعت بکر می‌دهد و سکوت آرامش بیشتری را می‌توانید تجربه کنید. فصل پاییز فصل هزار رنگ است و زیبایی منطقه را چندین و چند برابر خواهد کرد.

دره عشق - آبشار
دره عشق – آبشار

در تابستان می‌توانید از گرمای هوا به دره عشق پناه بیاورید. هوا در فصل تابستان کاملا معتدل است و اصلا گرما شما را آزار نخواهد داد. اما اگر قصد دارید سبزی طبیعت چشم شما را بزند، باید فصل بهار را انتخاب کنید. اوایل بهار یخ روی کوه‌ها اب شده و چشمه‌ها و آبشار‌ها بسیار پر آب هستند. همه مراتع سرسبز و زیبا و هوا کاملا دلپذیر خواهد بود.

آیا برای سفر به دره عشق نیاز به تجهیزات یا مهارت خاصی است؟

اگر برای رفتینگ و یا کوهنوردی و ماهیگیری به دره عشق سفر می‌کنید، باید تجهیزات مربوطه را همراه بیاورید، در غیر این صورت نیاز به تجهیزات خاصی نیست. تنها یک جفت کفش مخصوص پیاده روی، کلاه آفتاب گیر و عینک آفتابی برای سفر شما کافیست. البته همراه داشتن کوله پشتی، یک وعده غذا و آب آشامیدنی نیز لازمه هر سفری در دامان طبیعت است.

چطور باید به دره عشق برویم؟

آدرس دره عشق روی نقشه گوگل

آدرس دره عشق عبارت است از: چهارمحال و بختیاری، شهرستان کیان، روستای دره عشق

برای رسیدن به این دره زیبا باید وارد جاده‌ی شهرکرد به ایذه شوید. عبور از این جاده نه تنها خسته کننده نیست بلکه به نوعی زیبایی سفر شما به حساب می‌آید. پس از اینکه گردنه باجیگران را پشت سر گذاشتید، حدود هشت کیلومتر جلوتر باید وارد جاده فرعی سمت چپ خودتان شوید تا به دامنه کوه هزار دره برسید. همینطور باید به مسیر خود ادامه دهید تا به روستای جوزستان و سپس روستای پوراز برسید.

هشت کیلومتر بعد از روستای پوراز به تدریج باغ‌های انار را در کنار خود خواهید دید که این یعنی نزدیک روستای دورک شده‌اید. از روستای دورک که ۹ کیلومتر به سمت شرق بروید، به روستای دره عشق خواهید رسید.

خب حالا سفروزنی عزیز نوبت تجربیات شماست. آیا تا به حال از دره عشق بازدید کرده‌اید؟ مسیر آن چقدر طولانی است؟ چه نوع تفریحی را در این دره تجربه کرده‌اید؟ یا اینکه آیا علاقه دارید که از این جاذبه زیبای دیدنی در چهار محال و بختیاری دیدن کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های چهارمحال و بختیاری کلیک کنید.