سفر به شمال ایران فصل ندارد. زیبایی استان‌های شمالی در هر فصلی از طبیعت شگفتی تازه‌ای دارد و همین عامل باعث شده تا گردشگران فارغ از سرما و گرما این خطه را به عنوان اولین پیشنهاد سفر در لیست خود داشته باشند. با این وجود مسافران همیشه به دنبال بخش‌های بکرتر برای تفریح هستند. ییلاق دیلمان یکی از این چشم اندازهای بکر گیلان است که در لیست صد منظره‌ی برتر دنیا قرار دارد. همسفر سفرزون در دیلمان گردی باشید.

دیلمان ، طبیعتی در ارتفاعات سیاهکل

دیلمان
ارتفاعات دیلمان ، نقاشی زیبای طبیعت

در شرق استان زیبای باران قرار گرفته و ییلاق شهرستان سیاهکل به حساب می‌آید. علت انتخاب این منطقه به منطقه‌ی ییلاقی، ارتفاع زیاد آن است که بیشتر از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا تخمین زده شده. این ارتفاع زیاد هم چشم انداز بی نظیری به شما هدیه می‌دهد و هم در فصل‌های گرم پذیرای خنک محلی‌ها است.

دیلمان۴
مسیر جاده سیاهکل

دیلمان از ترکیب دیل، ام و ان ساخته شده. دیل به معنی محل نگهداری دام ، ام پسوند ارتفاع و ان پسوند مکان است و در اصطلاح عامیانه محلی مرتفع برای زندگی روستایی و دامداری است. اگرچه امروزه با تغییر سبک زندگی روستایی جابجایی در فصل‌های مختلف تقریبا از بین رفته، اما هنوز دیلمان را با پسوند ییلاق می‌شناسند.

دالان بهشتی سیاهکل-دیلمان

دیلمان
دیلمان

برای آنکه به نقطه‌ی بکر گیلان برسید باید ابتدا از جاده‌ای جنگلی گذر کنید. سیاهکل مبدا حرکت است و از همان ابتدا که در اتومبیل خود می‌نشینید تا حدود یک ساعت بعد و درست زمانی که به ورودی روستا می‌رسید، تنها زیبایی می‌بینید. جاده‌ی جنگلی سیاهکل-دیلمان یکی از معروف‌ترین جاده‌های ایران از نظر زیبایی است و یکی از مسیرهای گردشگری مهم کشور به شمار می‌رود.

دیلمان
دیلمان
رزرو هتل داخلی 

جاذبه‌های جاده سیاهکل

نمی‌توان چشم از درختان سبز و تپه‌های پوشیده از درخت برداشت. هر چه در مسیر بیشتر پیش می‌روید وسوسه‌ی ایستادن در جاده، نوشیدن چای، عکاسی و نفس کشیدن در مه غلیظ گیلان در شما بیشتر می‌شود. شالیزارها که نماد زیبایی زندگی روستایی هستند از کنار شما می‌گذرند و خنکای مرطوب آن‌ها شما را سر شوق می‌آورد.

جاده بخش مهم سفر شما است که علاوه بر طبیعت بی نقص و تکرار نشدنی آن، می‌توانید جاذبه‌های طبیعی بسیاری را در این جاده ببینید.

کاروانسرای تی تی ، اقامتگاه سبز جنگلی

کاروانسرای تی تی
کاروانسرای تی تی

تقریبا در ابتدای جاده و در دوراهی رودخانه‌های باباکوه و میثم رود بنایی سنگی را می‌بینید که روی سقف و بدنه‌ی آن‌ها خزه بسته و آن را به مسیری سبز و بنایی شگفت انگیز تبدیل کرده است. تا سالیان گذشته کاربری این بنای قدیمی مشخص نبود و محلی‌ها از آن برای نگهداری دام استفاده می‌کردند. اما پس از مدتی کاروانسرای تی تی به کاربری تاریخی خود شناخته شد و توسط سازمان میراث فرهنگی مورد حمایت قرار گرفت. امروزه این منطقه در لیست زیباترین کاروانسراهای ایران قرار دارد که در خطه‌ی شمالی کشور منحصر به فرد است. اگر مسافر این دشت سبز هستید، حتما در مسیر خود از این کاروانسرا دیدن کنید.

کاروانسرای تی تی
کاروانسرای تی تی

آبشار لونک ، آبراه شگفت انگیز جنگلی

آبشار لونک
آبشار لونک

مسیر خود را در جاده‌ ادامه دهید. شگفتی‌های سفر شما هنوز ادامه دارد. توقف بعدی در کیلومتر ۲۵ جاده و در سمت راست است. حتما از ازدحام ماشین‌های ایستاده در مسیر حدس می‌زنید که نقطه‌ی دقیق آبشار لونک کجاست. برای دیدن آبشار باید از جاده چند قدمی پیاده بروید. در اطراف این آبشار زیبا مناطق سبز و جنگلی زیبایی وجود دارد. اگر قصد صرف ناهار یا استراحت بیشتر از سی دقیقه در جاده را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در همین منطقه اتراق کنید و از صدای آبشار و خنکای آن لذت ببرید. داخل جنگل به تازگی امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، آلاچیق و رستوران هم فراهم شده است.

آبشار لونک
آبشار لونک

در سفرزون بخوانید: ساحل چمخاله گیلان ؛ زیباترین ساحل ماسه‌ای ایران


جنگل و چشمه لاریخانی ، چشمه آب معدنی

۵ کیلومتر مانده به بهشت زیبای گیلان ، به یکی از جنگل‌های محبوب جاده می‌رسید. جنگل لاریخانی محل خوبی برای گذران وقت و پیاده روی است. در انتهای جنگل چشمه‌ی کوچک آب معدنی نیز وجود دارد .

اسپیلی ، زیبایی رویا در واقعیت

اسپیلی
اسپیلی

آخرین توقف در جاده‌ی سیاهکل منطقه‌ی زیبای اسپیلی است. روستای اسپیلی منطقه‌ای با صفا و زیبا با مردمی مهمان نواز که پذیرای گردشگران است و در دو کیلومتری دیلمان قرار دارد. مردم این روستا مزارع شالی دارند و دامداری می‌کنند. به همین دلیل می‌توانید لبنیات تازه محلی را از روستائیان بخرید. دوشنبه بازار و پنجشنبه بازار این منطقه یکی از جاذبه‌های سفر به اسپیلی است.

در کنار روستا جنگلی سبز و زیبا قرار دارد که می‌توانید شب را در آن اقامت کنید. چشم اندازهای زیبای جنگل اسپیلی را از دست ندهید.

 چشم انداز گیلان از ارتفاع ۲۰۰۰ متری

پس از گذر از منطقه‌ی اسپیلی، به ییلاق زیبای گیلان می‌رسید. مقصد بهشت گونه‌ی شما در مقابلتان نقش می‌بنددو کافیست از اتومبیل خود پیاده شوید تا تازه‌ترین هوای عمر خود را به ریه‌هایتان وارد کنید. این منطقه از دو بخش تشکیل شده و با وجود آنکه به نظر می‌رسد در سال‌های دور مسیر دسترسی مناسبی نداشته، اما سرزمینی تاریخی به حساب می‌آید.

دیلمان
دیلمان

غارنوردی در ارتفاعات

کوه درفک یکی از کوه‌هایی است که تعدادی غار تاریخی در آن وجود دارد. در غارهای این منطقه لوازم فلزی و مفرغی مربوط به ۲۰۰۰ سال پیش پیدا شده که نشان می‌دهد زندگی در این منطقه قدمت طولانی دارد. اگر اهل غار نوردی و کوه نوردی هستید این کوه میزبان خوبی برای شما خواهد بود. توجه کنید که لوازم مناسب کوه نوردی را به همراه داشته باشید.

موزه مردم شناسی

در سال‌های اخیر حمام تاریخی که قدمتی ۵۰۰ ساله دارد، از دل خرابی‌های شهر نجات پیدا کرد و مورد مرمت قرار گرفت. بخش‌های مختلفی مانند سربینه، گرمخانه، خزینه و آتشدان در حمام وجود دارد . این حمام تاریخی امروزه تحت حمایت سازمان میراث فرهنگی است و به موزه‌ی مردم شناسی تغییر کاربری داده است. گردشگران برای آشنایی با سنت‌های مردم شهر می‌توانند از این موزه بازدید کنند.


در سفرزون بخوانید: تالاب سوستان ، طبیعتی بی‌نظیر در عروس گیلان


دیلمان‌گردی به صرف بهار

اگر مسافر بهاری این بخش زیبای سرزمین ایران هستید به یاد داشته باشید که دشت سرخ شقایق یکی از جاذبه‌های فصلی این منطقه است. روستای کوه پس در ۶ کیلومتری دیلمان در فصل بهار میزبان شقایق‌های وحشی است.

سوسن-چلچراغ

سوسن چلچراغ یکی از نادرترین گل‌ها در دنیا و همچنین تنها گل ملی ایرانیان است که در شهر داماش می‌روید. خرداد ماه زمان تولد این گل‌های زیباست . محلی‌ها این گل را مقدس و نماد شکوفایی و آبادانی می‌دانند و به مناسبت رویش سوسن چلچراغ جشنواره‌ای با آواز و رقص محلی برگزار می‌کنند. شهر داماش در ۳۵ کیلومتری دیلمان قرار دارد.

بهترین زمان سفر به بهشت سیاهکل

همانطور که گفتیم سفر به شمال ایران فصل مشخصی ندارد و در هر فصل زیبایی منحصر به فردی را در آن می‌بینید. اگر تحمل سرما برایتان دشوار است باید سفر خود را برای فصل تابستان و بهار برنامه ریزی کنید. اما اگر دیدن زیبایی مه و درختان هزار رنگ و باران پاییزی برایتان لذت بخش است فصل پاییز بهترین زمان سفر به این منطقه است. زمستان نیز با وجود زیبایی خاص و برف یک دست ممکن است دردسرهایی در رفت و آمد برایتان ایجاد کند.

آدرس دیلمان روی نقشه گوگل


در سفرزون بخوانید: غذاهای محلی گیلان ، تجربه شکم گردی در بام سبز ایران


خرید از شهر زیبای گیلانی

بازار محلی دیلمان

به دلیل رواج دامداری ، لبنیات تازه و خوش طعم می‌تواند بهترین خرید شما در شهر باشد. علاوه بر آن در بخش‌های حاشیه‌ای کندوهای فراوانی وجود دارد که عسل طبیعی را می‌توانید از آن بخش تهیه کنید. حصیر، ازگیل، آلو و ذغال اخته هم از دیگر سوغات منطقه است.

بازار محلی دیلمان

 

کجا اقامت کنیم؟

برای شب مانی در این منطقه هتل وجود ندارد. اگر سفر شما بیش از یک روز است می‌توانید خانه‌های روستایی را اجاره کنید. اما چادر زدن در تپه‌های سبز و زیبا، تجربه‌ای منحصر به فرد است که نباید آن را از دست بدهید. البته بهتر است بادگیر و لوازم گرمایشی به همراه داشته باشید. در این اقامت ماهی کبابی، چای ذغالی و غذاهای شمالی می‌تواند سفر خوش شما را کامل کند.

این منطقه میراث سبز و حیرت انگیز گیلان برای ما و نسل‌های آینده است. حفاظت از این طبیعت بی مثال وظیفه‌ای نانوشته بر دوش همه‌ی ما است.