خوزستان دیدنی‌هایی دارد که غافلگیرتان می‌کند. یکی از جاذبه‌‌‌های شگفت انگیز خوزستان دشت سوسن است. این منطقه‌ی زیبا در شمال خوزستان قرار دارد. طراوت و تازگی این دشت بسیاری از گردشگران را فرا می‌خواند. برای شناخت بیشتر این جاذبه با سفرزون همراه باشید.

دشت سوسن کجاست؟

این دشت سرسبز در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر ایذه است. این دشت یکی از مسیرهای گذر رود کارون است. سوسن یکی از بخش‌ های شهرستان ایذه است که از دو دهستان سوسن شرقی (با مرکزیت جنگه) و سوسن غربی (با مرکزیت ترشک) تشکیل شده است. بخش سوسن در منتهی‌ الیه شرقی استان خوزستان و در مجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

آدرس بخش سوسن روی نقشه گوگل

 

جایی برای خیالبافی

دشت سوسن

عبور کارون از این گذرگاه طبیعتی بی‌نظیر آفریده است. دشت به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده و یکی از زیباترین مناظری است که می‌توانید در خوزستان ببینید.  این تابلوی بی‌همتا به برکت وجود رودکارون بسیار خرم است. خاک حاصلخیز سوسن سبب شده تا طبیعتی رنگارنگ داشته باشد. این منطقه پر از رنگارنگی انارها و انجیرها است.

جاذبه‌های دشت

 

این دشت پر زندگی جذابیت‌های بسیاری دارد. یکی از زیبایی‌های آن شالیزارهایی است که برنجی مرغوب و پرطرفدار دارند. همچنین در کنار طبیعت بی‌نظیر دشت سوسن، این منطقه ارزش تاریخی فراوانی دارد. گورستان‌های تاریخی که در این ناحیه قرار دارند بی‌نظیرند. این گورستان‌ها را با نام شیر سنگی می‌شناسند.

از دیگر آثار تاریخی می‌توان به تپه‌های باستانی و پل‌های ارزشمند آن اشاره کرد. در گشت و گذار دشت سوسن بازدید از برد گورها را فراموش نکنید. علت این نامگذاری به‌روی گورستان‌ها استفاده از طرح شیرسنگی روی قبرها است.

روستای ثریا

دشت سوسن

یکی از بخش‌های جذاب سوسن روستای ثریا است. این روستای کوچک و صمیمی به‌صورت پلکانی ساخته شده. شیوه‌ی بنای ثریا باعث شده تا نام ماسوله‌ی خوزستان را به‌خود بگیرد. روستای ثریا در بخش شمالی  دشت سوسن قرار دارد.

 

 

اهمیت ارتباطی منطقه

ارزش دیگر دشت به دلیل اهمیت آن در ارتباطات است. همین موضوع آثار بسیاری به جا گذاشته است. یکی از همین مسیرها که سبب اتصال اصفهان و فلات مرکزی ایران را به شوش و بین‌ النهرین  می‌شده، راه دز- پارت بوده است.

درباره این منطقه، هنری لایارد جهانگرد و باستان شناس بریتانیایی که در دو طرف رود نشانه‌ هایی از یک جاده سنگفرش قدیمی دیده، می‌ گوید: “این راه بدون شک به همان جاده‌ای که در دره شوش دیده بود، ارتباط پیدا می‌کرده است. این جاده معروف به اتابکی بوده ولی باید خیلی پیش از اتابکان احداث شده باشد. احتمالاً ویرانه‌‌‌های این جاده، بقایا و آثار یک شاهراه بزرگ قدیمی است که از زمان داریوش احداث شده و دره شوش را به پرسپولیس مربوط می‌کرده.”

در چه زمانی سفر کنیم؟

دشت سوسن از ابتدای بهمن تا پایان خرداد پر از زیبایی و لطافت است. پس در ایام پیش رو بازدید از این طبیعت بکر را از دست ندهید. در زمین‌های این منطقه می‌توانید به‌راحتی چادر برپا کنید. البته مراقب باشید که کمپینگ شما مزاحم زمین‌های کشاورزی نباشد.

دشت سوسن

طبیعت دشت سوسن با انبوه شقایق‌های وحشی شما را جادو می‌کند. مراقب این زیبایی باشید. شما می‌توانید در مسیر بین دو سوی دشت قایق سواری کنید. شب‌ها به تماشای آسمان پاکیزه و ستاره‌ها بنشینید. چشمه‌های آب معدنی این دشت از جذابیت‌های دیگر آن است. برای دسترسی به برخی نقاط این گذرگاه باید از قایق استفاده کنید.

دشت سوسن

شما هم اگر به این منطقه سفر کرده‌اید برای ما از زیبایی‌های آن بنویسید.