خوشبختانه در کشوری زندگی می‌کنیم که در هر گوشه از آن، طبیعت به شکل خاصی ما را شگفت‌زده می‌کند. از کوهستان‌های پوشیده از برف گرفته تا جنگل‌های انبوه، در هر گوشه از ایران، به نوعی باید طبیعت زیبا، بکر و تماشایی را ستایش کنیم. اما به راستی می‌توان یکی از زیباترین بخش‌های طبیعت ایران را کویر دانست. راه رفتن روی تپه‌ها و رمل‌های ماسه‌ای لذت وصف نشدنی است که تنها می‌توان در کویر تجربه کرد. اما این تنها بخشی از مناظری است که کویر سخاوتمندانه به ما هدیه می‌دهد. جالب است بدانید که دریاچه لوت ، دریاچه‌ای پر آب در دل کویری گرم و خشک است. آن هم کویری که همه دنیا آن را از گرم‌ترین نقاط کره زمین می‌دانند. پس با سفرزون همراه باشید تا دریاچه لوت، این پدیده عجیب طبیعی را بهتر بشناسید.

saadatrent

معرفی دریاچه لوت و طریقه شکل گیری آن

در بهار سال ۱۳۹۸، بارش‌های بسیار سنگینی در نقاط مختلف کشور رخ داد. این بارش‌های سنگین باعث بروز خسارت‌های بسیار زیادی در بخش‌های مختلف ایران عزیزمان شد و خیلی‌ها از این بابت آسیب دیدند. اما با این حال، همین بارش‌ها و سیلاب‌های اخیر، باعث به وجود آمدن پدیده‌ای زیبا و خیره‌کننده در دل کویر شد که حتی توجه پرندگان مهاجر را نیز به خود جلب کرده است! بر اثر سیلاب‌های سنگین، در یکی از پستی‌های کویر، دریاچه‌ای طبیعی، پر آب و بسیار تماشایی به وجود آمده است.

این دریاچه جایی نیست جز در دل کویر لوت، کویری که دمای آن در برخی مواقع به ۷۲ درجه سانتی گراد می‌رسد و از آن به عنوان گرم‌ترین نقطه زمین یاد می‌کنند، حالا شاهد همسایگی با دریاچه‌ای زیبا است که درخشش آب آن از صدها متر دورتر نمایان است. کویر لوت اولین جاذبه طبیعی ایران بود که به ثبت جهانی رسید. اما متاسفانه پس از این واقعه، هیچ خبری از ارتقاء کیفیت و امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی در کویر لوت نشد. این در حالی است که در سایر نقاط جهان، اهمیت بسیار زیادی برای آثار طبیعی خود قائل هستند و با استفاده از آن، درآمد‌های بسیار زیادی نیز به دست می‌آورند.

Flytoday

با این وجود، باز هم طبیعت دست به کار شد و این بار با سیلابی عجیب،؛ سیل بازدیدکنندگان و گردشگران مختلف را روانه کویر کرد. در حال حاضر دریاچه لوت به یکی از زیباترین و جذاب‌ترین نقاط گردشگری ایران تبدیل شده و بسیاری از مسافران تنها به خاطر دیدن این تلاقی بی‌نظیر، کیلومتر‌ها راه را پشت سر می‌گذارند. البته نا گفته نماد که بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که تخریب ۴۰ کیلومتری جاده نهبندان – شهداد ، باعث بروز این پدیده طبیعی زیبا شده است.

دریاچه لوت
دریاچه لوت

دریاچه لوت ، شگفتی دیگری از طبیعت ایران

تصور کنید که در دل کویر سوزان ایران در حال حرکت هستید. چیزی جز رمل‌های ماسه‌ای به چشم نمی‌خورد و همه چیز آنقدر داغ است که هیچ اثری از هر گونه جنبنده‌ای پیدا نیست. همینطور که پیش می‌روید، به تدریج نسیم خنک‌تری بر صورت شما می‌وزد و احساس می‌کنید که تلالو آب را روی شن‌های داغ کویری می‌بینید. تعجب می‌کنید. با خودتان می‌گویید که حتما گرما زده شده‌اید. پیش‌تر می‌روید و بوی رطوبت آب به مشام شما می‌رسد. بیشتر تعجب می‌کنید و باز هم جلو‌تر می‌روید که ناگهان در دل کویر خشک و داغ، دریاچه‌ای بزرگ و پر آب را روبروی خود می‌بینید. این دریاچه قابلیت این را دارد که تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران شود. پیش از این در کویر تنها اثری که از آب دیده می‌شد، رودخانه آب شوری بود که در اکثر مواقع سال حتی یک قطره آب هم نداشت.

دریاچه لوت
دریاچه لوت
دریاچه لوت

بهترین زمان بازدید از دریاچه لوت

همانطور که می‌دانید، تابستان‌های کویر بسیار گرم و سوزان است. به همین خاطر ترجیحا باید شش ماه دوم سال را برای سفر خود به کویر لوت انتخاب کنید. البته بازدید از کویر لوت می‌تواند گزینه مناسبی برای سفرهای نوروزی نیز باشد. در اوایل بهار، هنوز تابش آفتاب مستقیم نشده و می‌توان کمی راحت‌تر این گرما را تحمل کرد. پس بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه، آبان ماه تا اواخر تعطیلات عید نوروز خواهد بود.

دریاچه لوت
دریاچه لوت
دریاچه لوت
دریاچه لوت
دریاچه لوت

اطلاعات بازدید از دریاچه لوت

آدرس دریاچه لوت: کرمان، ۶۰ کیلومتری غرب شهداد

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته ( بازدید پیش از غروب توصیه می‌شود)

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به دریاچه لوت :

این دریاچه زیبا در دل کویر لوت و در نزدیکی شهر شهداد، از توابع استان کرمان قرار دارد. برای دسترسی به این دریاچه بهتر است همراه تورهای گردشگری سفر کنید. زیرا گرمای هوا می‌تواند آسیب زیادی به خودروهای شخصی وارد کند و در صورت خرابی خودرو، ماندن در کویر به احتمال زیاد تجربه وحشتناکی را برای شما رقم خواهد زد. پس بهتر است در تورهای گروهی یا به صورت خانوادگی و دوستانه به کویر لوت سفر کنید تا دچار مشکلات احتمالی نشوید. در این مسیر ابتدا خودتان را به شهرستان شهداد برسانید و از آنجا حدود ۶۰ کیلومتر به سمت غرب برانید. مسیر کاملا مستقیم است و در نهایت شما را به دریاچه خواهد رساند. جالب است بدانید که حتی با وسایل نقلیه معمولی نیز می‌توانید تا نزدیکی کویر بروید و نیازی به پیاده روی و کویرنوردی‌های طولانی نخواهید داش

دریاچه لوت
دریاچه لوت
دریاچه لوت

خب سفرزونی عزیز، نظر شما در مورد این دریاچه چیست؟ به نظر شما این پدیده طبیعی باعث افزایش میزان گردشگران در کویر لوت می‌شود؟ و اینکه آیا این مساله بلاخره مسئولین را به این فکر می‌اندازد تا برای اولین اثر طبیعی ثبت شده ایران تدبیری بیاندیشند؟ به نظر شما چه راهکاری برای توسعه گردشگری کویر لوت وجود دارد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. فراموش نکنید که خستگی ما با نظرات شما در می‌رود! پس ما را از لطف خود بی دریغ نگذارید!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های کرمان کلیک کنید.