حتما تا به حال نام این جزیره زیبا به گوشتان خورده است. جزیره‌ای کوچک، در ۸ کیلومتری بندرعباس با وسعت ۴۲ کیلومتر که می‌تواند ساعت‌ها و روزها شما را در خود غرق کند. هرمز را به خاطر خاک‌های رنگارنگش می‌شناسند و انگار این خاک بر روح مردم ساکن آن نیز رونق بخشیده باشد. هرمز، سرزمینی کوچک با تاریخی بزرگ و فرهنگی زیبا است. در این مطلب از سفرزون، راهنمای سفر به هرمز و هزینه‌های آن را برای شما نوشته‌ایم. آماده سفر هستید؟

جزیره هرمز
جزیره هرمز

هرمز کجاست؟

هرمز، جزیره‌ای به شکل یک مخروط ناتمام، در فاصله نیم ساعتی از قشم و بندرعباس قرار گرفته است. یک گنبد نمکی میان خلیج فارس که مهر بهشت زمین شناسان و موزه زمین شناسی را بر سینه دارد. تنها سکونت‌گاه این جزیره، روستای کوچک هرمز است که کوچه‌های پرپیچ خم و خوش‌رنگ آن میزبان قدم‌زدن‌های گاه و بی‌گاه گردشگران است. این کوچه‌ها به ندرت شلوغ می‌شوند و جزیره همیشه در آرامشی محسور کننده قرار دارد. مسجدی با سنگ‌های زرد رنگ، نیز در میان روستا خودنمایی می‌کنند.

راهنمای سفر به هرمز
راهنمای سفر به هرمز

فصل‌های سرد سال، بهترین زمان برای سفر به جزیره هرمز است. در پاییز و زمستان، هرمز هوایی خنک و مطبوع دارد. ساحل در این ماه‌ها برای پیاده روی و شنا به روی شما لبخند خواهد زد. زمستان همچنین فصل مهاجرت پرندگان و لاک‌پشت‌ها نیز هست که تجربه‌ای شگفت‌انگیز برایتان رقم خواهد زد.

چطور به هرمز برویم؟ راهنمای سفر به هرمز ، از قشم و بندرعباس

دو راه برای رسیدن به هرمز وجود دارد. اول این که می‌توان از اسکله شهید حقانی بندرعباس با قایق‌های تندرو به هرمز رفت. مسیر دیگر، از ساحل قشم و اسکله ذاکری است است و می‌توان با حدود ۴۰ دقیقه قایق‌سواری به هرمز رسید. هزینه هر نفر برای قایق از هر دو مسیر کمتر از ۲۰ هزار تومان است.

راهنمای سفر به هرمز برای گردش در جزیره هم، توصیه‌هایی دارد. برای گردش در جزیره نیز، از همان ساحل، موتور سه چرخه‌هایی برای کرایه کردن آماده هستند که هزینه آنها معمولا ساعتی ۳۰ هزار تومان است. این قیمت‌‌ها نسبت به ساعت و روزی که آنها کرایه می‌کنید قابل مذاکره است.

همینطور دوچرخه‌هایی در سطح روستا و ساحل موجود است که استفاده از آنها نیز خالی از لطف نیست. راه دیگر برای گردش در جزیره و لذت بردن از مناظر آن پیاده روی است. اگر اهل قدم‌زدن‌های طولانی مدت هستید، ما این روش را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با چند ساعت پیاده روی، میتوان خط ساحلی جزیره را دور زد.

اقامت در جزیره هرمز

در راهنمای سفر به هرمز، نکاتی برای اقامت در این جزیره به کارتان خواهد آمد. دو انتخاب فوق‌العاده برای اقامت شبانه در هرمز پیش روی شما خواهد بود. یکی کمپ‌ در ساحل و خوابیدن زیر نور ستارگان و در کنار امواج آب، که هرگز از یاد نخواهید برد. تنها باید حریم جزر و مد را در نظر بگیرید که با آب، مهمان ناخوانده شب در چادرتان مواجه نشوید.

انتخاب دیگر، اسکان در اقامت‌گاه‌های بومگردی روستا است. این اقامت به شما تجربه خاص ارتباط با مردم خون‌گرم و خوش‌مشرب را هدیه خواهد کرد. هر کدام از ساکنان جزیره داستانی دارند که شنیدن آن خالی از لطف نیست. با اقامت در خانه محلی‌ها، شما شانس خوردن غذاهای سنتی با ادویه خاک سرخ هرمز را هم خواهید داشت. هرچند شما می‌توانید قبل از غروب آفتاب با همان قایق‌هایی که آمدید، به قشم و بندرعباس برگردید. فقط به یاد داشته باشید که ساعت دقیق حرکت آن‌ها را بدانید.

تفریح  و خرید در جزیره هرمز

ارزش سفر به هرمز، تجربه ناب بافت طبیعی و سنتی آن است.نه در هرمز نه در راهنمای سفر به هرمز ازمراکز خرید بزرگ و لوکس خبری نیست. بهترین خرید از هرمز، صنایع دستی هنر زنان این روستا است. سوزن دوزی و گلدان‌ با طراحی‌های منحصر به فرد با خاک‌های رنگی هرمز، بهترین انتخاب شما در سفر به این جزیره خواهد بود.

دوچرخه‌سواری، تورهای نیم‌روزه شنا و غواصی و نقش حنا از جمله تفریحاتی است که در هرمز در دسترس است. برای شکم‌گردی هم دکه‌های فلافلی کوچکی وجود دارند که طعم خاص آن‌ها را از یاد نخواهید برد.

هرمز سرزمین خاک‌های خوراکی‌های و جادویی

از خاک سرخ هرمز، که محلی‌ها به آن گلک می‌گویند، به عنوان یک ادویه بسیار خوش‌مزه استفاده می‌شود. از این خاک در تهیه یک سس خوشمزه، هم استفاده می‌شود که در طبخ ماهی و میگو از آن استفاده می‌شود. به علاوه غذایی به نام «سوراغ» نیز با این سس تهیه می‌شود که خوردن آن را در راهنمای سفر به هرمز حتما به شما پیشنهاد می‌کنیم. محلی‌ها ماهی را به همراه پوست نارنج و این سس، در یک دبه به مدت ۲ ماه در برابر نور آفتاب قرار می‌دهند. نتیجه آن باورنکردنی است.

به علاوه از دیگر خاک‌های این جزیره، در صنایع آرایشی، سرامیک سازی و سفالگری و … نیز استفاده می‌شود. به علاوه همه این‌ها، هرمز، با خاک‌های رنگانگش، سوژه‌های نابی برای عکاسی پیشنهاد می‌کند که نمی‌توانید از آن بگذرید.

سرزمینی کوچک با جذابیت‌های تمام‌نشدنی

ما از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی در راهنمای سفر به هرمز لیستی بلند داریم. قلعه تاریخی پرتغالی‌ها، قصر بی‌بی گل، موزه احمد نادعلیان با مجموعه‌ای نفیس از آثار هنری، فرش خاکی که هر ساله توسط هنرمندان در هرمز طراحی می‌شود.  دشت آهوان و غار سکوت از جمله جاهایی هستند که در سفر به هرمز حتما باید ببینید. دره رنگین کمان را هم از دست ندهید که محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها است.

هرمز، سرزمین آهوها هم هست و اگر آن‌ها را نترسانید شاید چند دقیقه‌ای مهمان منظره ای باشند که دارید از آن لذت  می‌برید.

آخر سفر، غروب در جزیره ای به قدمت تاریخ

هرمز، تاریخی پرفراز و نشیب داشته است، از ویران شدن به دست مغول‌ها گرفته تا اشغال توسط پرتغالی‌ها. به خاطر نزدیکی آن با تنگ مهم هرمز شناخته می‌شود و موقعیت استراتژیک آن برای کشور ما. اما باید شاه عباس صفوی آن را از چنگ پرتغالی‎ها در آورد و ما هم‌چنان می‌توانیم از زیبایی‌های آن لذت ببریم، تشکر کنیم. به هرمز سفر کنید و اگر تجربه‌ای از سفر هیجان‌انگیز خود به آنجا دارید برای ما بنویسید.

امیدواریم اگر راهنمای سفر به هرمز برایتان مفید بود، همین حالا بار سفر را ببندید.