بسیاری از مسافران در سراسر دنیا هستند که تنها به خاطر قدم زدن در زیباترین مسیرهای پیاده روی به جاهای مختلف دنیا سفر می‌کنند. اصولا پیاده روی در سفر یک تیر و دو نشان است. هم شما می‌توانید تناسب اندام خود را در سفر حفظ کنید و هم یک تجربه جدید را به دست بیاورید. برخی از مسیر‌ها در دنیا آنقدر زیبا هستند که واقعا انصاف نیست سر سری از آنها بگذریم. گاهی نیاز است تا با آرامش گام به گام قدم برداریم و طعم زیبایی‌های آن را زیر زبان خود احساس کنیم. اگر شما نیز به چنین تجربه منحصر به فردی علاقه مند هستید، پس قطعا انتظار دارید هرچه سریع‌تر با زیباترین مسیرهای پیاده روی در دنیا آشنا شوید. پس بیش از این شما را منتظر نگه نمی‌داریم. با سفرزون همراه شوید تا زیباترین مسیرهای پیاده روی در دنیا را بشناسید.

مسیر آناپورنا سیرکویت،  (Annapurna Circuit)، نپال

آناپورنا سیرکویت

پیش از هر چیز باید در مورد نپال صحبت کنیم. نپال کشوری زیبا است که در شمال هندوستان و آسیا واقع شده. اگر قصد عزیمت به نپال و دیدن مسیر پیاده روی آناپورنا سیرکویت را دارید، باید انتظار ریاضت طولانی را داشته باشید. این مسیر نوعی مسیر رستگاری محسوب می‌شود. برخی معتقد‌اند که عبور از این مسیر شما را به تزکیه نفس می‌رساند. به همین دلیل بین مسافران و عاشقان پیاده روی در طبیعت، مسیر آناپورنا سیرکویت، حالت نمادین دارد.

این مسیر با تصور شما کاملا تفاوت دارد. اینطور نیست که بتوانید در عرض یک روز آن را بپیمایید. طول این مسیر ۲۳۰ کیلومتر بوده و برای پیمودن آن حدود ۲۰ روز پیاده روی لازم است. اما در این مسیر شما با مناظر طبیعی بی‌همتایی رو به رو خواهید شد. شاید در ابتدا تصور کنید که ۲۰ روز پیاده روی جان آدم را می‌گیرد. اما باور کنید که همه مسافران در انتهای این مسیر جزء زیبایی چیزی را به خاطر نمی‌آورند. قطعا اینجا را می‌توان یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی دنیا دانست.

مسیر گری گلیسیر، (Grey glacier)، شیلی

زیباترین مسیرهای پیاده روی
گری گلیسیر

متاسفانه به دلیل عدم تبلیغات مناسب، کمتر کسی در مورد جاذبه‌های دیدنی شیلی چیزی می‌داند. شیلی از نظر طبیعت کشوری بسیار بکر و سرسبز به شمار می‌آید که در آمریکای جنوبی واقع شده. اگر در مورد جاذبه‌های دیدنی و طبیعی شیلی کمی تحقیق کنید، با پارک تورس دل پاین رو به رو خواهید شد.

حتما تا به حال حداقل یک بار نام طبیعت و حیات وحش بکر پاتاگونیا به گوش شما خورده است. اما در میان این همه زیبایی، نام مسیر گری گلیسیر به وضوح مشخص است. مسیری که ۱۲ کیلومتر طول دارد و برای پیمودن آن تنها نیاز به ۵ ساعت زمان خواهید داشت. این مسیر از شمال غرب به گری گلیسر خواهد رسید. گلیسیر در زبان انگلیسی به معنای یخچال طبیعی است. زمانی که به انتهای مسیر خواهید رسید، با منظره زیبای یخی رو به رو خواهید شد. تجربه این مسیر بسیار بی‌همتا است.

وست کوست تریل، West Coast Trial، کانادا

وست کوست

اگر اهل طبیعت گردی و پیاده روی باشید، محال است نام وست کوست تریل به گوش شما نخورده باشد. یکی از معروفترین و زیباترین مسیرهای پیاده روی در دنیا، همین وست کوست تریل است. این مسیر زیبا که ۷۵ کیلومتر طول دارد، در کانادا واقع شده و می‌توان آن را یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی تمام دنیا خطاب کرد.

نکته جالب توجه در مورد وست کوست تریل این است که مسیر آن در سال ۱۹۰۶، حدود یکصد سال پیش ساخته شد. در آن زمان یک کشتی به سواحل صخره‌ای غرب جزیره ونکوور برخورد کرده بود. دولت هم به خاطر دسترسی به آنها این مسیر را ایجاد کرد. اما امروز دیگر وست کوست تریل کاربرد دیگری دارد. هر ساله بین ماه می تا سپتامبر، مسافران کاهش طبیعت گردی و پیاده روی برای قدم زدن در طبیعت بکر کانادا به اینجا می‌آیند.

مسیر آتر، (Otter)، آفریقای جنوبی، یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی

آتر

قطعا مسیر آتر را می‌توان یکی دیگر از زیباترین مسیرهای پیاده روی دنیا دانست. محل قرارگیری این مسیر باعث شده تا بسیار دیدنی و جذاب شود. این مسیر ۴۰ کیلومتری در امتداد ساحل شرقی کیپ قرار گرفته. همچنین از طرف دیگر در مجاورت پارک ملی سیتسیکاما قرار دارد. در نتیجه پیمودن این مسیر را می‌توان یک تیر و چند نشان دانست.

با وجود اینکه ورزشکاران و عاشقان پیاده روی می‌توانند در طول یک روز این مسیر را پشت سر بگذارند، اما بهتر است آن را در طول ۵ روز پیمایید. بهتر است هر روز تنها ۸ کیلومتر را پشت سر بگذارید تا همزمان از زیبایی مسیر لذت ببرید و خستگی راه در جان شما نفوذ نکند. پیمودن این مسیر با وجود شیب‌های تند کمی دشوار است، اما دیدن مناظر طبیعی در طول مسیر روح شما را تازه می‌کند.

مسیر پیاده ‌روی اینکا، (Inka)،  تا ماچو پیچو ،(macho picchu)

زیباترین مسیرهای پیاده روی

مگر می‌شود که کسی عاشق سفر باشد و ماچو پیچو را نشناسد. معابدی مرموز در آمریکای جنوبی و کشور پرو، جایی که هر کسی را عاشق خودش می‌کند. دسترسی به ماچو پیچو به خودی خود نیاز به پیاده روی طولانی در دل طبیعت دارد. برای اینکه از اینکا به ماچو پیچوی مرموز برسید، باید یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی در جهان را پشت سر بگذارید.

این میسر ۴۲ کیلومتر طول دارد اما به دلیل سختی و ناهمواری مسیر، بهتر است آن را در عرض سه تا پنج روز پیمایید. کمپ‌های شبانه در طبیعت بکر آمریکای جنوبی واقعا خاطره‌ای نیست که تا آخر عمر فراموش کنید. در این مسیر ممکن است گونه‌های مختلف حیوانی و گیاهی را ببینید که واقعا زیبا هتسند. همچنین آثار باستانی مختلفی که متعلق به اقوام مایا هستند را نیز می‌توانید در اینجا شاهد باشید.

مسیر پیاده روی کامینو د سانتیاگو فرانسه و اسپانیا، (camino de santiago)

کامینو د سانتیاگو

قطعا همه ما در مورد زیبایی‌های طبیعی فرانسیه و اسپانیا به خوبی می‌دانیم. هوایی پاک و صاف به همراه مناظر سبز و چشم نواز که روح انسان را نوازش می‌کنند. اما در این میان یک مسیر پیاده روی با نام کامینو د سانتیاگو وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. از قرون وسطا تا به امروز این مسیر برای مسیحیان بسیار مهم بوده و یک مسیر زیارتی به شمار می‌آمده.

با وجود اینکه از این راه به عنوان یک مسیر زیارتی یاد می‌کنند، اما این باعث نمی‌شود که چیزی از زیبایی‌های آن کم شود. این مسیر را قطعا می‌توان یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی کل اروپا دانست. برای شروع این مسیر باید به شهر پیرنه فرانسه بروید. انتهای مسیر کامینو به سانتیاگو کاپستولا خواهد رسید. البته فراموش نکنید که باید شرایط عبور از مرز و ویزای هر دو کشور را داشته باشید.

مسیر آپالاش ، (Appalachia)

آپالاش

یکی دیگر از مسیرهای زیبا که برای پیاده روی جان می‌دهد، مسیر آپالاش است. این مسیر پیاده روی که در آمریکا واقع شده، بیش از ۳۲۱۸ کیلومتر طول دارد. در نتیجه پیمودن آن از ابتدا تا انتها اصلا عملی نیست و شاید حدود یک سال به طول بیانجامد.

با این حال هر ساله حدود سه میلیون نفر از این مسیر طولانی دیدن می‌کنند. البته نه به خاطر پیمودن تمام آن، بلکه هر کس به قدر توانش از این میسر لذت می‌برد. آپالاش یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی آمریکا محسوب می‌شود و در طول خود از چهارده ایالت مختلف عبور می‌کند. تقریبا می‌توان اطمینان داشت که مسیر آپالاش طولانی‌ترین مسیر پیاده روی در تمام دنیا است. مردم آمریکا از آپالاش به عنوان یک گنجینه ملی یاد می‌کنند.

مسیر پسیفیک کرست،  (pacific crest)، آمریکا

پسفیک کرست

آیا فیلم وایلد را به یاد دارید؟ فیلمی که در آن چریل استرید، نویسنده آن کتاب، بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر را پشت سر گذاشت تا از کالیفرنیای جنوبی به پل خدایان برسد؟ پلی که در مرز اورگان واشنگتن قرار دارد. اگر این فیلم را دیده باشید، باید بدانید که داستان فیلم در مسیر پسیفیک کرست آمریکا اتفاق افتاده است.

این مسیر طول و دراز از کانادا تا مکزیک کشیده است. برخی قسمت‌های این مسیر بسیار خطرناک هستند و کمتر کسی می‌تواند آن را به صورت کامل پشت سر بگذارد. به همین دلیل است که عاشقان پیاده روی در طبیعت، به صورت گروهی تلاش می‌کنند تا پسیفیک کرست را شکست دهند. این مسیر یکی از معروف‌ترین و زیباترین مسیرهای پیاده روی در تمام آمریکا به شمار می‌آید.

سیرا نیگرا، (sierra negra)، جزیره گالاپاگوس،  (Galapagos)

سیرا نیگرا

گالاپاگوس نام مجمع‌الجزایری دور افتاده است که حیات وحش بسیار منحصر به فردی دارد. در این میان ایزابلا بزرگ‌ترین جزیره این مجمع‌الجزایر است که تنها ۹۶ کیلومتر طول دارد. زمانی که از بالا به این جزیره نگاه کنید، انگار که یک اسب دریایی غول پیکر را در آب می‌بینید.

لاک‌پشت‌های غول پیکری که در مستند‌های تلویزیون می‌بینید، اکثرا در این جزیره کوچک زندگی می‌کنند. ایزابلا یک جزیره آتفشانی فعال به شمار می‌آید. سیرا نیگرا نیز یکی از پنج آتفشان فعال این جزیره است. نام مسیر پیاده روی این جزیره هم دقیقا سیرا نیگرا است.

هنگامی که در این جزیره پیاده روی می‌کنید، با کاسه‌های آتشفشانی رو به رو خواهید شد که قطر برخی از آنها به ۹ کیلومتر می‌رسد. برای برخی افراد این یک پیاده روی دیوانه‌وار بوده و اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد. اما اگر به دنبال یک تجربه منحصر به فرد هستید، اینجا یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی دنیا برای شما خواهد بود.

اسکای واک،  (sky walk)، پارک مونته ورد، کاستاریکا

اسکای واک

از نام اسکای واک دقیقا مشخص است که چه چیزی انتظار شما را می‌کشد. ترجمه نام این مسیر “پیاده روی در آسمان” می‌شود. قطعا باید انتظار داشت که یک مسیر پیاده روی در ارتفاعات در انتظار شماست. این مسیر پیاده روی زیبا در پارک مونته ورد و در کاستاریکا واقع شده.

اگر به فیلم‌های ایندیانا جونز و عبور از پل‌های معلق چوبی علاقه دارید، باید بدانید اسکای واک دقیقا همان جایی هست که باید باشید. برای عبور از این مسیر مهیج پیاده روی، باید از روی چندین پل معلق عبور کنید. در این میان یکی از پل‌ها حدود ۲۸۹ متر طول دارد و عبور از آن حسابی آدرنالین خون شما را بالا می‌برد.

بارانی و مرطوب بودن منطقه باعث شده تا پوشش گیاهی منحصر به فردی در اینجا شکل بگرید. پوششی که اینجا را تبدیل به یک بهشت موعود کرده و سفری رویایی را برای شما رقم خواهد زد. قطعا اسکای واک را می‌توان جزء مهیج‌ترین و زیباترین مسیرهای پیاده روی در تمامی دنیا دانست.

چینکو تره، (Cinque Terre)، ایتالیا

چینکو تره

کسانی که به اروپا سفر کرده‌اند می‌دانند که هیچ چیز دلپذیر‌تر از قدم زدن در سواحل مدیترانه‌ای ایتالیا نیست. چینکو تره به زبان ایتالیایی به معنای “پنج سرزمین” است. در این مسیر شما از پنج روستای مانارولا، ریومانزوره، مونته روسو، ورناتزا و کورنیلیا عبور خواهید کرد. بر خلاف سایر مسیرهای پیاده روی، این مسیر از داخل بافت شهر و روستا عبور می‌کند.

در حقیقت نباید انتظار دیدن طبیعتی بکر را داشته باشید. البته در طول مسیر می‌توانید نمای ساحل صخره‌ای مدیترانه‌ و مناظر سرسبز را داشته باشید. اما به صورت کلی اینطور نیست که در یک مکان دور افتاده قدم بگذارید. البته این مسیر برای کسانی که آمادگی جسمانی زیادی ندارند مناسب است.

در مسیر حتی رستوران‌های مختلف ایتالیایی، با غذا‌های منحصر به فرد تازه مدیترانه‌ای خود، مهمان شما خواهند بود. اگر به ایتالیا سفر کردید، به هیچ وجه لذت دیدن این مناظر را از دست ندهید. اینجا را قطعا می‌توان یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی در تمام ایتالیا دانست.

کلیمانجارو، تانزانیا

کلیمانجارو، تانزانیا

آفریقا قطعا سراسر شگفتی و هیجان است. هر کسی که یک بار به آفریقا سفر کرده باشد، تا آخر عمر سفری مشابه آن را نخواهد یافت. در میان آفریقا، کلیمانجارو از محبوبیت و شهرت بسیار زیادی برخوردار است. قله‌ای آتشفشانی که در تانزانیا واقع شده است. کلیمانجارو دارای سه قله مختلف است. بلند‌ترین قله آن کیبو نام داشته و ۵۱۴۹ متر ارتفاع دارد.

برای فتح کلیمانجارو، می‌توانید از مسیرهای مختلفی استفاده کنید. تنوع مسیرهای مختلف فتح کلیمانجارو آن را تبدیل به یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی در تمام آفریقا کرده. در مسیر پیاده روی و فتح قله، با جنگل‌های ساوانایی، گونه‌های مختلف حیوانی و گیاهی و حتی یخچال‌های طبیعی رو به رو خواهید شد!

خب سفرزونی عزیز، این بار که قصد یافتن زیباترین مسیرهای پیاده روی در دنیا را داشتید، می‌توانید ساده‌تر تصمیم بگیرید. نظر شما در مورد این مسیرهای پیاده‌روی چیه؟ آیا به نظر شما ارزش داره که توی یک کشور غریب خطر رفتن به چنین مسیرهایی را به جان بخریم؟ آیا خودتون تا به حال تجربه پیاده روی در هیچ یک از این مسیرها را داشته اید؟ اگه اینطوره به ما در مورد تجربیات خودتون بگید. اصلا به نظر شما جای کدوم مسیر توی این لیست خالیه؟ فراموش نکنید که ما عاشق شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم!


برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری جهان کلیک کنید.

بگرد، بخند، زندگی کن
تور های سفرزون تور های سفرزون