روستای هریجان یکی از نقاط گردشگری محبوب در منطقه کلاردشت مازندران است. این ناحیه با طبیعت بکر و جنگلی و حیات‌وحش بی‌نظیری که دارد همواره مورد استقبال مسافران و طبیعت‌دوستان قرار گرفته است. بعلاوه داشتن آبشاری خاص و دیدنی گردشگران زیادی را به هریجان می‌کشاند. در ادامه‌ی این مطلب با سفرزون باشید.

اقلیم  روستای هریجان

بهترین زمان برای سفر به روستای هریجان نیمه دوم بهار و فصل تابستان است. دشت‌های پوشیده از گل‌های رنگارنگ که اردیبهشت‌ماه این منطقه را عطرآگین می‌کنند بهترین فرصت برای رهایی از مشکلات و شلوغی‌های زندگی شهرنشینی است. منطقه هریجان دارای جانوران گوناگونی مثل کل‌وبز، خرس، پلنگ، تیهو و کبک است و خوشبختانه جزو نواحی شکارممنوع کشور محسوب می‌شود. همچنین برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات آن باید از اداره محیط‌زیست مجوز دریافت کنید. هریجان بخاطر داشتن آبشاری باریک و مرتفع در دل کوه‌های خودش شهرت دارد. این آبشار که دارای تاج‌های مختلف است در دل منطقه حفاظت‌شده و ورود ممنوع هریجان جای گرفته که امکان ورود بدون مجوز به آن وجود ندارد.

روستای هریجان
روستای هریجان

برای رسیدن به طبقه اول آبشار نیم ساعت پیاده‌روی سخت از مسیرهای شنی و پرشیب خواهید داشت. در بالاترین نقطه ارتفاع آبشار هریجان به ۸۰ متر می‌رسد. این آبشار در تمام سال آب دارد اما در فصل گرم از میزان آن کاسته شده و در فصل‌های سرد پرآب‌تر است. اطراف آبشار پوشیده از گل‌گاوزبان، بابونه و پونه است که عطرشان هوا را پر کرده است. به دلیل طبیعت صخره‌ای و خاص هریجان، دیوارهای سنگی زیستگاه پرندگان گوناگون از جمله پرندگان شکاری مانند شاهین هستند.

هریجان؛معماری زیبا و طبیعت وحشی

روستای هریجان
روستای هریجان

معماری روستای هریجان با خانه‌های زیبا و سقف‌های شیروانی آن‌ها زیبایی خاص خود را دارد. متاسفانه امروزه جمعیت روستا بسیار کم شده و بسیاری از اهالی جوان‌تر به شهرها کوچ کرده‌اند. ییلاق هریجان مقصدی عالی و نسبتا کمتر شناخته‌شده است که برای چادر زدن و گذراندن چند روز در دل طبیعت گزینه‌ای عالی است. از آن‌جایی که این منطقه دورافتاده است و ارتفاع نسبتا زیادی نیز از سطح دریا دارد حتما تجهیزات کافی، خوراکی و سایر لوازم موردنیاز برای کمپینگ را همراه خود داشته باشید. نکته دیگری که باید حتما مدنظرتان باشد طبیعت وحشی و این ناحیه است. از آن‌جایی که جانوران گوناگون در زیستگاه هریجان زندگی می‌کنند بهتر است از نزدیکی روستا زیاد فاصله نگیرید و از پیاده‌روی‌ و کوه‌پیمایی هماهنگ‌نشده در این ناحیه جدا بپرهیزید.


برای دریافت راهنمای سفر به مازندران کلیک کنید.


چگونه به هریجان برویم؟

فاصله هریجان از تهران در حدود ۱۳۵ کیلومتر است و به حدود دو تا سه ساعت رانندگی نیاز دارد. برای رسیدن به روستای هریجان باید وارد جاده چالوس شده و حدود ۴ کیلومتر بعد از سیاه‌بیشه و در پیچ سمت راست جاده، با مشاهده تابلوی رستوران جعفر میردار سلطانی وارد جاده فرعی هریجان شوید. از این نقطه تا روستا حدود ۵ کیلومتر راه خواهید داشت. با وجود خاکی بودن جاده، وضعیت آن مناسب است و می‌توانید به راحتی با خودروهای سواری از آن عبور کنید (احتمالا به زودی شاهد آسفالت آن خواهیم بود).

اگر قصد رفتن به آبشار هریجان را دارید باید کمی بعد از روستا وارد جاده فرعی در غرب آن شده و حدود نیم ساعت پیاده‌روی کنید. مناظر جاده دسترسی به روستا بسیار دیدنی است. تماشای منطقه سیاه‌بیشه و کوهستان صخره‌ای پوشیده از درختان جنگلی که بسیاری از اوقات در مه هستند واقعا پیش‌درآمد خوبی برای سفری دل‌انگیز خواهد بود.

آدرس روستای هریجان روی نقشه گوگل

پیشنهادات سفر

 روستای هریجان
روستای هریجان

طبیعت منطقه هریجان و نواحی اطرافش بسیار بکر و دیدنی است، اما در صورت رعایت نکردن اصول اولیه سفر ممکن است خیلی زود نابود شود. حتما تنها از مسیرهای پاکوب و مشخص عبور کنید تا آسیبی به پوشش گیاهی و خاک منطقه وارد نشود. از ریختن هرگونه زباله در طبیعت جلوگیری کرده و تا جای ممکن زباله‌هایی که می‌بینید را نیز جمع‌آوری کنید. نکته دیگری که باید همواره (مخصوصا در فصل گرم سال) رعایت کنید روشن کردن آتش و مهار آن است، زیرا در صورت بی‌احتیاطی دشت‌ها و جنگل‌های اطراف ممکن است دچار حریق شوند.

در ضمن از ورود بدون هماهنگی با سازمان حفاظت محیط‌زیست به منطقه ممنوعه جدا خودداری کنید. این ناحیه دارای طبیعت و جانوران وحشی است و خطرات متعددی جان شما را تهدید خواهد کرد. بعلاوه این ناحیه صعب‌العبور یکی از معدود زیستگاه‌های دست‌نخورده برای حیوانات وحشی منطقه است و بهتر است اجازه دهیم در آرامش به زیست خود ادامه دهند.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن