تجربه سکوت کویر می‌تواند در زندگی هر کس یک اتفاق خاص باشد. کویر هر چه بکرتر، سفر به آن جذاب‌تر و هیجان آن بیشتر. اگر هم اهل ماجراجویی باشید حتما از سفر به کویر لذت خواهید برد. ریگ جن همان کویری افسانه‌ای در ایران است که در جنوب غربی و غرب دشت کویر واقع شده و از شمال به جنوب سمنان و جنوب شرق گرمسار، از غرب به پارک ملی کویر و تنگ ظلمات و همچنین از بخش شرقی به سمت محور ارتباطی جندق-معلمان و در نهایت از جنوب به شمال انارک و چوپانان امتداد دارد. با سفرزون در این مطلب همراه شوید تا شما را با این کویر زیبا، هیجان انگیز و پر رمزوراز آشنا کند.

ریگ جن در باور مردم محلی

ریگ جن
ریگ جن

ریگ جن یکی از مناطق بکر ایران است که براساس اعتقاد مردمان محلی از آن به نام سرزمین نفرین شده هم یاد می‌شود. اما این نباید مانع از سفر شما به این منطقه شود زیرا تجربه‌ی همین افسانه است که این کویر را به یک جای ویژه تبدیل می‌کند. شاید بعضی‌ها فکر کنند که این کویر سرشار از ریگ و شن است؛ درصورتی که در واقعیت چنین نیست؛ بیشتر بخش‌های این کویر مخوف و افسانه‌ای از باتلاق‌های نمکی و زمین‌های مسطح پفکی تشکیل شده است و بیشترین زیربنای این کویر را تپه‌های ماسه‌ای تشکیل می‌دهد.

رزرو هتل داخلی

دشت‌های رسی در دل افسانه‌ ریگ

در بخش‌های شرقی و مرکزی کویر به غیر از صفحات رسی و کویرهای پف کرده هیچ چیز دیگری مشاهده نخواهید کرد. اگر خاک این مناطق را کنار بزنید در لایه‌های زیرین املاح معدنی دیده می‌شود که در ساخت مواد شوینده، شیشه‌سازی و کاغذسازی استفاده می‌شود. نکته جالب توجه این است که در بخش‌های شمال و شمال غربی این کویر دشت‌های رسی خیس وجود دارد که تفاوت آن با این مناطق سطح خیس زمین آن است.

بلیط هواپیما

نمای ۳۶۰ درجه ریگ جن روی نقشه گوگل

در بخش شمال کویر و دیواره‌های پنج‌گانه کویر، دشت‌های رسی خیس و نمک‌زارهای زیبا وجود دارد. سطح زمین پوشیده از صفحات رسی و نمک‌زار است و در چاله‌ها و آب‌خیزهای این منطقه نیترات پتاسیم زیادی وجود دارد .

ارتفاعات بی نظیر در دل کویر

از جالب‌ترین بخش‌های دیدنی این کویر که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند ارتفاعات اطراف آن است. در بخش شمال غربی این کویر کوه گوگرد و در انتهای بخش شرقی این ارتفاعات گنبدهای نمکی بسیار زیبایی دیده می‌شود. اگر اهل پیاده‌روی باشید در قسمت شمال شرق کویر ریگ جن کوهای گچاپ است که محل بسیار مناسبی برای پیاده‌روی است.

از دیگر ارتفاعات زیبا در دل این کویر افسانه‌ای می‌توان به کوه زورمند، کوه ملا‌هادی، کوه دم و ارتفاعات نخجیر و شیطان کوه اشاره کرد. ارتفاعاتی که از عوامل بسیار مهم جذب گردشگر در این مناطق است.


در سفرزون بیشتر بخوانید: شهمیرزاد سمنان ، نقطه‌ی وصل کویر و جنگل


ریگ جن کویری با آب و هوای خاص

این کویر بدلیل احاطه توسط کوه‌های اطراف، آب و هوایی خشک و بیابانی دارد و میزان تبخیر در آن بسیار بالاست؛ تغییرات آب و هوایی در ریگ جن بسیار زیاد و قابل لمس است. در بیش از ۸ ماه از سال در ریگ جن دمایی بالای ۵۰ درجه با آب و هوایی بسیار خشک داریم و در ۴ ماه دیگر به علت بارندگی و سرمای هوا رطوبت مقداری بالا رفته و باعث نمناک‌تر شدن هوا می‌شود. به‌دلیل ترکیب خاک و دمای هوا رشد گیاهان در ریگ جن مشکل و کند است. در یک سری از مناطق که باتلاقی است امکان رشد برای گیاهان وجود ندارد و در مناطق غربی هم درخت تاغ دیده می‌شود. اما در منطقه دُم ریگ جن از نظر پوشش گیاهی اوضاع به مراتب بهتری را شاهد هستیم و گیاهانی همچون گز، اشنان، خارشتر و تاغ توانایی رشد و زیستن دارند.

تفریح در سفر به کویر خاص سمنان

در سفر به ریگ جن از انارک هم دیدن کنید
در سفر به ریگ جن از انارک هم دیدن کنید

شما می‌توانید در سفر به این کویر افسانه‌ای از شهر تاریخی انارک هم دیدن کنید. اگر با گروهی در سفر به کویر همراه شده‌اید که اهل سفر و شب‌نشینی هستند بازدید از دق چوپانان را در برنامه خود قرار دهید. تماشای آسمان زیبای شب کویر هم که باید از اصلی‌ترین کارهای شما در سفر به ریگ جن باشد. پیاده‌روی در تپه‌های ماسه‌ای کویر پر رمز و راز ریگ جن و گشت در روستای زیبا و حاشیه کویری آشتیان و آشنایی با زندگی مردم این روستای عجیب هم از دیگر تفریحات در سفر به ریگ جن است.

در سفر به ریگ جن چه چیزی همراهمان باشد

وسایل مورد نیاز شما برای سفر به کویر، کم تنقلات، لوازم شخصی، کارت‌شناسایی، آب‌معدنی، پمپ باد مناسب، کیسه خواب و زیر انداز مناسب است. برخی از تورها هم در صورت نیاز  زیرانداز و چادر اختصاصی به صورت رایگان به مسافران می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تجربه شما از سفر به ریگ جن چه بوده است؟ برای ما از این تجربه بنویسید و مطمئن باشید که سفرزون خانه خود شماست.