گیلان بهشتی است که نصیب سرزمین ایران شده است و هر گوشه‌اش طبیعت دل‌فریبی دارد. تجمع قشنگی از سبزینگی، اکسیژن و دریاچه‌ای خوش رنگ‌ولعاب، جادوی دریاچه سقالکسار را پیش روی چشم‌تان قرار می‌دهد. اگر اهل طبیعت‌گردی‌های مرطوب و بارانی هستید و از دیدن سبز شدگی‌های بی‌بهانه هیجان‌زده می‌شوید، باید سری به دریاچه سقالکسار در اطراف رشت بزنید و جادوی این منطقه‌ی رویایی را لمس کنید. با سفرزون همراه شوید تا سراغ این منطقه‌ی افسانه‌ای برویم.

نمای ۳۶۰ درجه دریاچه سقالکسار روی نقشه گوگل

هیاهوی اکسیژن در هوای لطیف دریاچه سقالکسار

در ۱۵ کیلومتری رشت، در دل گیلان همیشه سبز، جواهری قرار گرفته که زیبایی زمردی‌اش در ذهن ماندگار می‌شود. روستای سقالکسار در دهستان لاکان، با مردمانی دوست داشتنی از دیدنی‌ترین روستاهای گیلان است که به‌واسطه‌ی دریاچه سد خاکی‌اش، جاذبه‌ی فوق‌العاده‌ای برای گردشگری و طبیعت‌گردی دارد. در محدوده‌ی جنگلی روستا، این سد باعث پیدایش دریاچه سقالکسار شده و زیبایی جنگل را کامل کرده است. این دریاچه دلنشین از سطح دریا ارتفاعی در حدود ۶۴ متر دارد و بیش‌تر حجم آب آن از طریق چشمه‌ها و بارش باران و برف تأمین می‌شود.

وقت‌گذرانی‌های لذت بخش در سقالکسار

پاییز سقالکسار

این‌جا خوراک پیاده‌روی‌های سبز جنگلی در دل آب‌وهوای پر اکسیژن دریاچه است. کنار این دریاچه پیاده‌روی کنید و از سکوتی که فقط صدای طبیعت در آن جلوه‌گر است غرق لذت شوید. سکوت این خلوتگاه ناب، حسابی حال‌تان را جا می‌آورد، البته اگر شانس این را داشته باشید که در فصل چندان شلوغی مسافر دریاچه نباشید!

به دریاچه سقالکسار که رفتید، حتماً قایق‌سواری را تجربه کنید. یک قایق‌سواری آرام در آب‌های لطیف این دریاچه فرصت مغتنمی است تا در دل این دریاچه نمایی متفاوت از سرسبزی جنگل را ببینید. اگر آسمان بهاری با شما یار باشد و قطرات ریز و آرام اشک بار همراهی‌تان کند، لذت بی‌نظیری از طبیعت شمالی را تجربه خواهید کرد.


در سفرزون بیشتر بخوایند: جاهای دیدنی گیلان ، سرزمین سبز درختان مقدس و ابرهای زمینی


زیبایی‌های دلنشین دریاچه سقالکسار

کلبه سقالکسار

سقالکسار جایی است که لنز دوربین‌‌تان را حسابی مشغول می‌کند و ذوق عکاسی را در وجودتان زنده می‌کند. پس برای ثبت لحظه‌های خوش تفریح در جذابیت‌های این دریاچه خودتان را آماده کنید. محیط دریاچه سقالکسار نسبت به دیگر دریاچه‌های داخلی، کم‌تر به خود زباله دیده و برای همین می‌شود با عنوان پاک‌ترین دریاچه ایران از آن یاد کرد. در اطراف این دریاچه معمولاً اهالی با صفای روستا حیوانات اهلی خود را برای چرا می‌آوردن که خود نمای بکر جذابی به دریاچه می‌بخشد و از زیبایی‌های این منطقه‌ی سبز محسوب می‌شود. از دیگر نماهای دیدنی دریاچه، تنه‌های بریده‌ی درختانی است که در آب دریاچه پنهان شده‌اند و معمولاً در تابستان که سطح آب فروکش می‌کند، ظاهر می‌شوند.

کلبه

در کنار همه‌ی این زیبایی‌ها، جذابیتی وسط دریاچه سقالکسار جا خوش کرده که خود به‌تنهایی سهم بزرگی در جاذبه‌ی گردشگری این منطقه دارد. کلبه‌ی قرمز مرموزی در این دریاچه وجود دارد که تا نیمه‌هایش را آب گرفته و شیروانی قرمزش وسط دریاچه، نگاه گردشگران را به خود جذب می‌کند. این کلبه‌ی قرمز هنوز معما مانده و داستان‌های متفاوت و جالبی درباره‌‌ی آن وجود دارد. بعضی از اهالی معتقدند این شیروانی قسمتی از کلبه‌ای است که آب بیش از نیمی از آن را بلعیده و به اعتقاد عده‌ای این خانه قایقی با شمایل کلبه است که در دل دریاچه سقالکسار به مسیر خود پایان داده است.

فصولی که سقالکسار چشم به راه‌تان است

طبیعت دریاچه سقالکسار

سقالکسار با رخت تمام فصل‌ها زیباست و می‌شود چهار نمای جذاب را در چهار فصل با آن تجربه کرد. در بهار به بهانه‌ی نو شدن زمین، پر از جوانه‌های شاداب می‌شود و به‌خاطر باران‌های گریز پا و لطیف این فصل، دریاچه سقالکسار تصویر دل‌انگیز خواهد داشت. تابستان مثل سایر مناطق شمالی هوای مرطوب و گرمی دارد، اما باز هم بدون گردشگر نخواهد بود. اگر زیباترین رخ سقالکسار را خواهان هستید، باید پاییز هزار رنگش را تماشا کنید و مست باران‌های دلفریبش شوید. اما شاید جادویی‌ترین و درعین‌حال عجیب‌ترین نمای دریاچه، لحظه‌ی سفیدپوش شدنش در فصل تابستان باشد که معمولاً به خاطر هوای سرد، کم‌تر گردشگر به خود می‌بیند.

برای عاشقان طبیعت، سقالکسار پر از لحظه‌های نابی خواهد بود که هرگز فراموش نخواهند کرد. حتماً این دریاچه را در لیست گردشگری خود قرار دهید تا یک گشت دلچسب را در آن تجربه کنید. از حس‌وحال این سفر مهیج برای ما بنویسید. ما منتظر نظرات شما درباره‌ی این دریاچه‌ی جادویی هستیم.