گاهی پیش می‌آید که خسته و کسل از زندگی روزمره قصد سفر می‌کنید. اما از طرفی هم حوصله یا امکان سفر طولانی را ندارید. در این مواقع روستاها و ییلاق‌های اطراف بهترین گزینه هستند؛ به خصوص برای شهروندان تهرانی که نیاز به زمان‌بندی دقیق‌تری برای سفر دارند. روستای زیبا و سرسبز افجه در شمال شرقی تهران یکی از بهترین گزینه‌ها برای مسافرت یک روزه است. روستای افجه مرکز دهستان لواسان کوچک است و در جوار دشت‌های هویچ و گرچال و قله ساکا واقع شده است. افجه هم هوایش خوب است و هم طبیعتی تماشایی دارد. با سفرزون همراه باشید تا به اتفاق گشتی در این روستای باصفا بزنیم.

موقعیت  و آب و هوا

روستای افجه
روستای افجه

روستای افجه در سی کیلومتری شمال شرقی تهران و از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیران است. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۲۰۴۰ متر بوده و آب آن از رودخانه و چشمه ساران تأمین می‌شود. رودخانه افجه (بدو) از شرق روستا و رودخانه تبله رود از داخل آن می‌گذرد.آب و هوای روستا به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی البرز در بهار و تابستان مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه‌های طبیعی افجه می‌پردازیم. 


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


دشت هویج

دشت هویج
دشت هویج

دشت هویج که به زبان محلی آن را گرچال یا گهچال و یا گیاه چال می‌نامند مشهورترین جاذبه‌ روستای افجه است که در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستا، ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد. روایت های تاریخی مختلف حکایت از آن دارند که در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته،اما امروز اثری از این مزارع به چشم نمی خورد. اغلب مسافرانی که به دشت هویج سفر می‌کنند گشتی در مزارع و باغ‌های آن زده و چند ساعتی را با طبیعت بکر این منطقه سپری می‌کنند.

دشت هویج
دشت هویج

آدرس دشت هویج روی نقشه گوگل

آبشارهای افجه

آبشار پسچویک
آبشار پسچویک

آبشارها از جاذبه‌های طبیعی روستای سرسبز افجه هستند. آبشار پسچویک با ۱۵ متر ارتفاع در فاصله ۵ کیلومتری شمال شرق افجه و در یال کوه مشرف به دشت هویج قرار دارد. اطراف این آبشار را درختان بلند افرا فرا گرفته اند. آبشار زیبای موآب نیز که در سینه‌کش قله ساکا و قبل از دشت هویج قرار گرفته است ۱۸۰ متر ارتفاع دارد. البته جریان آب آبشار موآب در اواخر تابستان کاهش می‌یابد. پس بهتر است تا دیر نشده خودتان را برسانید!

آدرس آبشار پسچویک(پسکوهک) روی نقشه گوگل

دره شمالی و محوطه دشته، مسیری برای کوهنوردی

دیدن جاذبه‌های زیبا و مناظر بکر دره‌شمالی افجه نیز خالی از لطف نیست. این دره در فصول مختلف سال مورد توجه هزاران گردشگری قرار دارد که در آن پیاده‌روی می‌کنند. دره شمالی مسیر عبور کوهنوردان هم هست. کوهنوردان از اینجا می‌گذرند و به قله‌های مهرچال، یخچال، ساکا و آتشکده صعود می‌کنند.

کوهنوردی
کوهنوردی

محوطه دشته نیز در فاصله ۳ کیلومتری روستای افجه در حد فاصل میان آبشار پسچویک و دشت هویج واقع شده و باغ‌های گیلاس بسیار زیبایی دارد. گردشگران و کوهنوردانی که قصد رفتن به دشت هویج و یا قلل و ارتفاعات افجه را دارند از این مکان به عنوان استراحتگاه موقت استفاده می‌کنند.

درختان گردوی افجه

درختان گردو افجه
درختان گردو افجه

در مسیر صعود به قله و در شمال غربی دشت هویج، آتشکده‌ باستانی دشت سبواستان را می‌بینیم. اطراف آتشکده درخت گیلاس و گردو فراوان است، البته این فقط مختص اینجا نیست. در بقیه نقاط افجه هم درخت گردو زیاد هست و تابستان که به این نقطه بیاییم، روی زمین، گردو زیاد می‌بینیم.

سقاخانه و چنار افجه

در محله چراغان روستا، سقاخانه حضرت ابوالفضل قرار دارد که خیلی قدیمی‌ست. نزدیک سقاخانه درخت چناری خواهیم دید که می‌گویند ۴۰۰ سال سن دارد. بافت روستا معماری قدیمی و سنتی خودش را حفظ کرده و قدم زدن در کوچه‌هایش حس و حال خوبی به آدم می‌دهد.

مردمشناسی

اهالی محلی افجه در دشت لار کوچک (قُلقُلَک) و دشت لار بزرگ (مَرغسر) حق چرا دارند و از دیرباز تا کنون در آن پهنه وسیع به کشاورزی و دامداری می‌پردازند. افچه ۴۴ هکتار باغ و قلمستان و ۲۸ هکتار کشتزار گندم و جو دارد. محصولش گندم، جو، بن‌شن و عسل و میوه‌اش سیب و گیلاس و آلبالو است. ماست چکیده و کره محلی افجه  نیز خیلی معروف است. مردم افجه به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند و شغل‌شان  کشاورزی و گله‌داری است.

افجه
افجه

جاذبههای تاریخی افجه

جاذبه‌های تاریخی هم در افجه یافت می‌شود. حمام تاریخی روستا در مرکز بافت قدیمی واقع شده و دارای دو بخش مجزای زنانه و مردانه است. بنای حمام دارای طاق و گنبدهای عرقچین و قوس‌های جناغی است. بدنه نمای داخلی حمام به ارتفاع حدود ۵/۱ متر با کاشی پوشیده شده و سطوح بالاتر آن با سیمان سفید اندود شده است. قدمت حمام به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار برمی‌گردد. جالب است بدانید که این حمام همچنان فعال و مورد استفاده مردم روستا است.

در ضلع شمالی روستای افجه و در میان باغ نسبتاً وسیعی، بقایای قصری از آثار دوره قاجار به جا مانده است. گفته می‌شود این قصر به ناصرالدین شاه تعلق داشته و توسط اعتمادالدوله ساخته شده است. امروزه از این قصر به جز پی و دیواری به ارتفاع ۵ متر و طول یک متر و انبوهی از آجرهای قرمز رنگ اثری نمانده است.

مسیر دسترسی

برای رسیدن به افجه اول باید به جاده لشگرک برسید. هر اتوبانی که به شهید بابایی منتهی شود، مسیر درستی‌ست. از اتوبان ارتش و جاده سوهانک هم، بعد از گذشتن از گردنه قوچک به میدان لشگرک می‌رسید. سپس راه لواسان را در پیش می‌گیرید. وارد بلوار اصلی شهر لواسان که شدید بعد از رسیدن به میدان، به سمت چپ تغییر مسیر داده و پس از حدود هشت کیلومتر به روستای افجه خواهید رسید.

 

افجه
افجه

بهترین فصل سفر به روستای افجه

بهار و تابستان آبشارها پرآب‌اند، کشتزارها سرسبزند و هوا برای پیاده‌روی عالی‌ست. روستای افجه، اردیبهشت‌ها غرق در شکوفه می‌شود. ولی سفر در فصل سرما هم خالی از لطف نیست. پاییز رنگارنگ و زمستان پربرف این‌جا هم دیدنی‌ست.

آدرس روستای افجه روی نقشه گوگل


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


 


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تهران گردی

برای مشاهده‌ی تورهای تهران گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.