روستاها نقطه امنی برای آرامش و رهایی از فشارهای زندگی مدرن هستند. جایی که طبیعت  به کمک آدمی می‌آید و با بخشندگی همیشگی‌اش روح را رنگی تازه می‌دهد. در کشور ما همیشه روستاها با مهربانی طبیعت و مردمان‌شان بهترین انتخاب برای گذران اوقاتی پر آرامش هستند. روستای زنوزق از آن مقاصد روستایی است که دیدنش بر هر کسی واجب است. روستایی زیبا در مرند که تابلویی خوش نقش و نگار از همنشینی معماری و طبیعت است. زنوزق را در هر فصلی ببینید دلبری خاص خود را دارد. برای گشت و گذار در دل این روستای زیبا قدم به قدم با سفرزون بیاید.

روستای زنوزق در فاصله‌ی ۵/۱ کیلومتری شهر زنوز قرار گرفته است. این روستا از نظر وضعیت طبیعی روستای کوهستانی بوده و ازشرق به کوه‌های سلطان سنجر، از غرب به روستای درق و از جنوب غرب به شهر زنوز محدود می‌شود و شمال آن را ناهمواری‌های اطراف روستا فرا گرفته‌ است. ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۷۰۰ متر است و منطقه در ۴۵ درجه و ۴۹ دقیقه طول شرقی و۳۸ درجه و ۴۵ دقیقه عرض شمالی قرار دارد.

روستای زنوزق ، رد پای تاریخ

روستای زنوزق یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران است که قدمت خانه‌های آن را تا روزگار صفوی می‌توان تخمین زد. همچنین آثاری از روزگار ایلخانی در این روستا کشف شده است.  قلعه‌ای باستانی در این روستا از تاریخ به یادگار مانده که هنوز تاریخ بنای آن به‌طور دقیق مشخص نیست. در کنار این قلعه قبرستانی باستانی قرار دارد که از روی نقوش حجاری شده روی سنگ قبرها برخی از پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که قدمت روستای زنوزق به دوران میتراییسم می‌رسد.

روستای زنوزق ، نقشی خیال‌انگیز

روستای زنوزق
این نقطه آغاز تصویری رویایی از طبیعت بی‌نظیر آذربایجان است

از تبریز می‌گذریم و راهمان را به سوی مرند پیش می‌گیریم و باغ‌ها به استقبال ما می‌آیند و در هر شاخ و برگ رنگی نو به چشم‌هایمان هدیه می‌دهند. کمی جلوتر از میان شاخه‌های بلند بالای درختان بزرگ‌ترین روستای پلکانی ایران در برابرمان آجر به آجر بالا می‌رود. و این تصویری است که هرگز فراموش نمی‌کنیم؛ آغوش گسترده‌ی آسمان آبی و خانه‌های قرمز رنگ که به ما مسافران روستای زنوزق لبخند می‌زنند.

روستای زنوزق ، خانه‌هایی به سرخی مهربانی

روستای زنوزق
ورودی روستای زنوزق

خانه‌های روستای زنوزق سرخ رنگند و همین باعث نمایشی کم‌نظیر از همسایگی معماری و طبیعت می‌شود. خانه‌هایی پلکانی که پشت بام هر کدام‌شان میزبان خانه‌ی همسایه‌ی بالادستی است تا از آن به‌عنوان حیاط استفاده کنند. پنجره‌هایی که چهارچوب‌شان قرمز، آبی و سبز هستند، زیباترین قاب‌هایی هستند که رو به روستا دارند. فضاهای موجود در خانه‌ها اتاق، دهلیز، آشپزخانه، انبار، آغل، دالان، سرویس بهداشتی و حیاط فضاهایی است که در این خانه‌ها وجود دارد.

خانه‌های قدیمی با استفاده از مصالح بومی همچون چوب، خشت، گل و سنگ ساخته شده است اما در ساخت خانه‌های جدید آجر، سیمان و‌ آهن راه پیدا کرده‌اند. این بافت تو در تو و صمیمی امنیتی بی‌نظیر به همراه خود دارد. پا در مسیرهای سنگفرش روستا می‌گذاریم و از سایه‌سار برخی کوچه‌ها که به حالت سباط درآمده‌اند می‌گذریم. با مردم محلی که مهربانی و لبخند معروف‌ترین مشخصه‌ی آن‌ها است به صحبت می‌شنیم و از مهمانپذیری آن‌ها لذت می‌بریم.


در سفرزون بخوانید: روستای پالنگان ، یک زیست پلکانی در دل کوهستان


طبیعت آذربایجان و روستای همیشه زیبای زنوزق

پیش از این نیز گفتیم، روستای زنوزق را در هر فصل که ببینیم زیبایی خود را دارد و از جاذبه‌هایش کم نمی‌شود. بهار زنوزق، زمینی رو به گرمی و جوانه زدن که با هر نسیمی شکوفه‌ها در باغ‌ها به رقص و بارش در می‌آیند و دانه‌ها آرام آرام سر از خاک بیرون می‌آورند، تابستان این آبادی فصل بر و بار درختان است و شاخه‌ها از سنگینی خوش آب و رنگ سیب، زردآلو، گیلاس و.. سر خم می‌کنند. اما پاییز، فصل طلایی شدن روستا است. درختان بالا بلند رختی نو به تن می‌کنند و طیف رنگ‌های سرخ و نارنجی صورت روستای زنوزق را می‌پوشانند. زمستان فصل استراحت و آرامش زمین و مردم آبادی است. طبیعت لباس سپید خود را به تن می‌کشد و به خوابی آرام می‌رود تا بهاری دیگر.

روستای زنوزق، تابستان و پشت بام‌های نارنجی

پشت بام‌های خوشمزه

پس از آن‌که شاخه‌ی درختان پر از بار زردآلو شد باغداران میوه‌ها را می‌چینند و پس از شست‌وشو و جدا کردن هسته هایشان، بر روی سینی های چوبی پهن می کنند. حالا وقت آن است که این زردآلوها به درون کوره بروند. کوره‌ای که سوخت و هیزم و مقداری گوگرد در آن می ریزند و آن را روشن می‌کنند تا به دمای مناسب برسد. سینی های چوبی به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت در این کوره ها قرا می گیرند. پس از این مراحل زردآلوها برای ۳ تا ۷ روز به پشت‌بام خانه‌ها منتقل می‌شوند تا به‌طور کامل خشک شوند و در نهایت برگه‌ی زردآلوی مرغوب و خوشمزه به دست می‌آید. در تابستان می‌توانید خریدار میوه‌، گردو و بادام تازه از اهالی باشید و در سایر ایام سال نیز برگه‌ی زردآلو، لواشک و خشکبار زنوزق را فراموش نکنید.

همچنین عسل این روستا یکی از سوغاتی‌هایی با ارزشی‌است که می‌توانیم به خانه بیاوریم. اما هنر اهالی روستا را در تولید صنایع دستی سنتی را نباید نادیده بگیریم.گلیم، قالی، جاجیم‌ و جوراب‌های دست‌بافت حاصل هنر زنان روستایی است. شما می‌توانید این محصولات با ارزش را به‌شکل مستقیم از مردم محلی بخرید.

خرید بلیط هواپیما تهران تبریز
رزرو هتل در تبریز

در سفر به زنوزق کجا بمانیم؟

در این روستا محلی برای اقامت وجود ندارد. می‌توانیم برای اسکان به مرند برگردیم، در غیر اینصورت خانه‌ی مردم محلی که شما را با روی گشوده می‌پذیرند یکی از بهترین تجربه‌های این سفر است. در کنار این‌ها می‌توانیم در روستا کمپ بزنیم و شبی که در انتظارمان است را با آرامش طبیعت سپری کنیم.

راه دسترسی به روستای زنوزق

به سوی جاده‌ی تبریز- مرند بروید، پس از گذر از مرند و ورود به جاده‌ی مرند – هادیشهر به خروجی جاده زنوز می‌رسید. پس از زنوز با توجه به تابلوهای راهنما به سوی روستا بروید.

مسیر دسترسی به روستای زنوزق

در طول سفرتان همیشه دوربین به‌دست باشید و از تک تک زیبایی‌های روستای زنوزق تصویری به‌یاد ماندنی ثبت کنید. در طبیعت اطراف روستا به گشت و گذار بپردازید و فراموش نکنید که در هر فصلی لباس گرم به همراه داشته باشید چرا که شب‌های سردی در انتظارتان است. خود را مهمان غذاهای محلی روستا کنید و از طعم فراموش نشدنی آن‌ها برای خود خاطره‌ای به‌یاد ماندنی بسازید. و در آخر به‌یاد داشته باشید که طبیعت را پاکیزه و زیبا برای دیگر مسافران حفظ کنیم. شما هم اگر به روستای زنوزق سفر کرده‌اید از این تجربه‌ی سرخ رنگ و خوش آب‌وهوا برای ما بنویسید تا در لذت ایرانگردی یکدیگر سهیم باشیم.

روستای زنوزق
زمستان بی‌نظیر روستای زنوزق