یکی از جاذبه‌هایی که در ایران می‌توانید تعداد زیادی از آن‌ها را ببینید روستاهای کوهستانی هستند. روستاهایی با چشم‌اندازی به وسعت بی نهایت. روستای درازنو یکی از این روستاهای کوهستانی است که چند سالی است در میان گردشگران طرفداران زیادی پیدا کرده است. با سفرزون همراه شوید تا از شگفتی‌های این روستا بیشتر بدانید.

تماشای نهایت زیبایی در روستای درازنو

روستای درازنو | از دیدنی های استان گلستان
روستای درازنو | از دیدنی های استان گلستان

استان گلستان در سفرهای معمول ایرانیان در میان انتخاب‌های اول نیست اما اگر با طبیعت منحصر به فرد و حیرت انگیز این نقطه از کشور آشنا شوید یکی از بهترین سفرهای خود را تجربه خواهید کرد. روستای درازنو یکی از روستاهایی است که به آن لقب روستای کوهستانی داده‌اند. روستاهای کوهستانی معمولا در دامنه‌ی کوه‌ها و به ویژه در نقاط شمالی کشور دیده می‌شوند و به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، در هر فصلی از سال صحنه‌هایی شگفت انگیز از طبیعت را پیش چشمان شما به نمایش درمی‌آورند. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به درازنو ، مشاهده‌ی دریایی از ابر است که در زیر پای شما قرار گرفته‌اند.

نمای ۳۶۰درجه روستای درازنو استان گلستان

چگونه به درازنو سفر کنیم؟

روستای درازنو در بلندترین ارتفاعات جنوبی کردکوی و در استان گلستان قرار گرفته است. برای رسیدن به این روستای زیبا و منحصر به فرد باید راه جاده اصلی را از کردکوی پیش بگیرید. پس از عبور از پارک جنگلی امام رضا (ع) ، وارد جاده‌ای پرپیچ و خم می‌شوید. این جاده خود یکی از جاذبه‌های منطقه است. زیرا در هر فصلی از سفر می‌توانید رنگ‌های متفاوتی را در طبیعت حاشیه‌ی جاده تماشا کنید. انتهای این جاده‌ی هزارپیچ مقصد سفر شما خواهد بود.

موقعیت روستای درازنو روی نقشه گوگل

همنشین با خانه‌های روستایی

روستای درازنو

سبک خانه‌های روستا درست بر طبق اصول معماری کوهستانی ساخته شده است. خانه‌های روستایی اگرچه تعداد زیادی ندارند، اما همگی به صورت متراکم و در جهت آفتاب ساخته شده‌اند. اغلب این خانه‌ها دارای ایوان‌های کوچک هستند و به دلیل موقعیت جغرافیایی معمولا از حیاط‌های بزرگی که از خانه‌های شمالی در ذهن داریم خبری نیست. جمعیت روستای درازنو چندان زیاد نیست و به همین دلیل به راحتی می‌توان گردشگران را از محلی‌ها تشخیص داد.

جاهای دیدنی روستای درازنو

 

سفر به این روستا اغلب برای دیدن زیبایی‌های طبیعی آن است. طبیعت این منطقه به قدر کافی می‌تواند شما را به خود مشغول کند. اما در نزدیکی روستا دیدنی‌هایی هم وجود دارند که می‌توانید برای کامل کردن سفر خود سری به آن‌ها بزنید.

غار یخچال ، یخچال طبیعی روستا

قرار گرفتن در ارتفاعات باعث شده تا بسیاری از مناطق این روستا در فصل زمستان محلی برای جمع شدن برف‌ها باشد. یکی از معروف‌ترین غارهای طبیعی روستا، غار یخچال است. این غار درست در زیر قله دکالی و در مجاورت تخته سنگی بزرگ قرار گرفته است. تفاوت این غار با دیگر غارهای منطقه آن است که دمای هوای داخل غار آنقدر پایین است که در شهویرماه نیز می‌توانید در آن برف ببینید.

غار گنج خانه ، نمایشگاه سنگ‌های آهکی

غارهای آهکی یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌ها هستند. اگر مسافر روستای درازنو هستید حتما سری به غار گنج خانه بزنید تا شاهد سنگ‌ها و دیواره‌های زیبای آهکی در این غار باشید. این سنگ‌ها از جنس استالاگتیت و استالاگمیت است و هزاران سال قدمت دارد.

میل رادکان ، ردپای تاریخ در دامنه‌های گلستان

روستای درازنو
میل رادکان

میل رادکان یکی از بناهای تاریخی است که در ۴ کیلومتری جنوب شرقی کردکوی قرار گرفته و حدود ۲۰ دقیقه از روستای درازنو فاصله دارد. این میل که معماری شبیه به گنبد قابوس دارد، به احتمال زیاد در سال‌های ۴۰۷ هجری قمری ساخته شده و هنوز پابرجاست. مهم‌ترین دلیل اهمیت این بنا، کتیبه‌های تاریخی است که به خط پهلوی نوشته شده است.

کجا اقامت کنیم؟

روستای درازنو

تا سال‌های گذشته به دلیل وجود نداشتن جاده‌های امن، این منطقه چندان گردشگری نبود. به همین دلیل اقامتگاهی در روستا برای اسکان شبانه روزی وجود ندارد. اگر در قصل‌های بهار و تابستان مسافر این قطعه از بهشت ایران هستید، می‌توانید در حاشیه‌ی دامنه کمپ بزنید. اما اگر مکان‌های سربسته را ترجیح می‌دهید می‌توانید از سوپرمارکت معروف روستا سراغ خانه‌های محلی را بگیرید. بسیاری از روستاییان در چند سال اخیر خانه‌های خود را به اقامتگاه‌های کوچک و باصفای روستایی تبدیل کرده‌اند. همچنین می‌توانید از چشم‌انداز زیبای روستا کمی دور شوید و در سوئیت‌های پارک جنگلی امام رضا اقامت کنید.

بهترین زمان سفر به مرتفع‌ترین روستای گلستان

روستای درازنو | مرتفع‌ترین روستای گلستان
روستای درازنو | مرتفع‌ترین روستای گلستان

با توجه به قرارگرفتن این روستا در ارتفاعات گلستان، زمستان‌های سخت و سردی را در این منطقه تجربه خواهید کرد. در این فصل همچنین جاده‌ی منتهی به روستا لغزنده و خطرناک است. بهترین زمان سفر به این روستای شگفت انگیز از اواخر بهار تا اواسط پاییز است.

روستاهای کوچک و کمتر شناخته شده‌ی ایران طبیعتی بکر و زیبا دارند. با رها کردن زباله در این مناطق بهشتی، ردپایی نازیبا در قلب زیبایی از خود به جای می‌گذاریم.