اگر قصد سفر به ارمنستان و پایتخت تاریخی‌اش را دارید، حتماً میدان جمهوری ایروان را ببینید. این میدان در مرکز شهر ایروان قرار دارد و یکی از معروف‌ترین و جالب‌ترین دیدنی‌های پایتخت است. از میدان جمهوری ایروان تحت عنوان «قلب ایروان» هم یاد می‌شود و همه ساله یکی از محبوب‌ترین جاهای گردشگری توریست‌هاست. آب‌نمای معروف موزیکال، ساختمان‌های قدیمی و جدید، بناهای تاریخی و بازارهایی با محصول محلی، همه‌و‌همه را در این‌ میدان ببینید. تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

میدان جمهوری ایروان | قلب ایروان
میدان جمهوری ایروان | قلب ایروان

تاریخچه‌ی میدان جمهوری ایروان

این میدان توسط معمار ارمنی، «الکساندر تامانیان» (Alexander Tamanyan)، در سال ۱۹۲۴ ساخته و تا سال ۱۹۵۸ به‌طور مرتب بازسازی‌ شد. همه‌ی ساختمان‌های کج و معیوب تخریب و جایگزین شده‌اند. این ساختمان‌های جدید ترکیب معماری ملی و جهانی هستند. شکل کلی این میدان بیضی‌ست.

میدان جمهوری در مرکز شهر و در نزدیکی خیابان‌های «آبویان» (Abovyan) و «امیریان» (Amiryan) قرار دارد. با اتوبوس یا مینی‌بوس می‌توانید به آن‌جا بروید یا سوار مترو شوید و در ایستگاه «میدان جمهوری» (The Republic Square) پیاده شوید.

موزه‌ی هنر ملی و تاریخ ارمنستان

موزه‌ی هنر ملی | میدان جمهوری ایروان
موزه‌ی هنر ملی | میدان جمهوری ایروان

«موزه‌ی هنر ملی» (The National Art Gallery) و «موزه‌ی تاریخ ارمنستان» (History Museum of Armenia) شامل حدود ۴۰۰ هزار اثر هنری از کل تاریخ مردم ارمنستان، از گذشته تا امروز هستند. آب‌نماهای معروف موزیکال هم در میدان جمهوری ایروان، دقیقاً در نزدیکی موزه‌ی هنر و موزه‌ی تاریخ قرار گرفته‌اند.

خانه‌ی دولت

خانه‌ی دولت

«خانه‌ی دولت» (The Government House) جمهوری ارمنستان، در برجی‌ست که زنگ ساعت اصلی کشور روی آن قرار گرفته است.

دفتر پست مرکزی

دفتر پست مرکزی

دفتر «پست مرکزی» (The Central post office) جمهوری ارمنستان، خدماتی نظیر تلگراف، تماس از راه دور، تبدیل پول، فروش کارت پستال و ارسال و دریافت بسته‌های پستی را انجام می‌دهد.

هتل ماریوت

هتل ماریوت | میدان جمهوری ایروان
هتل ماریوت | میدان جمهوری ایروان

هتل «ماریوت ارمنستان» (Mariott Armenia)، برخلاف ظاهر قدیمی‌اش، با مدرن‌ترین خدمات از همه‌ی میهمان‌های ایروان پذیرایی می‌کند.

آب‌نماهای میدان

آب‌نما‌های میدان جمهوری ایروان
آب‌نما‌های میدان جمهوری ایروان

گردشگران از سراسر دنیا برای دیدن نمای جذاب و غیرمعمول این آب‌نماها به میدان جمهوری می‌آیند. آب‌نماها همه روزه از اواخر ماه می تا اکتبر روشن هستند و موسیقی دلنشینی پخش می‌کنند. نمایش آن‌ها از ساعت ۹ تا ۱۱ شب ادامه دارد و مردم مجذوب این نمایش رنگ‌ووارنگ می‌شوند. موسیقی‌هایی که پخش می‌شوند، شامل شاهکارهای کلاسیک جهان، موسیقی‌های ملی و موسیقی «پاپ» و «راکی» قرن ۲۰ و ۲۱ هستند. نمایش همیشه با پخش موسیقی «عشق ابدی» (Eternal Love) از «چارلز ازناور» (Charles Aznavour) خاتمه می‌یابد. تغییر رنگ‌ آب‌نماها با توجه به ریتم موسیقی عوض می‌شود و با آن هماهنگ است.

آب‌نماها در طول روز هم زیبا هستند و نمایشی که اجرا می‌کنند با شب متفاوت است؛ «رویای سفید» زیر نور خورشید و «افسانه‌ی رنگارنگ» در شب، در کنار ماه و ستاره‌ها. نمایش آب‌نماها به‌قدری زیبا، الهام بخش و عاشقانه است که هرگز از تماشای آن خسته نمی‌شوید. جای تعجب ندارد که برای گردشگران و مردم محلی ایروان، تماشای آب‌نماها تبدیل به یک سنت زیبا شده‌ است.

رستوران‌ها، کافه‌ها و مغازه‌ها

کافه‌ها و رستوران‌های زیادی در اطراف میدان وجود دارند. معروف‌ترین آن‌ها «مارکوپولو» (Marco Polo)، «جازوه» (Jazzve)، «الماس» (Diamond) و «آرارات» (Ararat) هستند. دقیقاً در مقابل میدان، مغازه‌ی «نویان تاپان» (Noyan Tapan) قرار دارد که از آن‌جا می‌توانید انواع کتاب، کارت و سوغاتی را بخرید . در خیابان غربی (Western Avenue) هم مثل خیابان «ابویان» (Abovyan Street)، مغازه‌های فروش پوشاک و سوغاتی متعددی وجود دارد.

در فاصله‌ی چند قدمی میدان جمهوری، یک بازار معروف و پر آوازه وجود دارد که به نام «ورنیساژ» (Vernissage) معروف است. در تمام آخر هفته‌ها بازار باز است و می‌توانید از آن‌جا نقاشی، سنگ‌های عتیقه، چاقو، فرش و… بخرید. این بازار یکی از جاهای مورد علاقه‌ی گردشگران است.