سایدا سفر

جاده چالوس برای ما مسیری آشناست و بارها و بارها از این مسیر به شمال کشور سفر کرده‌ایم و هر بار از زیبایی بی‌نظیر این جاده لذت برده‌ایم؛ مسیری بهشتی که هیچ‌گاه زیبایی‌اش تکراری نمی‌شود، گوشه‌‌وکنارهای پنهانی دارد که کمتر کسی از وجودشان اطلاع دارد. این گوشه‌وکنارهای ناشناخته روستاهایی هستند که همچون گنجی در اطراف جاده چالوس پنهان شده‌اند و یافتن یکی از آنها لذت پیدا کردن گنجینه‌‌ای گرانبها را دارد. این بار در مجله سفرزون قصد داریم یکی از این گنج‌های پنهان یعنی روستای ناتر را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

روستای ناتر، نگهبان دشت

روستای کوهستانی کهن ناتر حدود ۲۵۰۰ سال است که از بلندترین نقطه کوهستان بر دشت سرسبز کلاردشت احاطه دارد. در منابع مختلف معنای ناتر نگهبان دشت نوشته‌ شده که با موقعیت جغرافیایی این روستا همخوانی دارد. اما گویا ناتر معناهای دیگری به جز نگهبان دشت هم دارد. از جمله اینکه به دلیل وجود ۴۴ چشمه در این روستا، برخی دیگر از منابع تاریخی معنای نام روستا را «نهاده شده بر آب فراوان» ذکر کرده‌اند. معنای نام ناتر و وجه تسمیه این نام هر چه باشد از جاذبه‌های بی‌نظیری خبر می‌دهد که در این روستای قدیمی در انتظار گردشگران است.

مسیر روستای ناتر

مسیر رفتن به این روستای زیبا از طریق جاده خاطره‌انگیز چالوس است. اما این بار به جای اینکه مسیر را تا به آخر ادامه دهید و به چالوس برسید در پنجاه کیلومتری شهر چالوس و چهار کیلومتری مرزن‌آباد ‌و در میان پیچ‌وخم‌های جاده، مسیری فرعی وجود دارد که شما را به این روستای کوهستانی خوش‌منظره و خوش آب و هوا می‌رساند. جاده فرعی منتهی به روستا با درختان برگ سوزنی احاطه شده و پس ‌از حدود ۳۵ کیلومتر و گذر از چندین روستا به روستای ناتر با مرتع‌های سرسبز و جنگل‌های پهن‌برگ و چشمه‌های گوارایش می‌رسید.


آدرس روستای ناتر روی نقشه گوگل

سفری به گذشته

روستای ۲۲۰ هکتاری داستان ما که از شمال با کوه‌های کلاردشت، از شرق و غرب با روستاهای بیجدنو، الیت و دلیر و از جنوب با جنگل‌های انبوه احاطه شده، حدود ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و عمری که از سر گذرانده از ظاهرش پیداست. گردشگری که پا به روستا می‌گذارد در نظر اول شیفته معماری قدیمی خانه‌های روستا می‌شود؛ خانه‌‌هایی ساخته شده از کاه‌گل و سنگ و چوب. هر چند در سال‌های اخیر خانه‌هایی با معماری جدید هم سروکله‌شان در میان خانه‌های روستا پیدا شده اما هنوز این روستای قدیمی اصالت خود را حفظ کرده است.

علاوه بر این، انبوه درختان گرو و صنوبر و بید و فندق و  زیتون پرندگانی که در میان درختان آواز می‌خوانند و یونجه‌زارها و جالیزهای پرباری که روستا را احاطه کرده‌اند، همه حال و هوای خوش گذشته‌های دور و سادگی و تازگی زندگی روستایی را در یاد زنده می‌کنند. اگر به دنبال چند روز دوری از هیاهوی زندگی شهری هستید، دهکده ناتر مقصد بسیار دلپذیری خواهد بود.

دیدنی‌های روستای ناتر

با آنچه که درباره زیبایی روستا گفتیم، مشخص است که وقتی قرار است دیدنی‌های روستای ناتر را معرفی کنیم، نه فقط از چندین جای دیدنی بلکه از تمامی مجموعه روستا با خانه‌ها و مراتع و چشمه‌‌ها و کوه‌هایش صحبت می‌کنیم.

روستا هنوز امکانات اقامتی ندارد. می‌توانید در شهرهای نزدیک مانند مرزن‌آباد یا چالوس اقامت کنید و برای گشت‌وگذار به روستا بروید. پس از وارد شدن به روستا زیبایی خارق‌العاده مناظر و طبیعت توجه‌تان را جلب می‌کند و این روستا یکی از بهترین جاها برای عکاسی است. می‌توانید در کوچه‌ها و محله‌های روستا قدم بزنید و ضمن لذت بردن از هوای پاک کوهستان، مناظر بکر برای عکاسی هم پیدا کنید. یکی از دیدنی‌های روستا زیارتگاهی است به نام بقعه امامزاده فاضل که اهالی به آن اعتقاد زیادی دارند. روستا دارای سه محله به نام‌های اتر، پشتالو و علی گاسر دارد که محله اتر بافت قدیمی کوهستانی دارد و دو محله دیگر نسبتا جدید هستند و در بخش قشلاق‌نشین ساخته شده‌اند.

تغییر فصل‌ها در ناتر

اگر در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم چند ساعتی را به پیاده‌روی در مناطق کوهستانی اختصاص دهید. راستی اگر با گیاهان دارویی آشنایی دارید، مراتع بارینگتون و کندیچال در فصل‌های بهار و تابستان سرشار از انواع گیاهان دارویی هستند. در تابستان می‌توانید در رودخانه‌ آیسورار و آبشار بارینگتون روستای ناتر آبتنی کنید و از خنکی آب‌های گوارای کوهستان لذت ببرید و از آب چشمه‌های قلقله چشمه، ککی چشمه و چشمه لنار هم بنوشید و از این تجربه که ما شهرنشینان از آن محروم هستیم نهایت لذت را ببرید.

در منطقه کندیچال روستا چشمه‌ای به نام داریو وجود دارد که جزو چشمه‌های گازدار است و می‌گویند برای بیماری‌هایی همچون سنگ کلیه مفید است. درآمد اهالی بیشتر از راه دامپروری و کشاورزی است. البته کشاورزی فقط در فصل‌های گرم انجام می‌شود. در فصل گرم سال مراسم سنتی گوسن‌برینگا برای چیدن پشم گوسفندان برگزار می‌شود. علاوه بر این، وجود گلزارهای فراوان در مراتع روستا باعث رونق زنبورداری شده و بسیاری از اهالی در خانه‌های خود کندوی زنبور عسل دارند.

فصل مناسب سفر به روستای ناتر

دهکده ناتر در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا و در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و به همین دلیل عمدتا منطقه‌ای ییلاقی محسوب می‌شود و بهترین زمان برای سفر به آن بهار و تابستان است. در فصل‌های سرد منطقه بسیار سرد است و برای سفر باید تجهیزات زمستانی کامل همراه داشته باشید. اما در فصل‌های گرم سال هوای روستای ناتر بسیار مطبوع و دلپذیر است.