ایران، کشوری چهارفصل است که در هر نقطه آن جاذبه‌های دیدنی و شگفتی‌های خارق‌العاده‌ای وجود دارد. هر یک از این زیبایی‌ها با گیرایی خیره کننده‎‌ای در جای جای کشور قرار گرفته‌است و کافیست چند دقیقه‌ای را با سفرزون همراه شوید تا بتوانید به آنجا سفر کنید. دزفول، از شهرهای تاریخی و کهن استان خوزستان است که به دلیل جاذبه‌های طبیعی‌اش معروف شده‌است. منطقه زیبا و سرسبزی که جان تازه‌ای به آدم می‌بخشد و گرمای آفتابش، گرمی لبخند جنوبی‌ها را زیر پوست می‌دواند. یکی از زیبایی‌های موجود در این منطقه، دریاچه شهیون است که در ۱۵ کیلومتری شمال غربی دزفول قرار دارد. منطقه شهیون از توابع شهر دزفول است که به وسیله جاده‌ای آسفالته از دزفول جدا شده و مسافت آن تا شهر دزفول در حدود ۷۵ کیلومتر است. این به دریاچه سد دز نیز معروف است و به عنوان یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران شناخته‌ می‌شود.

دریاچه شهیون ؛ شهزاده دزفول

چشمه ها و طبیعت اطراف دریاچه شهیون
چشمه ها و طبیعت اطراف دریاچه شهیون

دریاچه شهیون ، از زیباترین دریاچه‌های منطقه شمال غرب دزفول، با مساحتی در حدود ۶ هزار هکتار و عمق زیاد ( در برخی مناطق ۵۰ متر)، در این استان خوزستان قرار دارد. کوهپایه‌ها، دره‌های آبرفتی و چشمه‌های واقع در منطقه شهیون، در بیشتر ایام سال پر آب هستند و به همین دلیل جلوه و زیبایی خاصی را به این ناحیه بخشیده‌اند. هر ساله گردشگران زیادی در فصول خنک‌تر سال، این ناحیه را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند.

نزدیک بودن منطقه شهیون به کوه‌های زاگرس در شمال و جلگه گرم خوزستان در جنوب، آب و هوای معتدلی را برای این منطقه به ارمغان آورده‌. گفتنی است که منطقه شهیون پشت دو کوه شاداب و تنگوان قرار دارد که چشم‌انداز بی‌نظیری را برای این منطقه ایجاد کرده‌است.

دریاچه شهیون که نام دیگر آن دریاچه رود دز است، در ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک و در نزدیکی روستایی به نام پامنار قرار دارد که زینت‌بخش این ناحیه است. آب دریاچه شهیون از ارتفاعات اراک و الگودرز سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از رشته‌کوه‌های زاگرس و دریافت ریز‌آبه‌ها به این دریاچه می‌ریزد.

جاذبه‌های دریاچه شهیون

دریاچه شهیون با وسعتی ۶ هزار هکتاری، میزبان چند جزیره کوچک و بزرگ در دل خود است که هر یک از آن‌ها با انبوهی از درختان کنار، بادام کوهی، کلخنگ و بیدمجنون پوشیده‌شده‌ و چشم‌‌انداز زیبایی را پدید آورده‌اند. همچنین وجود این پوشش گیاهی موجب شده تا ریه‌های تنفسی جزیره هوای مطبوعی را ایجاد کند.

جزیره بزرگی که در وسط دریاچه قرار دارد، با مساحتی در حدود ۶۰ هزار مترمربع، انواع مختلفی از حیوانات را در خود جای داده‌است. حیات‌وحش زیبا و کم‌نظیر این جزیره، شامل حیواناتی همچون روباه، خرگوش و پرندگانی مانند تیهو، کبک و انواع پرندگان دریایی است. باید گفت در مناطقی از این جزیره، که رفت‌و‌آمد به سختی صورت می‌گیرد، پلنگ نیز دیده شده‌است.

دریاچه شهیون و تفریحات گردشگری

تفریحات دریاچه شهیون
تفریحات دریاچه شهیون

این دریاچه به دلیل موقیعیت جغرافیایی مناسب و آب و هوای معتدلش، امکان انواع ورزش‌های آبی را فراهم کرده‌است. از جمله تفریحاتی که امکان انجام آن در دریاچه شهیون فراهم است، می‌توان از اسکی، قایقرانی، شنا و پرش از روی صخره‌های جزیره به درون دریاچه نام برد.

امکان ماهی‌گیری نیز در این دریاچه وجود دارد و  برای آن‌ دسته از افرادی که علاقه‌مند به ماهیگیری و خوردن غذاهای دریایی هستند، مناسب است. گردشگران می‌توانند پس از ماهیگیری، آن ر همانجا کباب کره و نوش جان کنند.

ماهی قزل‌آلا در دریاچه شهیون به آسانی یافت می‌شود و می‌توان از این مورد، به عنوان یکی از شگفتی‌های این دریاچه نام برد؛ چرا که دریاچه شهیون در منطقه گرمسیری خوزستان قرار دارد و ماهی قزل‌آلا یک ماهی سردآبی است!

سد دریاچه سد دزفول

آب دریاچه به این دلیل وسعت زیاد و عمق‌های متفاوت در هر ناحیه، دمای گوناگونی را در آب تجربه می‌کند. این تفاوت دمای آب به این دلیل است که جریان‌های خنک فصلی از ارتفاعات مختلف وارد منطقه می‌شود و از طرف دیگرچشمه‌های آب زیرزمینی در مناطقی از دریاچه می‌جوشند و دمای آب آن ناحیه را کاهش می‌دهند. همین موقعیت دمایی و خنکی آب، مکان مناسبی را برای زیست ماهی قزل‌آلا پدید می‌آورد.

از دیگر شگفتی‌های این منطقه نیز می‌توان به درخت نخلی اشاره کرد که در حدود نیم قرن پیش به طور کامل به زیر آب رفته‌بود و اکنون دو_سه سالی است که سر از آب بیرون آورده!

مسیریابی

مسیر رسیدن به دریاچه شهیون
مسیر رسیدن به دریاچه شهیون

از جاده شهیون تا نزدیک دریاچه، مسیری را باید پیمود، امام نکته مثبت درباره آن آسفالته بودن این جاده و وجود پارکینگ مناسب برای افراد است. همچنین در این منطقه، محوطه‌ای پوشیده از قایق‌های تفریحی وجود دارد که علاقه‌مندان به قایقرانی می‌توانند آن‌ها را کرایه کنند و به دل دریاچه بزنند.

بهترین راه برای رفتن به  دریاچه شهیون ، راه هوایی به دزفول یا سفری هیجان‌انگیز با قطار به اندیمشک است. از این دو منطقه نیز می‌توان با خودرو جاده‌های موجود به دریاچه شهیون رسید.

اگر می‌خواهید به این منطقه سفر کنید، بهترین زمان آن، فصول سرد سال است. چراکه این منطقه تابستان‌های گرم و زمستان‌های مطبوع و معتدلی را داراست. یادتان باشد که برای دیدن دریاچه شهیون ، یک دوربین عکاسی، یک قلاب ماهیگیری و لباس مخصوص شنا به همراه داشته‌باشید تا هم از طبیعت بکر و بی‌نظیرش عکس‌هایی به یادگار بگیرید و هم از تفریحات آبی آن استفاده کنید. برای سفر به این منطقه نقشه راهنما را هم همراه خودتان داشته‌باشید تا مسیریابی برایتان آسانتر سود.

برای اقامت در این منطقه هم می‌توانید در روستای پامنار بمانید و هم از شب‌های پرستاره و سکوت دلچسب روستا بهره ببرید و هم با بومی‌های منطقه و به اصطلاح جنوبی‌های خونگرم گپ‌وگفت کنید. بدون شک سفر به این  منطقه، از لذتبخش‌ترین و خاطره‌انگیزترین سفرهایتان خواهد شد.