9.0
امتیاز

نکات مثبت

  • طبیعت بی‌نظیر
  • امکان تفریحات طبیعی
  • معماری پلکانی و دیدنی
  • وجود اقامتگاه‌های بومگردی فراوان
  • وجود تابلوهای راهنما برای مسیریابی
  • نزدیکی به جاذبه‌های دیدنی دیگر

نکات منفی

  • کمبود امکانات رفاهی و هتل‌ها

اینکه در یک آخر هفته و یا یک تعطیلات چند روزه، در دفتر سفرتان به دنبال مقصدی جذاب و دیدنی بگردید، کار چندان سختی نیست. فقط یک مکان جذاب می‌خواهد و کوله‌ای از وسایل ضروری که شما را برای سفری چند روزه آماده کند. روستای نایبند یکی از همین جاهای جذاب و دوست‌داشتنی است که تنها عزم سفر می‌خواهد و کوله‌بار سفر. روستایی در دل کویر دیدنی طبس که منظره‌ بی‌نظیرش غافل‌گیرتان می‌کند. نایبند شبیه به بهشتی کوچک در دل کویر ایران است که تنها گوشه‌ای از زیبایی این مرز و بوم را به تصویر می‌کشد. اگر دوست دارید با روستای زیبای نایبند بیشتر آشنا شوید و ویژگی‌های آن را بشناسید، در ادامه با سفرزون همراه باشید:

روستای نایبند کجاست؟

روستای نایبند
روستای نایبند

نایبند یکی از خاص‌ترین روستاهای کویری خراسان جنوبی است که معماری پلکانی و زیبای آن توجه بسیاری از گردشگران را به خودش جذب کرده است. این روستای زیبا و دیدنی، در مسیر جاده بین‌المللی طبس به راور قرار دارد و سرسبزی تماشایی‌اش در دل خشک کویر، از عجایب و زیبایی‌های ایران است.

شاید از وجود چنین روستای سرسبزی همراه با نخل‌های بلند زیبا در کویر متعجب شوید، اما باید بدانید که در روستا آنقدر قنات و چشمه‌های قدیمی پرآب وجود دارد که سرسبزی این منطقه را تامین می‌کند‌. اهالی نایبند از آب قنات‌ها برای مصارف خانگی و کشاورزی هم استفاده می‌کنند.

معماری روستای نایبند

روستای نایبند
روستای نایبند

سبک معماری این روستای قدیمی، بسیار منحصر‌به‌فرد است و ویژگی‌های خاص آن باعث شده تا بسیاری از افراد، آنجا را به عنوان مقصدی برای خود انتخاب کنند.

ساباط ؛ کوچه‌های دید و بازدید

کوچه‌های دید و بازدید
کوچه‌های دید و بازدید

یکی از جالب‌ترین چیزهایی که در معماری این روستا به چشم می‌خورد، وجود کوچه‌های سرپوشیده است. در این کوچه‌ها که به آن ساباط گفته می‌شود، سکوهایی وجود دارو که محلی برای دورهمی و گفت‌گو با مردمان روستا است.

خانه‌های پلکانی ، ماسوله‌ کویر

خانه‌های پلکانی نایبند
خانه‌های پلکانی نایبند

از دیگر ویژگی‌های خاص معماری در روستای نایبند، می‌توان به معماری پلکانی آن اشاره کرد. در این سبک، خانه‌ها به شکلی متراکم قرار گرفته‌اند و درواقع پشت بام هر خانه، به عنوان حیاط خانه دیگر استفاده می‌شود. چشم‌انداز بی‌نظیری که خانه‌های پلکانی در این روستا به وجود آورده‌اند، چشم هر بیننده‌ای را به خودش خیره می‌کند.

خانه‌های روستا اغلب دو طبقه هستند و اگر از دور به آن‌ها نگاه کنید، شبیه به یک مکعب دیده می‌شوند که با یک نظم طبیعی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

خانه‌های پلکانی نایبند
خانه‌های پلکانی نایبند

مصالحی که در ساخت خانه‌ها به کار رفته، خشت و گل است و همین امر، چهره‌ای زیبا به روستای نایبند بخشیده است. ترکیب خشت و گل و شن‌هایی که تیره رنگ هستند، بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد و تجربه ماندن در این خانه‌های کاه‌گلی برایشان بسیار جالب و متفاوت است.

برج‌های نگهبانی نایبند
برج‌های نگهبانی نایبند

بر روی خانه‌ها، شکل خاصی از بادگیر وجود دارد که به صورت کنگره‌های مثلثی شکل در قسمت‌های شرقی و جنوبی قرار گرفته است. اگر در یکی از خانه‌های روستایی اقامت کنید می‌توانید طراحی‌های زیبای روی دیوارها و اشکال هندسی تزئینی را ببینید و لذت ببرید.

جاذبه‌های نایبند ؛ یادگاران روزهای کهن

روستای نایبند، دیدنی‌ها و جاذبه‌های بی‌نظیری را در خودش جای داده که تماشای هر یک از آن‌ها، یادآور ذوق و سلیقه انسانی و مواهب طبیعی است.

چشمه‌ها و قنات‌ها ؛ حیات دوباره

چشمه‌ها و قنات‌ها
چشمه‌ها و قنات‌ها

همانطور که قبلا اشاره کردیم، نایبند، سرسبزی خودش را مدیون قنات‌ها و چشمه‌های بی‌شماری است که در آن قرار دارد. وجود چشمه‌های آب سرد و آب گرم در روستا باعث شده تا عده زیادی از گردشگران برای تماشا و استفاده از آن‌ها به نایبند سفر کنند.

چشمه زردگاه و آبگرم دیگ رستم از جمله چشمه‌های پرطرفدار و زیبای روستا هستند که می‌توان چند ساعتی را در کنارشان اتراق کرد و از این همه زیبایی لذت برد.

علاوه‌بر این‌ها، چشمه‌ای کوچک با آب گوگردی در این منطقه قرار دارد که به دلیل گرمای زیاد آب و وجود گوگرد در آن، برای درمان بسیاری از بیماری‌های رماتیسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چشمه‌ها و قنات‌های نایبند، حکم طبیبی را دارند که هم به طبیعت روستا و هم به اهالی آن، زندگی دوباره بخشیده‌اند.

غار ؛ نشانه‌ای از انسا‌ن‌های غارنشین

روستای نایبند
روستای نایبند

روستای زیبای نایبند بر روی یک کوه به وجود آمده است. اگر به این کوه‌ها نگاه کنید، تعداد زیادی حفره بر روی آن می‌بینید که نشان از قدمت چند هزارساله روستا و سکونت انسان‌های غارنشین در آن دارد. غارهای این روستای کهن، بسیار دیدنی و جالب‌ توجه‌اند. اگر به نایبند سفر کردید حتما از آن‌ها نیز دیدن کنید

نخل ؛ نماد نایبند

نخل نماد نایبند
نخل نماد نایبند

‌زمانی که به نایبند سفر می‌کنید، اولین چیزی که در میان کویر به چشم می‌خورد، سرسبزی بی‌مثال نخل‌های روستاست. نخل‌های بلند و تماشایی نایبند یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران را پیش چشمتان نمایان می‌کنند که هرگز آن را از یاد نخواهید برد.

برج‌های نگهبانی ؛ چشمان نایبند

برج‌های نگهبانی نایبند
برج‌های نگهبانی نایبند

برج‌های نگهبانی نایبند، با معماری بسیار قدیمی خود، از دیدنی‌ترین جاذبه‌های روستا هستند. برج‌ها نشان دهنده وجود یک قلعه ۳۰۰ ساله در نایبند است که در گذشته وظیفه محافظت و نگاهبانی از روستا و مردم را بر عهده داشته. زمانی که راه‌زنان به روستا حمله می‌کردند، دیدبان‌ها از برج‌های قلعه آن‌ها را می‌دیدند و مردم را خبر می‌کردند. اگر به برج‌ها نگاه کنید، یک پل چوبی باریک را می‌بینید که تنها راه رسیدن به این برج‌هاست.

زیارتگاه نایبند

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی روستای نایبند، زیارتگاهی است که بر روی یکی از کوه‌های روستا قرار دارد. این زیارتگاه ارزش و احترام خاصی برای اهالی روستا دارد و هر روزه عده زیادی برای زیارت به آنجا می‌روند.

چه تفریحاتی در نایبند، انتظارمان را می‌کشد؟

روستای نایبند

روستای نایبند علاوه‌بر طبیعت بی‌نظیر و جاذبه‌های دیدنی فراوان، امکان تفریحات جذاب و هیجان‌انگیزی را نیز برای گردشگران فراهم کرده است. در ادامه تعدادی از این تفریحات را با هم مرور می‌کنیم.

کویرگردی :

یکی از جذاب‌ترین و شاید بتوان گفت پرطرفدارترین تفریحات در این روستای دیدنی، کویرگردی است. کمی آن‌ طرف‌تر از روستا، می‌توانید در کویر زیبا بگردید و از این جاذبه بی‌نظیر و کمیاب لذت ببرید. تجربه کویرگردی، از آن دسته تجربه‌هایی است که هرگز آن را فراموش نخواهید کرد.

کوهنوردی :

روستای نایبند
روستای نایبند

اگر اهل کوهنوردی و طبیعت‌گردی هستید، باید بدانید که ارتفاعات نایبند، بهترین مکان برای شما خواهد بود‌. فقط کافی‌ست کفش کوهنوردی و کوله‌تان را بردارید تا این لذت هیجان‌انگیز را تجربه کنید.

تماشای آسمان شب و رصد ستارگان :

روستای نایبند

شاید بتوان گفت که متفاوت‌ترین و ماندگارترین تفریح در روستای نایبند تماشای آسمان و رصد ستارگان است. در روستای تماشایی نایبند، به اندازه‌ای هوا پاک و تمیز است که می‌توانید به راحتی در شب ستارگان را تماشا کنید و با وسایل و تجهیزات، اجرام شگفت‌آور آسمانی را ببینید.

عکاسی :

این روستا آنقدر خاص و دیدنی است که عده زیادی از افراد برای عکاسی به آنجا سفر می‌کنند. لذت ثبت عکس‌های ماندگار با منظره بی‌نظیر و خاکی رنگ روستا، تا عمق جان‌تان نفوذ خواهد کرد. پس دوربین عکاسی‌تان را فراموش نکنید!

دیدنی‌های اطراف روستای نایبند

روستای اصفهک
روستای اصفهک

روستای اصفهک و سر کریت دو جاذبه دیدنی نزدیک به روستا هستند که به ترتیب ۱۶۶ و ۱۹۱ کیلومتر با نایبند فاصله دارند.

در نایبند کجا اقامت کنیم؟

اقامتگاه بومگردی نایبند
اقامتگاه بومگردی نایبند

یکی از مهم‌ترین سوال‌ها پیش از انجام هر سفر، این است که «کجا اقامت کنیم؟». در سال‌های اخیر با رشد و گسترش اقامتگاه‌های بومگردی، تحولی در صنعت توریسم کشور به آمده است که بسیاری را به سفر تشویق می‌کند.

در روستای زیبای نایبند، خیال‌تان از بابت اقامت راحت باشد. چرا که اقامتگاه‌های بومگردی فراوانی در روستا وجود دارند که علاوه‌بر راحتی، دوست‌داشتنی هستند. تجربه ماندن در اقامتگاه‌های بومگردی و آشنایی با اهالی روستا و سبک زندگی آن‌ها بسیار لذتبخش است.

اگر اهل کمپینگ و ماندن در طبیعت هستید، می‌توانید طبیعت دوست‌داشتنی روستا را انتخاب کنید. فقط یادتان باشد که برای برپایی کمپ حتما از مردم محلی راهنمایی بگیرید و مکان مناسبی را برای ماندن انتخاب کنید.

روستای نایبند
روستای نایبند

اگر از آن دسته افرادی هستید که هتل‌ها را برای اقامت بیشتر می‌پسندید، باید بدانید که در روستای نایبند امکاناتی همچون هتل وجود ندارد و برای آن باید به هتل‌ها و مهمانسراها در شهرهای اطراف بروید.

امکانات در روستای زیبای نایبند

در این روستای گردشگری، امکانات آنچنانی انتظارتان را نمی‌کشد. نایبند به عنوان یک روستای تاریخی مورد توجه بوم‌گردان و گردشگران قرار دارد. نبود امکاناتی مانند هتل‌ها و … به حفظ بافت روستایی نایبند کمک کرده است و همین امر سبب شده تا این روستا همچنان زیبایی سنتی خودش را حفظ کند.

اقامتگاه بومگردی نایبند
اقامتگاه بومگردی نایبند

تنها امکانات موجود در این روستا، وجود اقامتگاه‌های فراوان بومگردی است که تجربه متفاوت و منحصر به فردی را پیش روی‌تان قرار می‌دهد.

بهترین زمان سفر به نایبند

روستای نایبند

از آنجایی که نایبند در منطقه کویری طبس قرار گرفته، آب و هوای گرمی دارد. بهترین زمان سفر به روستای تاریخی نایبند، دو فصل پاییز و زمستان و نیز اوایل فصل بهار است. در این ایام هوای نایبند بسیار مطبوع و دلپذیر است و موقعیت برای یک گردش به یادماندنی فراهم است.

مسیر دسترسی به روستای نایبند

برای رفتن به این روستای دیدنی، ابتدا باید به استان خراسان جنوبی راهی شوید. سپس از جنوب طبس، وارد مسیر طبس_کرمان شده و کریت، دیهوک و زنوغان را پشت سر بگذارید. پس از آن در سمت راست جاده به تابلوی نایبند می‌رسید. بعد از آنکه در مسیر خروجی نایبند قرار گرفتید، راهتان را ادامه دهید تا به این روستای تماشایی برسید.

اطلاعات بازدید از روستای نایبند

ساعات بازدید : همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت : رایگان

آدرس روستای نایبند : استان خراسان جنوبی، ۲۲۵ کیلومتری جنوب شهر طبس، کنار جاده طبس- کرمان

آدرس روستای نایبند روی نقشه گوگل

توصیه‌های سفرزونی

روستای نایبند

اگر این روستای بی‌نظیر را برای سفر انتخاب کردید، سعی کنید تا حد ممکن با بافت روستایی هماهنگ باشید و موجب رنجش اهالی روستا نشوید.

اگر دوست دارید هدیه و سوغاتی را به یادگار از این روستا داشته باشید، باید بدانید که کشک، خرما، شیره خرما و پرتقال نایبند بسیار معروف‌اند. همچنین زنان روستا از باقی مانده درختان نخل صنایع دستی بی‌نظیری را تهیه می‌کنند که خرید آن‌ها به رونق کسب و کار روستا نیز کمک خواهد کرد.

غذاهای محلی نایبند بسیار لذیذ و خوشمزه‌اند. اگر به روستای زیبای نایبند سفر می‌کنید، حتما آبگوشت و قوروت (غذایی شبیه به کله‌جوش همراه با کشک سیاه بیرجندی) را امتحان کنید.

و در آخر مراقب طبیعت بی‌نظیر این روستا باشید و زباله‌هایتان را از آنجا خارج کنید.

شما برای ما بنویسید

شما هم از وجود این روستای پلکانی در طبس شگفت‌زده شدید؟ آیا تا به حال به روستای نایبند سفر کرده‌اید؟ چه روستاهای متفاوت دیگری را همچون نایبند می‌شناسید؟ سفرزون بی‌صبرانه منتظر شنیدن تجربه‌ها، نظرات و پیشنهادهای شماست.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های طبس کلیک کنید.