دیدنی های رم ، مجموعه‌ای از شگفتی‌هایی است که بازدید از آن‌ها تصویری فراموش نشدنی در ذهن بازدیدکنندگان ثبت می‌کند. میراثی از تاریخ و فرهنگ ایتالیایی که باید ذره ذره‌ی آن‌را مانند شعری خوش وزن درک کرد و از هیچ خط آن بی‌تفاوت نگذشت. برای شناخت بیشتر دیدنی‌ های رم با سفرزون همراه باشید تا به سرزمین دستان هنرمند و یادگار باستانی ایتالیا سر بزنیم و در جادوی آن غرق شویم.

دیدنی‌ های رم و گشتی در شهر سلحشوران

دیدنی های رم
نمای زمستانی دیدنی‌ های رم

پیش از اینکه سفرمان را در لابه‌لای تاریخ برای کشف دیدنی های رم آغاز کنیم باید بدانیم برای رسیدن به هرکدام از آن‌ها باید چه مسیری را پیش بگیریم برای بازدید از رم می‌توانید با تور‌ها همراه شوید یا خود به تنهایی سفر کنید.برای گردش در شهر نیز امکان استفاده از مترویی را دارید که از سال ۱۹۵۵ تاسیس شده و  شامل سه خط و ۷۳ ایستگاه است.

رم ، روایتی از قدرت و شجاعت قهرمانان

دیدنی های رم
نمایی از رودخانه Tiber

برای نام‌گذاری این شهر بحث‌های مختلفی مطرح شده؛ یکی از این بحث‌ها بیانگر آن است که این واژه از اسم اولین پادشاه  شهر «رومولوس» (Romulus) گرفته شده است. و دیگری می‌گوید این اسم از واژه‌ی باستانی (Rhome) به معنای «قدرت» ریشه گرفته است. در یکی دیگر اشاره به نام باستانی رودخانه‌ی «تایبر» (Tiber) دارد. در روزگار باستان نام این رودخانه (Rumon) یا (Rumen) بوده است.

چیزهایی که دیدنی های رم را دیدنی‌تر می‌کند

دیدنی های رم
لذت خوردن بستنی ایتالیایی در کافه‌های روباز را از دست ندهید

رم در جهان به تاریخ هزارساله‌ی آمیخته با افسانه‌های سلحشوران و گلادیاتورهایش،فرهنگ و زبان ایتالیاییش، کلیساها و مجسمه‌ها، مردمان خوش خوراکش و در نهایت به خوردنی‌های وسوسه انگیزش، مانند پاستا مشهور است. حتی موزه‌ای به نام این غذای ملی در ۲ طبقه ی ۱۱ اتاقه در رم ساخته شده، پیتزا و بستنی های جلاتوی ایتالیایی یکی دیگر از خوردنی‌های هیجان انگیز رم است و جمع این ویژگی‌ها رم را تبدیل به شهر ابدی کرده.

آغوش باز دیدنی های رم

دیدنی های رم
موزه ی واتیکان ، جایی که قلمو روایت می‌کند

رم سومین شهر پربازدید اروپا پس از لندن و پاریس است و سالانه ۷ تا ۱۰ میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند. کولوسئوم و موزه های واتیکان به ترتیب با ۴ میلیون و ۴٫۲ میلیون بازدیدکننده در سال، در رده های ۳۹ و ۳۷ پربازدیدترین مکان های دنیا قرار دارند و این عددی شگفت انگیز در میان دیدنی های رم است.

دیدنی های رم ، همه‌ی جزئیاتی که نمی‌توان از آن‌ها رد شد

دیدنی های رم
جشن سال نو در رم

در این شهر توریست پذیر، میراث فرهنگی و بناهایی هزارساله وجود دارد که توجه میلیون‌ها جهانگرد را به خود جلب کرده است. دیدنی های رم دارای جذابیت زیادی هستند و از سوی دیگر هنرهای مردم ایتالیا در رم باعث تنوع سنت‌های منطقه‌ای شده است.

معماری ایتالیایی ، سحر هنرمندان

دیدنی های رم
تاریخ در دل معماری رم

علاوه بر معماری کهن ساختمان های رم، میدان‌‌ها و موزه‌های بسیاری در این شهر وجود دارد که جهانی خوش نقش و نگار از هنر چند صد سال قبل از میلاد را در بر می‌گیرد تا دیدنی های رم دلربا تر شوند. شهر رم پایتختی باستانی با آثاری اصیل است.

دیدنی های رم و فواره‌های آن

 

دیدنی های رم
فواره تروی

یکی از مشخصه‌های رم فواره‌های این شهر است. تعداد این چشمه‌ها نزدیک به ۳۰۰ عدد است. همچنین به رسمی کهن، سنت سکه اندازی در این فواره‌ها برقرار است. به طور مثال ارزش سکه‌هایی که سالانه از فواره‌ی «تروی» (Trevi) جمع‌آوری می‌شود، بیش از یک میلیون دلار است که به خیریه‌ها اهدا می‌شود.

راه رسیدن به دیدنی های رم

دیدنی های رم
ترن های شهری رم

شرکت ای.تی.ای.سی، شرکت اصلی اتوبوسرانی رم است. این اتوبوس ها از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب در شهر تردد می‌کنند. البته چند دستگاه از آن‌ها هم به صورت شبانه روزی در خدمت مسافران هستند. برای تهیه بلیت اتوبوس در رم باید به دکه های روزنامه فروشی یا فروشگاه های عرضه توتون و تنباکو مراجعه کنید.

در سفر به رم بلیط اتوبوس را فراموش نکنید

دیدنی های رم
اتوبوس، یکی از بهترین وسایل نقیله در شهر

قوانین شهر رم در این مورد کمی سختگیرانه است و برای کسانی که بدون بلیط سوار اتوبوس شوند، جریمه های سنگینی در نظر گرفته شده است. این قوانین شامل حال گردشگرانی که حتی یک کلمه ایتالیایی بلد نیستند هم می‌شود.

خیابان‌های شلوغ شهر و ترافیک همیشگی

دیدنی های رم
ترافیک در خیابان های رم

خیابان‌های بخش‌های تاریخی رم معمولا ترافیک بسیار سنگینی دارند و اگر اتومبیل شخصی داشته باشید، بهترین کار پارک کردن آن در پارکینگ هتل‌تان است. برای پارک کردن در هر جای شهر مجبور به تهیه قبض هایی از پلیس راهنمایی و رانندگی هستید، در غیر این صورت اتومبیل‌تان را با جرثقیل توقیف می‌کنند. برای کرایه اتومبیل، موسسات زیادی در رم فعال هستند.


در سفرزون بخوانید:  در سفر به رم چگونه ارزان بگردیم؟


دیدنی های رم ، هر قطعه یک روایت

دیدنی های رم
نقشه دیدنی های رم

کولوسئوم ، صدای بلند هیاهوی گلادیاتورها

دیدنی های رم
کولوسئوم ، میراث هنرهای نمایشی

کولوسئوم راوی مهارت‌های مردم روم باستان در علم معماری است و خاطرات نبردهای گلادیاتوری را  که در این استادیوم عظیم برگزار می شد،حفظ کرده است. این اثر که آمفی تئاتری شگفت انگیز است به شکل بیضی ساخته شده  و تصویر آن به روی نسخه ایتالیایی سکه ۵ سنتی یورو به یادگار مانده است. برای عکاسی طاق کنستانتین را فراموش نکنید. این طاق در سال ۳۱۵ به یاد پیروزی کنستانتین بر مارکوس اورلیوس ساخته شد.به‌یاد داشته باشید برای آنکه در صف‌های طولانی نایستید، باید بلیط هایتان را به صورت آنلاین بخرید.

پانتئون ، همه‌‌ی خدایان آرمیده‌اند

دیدنی های رم
معد تمام خدایان

معبد پانتئون رم از سالم‌ترین بناهای روزگار تاریخی رم است که کاملا دست نخورده باقی مانده است. این معبد در سال ۲۷ قبل از میلاد ساخته شده و در قرن دوم پس از میلاد بازسازی شده است. پس از رنسانس، از این معبد به عنوان آرامگاه بعضی از هنرمندان و نخبگان شهر از جمله رافائل نقاش و پادشاهان ایتالیا استفاده شد. ستون‌های بلند پانتئون و فضای داخلی آن با نورپردازی‌های هنرمندانه، شکوه بیشتری پیدا کرده‌اند. گنبد این بنا که پوششی زیبا به کل ساختار داده در کنار سایر جزئیات، معبدی ساخته‌اند که در سراسر دنیا منبع الهام بوده.

دولت شهر واتیکان ، شهری در قلب رم

دیدنی های رم
واتیکان ، جادوی رم

شهر واتیکان از جذابیت‌های دولت ایتالیا است. این شهر کوچک که در دل رم قرار دارد در سال ۱۹۲۹ به‌عنوان کشوری مستقل اعلام شد که پرچم، تمبر و پول مخصوص خود را دارد. از دیوارهایی که واتیکان را محصور کرده عبور کنید تا چشم‌هایتان سیراب زیبایی و شگفتی این دولت شهر شود. پشت این دیوارهای بلند کاخ و باغ‌های واتیکان، کلیسای سنت پیتر و میدان سنت پیتر قرار دارد که هر کدام از آن‌ها برای حیرت گردشگران کافی است. صف‌های بلیط فروشی در این منطقه بسیار طولانی وشلوغ است، پس صبور باشید.

دیدنی های واتیکان


  • کلیسای سنت پیتر

  • میدان سنت پیتر

  • کاخ واتیکان (شامل : اتاق‌های رافائل، آپارتمان‌های برژیا، کتابخانه‌ی واتیکان و موزه‌های متعدد)

  • موزه‌ی Sistine Chapel


پیاتزا ناوونا ، رقص نور و آب

دیدنی های رم
پیاتزا ناوونا ، یک خاطره‌ی خوش

میدان‌های رم آنقدر باشکوه و دلفریب هستند که می‌توان ساعت‌هایی طولانی به گشت و گذار و استراحت در کنار آن‌ها گذراند و مردم شهر را بیشتر شناخت. رستوران ها و کافی شاپ های فضای باز برای یک وعده غذای ایتالیایی میزبان دوست داشتنی شما هستند. اما محبوب‌ترین میدان رم، میدان بزرگ عمومی در پیاتزا ناوونا است. ۳ فواره‌ی بزرگ در این میدان قرار دارند و بزرگترین و به یاد ماندنی ترین فواره از چهار فواره برنینی با ۴ مجسمه که نماد رودی از چهار قاره مختلف است، در این میدان جای گرفته است.

گالری بورگزه ، همنشینی معماری و هنر

دیدنی های رم
ویلای بورگزه

هر بخش از این موزه چهره‌ای غافلگیر کننده دارد، گالری بورگز در باغ های ویلای بورگزه قرار گرفته است و جزو ساختمان‌های کلاسیک شهر محسوب می‌شود. در فضای داخلی موزه، مجسمه های برنینی از جمله آپولو و دافنه را می‌توانید بینید. در دل گالری بورگزه  آثاری از هنرمندان بزرگی همچون کورجیو، رافائل، روبنز و کاراواجیو نگهداری می‌شود. رزرو بلیط این گالری کمی مشکل است چرا که  این موزه هر دو ساعت فقط ۳۶۰ بازدیدکننده می‌پذیرد.

سردابه کاپوچین ، نمایش اسکلت‌ها

دیدنی های رم
سردابه کاپوچین ، محل نمایش آموزه های دینی

دیدن استخوان و جمجمه برای بعضی‌ها  وحشتناک  است و ممکن است در هیچکدام از برنامه‌های گشت و گذار گردشگران قرار نگیرد. اما سردابه کاپوچین که زیر ساختمان “Our Lady of the Conception of the Capuchins” واقع شده است، یکی از دیدنی های خاص رم است که نباید از دست داد. این مکان برای راهبان کاپوچین محلی جهت نمایش استخوان‌ها و جمجمه‌های مردگان بوده است. این استخوان‌ها برای آن‌ها داستان زندگی و مرگ و رستاخیز و نمایشی از آموزه های کلیسا در خصوص خیر، شر و ابدیت است.

قلعه سنت آنجلو ، عرشه‌ی میکائیل

دیدنی های رم
سنت آنجلو ، زیر سایه فرشتگان

این قلعه سرنوشتی طولانی داشته. سنت آنجلو در ابتدا  توسط امپراتور هادریان ساخته شد تا به‌عنوان آرامگاهی برای خانواده اش مورد استفاده قرار بگیرد، اما پس از اتمام ساخت کاربری نظلامی پیدا کرد. پس از گذشت چند سال یک راهروی طولانی به طول ۸۰۰ متر به این بنا افزوده شد که این راهرو، قلعه سنت آنجلو رم را به شهر واتیکان متصل می‌کرد، سپس  در زمان جنگ از این بنا به‌عنوان پناهگاه استفاده می‌شد و در نهایت به زندان بدل شد.

در حال حاضر این قلعه‌ی پنج طبقه که مناظر باشکوهی از شهر از بالای آن دیده می شود، آرامگاه مناسبی برای پادشاهان است.

پله های اسپانیایی ، استراحتی ایتالیایی

دیدنی های رم
استراحتی با طعم ایتالیایی

این پله های طولانی که عریض‌ترین پله‌ها در اروپا هستند محلی برای استراحت محسوب می‌‌شوند. پله‌های اسپانیایی که با هزینه‌ی سفیر فرانسه بنا شدند به کلیسای فرانسوی Trinita dei Monti می‌رسند. چشم‌اندازی زیبایی که به گردشگران هدیه می‌کند از دلایل محبوبیت آن است. همچنین فواره بارکاچیا در پایین این پله ها قرار دارد. می‌توانید روی این پله‌ها بنشینید، خوراکی‌های ایتالیایی بخورید، با محلی‌ها معاشرت کنید و لذت ببرید.

میدان اصلی رم (رومن فوروم) ، شکوه در قلب ویرانی

دیدنی های رم
تاریخ بر فراز رومن فوروم

رومن فوروم که میدان اصلی رم باستان بوده ، تصویری است واضح از ۲هزار سال پیش. این میدان مرکز بازرگانی، سیاسی و مذهبی رم باستان بوده است و طاق سپتیموس سوروس، معبد ساترن، طاق تایتوس و خانه وستال ها در این میدان قرار داشته‌اند. گرچه در حال حاضر چیز زیادی از این بنا باقی نمانده است اما حس و حال تاریخی آن در کنار سایر آثار مهم، دلیلی است که شما را به این مکان دعوت می‌کند.

تپه پالاتین ، قدمگاه گذشتگان

دیدنی های رم
تپه پالاتین ، مرور تاریخ رم

این تپه‌ی باستانی یکی از نخستین سکونت‌گاه های رومی است که بعدها محلی شد برای بنای کاخ‌ها و باغات خاندان سلطنتی. باغ‌های فارنس در این تپه، در قرن ۱۶ میلادی برای Cardinal Alessandro Farnese ساخته شد که پارکی است تفریحی و امکاناتت بسیاری برای مردم در آن ایجاد شد.

خانه‌ی لیویا (همسر آگوستوس)، دخمه‌ی Cryptoporticus، دموس فلاویا، دموس آگوستانا و حمام Septimius Severus از دیگر جاذبه‌های این تپه‌ی باستانی است. شما از این نقطه می‌توانید چشم‌اندازی زیبا از رم داشته باشید.

دیدنی های رم
قدم زدن و پیاده روی در کوچه پس کوچه های رم را فراموش نکنید

در سفر به رم از قدم زدن در کوچه‌ها و نشستن در میدان‌ها برای تماشای هنرهای خیابانی، نگذرید. غروب آفتاب را در بناهای باستانی به تماشا بنشینید و از جزء به جزء شهر لذت ببرید. اگر به رم سفر کردید ما را در تجربه‌ی خود شریک کنید.