۱۶ آذر هر سال یادآور روز دانشجو در ایران است. یادآور دوران دانشجویی، دوران بی‌نظیری که همه افراد از آن به خوبی یاد می‌کنند. زمان فوق العاده‌ای برای کسب تجربه‌های جدید و هیجان انگیز که شاید دیگر فرصت انجام آن مهیا نشود. دوران دانشجویی دورانی است که باید قدر آن را دانست. برخی نیز از این فرصت استفاده می‌کنند و به دنبال کسب تجربه‌های نو می‌روند. یکی از این تجربه‌ها سفرها و اردوهای دانشجویی است که به عنوان یک تجربه لذت بخش در ذهن افراد ثبت می‌شود.

اردوهای دانشجویی با سفرهای دانشجویی مقداری متفاوتند. اردوهای دانشجویی توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و در آن دانشجویان فرصت پیدا می‌کنند تا در کنار یکدیگر سفر گروهی و چالش‌های آن را تجربه کنند. سفرهای دانشجویی نیز اتفاقی است که امروزه در کشور رایج شده است و در آن دانشجویان سعی می‌کنند چه به صورت انفرادی و چه در گروه‌های چند نفره با کمترین امکانات اقدام به سفر کنند. این سفرها نیز تجربه‌ای مفید در زندگی دانشجویان و فرصتی مناسب برای دوری از خانواده و کسب مهارت‌های زندگی فردی است.

 

اردوهای دانشگاهی تجربه‌ای جذاب برای دانشجویان

از آنجایی که برنامه‌ریزی این سفرها با دانشگاه است، دانشجویان دغدغه‌ای بابت مسائل مربوط به سفر مانند وسیله حمل و نقل و محل اسکان ندارند. این اردوها تجربه‌ای هستند که هر دانشجویی احتمالا یکبار تجربه کرده است. سفر با دوستان همواره یک سفر خاطره‌ انگیز است که مطمئنا لذت بخش می‌شود، اما در کنار آن این اردوها موقعیت مناسبی نیز برای تجربه مسئولیت پذیری و افزایش تعهد دانشجویان است چرا که هر یک در طول سفر مسئولیتی را بر عهده می‌گیرند. مسئولیت‌هایی مانند خرید، پخت و پز و مدیریت مخارج وظایفی است که در طول سفر بر عهده خود دانشجویان است. این اردوها می‌تواند اهداف و جنبه‌های مختلفی نیز داشته باشد. اردوهای تفریحی،‌ زیارتی و یا علمی از انواعی هستند که توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند.

 

سفرهای دانشجویی و دغدغه‌های آن

 

روز دانشجو و سفر دانشجویی 1

سفر دانشجویی ممکن است برای بسیاری از افراد بنابر هر دلایلی اتفاق نیوفتد. اما دانشجویان این امکان را دارند تا با برنامه‌ریزی یک سفر فردی و یا گروهی خودشان این تجربه را ایجاد کنند.

سفرهای دانشجویی مستقل از دانشگاه چه به صورت فردی و چه گروهی انجام شوند، تفاوت‌های زیادی با اردوهای دانشجویی دارد. در این سفرها مسئولیت کامل سفر و مسائل مربوط به آن بر عهده خود افراد است و باید صفر تا صد آن را خودشان برنامه‌ریزی کنند. البته گاهی می‌توان از دانشگاه نیز انتظار کمک داشت و از بعضی از خدمات آن نیز استفاده کرد به عنوان مثال اگر سفر مربوطه یک سفر علمی و تحقیقاتی باشد می‌توان برای دریافت وام دانشجویی و دیگر کمک‌های لازم به دانشگاه مراجعه کرد.

 

تدارکات یک سفر دانشجویی

سفرهای دانشجویی هزینه زیادی لازم ندارند. از همان زمانی که قصد انجام سفر را کردید با رعایت چند نکته می‌توانید خود را برای آن آماده کنید. اول از همه بودجه‌ی مورد نظر خود را محاسبه کنید و ببینید بر اساس آن چه گزینه‌هایی پیش رو دارید. سپس هزینه‌های خود را دسته بندی کنید. مخارج اسکان،‌ هزینه راه و خورد خوراک را مشخص کنید و ببنید چگونه می‌توانید آن‌ها را کاهش دهید. سعی کنید برنامه­ی مشخصی از چگونگی سفر و مکان‌هایی که قصد بازدید از آن‌ها را دارید داشته باشید تا با حوادث و هزینه‌های از پیش تعیین نشده مواجه نشوید.

 

چند راه کار برای کاهش هزینه‌های سفر دانشجویی

ماهیت سفر دانشجویی تلاش برای انجام سفر با کمترین هزینه ممکن است. موارد زیر می‌تواند برای دستیابی به این هدف مفید واقع شود.

  • برنامه‌ریزی کامل سفر: داشتن یک برنامه مشخص در طول سفر مقدار هزینه‌های هر بخش را مشخص کرده و از ایجاد خرج‌های بدون حساب و کتاب جلوگیری می‌کند.
  • چشم پوشی از هزینه‌های متفرقه: برخی از هزینه‌های سفر را می‌توان با صرفه جویی کاهش داد. مانند انجام پخت و پز و تهیه غذا توسط خود افراد و یا استفاده از هزینه‌های حمل نقل ارزان‌تر در طول سفر. این موارد جزئی می‌تواند در کنار یکدیگر خرج کلی سفر را کاهش دهد.
  • دنبال تفریحات کم هزینه باشید: همه شهرها جاذبه‌ها و تفریحاتی دارند که می‌توان بدون هزینه و یا با هزینه کم به آن‌ها دسترسی داشت.

 

استفاده از تورهای دانشجویی

امروزه شرکتهای گردشگری اقدام به برگزاری تورهای اقتصادی می‌کنند که می‌تواند برای دانشجویان مناسب باشد. این تورها که به عنوان تورهای دانشجویی و یا دانش آموزی نیز شناخته می‌شوند، فرصت مناسبی هستند تا افراد با صرف هزینه کمتر، از تجربه یک سفر دسته جمعی استفاده کنند. مشخصه اصلی این تورها هزینه کمتر آن به نسبت تورهای دیگر است و معمولا به مقصد نقاط بکر و طبیعت‌های کمتر شناخته شده برگزار می‌شود.

شرکت در تورهای دانشجویی فرصتی مناسب برای افرادی است که قصد انجام یک سفر گروهی را دارند ولی در عین حال امکان صرفه هزینه‌ی بالا برای آن را ندارند.

 

اقامتگاه مناسب دانشجویی

 

اگر بتوانید قبل از سفر با اقامتگاه‌های مقصد آشنایی پیدا کنید و از بین گزینه‌های موجود بهترین موارد را انتخاب کنید سفر را بسیار راحت‌تر می‌کنید. خوشبختانه امروزه سایت‌های زیادی اقدام به معرفی اقامتگاه در شهرهای مختلف کرده که افراد می‌توانند برای انتخاب محل اسکان مورد نظر خود به آن‌ها مراجعه کنند. در تمام این سایت­ها گزینه­ای به نام اقامتگاه­های اقتصادی وجود دارد که با انتخاب آن می­توانید با بودجه و قیمت بسیار منطقی، ویلا یا هتل مورد نظر خود را انتخاب و رزرو کنید.

 

خدمات ویژه سفربازی برای دانشجویان

سایت سفربازی یکی از سایت‌هایی است که اقدام به معرفی اقامتگاه مناسب در سراسر ایران می‌کند. افراد می‌توانند با مراجعه به این سایت از اقامتگاه‌های مختلف مقصد خود مانند هتل،‌ مسافرخانه و اقامتگاه‌های بومگردی مطلع شوند و از تخفیفات لحاظ شده توسط این اماکن استفاده کنند.

اما نکته‌ای که قصد بیان آن را داریم تدارک ویژه این سایت به مناسبت روز دانشجو است. وبسایت سفربازی اقدام به ارائه خدمات ویژه به مناسبت این روز و ارایه کدهای تخفیف برای دانشجویان کرده است. دانشجویانی که قصد انجام سفر دارند می‌توانند با مراجعه به این سایت، ضمن استفاده از خدمات آن در انتخاب اقامتگاه مناسب، از کد تخفیف ویژه دانشجویی نیز بهره‌مند شوند. جهت دریافت کد تخفیف فقط کافی است در سایت سفربازی ثبت نام کنید. همچنین برای اطلاع از دیگر تخفیف‌ها می‌توانید اینستاگرام سفربازی را با آدرس safarbazico دنبال کنید.