جشن تیرگان بعد از جشن نوروز بزرگ‌ترین جشن ایرانیان است. جشنی در ستایش باران، آب و باروری که در پایان فصل «درو» در نقاط مختلف کشور در زمان‌های متفاوت برپا می‌شود.

هر منطقه برای خودش زمانی را در نظر می‌گیرد، اما عمدتا در همه‌جای ایران روز ۱۳ تیرماه را به‌عنوان روز جشن تیرگان می‌دانند. در این روز ایرانیان به دامنه کوه دماوند می‌روند، در مزارع و باغ‌ها جمع می‌شوند و بر کرانه‌ی رودها می‌نشینند و جشن می‌گیرند.

این روز را روز کمان انداختن آرش کمان‌گیر از روی قله‌ی دماوند، روز درخشش ستاره‌ی باران‌آور (شعرای یمانی) و روز بزرگان قلم ایران باستان (از دیدگاه ابوریحان بیرونی) هم می‌دانند، اما چرا جشن تیرگان این‌قدر برای ایرانی‌ها مهم است؟

تیشتر ، راز جشن تیرگان در میان کهکشان‌ها

راز جشن تیرگان به چرخش زمین در افلاک، آغاز انقلاب تابستانی و فهم عمیق از جهان طبیعت باز می‌گردد. «تیشتر»، ستار‌ه‌ی باران‌آور در فرهنگ ایرانی‌ست، اما این تنها نشانه‌ای برای عموم مردم است. در حقیقت تیشتر نشانه‌ای از وقوع «انقلاب تابستانی» است که دانشمندان ایران باستان بر وقوع آن در ۱۳ تیرماه کاملا اشراف داشتند و این موضوع کم‌کم در میان مردم به‌صورت سنتی خاص با نام جشن تیرگان درآمد.

زمانی‌که هوای فلات ایران رو به تب گرما می‌گذارد، ثمره‌ی تلاش یکسال بر کف دستان کشاورزان می‌آید. همزمانی گرما و دروی محصول به یاد ایرانیان می‌آورد که چه‌گونه و چه‌طور آسمان و کهشان و فلک‌و‌افلاک بر هم پیچیده و با چه نظمی آنان را به رزق‌و‌روزی‌شان رسانده است. نظمی که مبارک است و راز ماندگاری این جشن در قلب و روح ایرانیان است.

ایرانی‌ها این جشن را با سنت‌های زیادی مثل آب‌پاشی ، فال کوزه، قصه‌خوانی شبانه، شعرخوانی، دستبند تیرو باد و مردم هر نقطه با بازی‌ها و رسوم متفاوت گرامی می‌دارند. جالب است بدانید این تنها زرتشتیان نبودند که این مراسم را پاسداشت می‌داشتند بلکه ارمنی‌ها و تمامی اقوام ساکنان در ایران فارغ از مذهب و دین این روز را مهم می‌پندارند و برایش مراسم‌های مختلفی برپا می‌کنند.

سفرزون در هرجایی هستید بهترین‌ها را در این جشن باشکوه برای‌تان آرزو می‌کند.

0/5 ( 0 نظر )