در دل کوهستانی در کردستان همیشه زیبا، روستایی به رسم ماسوله خودنمایی می‌کند. روستای پالنگان در دهستان ژاورود، در ۴۹ کیلومتری شهرستان کامیاران، قرار دارد. این روستا در میان کوه، تمثیل زیبایی از اصالت کردستان و طبیعت ناب این منطقه از ایران‌زمین است. پالنگان پلکانی، جنسی از تاریخ دارد و آب‌وهوای بکرش، حسابی حس‌وحال‌تان را نو می‌کند. برای رفتن به روستای پالنگان و لذت بردن از تماشای معماری پلکانی‌اش با سفرزون همراه شوید.

نمای ۳۶۰ درجه روستای پالنگان روی نقشه گوگل

آدرس روستای پالنگان روی نقشه گوگل

روستای پالنگان ، کهن دیار بهشتی کردستان

روستای پالنگان

زیباترین تصویر این روستا، نمایی از فاصله‌ی دور آن است. وقتی که خانه‌ها در صف‌هایی منظم، پله‌پله در کنار هم ردیف شده‌اند تا دره‌ی تنگی‌ور را رونق ببخشند، نقاشی خوش‌رنگ‌ولعاب روستای کردستان را می‌توانید پیش‌روی خود ببینید. قدمت این روستا به زمان سامانی برمی‌گردد و گواه آن بقایای خانه‌ها و بناهایی است که در دل کوه‌وکمر آن پنهان شده‌اند. در چند صد متری جنوب شرقی روستا، بقایای قلعه‌ی پالنگان را می‌شود دید. این که چه کسی مسبب ساخت آن بوده مشخص نیست، اما شواهد نشان می‌دهد، از تاریخی نزدیک به قرن دهم هجری قمری باقی مانده است. ارزش تاریخی این روستا را قبرستانی کامل می‌کند که چند سنگ قبر با خط کوفی در آن جا خوش کرده‌اند.

در دل کوهستان رود پر خروش تنگی‌ور جریان دارد که پالنگان را به دو قسمت تقسیم کرده و چشمه‌های روستا سخاوتمندانه به آن می‌پیوندند تا زیبایی‌اش را تکمیل کنند. در کنار زیبایی‌هایی که دست‌خوش طبیعت هستند، اصالت فرهنگی و تاریخی و همچنین مردمان خوش برخورد، جذابیت روستا را بیش‌تر کرده است.

همدستی زیبای معماری خانه‌ها با طبیعت دلنشین کوهستانی

از جذابیت‌های دلنشین این روستا، معماری آشنای کوهستانی آن است که می‌توانیم از آن با عنوان ماسوله‌ی کردستان یاد کنیم. حس خوب صمیمیت بین اهالی، در شیوه‌ی این معماری مشهود است و حیاط خانه‌ی بالایی همزمان نقش بام خانه‌ی پایینی را هم بازی می‌کند. این خانه‌ها در دل کوه‌های تراشیده مستقر هستند و بیش‌ترشان از چینش منظم سنگ‌های بدون ملات بنا شده‌اند. این سبک خانه‌سازی خلاقیت ایرانیان را به رخ می‌کشد و سازگاری جالبی با شرایط بومی منطقه دارد. طبیعت دلربای کوهستانی در این روستا و حوالی‌اش نبض تپنده‌ای دارد.

باغ‌های سرسبز و پر طراوت در قسمت‌های غربی روستا، پر از تصاویر چشم‌نوازی است که می‌تواند سوژه‌ی فوق‌العاده‌ای برای عکاسی باشد. رودخانه‌ی تنگی‌ور که رهگذر روستا است، خروشانی‌اش را مدیون ۲۰ چشمه‌ای است که در میان راه به آن می‌پیوندند. در مسیر رسیدن این رودخانه آبشارهای دیدنی‌ای به‌وجود می‌آید که هرکدام در کوهستان جلوه‌گری می‌کنند و گردشگران را با خود همراه می‌کنند.


در سفرزون بیشتر بخوانید: روستای ابیانه ، روح سرخ قلب ایران


تجربه‌های دلچسب در روستای پالنگان

عکس از سید مصلح پیرخضراییان
عکس از سید مصلح پیرخضراییان
عکس از سید مصلح پیرخضراییان
عکس از سید مصلح پیرخضراییان
عکس از سید مصلح پیرخضراییان
عکس از سید مصلح پیرخضراییان

این روستا مهد مراسم سنتی‌ای است که اصالت ایرانیان را به زیبایی به رخ می‌‎کشد. از نمونه‌های این نمایش‌های سنتی، آتش زدن مشعل‌ها و رقص نور آن بر فراز این روستای کوهستانی است که برای استقبال بهار در اسفند برگزار می‌شود. زن و مرد کُرد در این رسم بهاری زیبا شرکت می‌کنند و با رقص و آوازهای سنتی خود مشعل‌ها را همراهی می‌کنند تا به پیشواز نوروز خوش یمن بروند. همچنین اگر در فصل‌های پاییز و زمستان مسافر روستای پالنگان شوید، بازی‌های محلی جالبی مثل اسب‌سواری و گرزبازی را می‌توانید در این روستا شاهد باشید.

روستای پالنگان در شب

از منظره‌های فراموش نشدنی این روستا، هنگام شب و روشن شدن چراغ خانه‌ها در دل کوه است؛ تک‌تک این خانه‌ها مثل الماسی در دل تاریکی شب می‌درخشند. در کنار شبگردی‌های خود در پالنگان حتماً سری به رستوران‌های محلی بزنید و غذاهای خوش‌طعم آن‌ها را بچشید. مزه‌ی این غذاها، به‌خصوص ماهی‌کباب معروف این ناحیه، هوش از سرتان می‌برد.

روستای پالنگان مقصد سفرهای کوهستانی شما

روستای پالنگان مقصد سفرهای کوهستانی شما

مردم مهمان‌نواز پالنگان برای ماندن و وقت‌گذرانی‌های شما در این منطقه، با هزینه‌های معقولی خانه‌های بومی و صمیمی‌ای را در اختیارتان قرار می‌دهند تا بکری زندگی روستایی را در دل کوهستان تجربه کنید و خاطره‌های خوبی بسازید. حتماً از محصولات تولیدی اهالی زحمت‌کش این روستا، مثل دست بافته‌های زیبا، عسل، کشک، گیوه و… سوغات ببرید و چمدان‌تان را از حال‌وهوای خوش روستا پر کنید‌.

بهار و تابستان فرصت خوبی است تا از آب‌وهوای مطلوب و معتدل پالنگان استفاده کنید و از شکوفه‌های بهاری درختان یا از میوه‌های خوش‌رنگ و مزه‌ی تابستان حسابی غرق لذت شوید. یادتان باشد که از تجربه‌های خوش‌تان در این روستای کوهستانی برای ما بنویسید. سفرزونی‌ها منتظر نظر شما در مورد این سفر روستایی هستند.