تابستان که از راه می‌رسد، هوس سفر به ییلاق‌های خنک و خوش‌آب و‌‌هوا، به دل‌مان می‌افتد! دوست داریم به دور از گرما و هیاهوی شهر یکی دو روزی را در طبیعتی بکر و مفرح به‌سر کنیم و برای ادامه کار و فعالیت روزمره انرژی مضاعف بگیریم. فیلبند، ییلاقی در شمال کشور و در منطقه بندپی غربی بابل است که مردم آن حوالی از دیرباز در ماه‌های گرم سال به آنجا می‌رفته‌اند. روستای فیلبند به دلیل ارتفاع زیاد، آب و هوایی کوهستانی و داشتن چشم‌اندازهای بی‌بدیل از ییلاق‌های مورد علاقه گردشگران است. با سفرزون همراه باشید تا شما را به بلندای این روستای دوست‌داشتنی ببریم.

فیلبند
فیلبند

منطقه بندپی غربی در استان مازندران یکی از مرتفع‌ترین نقاط مسکونی این استان در دل کوه‌های البرز مرکزی و پر از روستاهای ییلاقی است. در این میان روستای فیلبند با ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا مرتفع‌ترین روستای ییلاقی منطقه است و به همین دلیل هم به بام شرقی مازندران معروف شده. روستای فیلبند در شمال غربی به روستای سنگچال آمل، از جنوب به ییلاق ونه بن و از جنوب شرقی به روستاهای شیخ موسی و لهه بابل ختم می‌شود.

نمای ۳۶۰ درجه از روستای فیلبند

آب و هوا

فیلبند
فیلبند

آب‌وهوای روستای فیلبند به‌گونه‌ای است که ممکن است در یک روز شاهد چندین پدیده‌ جوی باشید و تنها به فاصله‌ چند ساعت، هم برف، هم باران و هم پرتوهای درخشان آفتاب تابان را تجربه کنید. فیلبند در نیمی از سال پوشیده از برف است و حتی در ماه‌های گرم سال هم ابر و مه و باران‌های پراکنده دست از سرش بر‌نمی دارد. شاید اگر مرداد راهی آنجا شوید از باران خبری نباشد، اما دائم ابرها بالای سر و زیر پایتان جولان می دهند. در تابستان‌ها این روستا دارای هوای بسیار مطلوبی است و مراتع حوالی آن چراگاه دام‌های اهالی دیواملکشاه و سایر روستاهای اطراف‌ می‌شود.


برای دریافت راهنمای سفر به مازندران کلیک کنید.


زمستان فیلبند

زمستان در فیلبند
زمستان در فیلبند

زمستان در فیلبند زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان گفت نزدیک به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت‌فرسایی همه جا را فرا می‌گیرد. این روستا در فصل زمستان به دلیل بارش برف و قطع راه‌های ارتباطی تقریباً بدون سکنه می‌شود، ولی با شروع فصل بهار و جاری شدن جویبارها و رویش گیاهان خوراکی، بار دیگر زندگی و شور و شوق به منطقه بازمی‌گردد.

وجه تسمیه

نام این ییلاق در اصل فیلبند است. فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنای بند آمدن و نتوانستن است. علت این نام‌گذاری به دلیل ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه‌های تندی است که عبور از آن را دشوار می‌کرده است.

فیلبند؛ بر فراز ابر‌ها

 

فیلبند بر فراز ابرها
فیلبند بر فراز ابرها

 

این روستا بر فراز ابرها قرار دارد، به نحوی که اغلب روزها ابرها همچون اقیانوسی آرام تا بی‌کرانه‌ها چشم را می‌نوازد و خیره می‌کند. اما زمانی هم که ابر و مه وجود نداشته و هوا صاف و آفتابی باشد، می‌توان از این روستا که در بلندترین نقطه منطقه است به تماشای مناظر اطراف پرداخت. چشم اندازهای زیبای البرز مرکزی را در سمت جنوب و نیز مناظر چشم نواز جنگل های هیرکانی را در سمت شمال خواهید دید. اگر هوا کاملاً صاف باشد هم شانس تماشای قله زیبای دماوند را دارید. خانه های شیروانی، چراگاه‌ها، و دره‌های سبز، همه و همه خاطره ای خوش از این سفر لذت بخش را در ذهنتان حک می‌کنند.

چشمههای فیلبند

فیلبند از چشمه‌های کوچک و بزرگ متعددی بهره‌مند است، چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است. وجود فلوئور کافی در آب چشمه‌های این منطقه در استخوان‌بندی مردمش تأثیر بسزایی گذاشته است.

بهترین فصل بازدید از روستا

بهترین فصل بازدید
بهترین فصل بازدید

بهترین زمان برای بازدید از این ییلاق از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای مهرماه است. اما این موضوع بدین معنا نیست که زیبایی این ییلاق در بقیه سال کاهش می‌یابد، بلکه به علت شرایط جوی رفتن به این منطقه سخت می‌شود. زمستان این روستا همیشه دیر تمام می‌شود. تنوع هوا، زیبایی‌های طبیعت، مناظر و چشم‌اندازهای اعجاب‌انگیز را  همیشه می‌توان در فیلبند مشاهد کرد.

فیلبند در تابستان‌ها بیش از هزار و دویست خانوار جمعیت دارد و در زمستان به‌طور کلی خالی از سکنه است. زیرا شدت سوز و سرما و برف امکان زندگی را غیرممکن می‌سازد. بنابراین اگر هوای سفر در سر دارید، این روزهای گرم تابستانی را در آرامش سرسبز فیلبند سپری کنید.

اقامت در روستای فیلبند

فیلبند
فیلبند

روستای فیلبند در بهار و تابستان تا سه و چهار برابر ظرفیت خود پذیرای میهمان می شود و به همین علت یافتن جایی به منظور اقامت در این دو فصل کار آسانی نیست. علاوه بر این، روستای فیلبند دارای هتل و یا مهمانخانه نیست، اما با اجاره ویلاها و خانه‌های محلی می‌توانید شب را در روستا سپری کنید. در بخش غرب روستا هم تکیه ای وجود دارد که برای موارد مختلفی از جمله اجاره اتاق و استفاده از سرویس بهداشتی مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرد. در صورتی که گردشگر حرفه‌ای باشید کمپینگ در فصل‌های گرم سال در اطراف روستا امکان پذیر است. اما در جریان باشید که در هر فصلی از سال،‌ شب‌های روستای فیلبند بسیار سرد است.

مراسم محلی در فیلبند

در روستای فیلبند ، در هفته آخر مرداد ماه، یک مراسم محلی همراه با کشتی لوچو و البته لباس های سنتی، موسیقی محلی و غذاهای بومی برگزار می شوند

مسیر دسترسی

مسیر دسترسی
مسیر دسترسی

دسترسی به فیلبند از جاده هراز و سنگچال آمل آسان‌تر است. زیرا مسیر بابل آسفالت نبوده و پیچ و شیب‌های زیادی دارد. از شهر آمل به سمت جاده هراز حرکت کنید و بعد از دو کیلومتر که از اولین تونل عبور کردید سمت چپ جاده تابلوی روستای چلاو را مشاهده خواهید کرد. با پشت سر گذاشتن این روستا اول به مراتع و بعد از عبور از سربالایی‌ها به روستای فیلبند خواهید رسید. اگر جاده هراز خیلی شلوغ نباشد می توان از تهران تا فیلبند را سه چهار ساعته طی کرد.

یک مسیر دسترسی راه شوسه نیز از ییلاق شیخ موسی بخش بندپی شرقی به فیلبند وجود دارد. راه مال روی «کَرمیناپِی» نیز برای رسیدن به این روستا وجود دارد که از روستای دیوا و حدود ۳۰کیلومتر و جنگلی می‌باشد.

جاده فیلبند

جاده فیلبند
جاده فیلبند

جاده فیلبند به سنگچال جاده‌ای بسیار پرپیچ و خم است که در فاصله ۵ کیلومتری این دو روستا اختلاف ارتفاع به ۷۰۰ متر می‌رسد. روستای سنگچال نیز زیبایی‌های منحصربه‌فرد و خاص خود را دارد. منظره سنگچال از جاده منتهی به فیلبند واقعا چشم‌نواز است.

آدرس روستای فیلبند روی نقشه گوگل


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تورفیلبند

برای مشاهده‌ی تور فیلبند سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.