به اعتقاد بهترین معمارهای جهان، استفاده از رنگ در طراحی شهر به آن روح می‌بخشد. رنگ­‌های مختلفی مثل سیاه، سفید، خاکستری و حتی آجری قرمز یک انتخاب جسورانه برای طراحی‌های شهری است و شهر زیبا هم توریست‌های زیادی را به‌سوی خود می‌کشاند. در عین‌حال که بسیاری از شهرها از رنگ­‌های بی‌روح در تزئین خود استفاده می‌کنند، اما تعداد زیادی از شهرها هم هستند که در این زمینه جسارت و خلاقیت به خرج می‌دهند. بارانی یا آفتابی، زمستان یا تابستان این شهرهای رنگی هرگز بی‌روح نخواهند شد. با سفرزون همراه شوید تا باهم رنگی‌ ترین شهرهای جهان را ببینیم و به هفت شهر زیبای دنیا سر بزنیم.

جیپور هندوستان ، رنگ در قلب یک شهر شرقی

رنگی‌ ترین شهرهای جهان ، هفت شهر زیبای دنیا- Jaipur, India
رنگی‌ ترین شهرهای جهان ، هفت شهر زیبای دنیا- Jaipur, India

جیپور شهری نام آشنا با اسم مستعار «شهر صورتی» مملو از ساختمان­‌های صورتی رنگ است. برای آماده کردن شهر برای شاهزاده‌ی ولز، «ادوارد هفتم» که در سال ۱۸۷۶ میلادی قصد بازدید از این شهر را داشت، مهارجا «سای رام سینگ» تصمیم گرفت ساختمان­‌های سلطنتی و اداری شهر را صورتی کند. دلیل او برای این کار این بود که در نظرش رنگ صورتی، رنگی با معنای مهمان‌نوازی بود. مردم شهر هم به سرعت کل حیپور را به رنگ صورتی درآوردند و تا جایی که چشم کار می­‌کرد رنگ صورتی بر روی در و دیوار شهر خودنمایی می‌کرد. این‌طور بود که جیپور به یکی از رنگی‌ ترین شهرهای جهان تبدیل شد و یکی از هفت شهر زیبای دنیا به شمار می‌رود.

جوزکار اسپانیا ، یک شهر آبی کارتونی

 رنگی‌ ترین شهرهای جهان ، هفت شهر زیبای دنیا - Júzcar, Spain
Júzcar , Spain شهر آبی اسمورف­‌ها

اگر «جوزکار» را تا قبل از ۲۰۱۱ میلادی دیده باشید، احتمالا از این‌که نام این شهر در بین هفت‌تا از رنگی‌ ترین شهرهای جهان است، تعجب می‌کنید. با شروع تصویربرداری کارتن «اسمورف­‌ها» شرکت سونی پیکچر با این روستای اسپانیایی ارتباط برقرار کرد و اجازه گرفت تا این روستا، بخشی از کمپین ساخت این کارتون باشد.

به‌عنوان بخشی از این کمپین، تمام ساختمان­‌های جوزکار به رنگ آبی پررنگ درآمد. قرار بود که بعد از اتمام ساخت این کارتن خانه‌­های این روستا به رنگ قبلی خود برگردند، اما ساکنان روستا تصمیم گرفتند، رنگ آبی دهکده را حفظ کنند. همین موضوع باعث افزایش چشمگیر توریست شد و جوزکار اسپانیا را به یکی از هفت شهر زیبای دنیا تبدیل کرد.

سنت جان نیوفاوندلند کانادا ، شهر رنگ‌ها و زیبایی‌ها

St. John’s, Canada یکی از رنگی ترین شهرهای جهان رنگی‌ ترین شهرهای جهان ، هفت شهر زیبای دنیا
St. John’s, Canada یکی از رنگی ترین شهرهای جهان

نیوفاوندلند شهری رنگارنگ است و یکی از رنگی‌ ترین شهرهای جهان. خانه­‌های رنگارنگ این شهر تنها محدود به یک خیابان خاص یا یک منطقه در سنت جان نیست. یکی از ویژگی­‌های این شهر این است که خانه­‌های رنگارنگ آن به سمت مرکز شهر هستند. این ساختمان­‌های رنگی فقط در بخش قدیمی شهر نیستند. ساختمان­­‌های جدیدی مثل «JAG Boutique Hotel» هم در این منطقه تلاش می‌­کنند تا با طرح رنگی ساختمان­‌های آن حوالی یکسان شوند.

 

در سفرزون بخوانید: راهنمای سفر کم هزینه (قسمت اول) : ارزان بخوابیم، ارزان بخوریم

آیا واقعا برای سفر کردن پول زیادی لازم است؟ یا بیش‌تر از آن، سفر کردن یک فن است که اگر راه و رسم و رموزش را خوب بشناسیم می‌توانیم سفرهای کم ‌هزینه‌ و … بیش‌تر بخوانیدراهنمای سفر کم هزینه ارزان بخوابیم، ارزان بخوریم ۱

 

کیپ تاون آفریقای جنوبی ، شهری رنگی به قدمت چند قرن

Cape Town , South Africa منطقه مسلمان‌نشین رنگی St. John’s, Canada یکی از رنگی ترین شهرهای جهان رنگی‌ ترین شهرهای جهان ، هفت شهر زیبای دنیا
Cape Town , South Africa منطقه‌ی مسلمان‌نشین رنگی

برای آن‌که حال‌و‌هوای روحی­‌تان عوض شود هیچ انتخابی بهتر از قدم زدن در خیابان­‌های سنگ­فرش شده‌ی «بوکاپ کیپ تاون» نیست. ساکنان بوکاپ که در اواخر دهه‌ی ۱۷۰۰ میلادی برده‌­ها را آزاد می‌­کردند، برای آماده‌­سازی خود در جشن عید، خانه‌­های خود را با رنگ­‌هایی شاد آراسته کردند. از آن پس خانه­‌های رنگارنگ نماد افتخار و هویت منطقه‌ی مسلمان‌نشین بوکاپ در کیپ تاون شد.

در حال بارگزاری

این منطقه امروز به منطقه‌­ای محبوب برای گردشگران تبدیل شده و یکی از رنگی ترین شهرهای جهان و در میان هفت شهر زیبای دنیا است.

مانارولا ایتالیا، یک شهر رنگی رمانتیک

Manarola , Italy یکی از رنگی‌ترین شهرهای جهان , South Africa St. John’s, یکی از رنگی ترین شهرهای جهان رنگی‌ ترین شهرهای جهان ، هفت شهر زیبای دنیا
Manarola , Italy یکی از رنگی‌ترین شهرهای جهان

هرچه‌قدر که مانارولا شهری بسیار کوچک است، اما پر از رنگ و زیبایی است. مانارولا یکی از کوچک‌­ترین شهرهای ایتالیاست که بخشی از سینکوتره است. اگرچه تمام شهرها در این مسیر زیبا هستند، اما این خانه‌­های رنگارنگ مانارولا هستند که خط ساحلی آن را تزئین می‌­کنند و در عین حال چشم‌نواز هستند. این شهر در یک کلمه رویایی صادق است.

بوینس آیرس آرژانتین ، از رنگی‌ ترین شهرهای جهان در دل آمریکای جنوبی

 Bueno Aires , Argentina منطقه‌ی فقیرنشین اما غنی از رنگ
Bueno Aires , Argentina منطقه‌ی فقیرنشین اما غنی از رنگ

در مرکز «لابوکا» در همسایگی بوینس آیرس خیابانی به نام «کامینیتو» است؛ خیابانی با خانه­‌های رنگارنگ. کامینیتو محله‌­ای فقیرنشین است که کارگران بندرگاه در آن زندگی می‌­کنند. ساکنانی که خانه‌های خود را از پس­مانده­‌های مواد موجود در لنگرگاه­ می‌­سازند: وررقه‌‌ی فلز و رنگ.

از آن‌جایی‌که این مواد اغلب کم هستند، شهروندان سعی می‌کنند که با رنگ به خانه‌های خود زینت ببخشند. در طول دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی که این منطقه حال‌و‌هوایی رو به زوال داشت، هنرمند الهام بخش «کوینکولا مارتینواس» برای کمک به احیای آن با بازسازی و رنگ‌آمیزی خانه‌ها سبکی پست‌مدرن و شلوغ در شهرسازی بوینس آیرس ابداع کرد. بازسازی این منطقه باعث زیباسازی و جذب توریست شده است.

ترینیداد کوبا ، شهر رنگی در میان هفت شهر زیبای دنیا

 Trinidad , Cuba یکی از رنگی ترین شهرهای دنیا
Trinidad , Cuba یکی از رنگی ترین شهرهای دنیا

معماری رنگارنگ ترینیداد کاملا منطبق با تاریخچه‌ی رنگی این شهر کوبایی­‌ست. این‌جا به طور حتم یکی از بهترین شهرهای مستعمراتی باقی‌مانده در دریای کاراییب است که با راه رفتن در خیابان­‌های سنگی‌­اش می‌­توان به گذشته‌ی باشکوه ترینیداد برگشت. ترینیداد به خاطر تجارت شکر بسیار مشهور بود. امروزه این شهر به عنوان یک مکان رسمی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.