تهران شهر پر جاذبه‌ای است که در بین شلوغی‌های هزار رنگ آن نباید طبیعت بی‌نظیرش را فراموش کرد. طبیعتی خرم که میان برج‌های بلند و هجمه‌ی مدرنیته روبه فراموشی است. اینبار در سفرزون می‌خواهیم به گوشه‌ی دیگری از طبیعت زیبای تهران قدم بگذاریم و درکه تهران را بهتر بشناسیم. برای آشنایی این منطقه قدیمی و خوش آب و هوا همراه ما باشید تا گوشه گوشه‌ی آن را قدم بزنیم و با هر بخش آشنا شویم.

درکه تهران ، یک تنفس جانانه

درکه تهران
درکه تهران

هر چقدر که از مرکز تهران فاصله می‌گیریم هوای این شهر تغییر می‌کند و نفس کشیدن لذت‌بخش‌تر می‌شود. این‌بار وارد محله‌های شمالی می‌شویم و به یکی از محبوب‌ترین مقاصد پیاده‌روی تهران می‌رویم. درکه تهران یکی از بهترین انتخاب‌ها برای یک پیاده‌روی حسابی و کوه‌پیمایی محسوب می‌شود.

در این مسیر پیاده‌روی که با صدای آب‌های خورشان رودخانه همراه است دیدنی‌های بسیاری را تماشا می‌کنید. در محله‌ی درکه در کنار طبیعت زیبا و خانه‌هایی وجود دارند که معماری ساده و صمیمی خود را در حاشیه رودخانه حفظ کرده‌اند شما می‌توانید مسجد جامع، حسینیه، امام زاده و بازارچه‌ی این محل را هم ببینید.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی تهران که باید ببینید


پیاده روی در درکه

درکه تهران

پیاده‌روی در درکه تهران از همان میدان آغاز می‌شود و مسیر به سمت کوه یا جنگل ادامه پیدا می‌کند. علاوه بر زیبایی‌هایی که در مقصد انتظار طبیعت‌گردان را می‌کشد این مسیر جذابیت‌های بسیاری دارد. یکی از خوش‌رنگ‌ترین جاذبه‌های این مسیر خوراکی‌ها و میوه‌های نوبرانه‌ای است که توسط مردم محلی به‌فروش می‌رسد. در همین پیاده‌روی می‌توانید از کافه‌ها و غذاخوری‌های کوچکی که مشغول فعالیت هستند استفاده کنید و یک وعده غذای ساده و خوشمزه را تجربه کنید و خستگی را از تن‌تان بیرون کنید.

درکه تهران

پس از حدود دو کیلومتر پیاده‌روی به یک دو راهی می‌رسید که سمت چپ آن به جنگل کارا می‌رسد. اگر چهار کیلومتر جلوتر بروید این مسیر شما را  به ایستگاه شماره پنج تله کابین توچال می‌رساند. این مسیر در روزهای آخر هفته و تعطیلات مملو از جمعیت است. برای راهمپیایی در این مسیر وسایل کوهنوردی را فراموش نکنید.

جنگل کارا ، انتخابی بر سر راه درکه

جنگل کارا در مسیر پیاده روی درکه تهران
جنگل کارا در مسیر پیاده روی درکه تهران

در مسیر پیاده‌روی درکه تهران یکی دیگر از انتخاب‌هایتان جنگل کارا است. این جنگل چهره‌ای سرسبز و خرم از این منطقه را به شما نشان می‌دهد. انبوه درختان جنگل کارا پناه خستگی‌هایتان می‌شود و شما را از همه‌‌ی ‌روزمره‌گی‌ها دور می‌کند.

می‌توانید زیر سایه‌ی این درختان به صدای آب گوش فرا دهید و از سخاوت طبیعت لذت ببرید. اگر در فصل پاییز به جنگل کارا قد می‌گذارید دوربین را فراموش نکنید چرا که زمین از برگ‌های سرخ و طلایی فرش شده است و زیبایی بی‌نظیر این صحنه را باید در قاب دوربین‌تان ثبت کنید. از طرف دیگر پهنه‌ی هزار رنگی که درختان وحشی آفریده‌اند با همدوشی آسمان آبی و پاک یکی از خیال‌انگیزترین صحنه را برای شما به نمایش می‌گذارد.


در سفرزون بخوانید: ییلاق های اطراف تهران ؛ بهترین گزینه‌ها برای سفر یک روزه


از جنگل می‌توانید به قلۀ چین‌کلاغ، دوشاخ وسیاه‌سنگ‌ها صعود کنید و چنانچه مسیر مستقیم را ادامه دهید، پس از چهار کیلومتر، بعد از گذر از بند گلارنگ آبشار زیبای جوزک، اذغال‌چال وبند سیاه کرک به پناهگاه پلنگ‌چال می‌رسید. بعد از پناهگاه می‌توانید به‌سمت ایستگاه پنج تله‌کابین، هفت‌چشمه، یوردکاظم و… حرکت کنید

دسترسی به جنگل کارا

اگر از میدان درکه ۴۰ دقیقه در مسیر رودخانه پیاده‌روی کنید به همان دو راهی می‌رسید که پیش از این اشاره کرده بودیم. در همین دو راهی سمت چپ شما دره‌ای قرار دارد که سرازیری آن به جنگل کارا منتهی می‌شود. این مکان را می‌توانید برای کمپینگ‌‌هایتان انتخاب کنید و لذت همنشینی با طبیعت را بیشتر لمس کنید.

قله چین کلاغ ، پس از کارا

برای کشف دیدنی‌‌های بیشتر درکه تهران از جنگل کارا عبور کنید و به‌سوی قله چین کلاغ حرکت کنید. برای رسیدن به این قله مسیر آب جاری در جنگل را پیش بگیرید و به سمت شمال آن حرکت کنید. بدانید که برای رسیدن به این قله‌‌ها باید یک بلد  راه همراه داشته باشید. همچنین فصل صعود را هم در نظر بگیرید چرا که هوای سرد کمی خطرناک است.

درکه ، ییلاقی تاریخی

درکه تهران | ییلاقی تاریخی
درکه تهران | ییلاقی تاریخی

این ییلایق تاریخی که در حال حاضر با ویلا سازی و انبوه مسافرانی که محیط آن را آلوده کرده‌اند با خطراتی جدی رو به رو شده است ۸۰۰ سال قدمت دارد. هسته‌ی ابتدایی درکه در اطراف امامزاده سید محمد والی شکل گرفت و اکثر جمعیت این منطقه را را فرزندان او تشکیل داده‌اند.

زیبایی‌های تاریخی این محله دستخوش تغییرات فراوانی شده است اما هنوز همان حال و هوای صمیمی درکه شما را با حس خوب تاریخ و طبیعت تهران گره می‌زند و این فرصت را می‌دهد که برای ساعاتی درگیر همین انرژی مثبت باشید. در گردش در این منطقه شکم گردی را فراموش نکنید و از محصولات طبیعی درکه برای خود و عزیزانتان بخرید.


در سفرزون بخوانید: جاهای تفریحی تهران ، لذت ترشح آدرنالین در شهر پر هیجان


مسیر دسترسی به درکه تهران

برای رسیدن به درکه بهترین گزینه وسایل نقلیه عمومی هستند چرا که ازدحام جمعیت در این منطقه باعث می‌شود که جای پارک خیلی سخت گیرتان بیاید. از ایستگاه مترو تجریش که خارج شوید می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس به مقصد درکه حرکت کنید. یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی در دسترس خط ۴ اتوبوس‌های BRT است. توسط این اتوبوس می‌توانید در ایستگاه نمایشگاه پیاده شوید و از آن‌جا با تاکسی به درکه بروید.

اما اگر انتخاب شما وسیله شخصی است حتما صبح زود حرکت کنید که به مشکل پارک برنخورید. برای رفتن به درکه از از بزرگراه چمران و نمایشگاه بین‌المللی به سمت ولنجک بروید و پس از رسیدن به میدان دانشجو مسیرتان را تا درکه ادامه بدهید.

آدرس درکه تهران روی نقشه گوگل

اگر تجربه‌ی گشت و گذار در درکه را دارید یا نکات دیگری در خصوص این منطقه می‌دانید برای ما بنویسید.

 


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تهران گردی

برای مشاهده‌ی تورهای تهران گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.