استان البرز یکی از بهترین مکان‌ها برای گشت و گذار است. مجاورت با استان تهران از یک سو و همسایگی با مازندران از سویی دیگر این استان را به منطقه‌ای خاص تبدیل کرده است. این موقعیت جغرافیایی باعث شده تا هم از نظر طبیعی و هم تاریخی از بخش‌های سرآمد نقشه‌ی ایران باشد. استان البرز دارای روستاهای کوچک اما زیبا و بکری هم هست. (مثل روستای بَرَغان!) این روستاها عموما تفرجگاه تهرانی‌ها برای گذر از شلوغی‌های این شهر در روزهای تعطیل است. روستای برغان ، بهشت بکر البرز است که هم پیشینه‌ی تاریخی دارد و هم می‌توان چشم‌اندازهای بی نظیری از ایران را در آن دید. با این مطلب از سفرزون همراه باشید تا گشتی در دل این روستای زیبا بزنیم.

روستای برغان ، مهم‌ترین روستای استان البرز

روستای برغان
پاییز زیبا در روستای برغان

روستای برغان را می‌توان دیدنی‌ترین روستای البرز از نظر طبیعی معرفی کرد. وجود درختان کهنسال، و همجواری با رودخانه‌های شاهرود و سنج که از رشته کوه‌های البرز سرچشمه گرفته‌اند، می‌توانند گواه زیبایی بکر آن باشند. اگر پایتخت نشین هستید و به سفرهای یک روزه علاقه دارید، حتما سری به این روستا بزنید.

موقعیت روستای کوچک و رنگارنگ

روستای برغان
روستای برغان

برغان در فاصله‌ی ۱۳ کیلومتری از شهر کرج و در منطقه‌ی شهرستان ساوجبلاغ، در دامنه‌ی جنوبی کوه‌های البرز قرار گرفته. شروع زیبایی سفر از زمان ورود به جاده است. جاده‌ای با پیچ‌های نه چندان تند که درختان کهنسال و بلند اطراف آن از همان ابتدا تمام قد به شما خوشامد می‌گویند.

آدرس روستای برغان روی نقشه گوگل

جاهای دیدنی روستای برغان

اگر مهمان این روستا هستید، باید بدانید که تنها نباید به گشتن در دل طبیعت بسنده کنید. همانطور که گفتیم این روستا سابقه‌ای تاریخی دارد. زیرا پادشاهان ایرانی برای تفرج، خوش آب وهواترین و زیباترین روستای البرز را انتخاب می‌کردند. پس تعجبی ندارد که بناهایی چند صد ساله را در این منطقه ببینید.

مسجد جامع برغان ، تجلی تاریخ ۸۰۰ ساله

روستای برغان
مسجد جامع روستای برغان

از سال‌ها پیش مسجد جامع در این روستا محل تجمع مردم در مراسم‌های مذهبی بوده است. تاریخ دقیق ساخت این بنا به درستی مشخص نیست. اما بعضی از سندهای تاریخی سن این مسجد را به ۸۰۰ سال تخمین زده‌اند. درست روبه روی مسجد تاریخی روستا، حسینیه‌ی اعظم قرار گرفته که از مکان‌های مورد احترام برای مردم روستا است.

آدرس مسجد جامع روی نقشه گوگل

پل تاریخی برغان ، زیبای آجری

روستای-برغان۱۶
پل تاریخی برغان

صفویان همیشه بهترین مقصدها را برای گذران روزهای خوش خود انتخاب می‌کردند. این انتخاب‌ها از روستای برغان نیز دور نبوره و این سلسله‌ی معمار، در این منطقه هم یادگاری‌هایی از خود به جا گذاشته‌اند. پل تاریخی برغان در دوره‌ی صفویه ساخته شده و روی رودخانه‌ی شاهرود قرار دارد.

صفویان بناهای دیگری مثل آسیاب و حمام نیز در برغان ساختند که امروزه تنها خرابه‌ای از آن باقی مانده است.

رودخانه شاهرود و سنج، پیک نیک در کنار رود خروشان

رودخانه شاهرود

تفریح در دل طبیعت و پیک نیک در اطراف رودخانه یکی از تفریحات ایرانی‌ها برای روزهای فراغت است. عبور دو رود شاهرود و سنج که از البرز سرچشمه می‌گیرند، سبزی را برای منطقه به ارمغان آورده است. در کنار این رودها اتراق کنید و از نسیم خنک و رودخانه روان لذت ببرید.

بازار برغان ، رقص رنگ و سنت

هیجان انگیزترین بخش سفر دیدن بازارهای شهر است. برغان با وجود اینکه مساحت زیادی ندارد، یکی از بهترین بازارهای بخش ساوجبلاغ را به خود اختصاص داده است. بازاری که در گذشته هم رونق زیادی داشت و امروز نیز برای گردشگران ومحلی‌ها جایی برای گشت و گذار و خرید محصولات روستایی است.

درختان کهنسال ، صاحبخانه‌های پیر طبیعت برغان

روستای-برغان۱۷
درخت کهنسال برغان

روستای برغان مهد چنارهای کهنسال است. با قدم زدن در روستا تعداد زیادی از این درخت‌های سالخورده را می‌بینید. اما بعضی از آن‌ها معروف‌تر از دیگرانند. دو چنار کهنسال مسجد جامع مهم‌ترین‌ درختان منطقه هستند. البته همجواری با امامزاده هم در این محبوبیت تاثیر زیادی داشته است. یکی از این درختان محل گره زدن پارچه‌های سبز مردم است. اهالی روستا معتقدند با گره زدن آرزوی نوشته شده‌ی خود به این درخت تاریخی، برآورده شدن آنها، تضمین خواهند شد.

یکی دیگر از درختان محبوب اهالی، درخت سیب کهنسال در منطقه‌ی معروف کش کلا است که در نزدیکی قبرستان قرار گرفته و به پیر سیبدارک معروف است.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی البرز ، گشت‌وگذاری در همین حوالی


چه زمانی به برغان سفر کنیم؟

برغان یکی از مقصدهایی است که سفر به آن فصل ندارد. در هر زمانی از سال می‌توانید زیبایی‌های منحصر به فردی را در آن ببینید. اما بهترین فصل برای سفر به روستای بکر البرز، تابستان و بهار است. زیرا هوا کمی معتدل‌تر می‌شود و می‌توانید به راحتی روستا گردی کنید.

اگر زیبایی بی حد را به سرمای هوا ترجیح می‌دهید پیشنهاد می‌کنیم که پاییز هزار رنگ این منطقه از دست ندهید. طیف رنگ‌های زرد تا قرمز درختان، رویایی‌ترین منظره‌ها را به شما نشان می‌دهند.

اقامت در خانه‌های با صفا

برغان مهمانخانه‌ی خاصی برای اسکان مسافران ندارد. اما تعدادی اقامتگاه بومگردی در آن وجود دارد و محلی‌ها نیز خانه‌ی خود را برای اقامت به مردم اجاره می‌دهند. گذراندن یک شب در یک خانه‌ی زیبا و صمیمی روستایی تجربه‌ای لذت بخش است. اگر در فصل گرم راهی منطقه شوید، می‌توانید در بخش‌های امن تر مناطق جنگلی چادر بزنید.

آخرین پله‌ی خوش گذرانی در برغان

آلو و گوجه سبز سوغات خوشمزه‌ی روستای برغان است. اگر تنها آوازه‌ی آلوی برغان به گوشتان خورده باشد، دست خالی از این روستا بیرون نمی‌روید.

الک سازی نیز از صنایع دستی روستا و شغل بسیاری از آن‌ها در کنار باغداری است.

روستاگردی چه حس‌هایی را در شما زنده می‌کند؟ اگر تجربه‌ی گردش در برغان بهشتی را داشته‌اید چه اطلاعات دیگری از آن دارید؟ سفرزون را شریک خاطرات خوب خود از سفر به زیبایی‌های سرزمینمان کنید.