ایران سرزمینی پر از مواهب طبیعی است که در هر فصل نقاط شگفت‌انگیزی برای بازدید دارد. در فصل تابستان، به دلیل گرمای طاقت فرسای نواحی مرکزی، جنوبی و شرقی، بیشتر مسافران به مناطق غرب و شمال غربی ایران سر‌می‌زنند. استان اردبیل از جمله مقاصد اصلی گردشگران در فصل تابستان است که اقلیم و دیدنی‌های فوق‌العاده‌ای دارد. در این میان سرعین اردبیل، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. نام سرعین، همواره با آبگرم‌های مشهورش گره خورده؛ اما مناظر طبیعی و خنکای روح‌نواز آن در فصل تابستان، دل هر گردشگری را می‌برد. با سفرزون همراه باشید تا مروری بر دیدنی های سرعین داشته باشیم.

سرعین از شهرهای زیبای استان اردبیل است و به دلیل داشتن چشمه‌های همیشه جوشان و جاذبه‌های طبیعی فراوان، از محبوبیت زیادی در بین گردشگران برخوردار است. سرعین در فاصله ۳۰ کیلومتری از غرب شهر اردبیل قرار گرفته و ارتفاعش از سطح دریا ۱۶۵۰ متر است. سرعین در زبانی ترکی «سریین» خوانده ‌می‌شود و به معنای محل خنک است و در فرهنگ لغات عربی سرچشمه معنا می‌دهد. واضح است که این نام از وجود سرچشمه‌های طبیعی از گذشته‌های خیلی دور حکایت دارد. اما با سفرزون باشید تا ببینیم سرعین چه دیدنی‌هایی دارد.

آبگرم سبلان؛ از مشهورترین دیدنی های سرعین

آبگرم سبلان

اگر به قصد آب‌درمانی به سرعین سفر می‌کنید و به دنبال آبگرمی مطمئن، بهداشتی و تحت کنترل می‌گردید، آبگرم سبلان بهترین گزینه شماست. سبلان، بزرگترین مجتمع آبدرمانی کشور است که در زمینی به مساحت ۷ هزار متر مربع و در دو طبقه احداث شده است. این مجتمع بر روی یکی از چشمه‌های طبیعی سرعین بنا شده و امکانات زیادی دارد. استخرهای متعدد سرپوشیده برای مردان و زنان، چهار واحد سونای خشک، دو واحد سونای بخار، حوضچه‌های آب سرد،  ۱۹ واحد جکوزی، ۱۱۲ واحد وان انفرادی ، بخش فیزیو تراپی با امکانات، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای زنان و مردان، پارکینگ اختصاصی، بوفه و رستوران از جمله امکانات این آبگرم است. این مجتمع آب‌درمانی در داخل شهر سرعین واقع شده است.

آدرس آب گرم سبلان روی نقشه گوگل


برای دریافت راهنمای سفر به اردبیل کلیک کنید.


دره گلستان؛ درهآبگیرهای طلایی و از دیدنی های سرعین 

دره گلستان

سرعین شهری با پستی‌ها و بلندی‌ها و ناهمواری‌هاست. از جمله زیباترین جاذبه‌های طبیعی آن دره‌ها هستند. یکی از زیباترین و باصفاترین دره‌های اطراف سرعین، دره گلستان یا دره آبگیرهای طلایی است که به آن دره آلوارس هم می‌گویند. گلستان از دره‌های شرقی سبلان است. به واسطه وجود آبگیر‌های وسیع و یخچال‌های طبیعی، چمنزارها و گلزارهای زیادی در منطقه‌ی آن به وجود آمده و به همین‌خاطر به این نام‌ها خوانده می‌شود. دره گلستان زیستگاه کبک و قوچ و بز نیز هست و تا سرعین ۱۹کیلومتر فاصله دارد.

آدرس دره گلستان در نقشه گوگل

آبگرم گاومیش گلی؛ پرآب ترین چشمه سرعین

ابگرم-گاومیش-گلی

سرعین شهر آبگرم‌هاست. زمانی بود که حتی گاومیش‌های سرعین هم برای آبتنی به آبگرم گاومیش گلی یا چشمه گاومیش می‌آمدند. با گذشت زمان چشمه تبدیل به یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های آب معدنی منطقه شد. آبگرم گاومیش گلی که در ارتفاع ۱۹۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد، یک استخر روباز ۴۰۰ متری است که آبش به صورت دائمی جوشان است و خاصیت درمانی زیادی دارد. آب این چشمه کمی تُرش مزه، بی‌رنگ و کمی بودار است. و به خاطر داشتن ترکیب کلروبی کربناته سدیک و کلسیک، برای درمان بیماری‌های عمومی، بیماری‌های سیستم حرکتی مانند رماتیسم، بیماری‌های زنان و بیماری‌های قلبی بسیار مناسب است. دمای آب‌گرم گاو میش گلی ۴۶ درجه سانتی گراد است.

آدرس آبگرم گاومیش گلی روی نقشه گوگل

آبشار ورگه سران؛ از زیباترین مناظر سرعین

 

آبشار ورگه سران

از سرعین که به سمت شمال حرکت کنید به فاصله ۵ دقیقه به روستایی به نام ورگه‌سران می‌رسید که آبشاری زیبا در دل آن نهفته است. این آبشار در اثر برخورد چشمه‌های پرآبی موسوم به چهل چشمه با صخره‌های استوار دامنه‌های سرسبز سبلان به وجود آمده و منظره‌ای خیره کننده خلق کرده است.

آدرس آبشار ورگه سران روی نقشه گوگل

آبگرم بش باجلار؛ از جمله دیدنی های سرعین

آبگرم بش باجلار

در هر طرف شهر سرعین چشمه آب گرمی وجود دارد. دومین آبگرم بزرگ این شهر، بش باجلار یا ۵ خواهر است. دلیل این نامگذاری نیز به خاطر جوشیدن آبگرم از پنج دهنه در محل چشمه است. اهالی قدیمی سرعین به آن «دره لر سویی» نیز می‌گویند. این آب‌گرم در دره‌ای سرسبز قرار گرفته و دورتادور آن را چمنزاها و درختان چنار و سپیدار احاطه کرده‌اند. دمای آب آن ۳۶ درجه است و برای درمان بیماری های عصبی و مفصلی از آن بهره می‌برند.

آدرس آبگرم بش باجیلار روی نقشه گوگل

روستای آلوارس؛ از بهترین دیدنی های سرعین 

روستای آلوارس

اما در ۱۲ کیلومتری غرب شهر سرعین روستایی با قدمت سه‌هزار‌ساله وجود دارد که خنکای آن بی‌نظیر است. روستای آلوارس با قرار گرفتن در دامنه‌های سرسبز سبلان و وجود چشمه‌های فراوان به ویژه چشمه مین‌بلاغ که ماهی قزل‌آلایش معروف است، از زیباترین روستاهای ناحیه سبلان است. صفا و خنکای مراتع سرسبز این روستا که در سال‌های دور چراگاه دام‌های عشایر شاهسون بوده آدم را سر شوق می‌آورد.

عسل و سرشیر معروف این روستا را از دست ندهید! نان لواش مخصوص آلوارس نیز بسیار ترد و خوشمزه است.

آدرس روستای آلوارس روی نقشه گوگل

پیست اسکی آلوارس؛ پربرف در زمستانهای سرعین

پیست اسکی آلوارس

اما سرعین فقط مخصوص گردشگری در تابستان نیست! در فاصله ۱۲ کیلومتری از روستای آلوارس و در دامنه‌های مرتفع سبلان، بزرگترین پیست اسکی کشور قرار دارد. این پیست به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا و سرمای مطلوب برای جلوگیری از ذوب شدن زودهنگام برف، در طول ۶ الی ۸ ماه از سال دایر است. پیست اسکی آلوارس برای بالا رفتن اسکی بازها، تله سیژ نیز فراهم کرده است. همچنین مجهز به جاده آسفالت، یک مسیر اسکی آموزشی، دو ایستگاه کلاس‌های آموزشی، مهمانسرا و رستوران نیز هست. اگر در نیمه دوم سال به سرعین سفر می‌کنید، حتمن از این پیست بی‌نظیر دیدن کنید.

آدرس پیست اسکی آلوارس روی نقشه گوگل

دره جنگلی ایردموسی؛ از دیدنی های سرعین 

دره جنگلی ایردموسی

یک دره جنگلی زیبا و دیدنی نیز در حد فاصل اردبیل تا سرعین، در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب اردبیل قرار گرفته است. چشم‌اندازهای زیبا، نهرها و چشمه‌سارها، چمنزارهای انبوه و باغات میوه، این دره را به یکی از نقاط جذاب سرعین و اردبیل تبدیل کرده است.

آدرس دره جنگلی ایرداموسی در نقشه گوگل

تپه باستانی آناهیتا؛ جاذبه باستانی سرعین

تپه آناهیتا سرعین

اما درمیان این همه جاذبه طبیعی، جالب است بدانید که یک جاذبه تاریخی ارزشمند نیز در سرعین موجود است. تپه‌ باستانی آناهیتا در غرب سرعین، یک منطقه ارزشمند باستانی است که قدمت اشیاء و سفالینه‌های مکشوفه در آن به اواخر هزاره‌ اول و دوم پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. البته به نظر می‌‌رسد که در این منطقه معابد و آتشکده‌های زرتشتی متعددی هم برای عبادت عالمان و مرتاضان زرتشتی وجود داشته است.

دهکده صخرهای ویند کلخوران؛ از جالبترین دیدنی های سرعین 

دهکده صخره‌ای ویند کلخوران

در مجاورت جاده‌ اردبیل به نیر، دهکده‌ای باستانی و صخره‌ای مشاهده می‌شود که در ۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی شهرستان سرعین قرار دارد. ویژگی‌ جالب این دهکده حضور مجموعه‌ای از خانه‌های سنگی منفرد است که با معماری کهن، خارق‌العاده و کم‌نظیر احداث شده است. گفته می‌شود که قدمت این دهکده‌ صخره‌ای، متعلق به دوران حکومت اشکانیان است.

آدرس ویند کلخوران روی نقشه گوگل

روستای ویلادره؛ از دیدنی های سرعین 

روستای ویلادره | از دیدنی های سرعین
روستای ویلادره | از دیدنی های سرعین

در فاصله ۳ کیلومتری شمال سرعین، روستایی ییلاقی و باصفا به نام ویلا‌دره قرار دارد. این روستا به سبب برخورداری از آب‌های معدنی، در‌ه‌های زیبا و پردرخت و چمنزارهای مملو از گل و گیاه و کندوهای عسل از جذابیت‌های خاصی برخوردار است.

آدرس ویلادره روی نقشه گوگل

آبگرم قره سو؛ چشمهای با جریانهای متنوع

آبگرم قره سو

آبگرم قره‌سو، غربی‌ترین چشمه آب‌گرم سرعین است که در فصل‌های مختلف جریان آن تغییر می‌کند. دمای آب این چشمه ۴۴ درجه سانتی‌گراد است و به صورت جوشان در سطح زمین، جریانی دائمی دارد.

بعد از بیرون آمدن از این آبگرم‌ها، سرشیر و خامه معروف سرعین یا آش دوغ این شهر، می‌تواند حسابی حالتان را جا بیاورد.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های اردبیل کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن