پاریس عروس زیبای شهرهای دنیاست. کم‌تر کسی‌ست که این حرف را قبول نداشته باشد و عاشق سفر کردن به پاریس نباشد. یکی از مهم‌ترین جاذبه های دیدنی پاریس ، میدان‌ هایش است. در این متن زیباترین میدان های پاریس را برای‌تان جمع کردیم تا تمام و کمال برای‌تان از آن‌ها سخن بگوییم. اگر شما هم مثل ما عاشق سفر کردن به پاریس هستید، این متن را از دست ندهید و با سفرزون همراه شوید.

خیابان شانزلیزه؛ بلواری در تاریخ

Avenue des Champs-Élysées ییک از زیباترین میدان های پاریس
Avenue des Champs-Élysées ییک از زیباترین میدان های پاریس

شانزلیزه تا پیش از آن‌که در قرن شانزدهم توسط لینوتر به یکی از زیباترین میدان های پاریس تبدیل شود، ناحیه‌ای باتلاقی و مخروبه بود. شانزلیزه در تقاطع خود به‌وسیله میدان شانزلیزه به دو بخش تقسیم می‌شود. قسمت پایینی شانزلیزه از کنار کاخ کنکورد می‌گذرد و شامل یک پارک بزرگ، باغ شانزلیزه و موزه هنرهای زیبای کاخ پتیت است. بخش بالایی تا طاق پیروزی پیش رفته و در کنارش فروشگاه‌های لوکس، هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، سینماها و تئاترها قرار دارند. این منطقه شلوغ توریست‌های بسیاری را به سمت خودش می‌کشاند و یکی از معابر شهر پاریس برای گردهمایی مردم است.

شانزلیزه به‌خاطر داشتن موسسات و اماکن با اعتباری همچون مایسون لادور در خیابان ۷۵ شانزلیزه، فروشگاهی شیرینی‌پزی که به‌خاطر داشتن سالن چایخوری مربوط به قرن هجدهم و شیرینی‌های عالی‌اش از جمله ماکارونز مشهور است. بوتیک‌های اعیانی و شیکی همچون بوتیک تیفانی در خیابان ۶۲ شانزلیزه، بوتیک لوییس وویتون در خیابان ۱۰۱ شانزلیزه و کارتیر در خیابان ۱۵۴ شانزلیزه، شهرت پیدا کرده است.

بهترین انتخاب برای صرف غذایی عالی رستوران افسانه ای برازری دلوکس در فوکویت و رستوران و غذاخوری گرانقیمت لاتلیر دجوئل روبوچون در خیابان ۱۱۳ شانزلیزه که دو ستاره میشلن دارد، است. با آن‌که شانزلیزه تصویری بسیار لوکس ارائه می‌دهد، اما مکان‌ها زیادی نیز در آن یافت می‌شوند که برای توریست‌های عجول و دانشجویانی که بودجه کمی دارند، بسیار مناسب‌اند. مثلا استارباکس‌ها، اچ‌اند‌ام، کوییک و مک دونالدز از جمله این مکان‌ها هستند.

آدرس خیابان شانزلیزه

شانزلیزه ۷۵۰۰۸ پاریس (مترو: در ایستگاه کلمانسو شانزلیزه برای بازدید از باغ شانزلیزه و پتیت پالایز پیاده شوید؛ در ایستگاه فرانکلین روزلوت پیاده شوید تا لادور را ببینید؛ با پیاده شدن در ایستگاه جورج پنجم می‌توانید وارد ناحیه فروشگاهی اصلی شوید.

میدان کنکورد؛ ستونی مصری در قلب پاریس

Place de la Concorde دیدن میدان کنکورد را از دست ندهید
Place de la Concorde دیدن میدان کنکورد را از دست ندهید

معماری این بنا بین سال‌های ۱۷۵۵ و ۱۷۷۵ میلادی توسط پادشاه لوییس پانزدهم انجام شد. این مربع هشت ضلعی حیرت‌انگیز در قلب پاریس قرن هجدهم قرار دارد. این میدان با ابعاد شگفت‌انگیزی که دارد یکی از زیباترین میدان های پاریس است. میدان کنکورد صحنه چندین رویداد کلیدی در طول تاریخ، از جمله: اعدام پادشاه لوییس شانزدهم بوده است. این میدان بخشی از مسیر پیروزی ناپلئون را تشکیل می‌داد.

کنکورد منظره‌ای فوق‌العاده از مسیر پیروزی را از مقابل طاق پیروزی و لا دیفنس به سمت ساختمان لوور، مادلین و پالیز بوربون به نمایش می‌گذارد. در مرکز میدان یک ستون هرمی شکل سنگی مصری قرار دارد که توسط فرمانروای مصر به چارلز دهم هدیه داده شده است. در طول تابستان یک چرخ فریس در این میدان مستقر می‌شود.

میدان کنکورد یکی از شلوغ‌ترین معابر و زیباترین میدان های پاریس است که در اطراف آن ترافیکی سنگین با سرعتی زیاد در حال گردش هستند. رانندگان فرانسوی معمولا توجه کافی به عابران پیاده ندارند، پس حواس‌تان را جمع کنید و از سر راه‌شان کنار بروید!

آدرس میدان کنکورد

برای رسیدن به میدان کنکورد از موزه لوور با پای پیاده از باغ تویلریز و یا خیابان ریوولی عبور کنید، یا ساحل رودخانه سن را به سمت میدان دنبال کنید. همچنین می‌توان با سوار شدن مترو خود را به میدان کنکورد برسانید.

طاق پیروزی؛ دروازه ناپلئون و از زیباترین میدان های پاریس

Arc de Triomphe طاق پیروی به مناسبت پیروزی‌های ناپلئون بنا شد
Arc de Triomphe طاق پیروی به مناسبت پیروزی‌های ناپلئون بنا شد

طاق پیروزی یادبودی برای پیروزی ارتش فرانسه در زمان انقلاب و امپراطوری اول است. ناپلئون دستور ساخت این بنای عظیم را در سال ۱۸۰۶ میلادی صادر کرد، اما نتوانست تا زمان پایان ساختش در سال ۱۸۳۶ میلادی زنده بماند. این بنا یکی از زیباترین میدان های پاریس است. این بنا توسط «جی‌اف چالگرین» طراحی شده و طاق آن با پیکره‌هایی با ابعادی بزرگ‌تر از اندازه واقعی حجاری شده که خروج، پیروزی و بازگشت با شکوه ارتش فرانسه را به تصویر می‌کشند.

نقش برجسته‌ای دیگر در مقابل خیابان شانزلیزه نیز توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. حجاری‌ای که اثر فرانسیس رود است و خروج نیروهای داوطلب در سال ۱۷۹۲ میلادی را نشان می‌دهد که به مارسیلیز نیز شهرت دارد. این نقش برجسته دسته سربازان را نشان می‌دهد که توسط بال‌ها فرشته آزادی هدایت می‌شوند. در سطح داخلی طاق اسامی بیش از ۶۶۰ ژنرال و بیش از یکصد نبرد حک شده است.

از سکوی بنا منظره‌ی پانورامای ۱۲ خیابان که از پلاز اتوئیل خارج می‌شوند، قابل مشاهده است و مسیر شانزلیزه به میدان کنکورد و ساختمان لوور نیز در میان آن‌ها قرار دارد. می‌توان تمامی مسیرها به بنای لا دیفنس، مونتمارته و برج ایفل را از این مکان تماشا کرد. در پای طاق پیروزی سنگ قبر سرباز گمنام قرار دارد که برای یادبود کشته‌شدگان جنگ جهانی اول و در سال ۱۹۲۱ میلادی احداث شده است.

هر روز عصر راس ساعت ۶:۳۰ دقیقه گروه کوچکی از سربازان شعله موجود در این مزار را مجددا برافروخته می‌کنند و هر ساله در تاریخ ۱۱ نوامبر به‌مناسبت سالگرد امضای قرارداد صلح سال ۱۹۱۸، مراسم یادبودی برای کسانی که در هر دو جنگ جهانی کشته شدند، برپا می‌شود. طاق پیروزی یکی از شناخته شده‌ترین معابر شهر پاریس است.

آدرس طاق پیروزی

میدان شاردوغول، ۷۵۰۰۸ پاریس (مترو: ایستگاه شاردوغول)

باغ‌های لوکزامبورگ؛ در آرامش دوران رنسانس قدم بزنید

Luxembourg Gardens یکی از زیباترین باغ های جهان
Luxembourg Gardens یکی از زیباترین باغ های جهان

باغ‌های لوکزامبورگ پس از تویلریز شناخته شده‌ترین پارک پاریس است. این باغ‌ها در قرن هفدهم و همزمان با ساخته شدن کاخ لوکزامبورگ احداث شدند، اما شکل امروزی آن‌ها در قرن نوزدهم و توسط معمار معروف جی اف چالگرین طراحی شده است. مشخصه اصلی پارک استخر بزرگ و هشت ضلعی همراه با آب‌نمایی‌ست که در آن وجود دارد. در دو سمت این آب‌نما دو ردیف پلکان با شکوه قرار دارد که روی‌شان مجسمه‌هایی دیده می‌شود.

این بخش از پارک به سبک فرانسوی کلاسیک طراحی شده و صندلی‌های فراوانی برای استفاده بازدید‌کنندگان در همه‌جای فضا قرار داده شده است. این پارک یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای استراحت و پیک‌نیک مردم پاریس و مخصوصا دانشجویان محله لاتینی شهر و زا زیباترین میدان های پاریس به‌حساب می‌آید.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی پارک آب‌نمای فوق‌العاده زیبای مدیسی است که در مقابل درب شرقی کاخ و در زیر درختان قرار دارد. حوض این آب‌نما که به قرن هفدهم تعلق دارد دارای خصوصیات تزئینی دوره رنسانس است که از میان نقوش حک شده روی حوض می‌توان به خدایگان رودخانه رون و سین اشاره کرد.

همچنین یادبودی برای مالک پیشین مجموعه یعنی ماری د مادیسی نیز بر روی آن نقش بسته است. استخر بزرگ پارک در بین کودکان بسیار محبوبیت دارد و بسیاری از آن‌ها قایق‌های مینیاتوری خود را درونش حرکت می‌دهند. می‌توان قایق‌های کنترلی را از کیوسکی که کنار استخر قرار دارد، کرایه کرد. بسیاری از کودکان نیز از تماشای یک نمایش خیمه شب بازی سنتی به نام گرند گینول لذت می‌برند.

در بخش جنوب شرقی پارک و در نزدیکی زمین‌های تنیس مجموعه تئاتر لوکزامبورگ با ۲۷۵ صندلی قرار دارد که محل اجرای نمایش‌های عروسکی جذابی به زبان فرانسوی است.

آدرس باغ‌های لوکزانبورگ

۱۹ رو د واجیراد ( و رو د مدیسی) ۷۵۰۰۶ پاریس (مترو: ایستگاه لوکزامبورگ یا اودئون)

میدان ووژ؛ قدیمی ترین و از زیباترین میدان های پاریس

Place de Vosges محلی برای عروسی های درباری
Place de Vosges محلی برای عروسی های درباری

در محله زیبای ماراز میدان ووژ قرار دارد که قدیمی ترین میدان عمومی شهر پاریس است. میدان ووژ به شکلی یکنواخت و هماهنگ گسترده شده است. این میدان خوش طرح به‌عنوان مدلی برای سایر میدان‌های شهر مانند میدان وندوم و میدان کنکورد بوده است. میدان ووژ بین سال‌های ۱۶۰۵ و ۱۶۱۲ میلادی ساخته شد. در ابتدا به میدان رویال شهرت داشت زیرا در اطرافش منازل مسکونی اشراف‌زاده ها قرار داشت.

همچون سایر معماری‌های دوره رنسانس این میدان دارای فرمی متقارن است و در اطرافش خانه‌هایی یکسان با آجر قرمز، جزئیات سنگ‌کاری و دارای سقف‌هایی از جنس تخته سنگ قرار دارند. میدان ووژ از زیباترین میدان های پاریس و مکانی مناسب برای برگزاری رویدادها و جشن‌ها در قرن هفدهم همچون مسابقات، مهمانی‌های دولتی، و عروسی‌های درباری بود.

موزه‌ی خیره‌کننده پیکاسو در هتل سالی قرار دارد که ویلایی دلپذیر و زیبا متعلق به قرن هفدهم است. ماراز در گذر زمان به محله‌ای شیک و مدرن تبدیل شده و جامعه‌ای قابل توجه از یهودیان در آن زندگی می‌کنند. برای تجربه زندگی تجملی حتما به ماریاژ فرز بروید که در ۳۰ رو د بورژ تیبورژ قرار دارد. این سالن چایخوری مجلل، چای مطبوع خود را همراه با خوراکی‌های لذیذ شیرین و خوش طعم سرو می‌کند.

فروشگاهی که در این سالن برپاست انواع متنوعی از بهترین چای‌های پاریس را می‌فروشد. فروشگاه لاز دو فلافل در ۳۴ رو دز روزیرز نیز میزبان بسیاری از گردشگران است، اما این را بدانید که باید برای رفتن به آن در صف بایستید! ماراز یکی از معدود محله‌های پاریس است که فروشگاه‌ها و بوتیک‌هایش روزهای یکشنبه نیز باز هستند.

آدرس میدان ووژ

میدان ووژ، ۷۵۰۰۴ پاریس (مترو: ایستگاه سنت پائول یا ایستگاه باستیل)

میدان وندوم؛ ستونی برنزی در دل محله ای اشرافی

Place Vendome ستونی از برنز در قلب پاریس
Place Vendome ستونی از برنز در قلب پاریس

این میدان باشکوه توسط ژول هاردوین مونزارت که یکی از معماران پیشتاز در دوره گرند سیکل بود طراحی شد و پادشاه لوییس چهاردهم دستور ساختش را داد. نام اولیه این میدان لوییس لگراند بوده است. نمای خارجی ساختمان های اطراف میدان بین سال های ۱۶۸۶ و ۱۷۰۱ ساخته شده اند. هدف اولیه سازندگان میدان آن بود که در اطرافش دانشگاه های سلطنتی، ضرابخانه، کتابخانه سلطنتی، و یک هتل برای فرستادگان سیاسی خارجی احداث شود، اما بخاطر مشکلات اقتصادی پادشاه مجبور شد ساختمان ها را به اشراف زاده ها و شهروندان ثروتمند بفروشد. صاحبان جدید بناها ویلاهایی زیبا با حیاط ها و باغ هایی حیرت انگیز ساختند.

ویژگی سحرآمیز میدان وندوم آن است که در گذر تمامی این سال ها هماهنگی کلی طراحی خودش را که ترکیبی از فخر فروشی شاهانه همراه با سادگی شهریست حفظ کرده است. با انجام برخی بازسازی های دقیق در اوایل دهه ۹۰ میلادی، میدان وندوم تمامی شکوه و عظمت خود را بازیافته است. این میدان بخاطر داشتن فروشگاه های جواهرات مجلل و لوکس خود از جمله بوشرون، شنل، ون کلیف و آرپلز، و کارتیر مشهور است.

یکی دیگر از خصوصیات لوکس میدان وندوم هتل ریتز است که به دفعات زیاد محل اقامت ارنست همینگوی، اسکات فیتزجرالد و گرترود استاین بود. در مرکز میدان ستونی برنزی و ۴۴ متری به نام کلن دلا گراند آرمی وجود دارد که یادآور جانفاشنی و افتخار آفرینی های ارتش فرانسه است. میدان وندوم در بین معابر شهر پاریس محیطی لوکس دارد.

آدرس میدان وندوم

میدان وندوم، ۷۵۰۰۱ پاریس (مترو: ایستگاه تویلریز یا ایستگاه اوپرا)

باستیل؛ نماد مردم آزاد فرانسه

Bastille
Bastille

امروزه نام این مکان که یکی از زیباترین میدان های پاریس است، یادآور زندان بدنام باستیل در گذشته است. زندان باستیل سمبلی از قدرت مستبد و منفور پیشین در فرانسه است. پس از حمله باستیل در جولای سال ۱۷۸۹ میلادی این زندان به‌کلی نابود شد. در مرکز میدان باستیل ستونی ۵۱ متری به نام ژولت قرار گرفته که در بلندترین نقطه‌اش پیکره‌ای طلایی و باشکوه از آزادی وجود دارد.

این بنای یادبود یادآور انقلاب سال ۱۸۳۰ میلادی است که پادشاه چارلز دهم را از قدرت ساقط کرد و لوییز فیلیپ به‌جای او به قدرت رسید. چهار خروس گالیک و یک شیر که در پای ستون حک شده‌اند نماد مردم آزاد فرانسه هستند. یک راه‌پله مارپیچ ۲۸۳ پله‌ای در درون ستون به یک سکو بالای برج ختم می‌شود که منظره‌ای خیره‌کننده از اوپرا-باستیل جدید را می‌توان دید.

در مکان زندان باستیل خانه اوپرای جدید در ۱۳ جولای سال ۱۹۸۹ توسط نخست وزیر میتراند افتتاح شد. این سالن تئاتر بزرگ ۲۷۴۵ صندلی برای تماشاچیان دارد. دید تماشاچی‌ها به صحنه اجرا و آکوستیک سالن تئاتر بسیار عالی هستند. سالن اوپرای باستیل تقویمی یکساله برای اجراها دارد که پر از نمایش‌های اوپرای ملی و شرکت‌های ملی باله است.

آدرس باستیل

میدان باستیل، ۷۵۰۱۲ پاریس (مترو: ایستگاه باستیل)

سایت رسمی: https://www.operadeparis.fr/en/lopera-de-paris/theatres-ecole-ateliers/the-opera-bastille

میدان شاتلی و برج سنت ژاک؛ در گذرگاه زائران مسیحی

Place du Châtelet & Tour Saint-Jacques
Place du Châtelet & Tour Saint-Jacques

میدان شاتلی در مرکز شهر و منطقه ۱ پاریس و مشرف به رودخانه سن قرار دارد. دو سالن تئاتر پاریسی این میدان بزرگ را مزین کرده‌اند. سالن تئاتر باشکوه شاتلی که به قرن نوزدهم تعلق دارد و اجراهای اوپرا و کنسرت‌های موسیقی کلاسیک در آن اجرا می‌شود. دیگری سالن تئاتر دلاویل است که در لیست نمادهای تاریخی قرار دارد و به نام سارا برنهارد که زمانی در آن نمایش‌ها را کارگردانی کرده نام‌گذاری شده است. تئاتر دلاویل علاوه بر اجرای رقص های امروزی محل نمایش انواع گوناگونی از کنسرت‌های موسیقی نیز هست.

میدان شاتلی یکی از زیباترین میدان های پاریس برای گشت و گذار است. به سمت رو د ریوولی بروید و پس از گذشتن از بلوار سباستوپول وارد پارکی کوچک می‌شوید که برج سنت ژاک درونش قرار دارد. این برج که بین سال های ۱۵۰۸ و ۱۵۲۲ ساخته شده سبک معماری گوتیک قدیم را به نمایش می‌گذارد و تنها بخش به‌جای مانده از ساختمان کلیسای سنت ژاک دلا بوچرز است.

در گذشته این ساختمان کلیسای بخش قدیمی شهر بود. در طول قرون وسطی این کلیسا محل دیدار زائرانی بوده که در مسیر سنت جیمز به سوی سانتیاگو دکومپوستولا سفر می‌کردند و در کنار اورشلیم و رم یکی از سه مقصد اصلی زائران بود. یکی دیگر از دلایل شهرت برج سنت ژاک یکی از آزمایش‌های بارومتریک بلیز پاسکال در آن است که تاثیر ارتفاع بر اندازه ستون جیوه را در همین ساختمان نشان داد.