کویر مصر تابلویی بی‌نقص از طبیعتی است که دست سخاوتمندش به هر نقطه نقشی متفاوت بخشیده. با سفرزون باشید تا بی‌واسطه به دیدار ستاره‌ها برویم و در شب‌های کویر دل به آوای شب بیداری‌ها بدهیم.

اینجا مصر ، روستایی با درهای چوبی

روستای مصر در جوار کویر
روستای مصر در جوار کویر
روستای مصر در جوار کویر
روستای مصر در جوار کویر

در ابتدای ورود به روستای مصر، خانه‌هایی با سقف گنبدی و درهای چوبی به استقبالمان می‌آیند و مانند ساکنان خونگرم و مهربانشان، مسافران را با روی گشاده می‌پذیرند. با عبور از مقابل این خانه‌ها می‌توانیم بوی خوش غذاهای سنتی این منطقه را به جان بکشیم. معروف‌ترین این غذا ها کباب شتر، کالجوش و آبگوشت محلی به نام لاخولی است. مردم روستا تا پیش از رونق گردشگری به زراعت و دامپروری مشغول بودند  و به مرور و با افزایش مسافران کویر به فعالیت‌های دیگر پرداختند.

آنچه از خاک مصر بر می‌آید

در دل خاک این روستا طعم‌ و رنگ‌های متفاوتی متولد می‌شوند که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به انار و خرمای روستای مصر اشاره کرد.

پیش به‌سوی تابلوی بی انتهای کویر مصر

تصویر بی انتهای شنزارهای کویر مصر
تصویر بی انتهای شنزارهای کویر مصر

از روستا و مردمانش که فاصله بگیریم، در آن نقطه‌ای که سقف خانه‌ها از نظر ناپدید می‌شوند، در مقابل چشم‌هایمان پهنه‌ای وسیع از پیوند آسمان و شن، پله پله چیده می‌شود. اینجا کویر مصر است، جادوی آرامبخش طبیعت!


در سفرزون بخوانید: کویر ابوزید آباد ، رهایی بین تپه‌های شنی


سرگرمی ها کویری ، خاطره‌ی شادی‌ها در کویر مصر

در کویر مصر خاطرات خوش بسازید
در کویر مصر خاطرات خوش بسازید

کویر مصر آنقدر سرگرمی و راز در دل خود دارد که می‌توانید روزهایی طولانی را به آن اختصاص دهید و حتی در لحظه‌ی بازگشت دلتنگ آن شوید. اما برای اینکه کویر را کشف کنیم باید بدانیم چه کارهایی را می‌توانیم انجام دهیم و برای آن‌ها برنامه‌ای دقیق بچینیم.

پیاده روی روی شن‌های داغ، بی‌فاصله با تن کویر

لذت حس گرمای دانه‌های شن زیر پوست
لذت حس گرمای دانه‌های شن زیر پوست

قبل از هرکاری پاهایتان را از حصار کفش‌ها رها کنید تا حرکت نرم دانه‌های ریز و سبک شن را زیر پاها احساس کنید. قدم‌های آرام‌تان را  به تن کویر بکشد و از بازی دانه‌های شن زیر پاها و بین انگشت‌ها لذت ببرید. گرمای شن‌ها از کف پا حرکت می‌کند و شما با کویر مصر یکی می‌شوید.

توجه داشته باشید که برای این پیاده‌روی انرژی زیادی لازم دارید چرا که انرژی مورد نیاز برای یک کیلومتر پیاده‌روی شن، سه برابر یک پیاده‌روی معمولی است.

شترسواری ، مرور تجربه‌های مسافران کویر

یک سواری آرام و پر خاطره
یک سواری آرام و پر خاطره

 شتر سواری در کویر مصر از آن دست تجربه‌های است که خاطره‌اش برای همیشه در ذهن ما باقی می‌ماند. شترهایی که اهالی روستای مصر نگهداری می‌کنند و به مسافران کرایه می‌دهند، می‌تواند تصویری امروزی از عبور و مرور گذشته‌گان به ما بدهد. این تجربه‌ی خوش را می‌توانید در حاشیه‌های کویری روستا به‌دست بیاورید.

هزینه هر ۱۰ دقیقه شتر سواری در کویر مصر ۵۰۰۰تومن است.

موتور چهار چرخ و کشف لذت عبور از تپه‌های شنی

هیجان و سرعت با موتور چهارچرخ
هیجان و سرعت با موتور چهارچرخ

ATV یا موتور چهار چرخ از وسایلی است که امروزه برای کاشفان کویر بسیار محبوب است. این موتور با چرخ‌های قدرتمند می‌تواند شما را از تپه‌های شنی کویر مصر عبور دهد. هیجان و سرعت با موتور چهار چرخ به جان شما تزریق می‌شود.

هزینه هر ۱۰ دقیقه موتور سواری در کویر مصر ۱۰۰۰۰تومن است.

آفرود ، یک هیجان بدون توقف

آفرود ، هیجانی پر خاطره اما خطرناک برای کویر
آفرود ، هیجانی پر خاطره اما خطرناک برای کویر

خیلی از مسافران کویر برای تجربه‌ی هیجان انگیز آفرود به این مناطق سفر می‌کنند. برای این کشف پر سرعت باید از ماشین‌های دو دیفرانسیل استفاده کنید. این ماشین‌ها را به همراه راننده‌های حرفه‌ای در کویر مصر می‌توانید کرایه کنید و آدرنالین را مهمان خون جاری در رگ‌هایتان کنید.

هزینه کرایه این ماشین‌ها ۱۵۰۰۰ تومن است.

عکاسی در کویر ، تابلویی از بی کرانی آسمان و مصر

تصویری همیشگی از کویر همراه خود داشته باشید
تصویری همیشگی از کویر همراه خود داشته باشید

دوربین عکاسی‌تان را در این سفر فراموش نکنید. در کویر مصر آنقدر زیبایی و چشم‌انداز بی‌انتها می‌بینید که برای ثبت آن‌ها در فهرست رویایی‌ترین مکان‌های تجربه شده‌ی زندگی‌تان حتما دوربین لازم دارید.

سه پایه و مونوپاد از ضرورترین وسایل همراه دوربین است. حواستان را جمع کنید که شن‌های بازیگوش کویر توی درزهای دوربین‌تان جا خوش نکنند.


در سفرزون بخوانید: ریگ جن ؛ یک تجربه‌ی سینمایی در قلب کویر


دوچرخه سواری در کویر ، رکاب زدن در دل شن‌ها

لذت دوچرخه سواری روی تپه‌های شنی
لذت دوچرخه سواری روی تپه‌های شنی

پیش از هرچیز بدانید که دوچرخه سواری در کویر ابزاری حرفه‌ای می‌خواهد، پس حتما بهترین دوچرخه را برای کویر نوردی انتخاب کنید و همراه خود ببرید. چرا که در کویر مصر دوچرخه‌ای برای کرایه و کسب این تجربه وجود ندارد.

شب نشینی، پایانی خوش برای روزهای گرم کویر مصر

شب‌های رویایی کویر مصر
شب‌های رویایی کویر مصر

کمی صبر کنید تا زیبایی‌های آسمان کویر مصر خود را در دامن سرمه‌ای رنگ شب، نشان دهند. همه‌ی تصاویر خیال انگیزی که از آسمان شب سراغ دارید در این این نقطه به حقیقت می‌رسند. ستاره‌های درخشان و کوچک و بزرگی که انگار دستی سخاوتمند در این بی‌کرانی پاشیده است و ماه که در واضح‌ترین حالت خود قرار دارد، تن کویر را روشن می‌کنند.

ثبت خاطره‌ای با صدای خوش سوختن هیزم

اگر خیال شب بیداری در کویر مصر را دارید قبل از هر چیز اطراف محل اقامت‌تان محلول روغن سوخته ـ گازوییل را با دقت بریزد تا مارها و عقرب‌ها مهمان محفل‌تان نشوند.

آتشی برپا کنید، گرداگرد آن بنشینید و گوش‌ها را به صدای خوش سوختن هیزم بسپارید. آسمان کویر بهترین گزینه برای رصد است و می‌توانید ستاره‌ی خود را کشف کنید. رو به آسمان بخوابید و غرق در خیال پروازی بی‌واسطه شوید.

کمی دور از کویر مصر ، چیزهایی که باید دید

جاذبه های ریز و درشت کویر که نباید از دست بدهید
جاذبه های ریز و درشت کویر که نباید از دست بدهید

 بازدید از این منطقه را تنها با دیدن کویر مصر تمام نکنید. کمی آن‌طرف تر از مصر دیدنی‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به:  دریاچه نمک سلکنون مصر، نیزار مصر، دریاچه نمک خور، ریگ کله و گله ریگ سرگردانی اشاره کرد. هر کدام از این جاذبه‌ها ویژگی‌های خاص خود را برای ماندگاری در ذهن و قاب دوربین شما دارد.


در سفرزون بخوانید:  برنامه سفر به اصفهان ؛ بریانی و کافه‌گردی در نصف جهان


 چطور به کویر مصر سفر کنیم؟

آدرس: استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، دهستان جندق، روستای مصر

روستای مصر در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور در استان اصفهان قرار دارد.

برای رفتن به این روستا می توانید با تورها همراره شوید. اما اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید به خور و بیابانک در استان اصفهان بروید و از آن‌جا راه خود  را به سمت جندق و روستای مصر و فرحزاد ادامه دهید. همچنین می‌توانید از اصفهان به سمت نایین و بعد روستای جندق بروید و در نهایت به مصر برسید.

نمای ۳۶۰ درجه کویر مصر 

چه زمانی به کویر مصر سفر کنیم؟

در ایام سرد سال به کویر سفر کنید
در ایام سرد سال به کویر سفر کنید

بهترین زمان برای سفر به کویر دو فصل پاییز و زمستان است که هوای منطقه متعادل شده و گرمای کویر آزار دهنده نیست. اما فراموش نکنید در این دو فصل شب‌های بسیار سردی در انتظار شما است.

رزرو هتل داخلی

کجا بمانیم؟

اقامتگاه های سنتی کویر مصر
اقامتگاه های سنتی کویر مصر

یکی از بهترین گزینه‌ها برای اقامت در کویر مصر ، خانه‌های محلی‌ها و اقامتگاه‌های بوم گردی است که با صفا و صمیمت میزبانی شما را می‌پذیرند. یکی از این اقامتگاه‌های بی‌نظیر؛اقامتگاه بوم گردی مازیار آل داوود(آتشونی) است. گزینه‌ی دیگر هتل‌های منطقه هستند که از آن‌ها می‌توان به هتل سنتی تی دا، هتل بالی و هتل یه تا اشاره کرد.

کمپ در کویر، پیوند با طبیعت مصر

لذت کمپ زدن در کویر را از دست ندهید
لذت کمپ زدن در کویر را از دست ندهید

اما کمپینگ در کویر از محبوب‌ترین گزینه‌های مسافران است. برای کمپ زدن حتما یک آشنا محیط همراه داشته باشید تا از آسیب‌های احتمالی و سرگردانی در کویر در امان بمانید. همچنین ابزار مناسب مانند چادرهای محکم، توری‌ها و پشه بندها و داروهای درمانی برای گزیدگی، همراه داشته باشید.

چیزهایی که نباید فراموش کنیم

کویر از آن مقاصدی است که باید برای آن کوله‌باری با احتیاط ببندید. کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه، کفش مناسب پیاده روی، دمپایی، لوازم نظافت شخصی، لباس گرم ، زیرانداز، فلاسک چای، بطری آب و… از تجهیزات جدانشدنی کوله پشتی شما است.

اگر قصد بیرون‌مانی در کویر را دارید ملحفه و پتوی مسافرتی و کیسه خواب همراه خود داشته باشید.

فراموش نکنید کویر در کنار همه‌ی زیبایی های خود، خطراتی هم دارد، برای امنیت بیشتر حتما با کسانیکه آشنای راه هستند و سفر کنید و هرگز از گروه‌های خود دور نشوید.

اگر تجربه‌ی سفر به کویر مصر را دارید آن‌ را با ما در میان بگذارید یا در انتهای همین مطلب به کویر مصر امتیاز بدهید. ما سفرزونی‌ها منتظر شما هستیم.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور اصفهان

برای مشاهده‌ی تور اصفهان سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.

3/5 ( 1 نظر )