دریاچه دالامپر -یا مام شیخ در زبان محلی- در یکی از خوش آب و هواترین بخش‌های ایران، در فصل تابستان قرار دارد. منطقه مرگور، موسوم به آلپ ایران، جایی است که به جای گرما، در فصل گرم سال برف و آسمان آبی دارد. دریاچه دالامپر به طور دقیق‌تر در جنوب غربی ارومیه و شمال‌غربی اشنویه، در نزدیکی شهر کوچک دیزج واقع شده‌است. دریاچه به شکل دایره‌ای و در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه دالامپر قرار گرفته و ۴۵۰ متر قطر دارد. دالامپر مرزها را می‌شکند. از بالای قله آن، می‌توانید ترکیه، ایران و عراق را با هم ببینید چرا که موقعیت دالامپر تقریباً در نقطه صفر مرزی است.

این کوه با ارتفاع ۳۵۰۰ متر، یخچال‌هایی با قدمت بسیار زیاد را در خود جای داده‌است. چندین دریاچه هم به جز دالامپر در این کوه وجود دارد. از آن‌ها می‌توان به دریاچه مامه، شیخ، بنچول و دیمک اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با این دریاچه با ما همراه باشید.

 

بهار، بهترین زمان سفر به دالامپر

دریاچه دالامپر
طبیعت زیبای دالامپر در بهار

دریاچه دالامپر یکی از زیباترین و بکرترین جاهایی است که در ایران می‌توان به آن سفر کرد. این مجموعه بی‌نظیر از آب‌وهوا، سبزی، نور و آب را در کمتر جایی می‌توانید پیدا کنید. دریاچه بزرگ، یکی از بی‌نظیرترین منظره‌ها را برای شما فراهم می‌آورد و برای عکاسی حرف ندارد. به‌علاوه برای کمپ، اگر در فصل بهار و در ماه اردیبهشت به دالامپر بروید، در مناسب‌ترین زمان به منطقه رفته‌اید. چراکه در این ماه، دما معتدل است و بارندگی کمتر و به‌علاوه برف‌های بیشتری هنوز آب نشده باقی‌مانده‌اند و منظره لکه‌های برفی و همین‌طور دالان‌های برفی هنوز به قوت، پابرجاست. از کوه می‌توانید بالا بروید و در آب دالامپر آب‌تنی کنید. البته آب کمی سرد است و باید مراقب باشید تصویر رؤیایی دالامپر باعث سرماخوردگی شما نشود.

گونه‌های گیاهی و جانوری دریاچه دالامپر

 

خرید بلیط هواپیما تهرانارومیه
رزرو هتل در ارومیه

 

گونه‌های گیاهی دالامپر بی‌نظیر ومنحصربه‌فرد است. گونه‌هایی در گیاهان این ناحیه وجود دارد که شاید حتی در لیست گونه‌های گیاهی آن‌ها را پیدا نکنید! گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و… بخشی از این گیاهان را شامل می‌شوند و این منطقه ۶۲۰ گونه گیاهی را در آغوش خود پرورش می‌دهد. گونه‌های جانوری منطقه هم متفاوت و غنی هستند. هرچند در موارد سفر برخی از آن‌ها مراقب‌های خاص خود را طلب می‌کنند. از جمله گونه‌های جانوری منطقه دالامپر می‌توان به گرگ، خرس قهوه‌ای، بز کوهی، عقاب، روباه، شغال، مار و خرگوش اشاره کرد که در ارتفاعات ممکن است سر و کله‌شان پیدا شود.

دالان‌های برفی 

یکی دیگر از جذاب‌ترین جاهای دیدنی منطقه دالامپر، دالان‌های برفی است. دالان‌های برفی به واسطه عبور مداوم آب در میان برف‌ها، به وجود می‌آیند. شما در یک تونل برفی حرکت خواهید کرد.

آبشار سوله دوکل

دریاچه دالامپر
آبشار زیبای دوکل

در دامنه کوه آبشار «سوله دوکل» قرار دارد. سوله دوکل یعنی آبشار مه‌آلود. این آبشار یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی مشهور ناحیه است و از بلندترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود.

روستای پلکانی کچله

یکی دیگر از روستاهای پلکانی جذاب ایران در این منطقه قرار دارد. کچله روستایی است در دامنه دالامپر، که راه رسیدن به آن نیز می‌تواند یکی از جاذبه‌های دیدنی موردتوجه باشد. روستاهای مناطق کوهستانی با مسیر رفت‌وآمد پر پیج و خم و جذاب و شکل‌های متفاوتشان، از جذابیت‌های موردعلاقه من هستند. اگر مثل من هستید به این روستا هم سری بزنید.


در سفرزون بخوانید:  جاهای دیدنی مشگین شهر ، نمایی باستانی در طبیعت ناب آذربایجان


مسیر حرکت

برای پیمودن مسیر، از جاده ارومیه به سمت اشنویه حرکت کنید و از سه‌راهی «آغ‌بلاغ» به سمت روستای دیزج بروید. از مسیر جاده بند به سمت زیوه هم می‌توانید به اینجا برسید.

در پایین‌دست آبشار یک روستا به همین نام وجود دارد. روستای سوله دوکل تا دیزج جاده آسفالته‌ای به مسافت ۸ کیلومتر دارد. خود آبشار تا روستا ۱ کیلومتر فاصله دارد و این آخرین جایی است که با ماشین عادی می‌توانید بپیمایید. از سوله دوکل تا دریاچه دالامپر ۱۰ کیلومتر جاده خاکی است، که ۷٫۵ کیلومتر آن برای خودروهای دو دیفرانسیل برای آفرود (Off-Road) را دارد و ۲٫۵ کیلومتر باقیمانده را باید پیاده رفت. آفرود ۷٫۵ کیلومتری نهایتاً ۴۰ دقیقه طول می‌کشد.

نمای ۳۶۰ درجه دریاچه دالامپر در شب روی نقشه گوگل