راهنمای گردشگری سن پترزبورگ سفرزون ، هر آن‌چه را لازم برای گشت و گذار در شهر دوم روسیه بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد. از بهترین زمان سفر گرفته تا دیدنی‌ های سن پترزبورگ ، بهترین جاها برای ماندن، خوردن و نوشیدن. این موارد و توصیه‌های بیش‌تر را در ادامه همین مطلب بخوانید.

سن پترزبورگ با این‌که پایتخت نیست، اما نام مرکز فرهنگی روسیه را یدک می‌کشد. سن پترزبورگ را به «ونیز شمال» می‌شناسند. شهر دوم روسیه به خودی خود مقصدی بی‌نظیر برای سفر و گردشگری است. ترکیبی از بافت کلاسیک و مدرن، موزه‌ها و جاذبه‌های مختلف، رستوران‌ها و زندگی شبانه این شهر را در میان شهرهای اروپا و روسیه خاص کرده است.

بهترین زمان سفر به سن پترزبورگ

نمایی زیبا از کاخ تابستانی |موزه‌ی هرمیتاژ
نمایی زیبا از کاخ تابستانی |موزه‌ی هرمیتاژ

آب‌و‌هوای سن پترزبورگ هر ماه در حال تغییر و تحول است. این موضوع در راهنمای گردشگری سن پترزبورگ بسیار مهم است. تابستان و پاییز را شاید بتوان بهترین فصل‌ها برای سفر به سن‌پترزبورگ دانست، اما ماه مارس بهترین زمان سفر به سن پترزبورگ برای کسانی است که نه از خیابان‌های خلوت زمستان خوش‌شان می‌آید و نه از شلوغی در تابستان. ماه دسامبر (آذر و دی) و ژانویه (دی و بهمن) برای سن پترزبورگ ماه‌های سردی هستند، اما برای کسانی که به‌دنبال فضاهای روحانی در بافت شهر خلوت می‌گردند، فصل منحربه‌فردی‌ست. ماه ژوئن و ژوئیه (خرداد و تیر و مرداد) به فصل «شب‌های روشن» معروف است. زمانی که خورشید هیچ‌گاه کامل غروب نمی‌کند. در این ماه‌ها شهر با رویدادها و جشنواره‌ها (و امسال با جام جهانی روسیه ۲۰۱۸) همیشه زنده است. این مسئله باعث شده‌ که این زمان‌ها اوج شلوغی شهر و هجوم توریست‌ها باشد.

کجا بمانیم؟ نکته‌ای مهم در راهنمای گردشگری سن پترزبورگ

راهنمای گردشگری سن پترزبورگ ، قلب فرهنگی روسیه - Trezzini Palace Hotel
هتل‌های سن پترزبورگ زیبا و باشکوه هستند

برای اقامت فضاهای متنوع و مختلفی پیش روی شماست. می‌توانید شکوه سن پترزبورگ سلطنتی را با ماندن در Trezzini Palace Hotel تجربه کنید. این اقامتگاه پنج ستاره، یکی از لوکس‌ترین‌ هتل‌های روسیه و حتی جهان است. ۲۱ اتاق باشکوه با دکوراسیونی بی‌نظیر در سرزمین تزارهای روسیه، جایی منحصربه‌فرد و جاودانه هر توریستی درجهان است که دوستدار تجربه‌ی سفر به سن پترزبورگ است. این‌جا با هنر و تاریخ آمیخته است. چیزی شبیه یک موزه که می‌توانید با ماندن در آن به دل تاریخ بروید و در زمان سفر کنید.

هتل Kempinski Moika 22 یکی دیگر از انتخاب‌های درجه‌یک از بین هتل‌های پنج ستاره روسی در شهر سن پترزبورگ است. اتاق‌های بی‌عیب‌و‌نقص (مثل آرمیتاژ) که یک تجربه‌ی خاص و فراموش‌نشدنیِ لوکس خواهد بود. اتاق چشم‌اندازی به موزه‌ی آرمیتاژ دارد و به همین خاطر به این نام معروف شده‌ است. موزه‌ی آرمیتاژ،اقامتگاه زمستانی تزارها، یک بنای دوطبقه است که وسایل، عتیقه‌ها و نقاشی‌های بی‌نظیری را از دوران سابق در دل خود جای داده‌ است.

راهنمای گردشگری سن پترزبورگ ، غذا و نوشیدنی

غذاهای پرگوشت در روسیه بسیار پرطرفداران
غذاهای پرگوشت در روسیه بسیار پرطرفداران

نمی‌توان سن پترزبورگ را بدون مزه‌کردن غذاهای روسی ترک کرد.غذاهای سنتی روسیه،معمولاً به صورت ترکیبات مشخصی در هر بشقاب جدا نمی‌شوند بلکه شیوه سرو آن‌ها از طبخشان مهم‌تر است.معنای به سبک روسی غذا خوردن،یک میز پر تنوع و ساعت‌های زیادی لذت بردن از غذا و نان‌های برشته است.

مشهورترین رستوران‌های سن پترزبورگ

راهنمای گردشگری سن پترزبورگ ، قلب فرهنگی روسیه- رستوارن‌های شهر
در رستوران‌های سن پترزبورگ همیشه نمای زیبایی از شهر در چشمان شماست

پالکین (Palkin) احتمالا مشهورترین رستوران روسی است.در اینجا غذاهای سنتی روسی و فرانسوی سرو می‌شوند(پخت خوراک‌های فرانسوی در روسیه چیزی معمول است).فضای عالی و بی نقص این رستوران،آن را به یکی از شماره‌یک‌های گردشگران تبدیل می‌کند.رستوران Russkaya Ryumochnaya No.1 هم یکی دیگر از رستوران‌های شیک و با منوی درجه‌یک در سن پترزبورگ است.نوشیدنی این رستوران مشهور است.چیزی که نباید به هیچ‌وجه در اینجا از دست بدهید.

رستوران منتخب بعدی ما Gastronomika  است.جایی آرام و دلپذیر،با غذاهای مدرن اروپایی.در طبقه ششم Olympic Plazza Mall،مهمانان رستوران،چشم‌اندازی به همه سقف‌های زیبای سن پترزبورگ را پیش چشم خود خواهند داشت.نوشیدنی‌های ترکیبی اینجا را از دست ندهید.

عاشقان غذا،خوردن وعده‌ای را در رستوران EM  از دست نخواهند داد.جایی که همه چیز از نان گرفته تا قهوه،همانجا جلوی چشم شما آماده می‌شود و تازه است.


 در سفرزون بیشتر بخوانید : رستوران ها و کافه‌های سن پترزبورگ و یک شکم‌گردی ناب


زندگی شبانه‌ی سن پترزبورگ

راهنمای گردشگری سن پترزبورگ | شب‌های روشن سن پترزبورگ را از دست ندهید
راهنمای گردشگری سن پترزبورگ | شب‌های روشن سن پترزبورگ را از دست ندهید

زندگی شبانه‌ی سن پترزبورگ یکی از بهترین‌هاست.کافی است راه خود را به سمت Rubinshtenya Ulitsa پیش بگیرید تا شاخه زندگی شبانه در سن پترزبورگ را باز کنید.اینجا انواع و اقسام باشگاه‌های شبانه و جاهایی برای خوردن نوشیدنی،هستند.El Copitas،Kabinet و Apotheke پیشنهادهای ردنشدنی ما هستند.یک جای دیگر هم باید به سه‌تای قبلی اضافه کرد و آن‌ هم یک محل عالی برای نوشیدن،روی سقف است.در Makaronniki حس و حال جدیدی،برای شما قابل کشف خواهد بود.و البته جایی سرپوشیده برای نوشیدن هم در آن وجود دارد،اما شیشه‌ها نمی‌گذارند دید شما به شهر کور شود.بنابراین در هر فصلی می‌توان از این مکان لذت برد.

دیدنی‌ های سن پترزبورگ

تجربه سفر به سن پترزبورگ،با فرصت‌های بسیار عکاسی درهم آمیخته است. دیدنی‌ های سن پترزبورگ ، از ساختمان‌های کلاسیک گرفته، تا حاشیه مرکزی رود نیوا (Neva) و کانال‌های زیبای شهر، همگی چشم شما را برای دیدن تصویرهایی خارق‌العاده باز نگاه می‌دارند. یک سفر روی آّب، شاید تلفیق بی‌نظیری را از آرامش و منظره به شما بدهد. کافی‌ست با قایق‌های کوچک در ونیز شمال، سفر کنید تا چشم‌اندازها یکی پس از دیگری جایگزین شوند.

قصر زمستانی تزارها،که حالا موزه آرمیتاژ نام دارد،قصری سبز و سفید با معماری دوران باورک است. اما این بنا، تنها ساختمان جذاب شهر نیست. کلیسای ناجی در خون، هم درون و هم بیرونش، اعجاب‌آور است. بسیاری از بناهای مشهور سن پترزبورگ به سبک باروک یا نئوکلاسیک است، اما این کلیسا تحت تاثیر روح رمانتیک ناسیونالیستی ساخته شده است. معماری آن به قرون وسطای روسیه باز می‌گردد. درون کلیسا موزائیک‌های بی‌نظیری را خواهید دید.

تماشای دیدنی‌ های سن پترزبورگ در ماه‌های گرم سال

Alexander Garden-راهنمای گردشگری سن پترزبورگ ، قلب فرهنگی روسیه
دیدن باغ‌های زیبای سن پترزبورگ را فراموش نکنید

در ماه‌های گرم‌تر، حتماً به باغ‌های زیبای شهر سر بزنید که همیشه با گل‌های خود زنده‌اند. باغ تابستان،قدیمی‌تربن پارک سن پترزبورگ است. این باغ با چشمه‌ها، مجسمه‌ها و انواع و اقسام گل‌‌وگیاه‌های متنوع پر شده‌ است. در باغ‌های قصر پیترهوف (Peterhof Palace)، که در آن موزه بسیار جالبی هم وجود دارد از ورسای در فرانسه الهام گرفته‌اند و در یک کلام باید گفت خارق‌العاده است! کمی بیرون از شهر در کاخ کاترین،شما نمی‌توانید از معماری زیبای روکوکو غافل بمانید و دست به دوربین عکاسی‌تان نزنید. وقتی حرف از این بناهای بی‌نظیر می‌شود، عکس نگرفتن معنایی ندارد!

باغ الکساندر (Alexander Garden) با اینکه در قیاس با دیگر باغ‌ها،اندازه کوچکتری دارد،یکی از بهترین جاها برای عکاسی از کلیسای سنت آیزاک (St.Isaac’s Cathedral) است. گنبد طلایی و جذاب ای کلیسا، تقریباً از هرجایی در شهر، دیده می‌شود. درون کلیسا موزائیک‌های جالب و بسیار با جزئیاتی را خواهید دید. به‌علاوه نقاشی‌های کلاسیک و شیشه‌کاری مات، فضای جذابی را درون کلیسا به‌وجود آورده است. شما می‌توانید همت به خرج دهید و ۳۰۰ پله را به سوی سقف، قدم بردارید تا به یک چشم‌انداز ویژه از شهر برسید.

راهنمای گردشگری هنر و فرهنگ

نکات مهم سفر به روسیه (سفر از مسکو تا شهرهای جام جهانی) ۲
از نکات مهم سفر به روسیه در روزهای جام جهانی نباید بگذرید

سفر به سن پترزبورگ، سفر به قلب فرهنگی روسیه است. دیدنی‌ های سن پترزبورگ در فرهنگ و هنر هم چیزی کم ندارد. دلیل این امر،حضور دربار پادشاهی تزاری برای مدت‌ها در این شهر بوده است، که حالا بقایای آن،سهم‌الارثی است که سن پترزبورگ را ثروتمند کرده است.این بقایا به جز بناهای تاریخی،شامل گالری‌های بسیار گران،موزه‌های منحصر به فرد و بسیاری چیزهای دیگر است.

موزه آرمیتاژ دومین موزه بزرگ در جهان، پس از لوور پاریس است و این در راهنمای گردشگری سن پترزبورگ بسیار مهم است. سن پترزبورگ بزرگ‌ترین گنجینه‌ی نقاشی جهان را داراست. در میان دیدنی‌ های سن پترزبورگ این گنجینه حتما مورد علاقه‌ی هنرمندان توریست است. حدود ۳ میلیون اثر تاریخی و هنری در این موزه قابل مشاهده است.در اینجا از عتیقه‌های مصر باستان گرفته تا هنر مدرن را خواهید یافت.در جغرافیای آثار هیچ محدودیتی نیست و از هرجایی در دنیا،چیزهایی برای تماشا هست.

تجربه‌ی فرهنگ معاصر روسیه

Marina Gisich -راهنمای گردشگری سن پترزبورگ ، قلب فرهنگی روسیه
کافه‌ی متفاوت مارینا گیسیچ در سن پترزبورگ

شاید برخی در راهنمای گردشگری سن پترزبورگ به نکات فرهنگی و هنری نیاز داشته باشند. برای تجربه چیزی معاصرتر،بهتر است سری به دوتا از بهترین گالری‌های هنر مدرن شهر بزنید:گالری Marina Gisich  و Erarta.

تجربه‌ی سفر به سن پترزبورگ بدون رزرو بلیت برای دیدن باله در تئاتر مارینسکی(Mariinsky Theatre)،چیزی کم خواهد داشت و در راهنمای گردشگری سن پترزبورگ باید این موضوع را مد نظر قرار داد. تئاتر مارینسکی به مدت دو سده،میزبان بهترین‌های باله،اپرا و موسیقی،در جهان است.اگر باله برایتان تازه است،یکی از کلاسیک‌هایش را به تماشا بنشینید.مثلا باله دریاچه قو(Swan Lake) یا Nutcracker.در هر صورت هر چه را که انتخاب کنید،می‌توانید مطمئن باشید که یکی از بهترین‌ها را دیده‌اید.برای تجربه‌ای خاص‌تر در بلیت VIP،می‌توانید یک جایگاه را رزرو کنید و مثل خانواده سلطنتی،به تماشای باله بنشینید.


در سفرزون بیشتر بخوانید : سفر به سن پترزبورگ ، پنجره‌ای رو به اروپا


خرید و سوغاتی ؛ مراکز خرید و فروشگاه‌ها

سوغات روسیه و خرید به وقت جام جهانی - ماتروشکای روسی
شما هم اگر برای جام‌جهانی روسیه عازم این کشور هستید، حتما با خودتان ماتریوشکا بیاورید

خریدن سوغاتی برای کسانی که دوستشان دارید،بخشی از بسیاری سفرهاست و این قاعده در مورد سفر به سن پترزبورگ نیز مستثنی نیست.عروسک‌های روسی،یادمان‌های دوران شوروی و کلاه‌های روسی از جنس خز در هر گوشه‌ای از خیابان پیدا می‌شود.قطعاً این سنگ‌های زینتی،هرچند بدلی باشند اما بدون افسون نیستند.اما اگر خواهان،چیزی خاص‌تر هستید،به سمت Larusse  در Stremyannaya Ulitsa 3 بروید.اینجا پیش رویتان گنجی از اشیای قیمتی و تاریخی قرار دارد.

اگر در بین دیدنی‌ های سن پترزبورگ هم فال می‌خواهید و هم تماشا بروید سراف فروشگاه کتاب Dom Knigi. این فروشگاه زیبا حداقل به یک بار دیدن می‌ارزد. معماری به سبک آرت نوو(Art Nouveu) به تنهایی ارزش ایستادن و تماشا دارد،حال آنکه در اینجا گنجینه بزرگی از ادبیات،در موضوعات مختلف،قرار دارد.

اشیاء تزئینی و دکوراتیو بسیار زیبایی در کارخانه چینی‌سازی سلطنتی (Imperial Procelain Manufactory) پیدا می‌شوند.این چینی‌سازی در سال ۱۷۴۴ درست شده است و اولین در کل روسیه است.

برای خرید عمومی به کجا برویم؟

Bolshoi Gostiny Dvor- راهنمای گردشگری سن پترزبورگ ، قلب فرهنگی روسیه
مراکز خرید باشکوه سن پترزبورگ ، هم خرید و هم گشت تاریخی

در راهنمای گردشگری سن پترزبورگ اشاره به نکات ضروری خرید بسیار مهم است. مراکز خرید را هم باید از جمله دیدنی‌ های سن پترزبورگ به حساب آورد. برای خرید عمومی‌تر به مرکز خرید Galeria بروید که مجموعه‌ای از ۳۰۰ نوع برند است. این یعنی اینجا برای هر ذائقه‌ای چیزی پیدا می‌شود. Bolshoi Gostiny Dvor یکی دیگر از مراکز خرید دیدنی در سن پترزبورگ است که از قدیمی‌ترین‌ها در کل روسیه به حساب می‌آید.اینجا می‌توانید خاویار قرمز تست کنید و اگر خوشتان آمد و از نظر مالی هم برای خرید بیشتر آن مشکلی نداشتید مقداری هم با خود به خانه ببرید.برای یک تجربه منحصر به فرد،حتماً به DLT نگاهی بیندازید.قدیمی‌ترین  فروشگاه سن پترزبورگ(تاسیس ۱۹۰۸) برندهای بزرگ دنیا از قبیل Burberry،Celine،Balenciaga و Hugo Boss را به شما عرضه می‌کند.