شهر باستانی کازان سومین شهر بزرگ روسیه است. این شهر دارای منابع نفتی غنی است و شهروندان آن همچنان از زبان و منش مردم تاتار پیروی می‌کنند که در قرن پانزدهم میلادی به این منطقه مهاجرت کردند. مطلب پیش‌رو راهنمای سفر به کازان است که به‌طور کامل به دیدنی‌‌های و چه‌طوری‌های سفر به این شهر زیبا می‌پردازد. با سفرزون همراه شوید.

دیدنی‌‌های کازان

بازدید از قلعه‌ی ایوان مخوف

راهنمای سفر به کازان | کرملین کازان
راهنمای سفر به کازان | کرملین کازان

کرملین، مرکز تاریخی کازان، در قرن ۱۷ توسط تزار «ایوان مخوف» ساخته شد و در آن زمان مسکو در اندیشه‌ی توسعه‌ی قلمرو بی سر و سامان خود در تاتارستان بود. کرملین کازان که به‌عنوان یک میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است پر از جاهای دیدنی‌ست؛ کلیسای جامع (که بر روی خرابه‌های یک مسجد بنا شده است)، برج معروف «سویمبیکا» که بر طبق افسانه‌ها و اسطوره‌های محلی وقتی ایوان قدرت گرفت، یک شاهزاده‌ی محلی در آن‌جا خودکشی کرد.

متروی جدید کازان یک ایستگاه در کرملین دارد، بنابراین پیدا کردن آن چندان دشوار نیست.

هنری که مردم را دور هم جمع می‌کند

جاهای دیدنی کازان | معبد ادیان
جاهای دیدنی کازان | معبد ادیان

این معبد عجیب‌و‌غریب که توسط «لیدا خانوف» ساخته شده است یکی از امیدوارکننده‌ترین کارهای هنری در روسیه و حتی دنیاست. در این اثر المان‌های هنری از تمام مذاهب دنیا در کنار هم جمع شده‌اند. این اثر هنری که هم یک اینستالیشن است و هم یک حرکت انسانی، نوعی اثر اعتراضی در شهری‌ست که تنوع نژادی را مدیریت می کند. در درون آن یک مرکز فرهنگی و گالری پیدا می‌کنید و همچنین شانس ملاقات با این هنرمند.

خود را برای تفریح و سرگرمی آماده‌ کنید

سفر به کازان | موزه‌ی کمونیست کازان
سفر به کازان | موزه‌ی کمونیست کازان

بدون شک جذاب‌ترین چیزی که سفر به کازان برای ما دارد، موزه‌ی سبک زندگی شوروی است که زندگی فردی و روزمره‌ی مردم در فضای کمونیستی را به ما نشاند می‌دهد. این موزه که در مرکز شهر واقع شده است شامل لوازم مربوط به دوران شوروی، اسباب بازی، وسایل تزئینی، لوازم آشپزخانه، نوارهای گرامافون و لباس‌هایی از دهه‌ی ۱۹۵۰ تا دهه‌ی ۱۹۸۰ است. اسباب‌بازی‌های سفینه‌ی فضایی درک قابل قبولی از فضای آن دوران که رقابت شدیدی برای برنده شدن در مسابقه‌ی فتح فضا وجود داشت را برای مخاطب به نمایش می‌گذارد.

 احیای مذهبی در کازان

دیدنی‌های کازان | مسجد کول شریف
دیدنی‌های کازان | مسجد کول شریف

در سفر به کازان متوجه تغییراتی جدید در معماری این شهر خواهید شد. ساخت جدید‌ترین مرکز مذهبی کازان که در سال ۲۰۰۵ به پایان رسید، مهم‌ترین نمونه‌ی آن است. این بنا که در کرملین واقع شده و با نام «قول شریف»، «کول شریف» یا «گل شریف» شناخته می‌شود. مکانی برای گردهمایی و همبستگی مذاهب مختلف شده و جایگزینی برای مسجد تخریب شده توسط ایوان مخوف در قرن شانزدهم میلادی است. چهار مناره‌ی این مسجد با رنگ‌های آبی و سفید پوشانده شده‌اند و با شکوه فراوان بر فراز کرملین به اهتزاز درآمده‌اند. همچنین موزه‌ی کوچکی وجود دارد که داستان ققنوس‌گونه‌ی این مسجد را با جزئیات روایت می‌کند.

مرکز فرهنگی و اجتماعی کازان

جاهای دیدنی کازان | خیابان بومان
جاهای دیدنی کازان | خیابان بومان

سفر به کازان حتی در حوزه فرهنگی و اجتماعی خالی از لطف نیست. وقتی از کرملین، کلیسا‌ها، مسجد‌ها و موزه‌ها بازدید کردید، خیابان «بومان» تنها جایی است که باید مستقیم به آن‌جا بروید. این خیابان که مرکز زندگی اجتماعی کازان است، نام خود را از یک شهید در انقلاب ۱۹۰۵ روسیه گرفته است. در آن ردیف فانوس‌ها، درختان سرسبز و سنگ‌فرش‌ها جلوه‌ی بسیار زیبایی به محیط داده‌اند. خیابان بومان که کاملا مناسب پیاده‌روی طراحی شده است پر از کافه‌ها و مغازه‌هاست.

اجراهای نمایشی خیابانی در جای‌جای آن مردم را به خود جذب می‌کنند و در حالی‌که قدم‌زنان از کرملین به‌سوی ایستگاه متروی «پلوشاد توکایا» می‌روید می‌توانید از نمایشگاهی عمومی آثار هنری دیدن کنید. در هر دو سر خیابان ایستگاه مترو وجود دارد، پس نگران مسیر برگشت نباشید و از اطراف لذت ببرید.

بهترین زمان سفر به کازان و هزینه‌های سفر

راهنمای سفر به کازان | بهترین ‌فصل‌های سفر به کازان
راهنمای سفر به کازان | بهترین ‌فصل‌های سفر به کازان

برای این‌که راهنمای سفر به کازان کامل و کاربردی باشد باید هزینه‌های و بهترین زمان سفر به این شهر برای‌تان مشخص شود. اگر به کم‌هزینه بودن سفر به کازان فکر می‌کنید، بهترین زمان سفر ماه فوریه است. طبق آمارها هزینه‌ی یک شب اقامت در یک هتل ۳ ستاره در کازان در ماه فوریه (بهمن و اسفند)، ۵۸ دلار است که در قیاس با ماه ژوئن ۱۵۶ دلار، بسیار به‌صرفه‌تر است. بهترین زمان سفر به کازان به عوامل دیگری هم بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین فاکتورها آب‌وهواست.

طبق آمار میانگین درجه حرارت در ماه فوریه که ارزان‌ترین زمان سفر به کازان است، منفی دوازده درجه سانتی‌گراد است. پس بهتر است تنها با یک معیار به انتخاب نپردازیم و برآیند فاکتورها را برای بهترین زمان سفر به کازان در نظر بگیریم. با توجه به ترکیب دو آمار بالا ،می‌توان گفت که ماه می (اردیبهشت و خرداد)، بهترین زمان سفر به کازان خواهد بود.


در سفرزون بیشتر بخوانید : لباس مناسب سفر به روسیه را در فصل تابستان چگونه انتخاب کنیم؟


هزینه‌های سفر به کازان و حمل و نقل درون شهری

سفر با هواپیما

سفر به کازان | سفر هوایی
سفر به کازان | سفر هوایی

هزینه بلیت هواپیما از تهران به مسکو به‌طور میانگین بین ۱٫۵ تا ۲ میلیون تومان است. از آن‌جا باید به مقصد کازان سوار هواپیما شوید، البته اخیرا پروازهای مستقیم از ایران به مقصد کازان راه‌اندازی شده است. بیش‌تر مسافران کازان از فرودگاه بین‌المللی کازان وارد می‌شوند که تقریباً ۲۹ کیلومتر تا مرکز شهر کازان فاصله دارد.

سفر با قطار

سفر با قطار از سن‌پیترزبورگ تا کازان
سفر با قطار از سن‌پیترزبورگ تا کازان

اکثر توریست‌ها با قطار پرسرعت (Aeroexpress) به ایستگاه کازان می‌روند که ۴۰ روبل (هر روبل تقریباً ۹۲۰ ریال) هزینه می‌کنند. ایستگاه قطار کازان جایگاه توقف اصلی قطارهایی است که از مسکو یا پترزبورگ و سیبریا می آیند. بنابراین مسیر بسیار خوبی را با قطار طی خواهید کرد، مخصوصا اگر مسافر جام جهانی باشید و از سن‌پترزبورگ بخواهید به کازان بروید. اگر راهنمای سفر به کازان می‌خوانید و دوست دارید با قطار این سفر را تجربه کنید، حتما به سراغ قطار هیجان‌انگیز مسیر سن‌پترزبورگ- کازان بروید.

سفر با ماشین

اگر بخواهید طبق این راهنمای سفر به کازان بروید باید از بزرگراه M7 و از شرق از مسکو این سفر را آغاز کنید. کازان دقیقا در شرق مسکو و در یک عرض جغرافیایی با آن است؛ بنابراین مسیر شما تقریبا هموار است. از بزرگراه M7 وارد E22 غرب از پرم (perm) شوید. مراقب قیمت‌های بالای تاکسی‌ها باشید که گاهی برای توریست‌ها هزینه‌ها را بالاتر می‌برند.

راهنمای سفر به کازان ، هتل‌ها و خوراک

در این بخش از راهنمای سفر به کازان برای‌تان مشخص می‌کند که هتل‌های که بیش‌تر مورد توجه توریست‌ها در کازان هستند کدام‌هایند:


هتل شالیاپین (Shalyapin Palace Hotel)

هتل ایبیس کازان (Ibis Kazan)

هتل فاتیما (Fatima Hotel Building 2)

هتل واردیسکایا (Gvardeyskaya)

مینی هتل سایداشف (Mini-Hotel On Saydashev)

هتل آستوریا (Hotel Astoria)


قیمت هتل‌ها به‌صورت عمومی به شرح زیر است:

هتل دو ستاره بین ۱۰۰ تا ۲۲۰ هزارتومان

هتل سه ستاره بین ۲۱۰ تا ۳۵۰ هزارتومان

هتل ۴ ستاره بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان

هتل ۵ ستاره بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزارتومان


رزرو هتل در کازان

هزینه خوراک و خرید

در سفر به کازان می‌توانید با ۸٫۲۶ دلار یک غذای ارزان بخورید. مثلا یک اسلایس پیتزا با دورچین یا ۲٫۱۶ دلار یک کاپوچینو برای خودتان بخرید. اگر به‌دنبال معیاری برای خرید در کازان هستید باید بگوییم که به‌طور میانگین قیمت خرید یک شلوار جین ۷۳٫۹۴ دلار است.

راهنمای سفر به کازان | رستوران‌های کازان
راهنمای سفر به کازان | رستوران‌های کازان

برای جابه‌جایی در کازان به‌ازای هر سفر درون شهری چیزی در حدود ۰٫۳۹ دلار به‌طور متوسط پرداخت خواهید کرد. به‌طور میانگین در کازان برای خورد و خوراک در یک رستوران عادی چیزی در حدود ۵۰۰ روبل باید بپردازید. این رقم برای یک غذای دو نفره در یک رستوران متوسط به هزار و ۷۱۷ روبل می‌رسد. اگر مک‌دونالد و همبرگرش شما را راضی می‌کند بیش از ۳۰۰ روبل نخواهید پرداخت.

پیشنهاد می‌کنیم در سفر به کازان کافه‌تریاهای زنجیره‌ای Dobraya Stolovaya را از دست ندهید. به‌علاوه،حتما سری به Bilyar در Ulitsa Butlerova بزنید. میانگین قیمت یک غذا در این رستوران‌ها در حدود ۷۵۰ روبل است. در رستوران دامچایا (Dom Chaya) هم می‌توانید غذاهایی عالی با تنوع بسیار زیاد و قیمت پایین بخورید.

چه‌طور در کازان بچرخیم؟

حمل‌و‌نقل عمومی

سفرهای درون شهری در کازان | متروی کازان
سفرهای درون شهری در کازان | متروی کازان

مترو و اتوبوس راه‌های خوب حمل‌و‌نقل برای شما هستند. هزینه‌ی همه این‌ها پایین است، اما به‌طور کلی بلیت‌ها به دو صورت وجود دارد؛ تک سفره و ماهانه. هزینه‌ی بلیت‌ها هم متفاوت است. مثلا بلیت تک سفره ۲۵ روبل و هزینه‌ی‌ بلیت ماهانه ۹۰۰ روبل است.

ماشین

بهای اجاره یک ماشین در کازان به‌طور میانگین ۳ هزار و ۸۳۴ روبل است. هزینه‌ی یک لیتر بنزین در کازان هم ۳۶ روبل است. در مجموع برای یک سفر تفریحی به‌صرفه نیست که ماشین اجاره کنید.

تاکسی

میانگین هزینه‌ی تاکسی به‌ازای هر سفر در حدود ۱۰۰ روبل است. ۶۰ روبل بلافاصله بعد از نشستن محاسبه می‌شود و باقی به‌ازای هر کیلومتر ۱۳ روبل. اگر هر جایی تاکسی منتظرتان بماند تا ۲۹۵ روبل برای این انتظار از شما خواهد خواست، پس قبل از سفر خوب راهنمای سفر به کازان را بخوانید تا مشکلی در این سفر پیدا نکنید.

0/5 ( 0 نظر )