استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار از دیدنی‌ترین مناطق ایران است. تنوع جاذبه‌های طبیعی آن به قدری زیاد و شگفت‌انگیز است که بازدید از این استان و گشت و گذار در کویرها، کوه‌ها و دریایش مطمئناً به تجربه‌ای بکر و فراموش‌ناشدنی برای هر گردشگری تبدیل خواهد شد؛ از سواحل مکران چابهار گرفته تا تالاب صورتی (لیپار) و تپه‌های گل‌افشان و کوه‌های مریخی. در این شماره از مجله گردشگری سفرزون با ما همراه شوید تا یک چشمه دیگر از جاذبه های استان سیستان و بلوچستان و شهر چابهار را برای شما خوانندگان عزیز رو کنیم : روستای باهوکلات ؛ قلمرو تمساح‌های گاندو.

 

روستای باهوکلات یا گاندو

روستای باهوکلات
روستای باهوکلات

روستای باهوکلات یکی از روستاهای دیدنی ایران با طبیعتی بکر و شگفت‌انگیز است. این روستا در ۹۰ کیلومتری شمال شرق چابهار واقع شده است. از نظر جغرافیایی این روستا بر روی یک تپه و در ارتفاع  ۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این روستا در فصول مختلف متفاوت می‌شود. در تابستان شما با هوایی گرم روبرو خواهید شد؛ اما در بهار و پاییز آب و هوای معتدل در این منطقه حاکم می‌شود؛ از این رو زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است.

روستای باهوکلات
روستای باهوکلات

جمعیت باهوکلات حدود ۲۵۰۰۰ نفر است. از لحاظ معماری و بافت نیز این روستا از روستاهای متراکم محسوب می‌شود. بیشتر خانه‌ها یک طبقه هستند. اهالی این روستا به سبک سنتی زندگی می‌کنند. دارای پوشش محلی هستند؛ همچنین اهمیت ویژه‌ای برای اعتقادات مذهبی خود قائل هستند.

یکی از جاذبه‌های طبیعی روستای باهوکلات وجود مزارع موز در این روستا است که علاوه بر اینکه محصول کشاورزی اهالی به حساب می‌آید، جلوه‌ی زیبایی به این روستا بخشیده است. روستای باهوکلات زیست‌بوم

گونه‌های متنوع حیوانی است. از پرندگان زیبا و خوش‌رنگ شبه قاره هند گرفته تا مرغ ماهی‌خوار، لاک‌پشت سبز، راسو، سنجاب، هوبره و دراج از گونه‌های جذابی هستند که در این روستا یافت می‌شوند. اما مهم‌ترین حیوانی که دلیل بازدید بسیاری از گردشگران از این روستا است تمساح ایرانی با نام گاندو است.

گاندو

گاندو
گاندو

تمساح گاندو یکی از نادرترین و جذاب‌ترین نوع تمساح است که زیست‌گاهش در استان سیستان و بلوچستان و روستای باهوکلات است. این خزنده در آبگیرهای موجود در راستای رودخانه باهوکلات زندگی می‌کند. گاندو تمساحی ایرانی است و از بازماندگان دایناسورهایی است که ۲۲۵ تا ۲۶۵ میلیون سال قبل در این منطقه می‌زیسته‌اند. از لحاظ ظاهری گاندو دارای پوزه‌ای کوتاه است. این حیوان به خجالتی بودن معروف است و با دیدن انسان در آب فرو می‌رود. البته تمساح گاندو بسیار خطرناک است و به گردشگران توصیه اکید می‌شود حتماً با یک راهنمای باتجربه و محلی به تماشای این حیوان بروند.

روستای باهوکلات
روستای باهوکلات

اهالی روستا گاندو را مقدس می‌شمارند و نه تنها آن را به چشم یک حیوان وحشی نمی‌بینند بلکه گاندو را مایه افزایش روزی و برکت می‌دانند.

در سالهای اخیر خشکسالی و کمبود آب از جدی‌ترین تهدیداتی است که نسل این خزنده نادر را به خطر انداخته است. مردم محلی چنان احترامی برای گاندو قائلند که با توجه به کمبود آب و به تبع آن ناکافی بودن غذای مورد نیازش، این تمساح‌ها را به آبگیرهای پرآب منتقل می‌کنند و غذای مورد نیازشان را تأمین می‌کنند.

گاندوها تا وقتی که متوجه خطری از جانب اطراف (انسان) نشوند آزاری نمی‌رسانند، ولی باید در مواجهه با آن‌ها احتیاط را رعایت کرد. یکی از شیوه‌هایی که گردشگران هنگام تماشای گاندو به کار می‌برند رها کردن مرغ زنده جلوی آن‌ها است تا گاندوها مرغ را بخورند و از این طریق خطری بازدیدکننده را تهدید نکند.

تمساح گاندو علاوه بر روستای باهوکلات در اطراف رودخانه کاجو، شهرستان سرباز، چابهار، نیکشهر و سراوان نیز یافت می‌شود.

مکان‌های دیدنی اطراف روستای باهوکلات

سواحل مکران چابهار

سواحل مکران
سواحل مکران

اسکله‌ رمین

اسکله صیادی رمین
اسکله صیادی رمین

تالاب صورتی (لیپار)

تالاب صورتی (لیپار)
تالاب صورتی (لیپار)

اطلاعات بازدید از روستای باهوکلات

بهترین زمان سفر به روستای باهوکلات : بهار و پاییز

آدرس روستای باهوکلات : ۹۰ کیلومتری شمال شرق چابهار

دسترسی به روستای باهوکلات : برای رفتن به روستای باهوکلات باید ابتدا از شمال شرق چابهار وارد جاده ایرانشهر شوید. روستا در این جاده و بعد از شهرستان راسک قرار دارد.

آدرس روستای باهوکلات روی نقشه گوگل

دوستان عزیز سفرزونی، شما هم میتونید از تجربه سفرهاتون برای ما بگید. جایی مثل این روستا رو میشناسید معرفی کنید؟ مایلید سفری به روستای باهوکلات داشته باشید؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های چابهار کلیک کنید.