شکم‌گردی یکی از تفریح‌های سرگرم‌کننده و پرطرفداری است که این‌روزها استقبال زیادی از آن می‌شود. چشیدن طعم‌های مختلف و امتحان کردن غذای مخصوص هر منطقه‌ای می‌تواند جزء بهترین تجربه‌های تفریحی باشد، البته اگر بدانیم کجا چه غذایی بخوریم. یکی از مکان‌های تفریحی تهران که هیچ‌گاه از رفت و آمد خالی نمی‌ماند و همیشه مراجعین زیادی دارد، بازار تهران است. مردمی که به بازار می‌آیند معمولا زمان زیادی را صرف گشتن می‌کنند، به همین دلیل در پایان خرید و گردش به‌دنبال جایی برای استراحت و میل کردن غذایی خوش‌طعم می‌گردند. به همین دلیل ما در سفرزون سعی کرده‌ایم بهترین رستوران های بازار تهران را به صورت کامل معرفی کنیم تا بعد از خرید، تفریح‌تان را کامل کنید. با سفرزون همراه باشید تا این رستوران‌ها را بشناسید.

رستوران شرف‌ الاسلامی تجربه‌ای خوش‌طعم در بازار تهران

رستوران شرف‌ الاسلامی | رستوران های بازار تهران
رستوران شرف‌ الاسلامی

شاید بتوان این رستوران را از اولین کبابی‌های شهر تهران دانست که در سال ۱۳۱۷ توسط یکی از تجار مشهور قاجار حاج حسن شرف الاسلامی در قلب شهر تهران افتتاح گردید. شهرت این رستوران به حدی است که بسیاری، تنها برای خوردن باقالی پلو با ماهیچه این رستوران هم که شده به منطقه بازار سر می‌زنند. طراحی و فضای داخل این رستوران به سبک و سیاق قدیم است، به گونه‌ای چلوکبابی‌های قدیم تهران را به یاد می‌آورد، از آنهایی که فقط در عکس‌های قدیمی دیده می‌شود. رستوران  طی چندین نسل به صورت خانوادگی اداره می‌شود و مورد اعتماد کسبه و مغازه‌داران بازار تهران است، بنابراین اغلب  با صفی طولانی مواجه می‌شوید که به خاطر سرویس‌دهی حرفه‌ای و سرعت عمل کارکنان، مشتریان معطل نمی‌مانند. غذاها پرملات و چرب و به اصطلاح بازاری پسند هستند، از جمله بهترین غذاهای این رستوران ته چین مرغ زعفرانی، شیشلیک و کباب کوبیده، باقالی پلو با ماهیچه و زرشک پلو با مرغ است. غذاها حجم و کیفیتی رضایت‌بخش دارند قیمت‌ها هم به‌نسبت مناسب هستند.

رستوران شرف‌ الاسلامی
رستوران شرف‌ الاسلامی

رستوران شرف الاسلامی در نقاط دیگر تهران شعبه‌ای ندارد.

 ساعت کار: ساعت ۱۱ تا ۱۷

آدرس رستوران شرف الاسلامی: بازار تهران، پشت مسجد امام، داخل حیاط مسجد.

شماره تماس: ۰۲۱۵۵۶۳۴۶۲۳

کباب‌ سرای نایب از بهترین رستوران های بازار تهران

کباب‌ سرای نایب |رستوران های بازار تهران
کباب‌ سرای نایب

چلوکبابی نایب دارای ۱۳۰ سال سابقه کاری است. گفته می‌شود که این چلوکبابی نایب بود که غذای درباری چلوکباب را به غذای بازاری و مردمی تبدیل کرد. بابت معرفی این غذای ناب و خوش‌طعم ممنون حاج نایب غلامحسین هستیم. این مجموعه رستوران پنج نسل پشت سر هم توسط خاندان نایب اداره شده و همچنان کیفیت بالای خود را حفظ کرده است. البته اکنون شعب دیگری هم دارد. از جمله غذاهایی که در منو این رستوران می‌توان دید: چلوکباب لقمه، چلوکباب برگ ممتاز، باقالی پلو با گردن و …

کباب‌ سرای نایب
کباب‌ سرای نایب

این رستوران دارای شعبه‌های دیگری نیز هست.

ساعت کار رستوران: ۱۱:۳۰ تا ۱۶

آدرس رستوران نایب: خیابان ۱۵ خرداد – بازار زرگرها – بازار صحاف ها – شماره ۳۱ و ۳۳ و ۳۵

شماره تماس: ۰۲۱۵۵۸۹۵۲۰۱

رستوران مسلم تازه وارد میان رستوران های بازار تهران

رستوران مسلم | رستوران های بازار تهران
رستوران مسلم

آقای مسلم راستگو صاحب این رستوران توانسته طی این ۱۵ سال فعالیت در بازار، اعتباری بین کبابی‌های معروف بازار تهران کسب کند. مهارت در تهیه غذا‌ها و کیفیت و قیمت مناسب، علت صفی است که مقابل این رستوران صاحب نام تهران مشاهده می‌شود، البته سرعت خدمات کارکنان مانع معطل شدن مشتریان می‌شود. غذای محبوب رستوران مسلم، ته چین ویژه با مرغ و زعفران است. انواع کباب ها و باقالی پلو از دیگر غذاهای محبوب‌ِ این کبابی بازار تهران محسوب می‌شود.

رستوران مسلم
رستوران مسلم

این رستوران شعبه دیگری ندارد.

ساعت کار: ۱۱ تا ۱۸

آدرس رستوران مسلم: بازار، نبش سبزه میدان ، کوچه حج رحیم خان ،پلاک۴

تلفن تماس: ۰۲۱۵۵۶۰۲۲۷۵

چلوکبابی شمشیری کباب‌های لذیذ بازار‌

چلوکبابی شمشیری
چلوکبابی شمشیری

حاج محمد حسن شمشیری، موسس چلوکباب شمشیری از قهوه‌چی ‌های بازار تهران  بوده که مراحل ترقی را طی کرده است و از یک قهوه‌خانه کوچک، به یک چلوکبابی بزرگ در ضلع شرقی سبزه میدان می‌رسد. چلوکبابی شمشیری یک سالاد بار کوچک دارد که برای ورودی مبلغی اندک پرداخت می‌شود. همان‌طور که از اسمش پیداست، تخصصش طبخ بهترین و لذیذترین کباب ‌کوبیده‌های شهر است. علاوه بر کباب کوبیده، کباب برگ و باقالی پلو با ماهیچه این رستوران هم بسیار خوشمزه و لذیذ هستند. پرسنل خوب و خوش برخودی هم دارد.

چلوکبابی شمشیری
چلوکبابی شمشیری

ساعت کار رستوران: ۱۱:۳۰ تا ۱۷

آدرس چلوکبابی شمشیری: بازار، سبزه میدان، ضلع جنوب شرقی، پلاک ۸۲۴

شماره تماس: ۰۲۱۵۵۶۲۱۰۵۱

رستوران سفره خانه خیام مقصد توریست‌های خارجی در بازار

رستوران سفره خانه خیام
رستوران سفره خانه خیام

بانو منیرالسلطنه همسر ناصرالدین شاه این بنای اعیانی را به‌عنوان کاروانسرا وقف امامزاده سید نصرالدین کرده بود. با احداث خیابان خیام در زمان پهلوی، این بنا از حرم جدا ماند. در سال‌های بعد به‌دلیل معماری بی‌نظیر، این بنا در مرداد ماه سال ۷۹ در فهرست میراث ملی به ثبت رسید. فضای زیبا، حال هوای عهد قجری با پنجره‌ها و شیشه‌‌های رنگی‌ش به‌علاوه کاشی‌کاری‌های هنرمندان ایرانی، کاملا مناسب سفره‌خانه است. این رستوران به دلیل داشتن منوی خاص، و سرو چای و قلیون، در ازدحام و شلوغی بازار تهران مکان دنجی برای استراحت گردشگران است. انواع چلو کباب، ته چین مرغ، دیزی سنگی و غیره به‌همراه میوه‌های تازه در منو این سفره‌خانه دیده می‌شود.

رستوران سفره خانه خیام
رستوران سفره خانه خیام

رستوران شعبه دیگری ندارد.

آدرس سفره خانه خیام: خیابان خیام شمالی، روبروی امامزاده سید نصرالدین، پلاک ۵۳۹

شمار‌ه های تماس:

۰۲۱۵۵۶۰۴۹۴۶

۰۲۱۵۵۶۲۸۳۲۰

۰۲۱۵۵۸۰۰۷۶۰

کافه رستوران گل رضائیه یکی از قدیمی ترین کافه و رستوران های بازار تهران

کافه رستوران گل رضائیه
کافه رستوران گل رضائیه

در ادامه معرفی قدیمی ترین رستوران های بازار تهران ، جا دارد به یکی از کافه‌های قدیم تهران هم اشاره کنیم که بیش از ۷۰ سال قدمت دارد و در سه وعده صبحانه، ناهار و شام به مشتریان سرویس می‌دهد. این کافه یادآور صادق هدایت و فروغ فرخزاد است که گفته می‌شود همیشه سر میز کنار پنجره می‌نشسته‌اند. این کافه رستوران دقیقا در منطقه بازار قرار ندارد، اما ارزش این را دارد که آن را جزء رستوران های بازار تهران معرفی کنیم. منوی کافه رستوران گل رضائیه ساده و خانگی است و شامل انواع سوپ، سالاد، کتلت و البته طیف متنوعی از قهوه است.

کافه رستوران گل رضائیه
کافه رستوران گل رضائیه

کافه رستوران شعبه دیگری ندارد.

ساعت کار رستوران: ۸:۳۰ تا۱۰:۳۰ و ۱۲ تا ۱۶

آدرس کافه رستوران گل رضائیه: خیابان سی تیر، روبروی موزه آبگینه، کافه رستوران گل رضائیه

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۷۰۷۲۹۰

رستوران جوان بازار

رستوران جوان بازار
رستوران جوان بازار

رستوران جوان به خاطر غذاهای لذیذش و کباب‌های خوش طعمش یکی از بهترین رستوران های بازار تهران به شمار می‌رود. چنانچه به دنبال رستورانی باکیفیت و نسبتا خلوت‌تر با قیمتی مناسب می‌گردید، به رستوران جوان بروید. اگر به این رستوران رفتید ته‌دیگ‌های مشهورش را فراموش نکنید و آن را حتما امتحان کنید.

رستوران جوان بازار
رستوران جوان بازار

این رستوران دارای شعب رسمی و غیر رسمی است.

آدرس رستوران جوان: تهران ، میدان امام خمینی، خیابان ناصر خسرو، پلاک ۶٨

شماره تماس: ۰۲۱۳۳۱۱۰۳۲۱

رستوران حاج مرشد ، اسطوره انسانیت بازار تهران

رستوران حاج مرشد | رستوران های بازار تهران
رستوران حاج مرشد

کاسبی حاج مرشد با توجه به وضعیت کنونی بازار، شبیه یک قصه است. یکی از این قصه‌ها که واقعیت داشته به این‌گونه است که کهنه‌ بازاری‌ها از آن پیرمرد قد بلند و ملقب به ساعی، به خاطر وسعت بخشندگی‎‌اش به نیکی یاد می‌کنند. هر چند که حاج مرشد دیگر در میان ما نیست اما یاد اون همچنان باقی است. این رستوران به خاطر قرار گرفتن در دل بازار برای مردم کمتر شناخته شده است. غذاها در پرس‌های ۴ و ۵ نفره و در سینی‌های بزرگ سرو می‌شود که معمولا حجره‌داران به تعداد افراد شاغل در مغازه خرید می‌کنند. انواع چلو کباب‌ها، زرشک پلو با مرغ و باقالی پلو با ماهیچه از غذاهای محبوب این رستوران هستند.

رستوران حاج مرشد
رستوران حاج مرشد

این رستوران شعبه دیگری ندارد.

ساعت کار رستوران: ۱۱ تا ۱۷

آدرس رستوران حاج مرشد: خیابان ١۵ خرداد، بازار نوروزخان، پشت مسجد جامع، پلاک ۴٣

شماره تماس: ۰۲۱۵۵۶۲۷۸۸۱

قدح از رستوران‌های کمتر شناخته شده بازار تهران

رستوران قدح | رستوران های بازار تهران
رستوران قدح

قدح از کبابی‌های با کیفیت و سبک کاری خاص بازار است که پای مستندسازان آمریکایی را نیز به خودش باز کرده‌است. بسیاری با آقای حسین میخانه‌چی (جهانبانی) در برنامه میهمان ناخوانده آنتونی بوردن (سرآشپز و مستندساز آمریکایی) آشنا شدند. رستوران قدح منوی متفاوتی دارد، یک سینی مستطیل بزرگ فلزی، که روی آن چند سیخ بزرگ کباب، از کوبیده تا چنجه و جوجه (البته به صورت خام)، برای مشاهده وجود دارد. طعم خاص کباب‌های رستوران قدح به خاطرگوشت تازه محلی است. برنج ایرانی در کنار کره محلی و ته چین زعفرانی، طعم ناب و اصیل کباب تهرونی را برای شما کباب‌بازان به ارمغان می‌آورد. ته‌دیگ خوشمزه هم که جای خود دارد.

قدح
قدح

رستوران قدح شعبه دیگری ندارد.

 ساعت کار رستوران: ۱۲ تا ۱۷

آدرس رستوران قدح: بازار، خیام شمالی، کوچه کربلائی، پلاک ۷۶

کباب سرای حاج حسین مروی

کباب سرای حاج حسین مروی | رستوران های بازار تهران
کباب سرای حاج حسین مروی

در کوچه مروی کباب‌سرایی هست که از  سال ۱۳۲۰ یعنی ۷۵ سال پیش تا کنون در مطبخ‌خانه قدیمی خود کباب را در کنار نان سنگک داغ و تازه برای مشتریان خود سرو می‌‌کند. این رستوران از لحاظ قیمت بسیار اقتصادی است و طعم خاص و خوشمزه مخصوص به خود را دارد.

رستوران شعبه دیگری هم ندارد.

آدرس رستوران مروی: بازار تهران، کوچه مروی، زیر بازارچه، جنب کوچه اختر مروی شمالی، شماره ۴

تلفن: ۳۳۹۰۷۴۴۲ ۰۲۱

رستوران سنگلج یکی از بهترین رستوران های بازار تهران

رستوران سنگلج | رستوران های بازار تهران
رستوران سنگلج

رستوران سنگلچ نیز در محوطه پارک شهر، جزء رستوران‌های بازار به شمار می‌رود که با انواع غذاهای سنتی ایرانی همراه با موسیقی زنده از مهمانان پذیرایی می‌کند. فضای آرام و طبیعتی آرام‌بخشی و کیفیت بالای غذا و سرویس‌دهی فوق‌العاده، این رستوران را در زمره‌ی یکی از بهترین‌های آن ناحیه قرار داده است. رستوران به‌تازگی بازسازی شده‌است و عکس‌ها و یادگاری‌هایی از تهران در اوایل قرن بر دیوارهای آن چشم‌نوازی می‌کنند. سنگلچ علاوه ‌بر انواع غذاهای سنتی ایرانی،‌ قلیان و بستنی سنتی ایرانی نیز سرو می‌کند.

رستوران سنگلج
رستوران سنگلج

سنگلج شعبه دیگری ندارد.

ساعت کاری: از ۹ صبح تا ۲۲ شب

آدرس: تهران، خیابان وحدت اسلامی، خ بهشت، ضلع جنوبی پارک شهر، جنب باغ پرندگان

تلفن تماس: ۰۲۱۵۵۶۹۳۵۰۵

دوستان عزیز و همراهان سفرزون؛ حتما تعریف از این‌همه رستوران و کبابی‌های بازار تهران گرسنه‌‌تان کرده باشد، به شما قول می‌دهیم صرف یک غذای لذیذ در این مکان‌های تاریخی، ارزش وقت صرف کردن را دارد. شما کدام یک از رستوران‌های بالا را امتحان کرده‌اید؟ به نظرتان کیفیت غذای کدام یک بالاتر است؟ برای ما از تجربیات‌تان بنویسید و نظرات‌تان را با سفرزون به اشتراک بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.