پراگ شهری است که در نوشته‌های گوتیک، عجیب و غریب و الهام‌بخش کافکا به‌خوبی به تصویر کشیده شده است. نوشته‌هایی که در آن از مجسمه‌های سورئال، کافه‌های ادبی و هتل‌های تاریخی این شهر سخن به میان آمده. از این جهت سفر به پراگ می‌تواند جالب و متفاوت باشد. با سفرزون همراه باشید تا شما را به یک گشت کافکایی در پراگ ببریم.

سفر به پراگ و گشت در میان مجسمه‌های سورئال 

چطور در سفر به پراگ مثل کافکا در این شهر گردش کنیم؟ ۱
تماشای مجسمه‌های پراگ در این شهر لطف خاصی دارد

این‌که شهری به هنرمندان برجسته خود ادای احترام کند اتفاق غیرمعمولی نیست؛ اما این داستان در مورد شهر پراگ اندکی متفاوت است. افتخار این شهر به «فرانتس کافکا» چیزی فراتر از حد معمول است و مثل هر شهر دیگر امر عادی محسوب نمی‎شود. یکی از این موارد مجسمه‌ی برنزی فرانتس کافکاست که سازنده آن «یاروسلاو رونا» با الهام از یکی از داستان‌ کوتاه‌های این نویسنده در اندازه‌ای بسیار بزرگ ساخته است. این مجسمه روی گذرگاه خیابان «دوشنی» قرار دارد. این مجسمه‌ساز به‌جای این‌که فقط چهره‌ی نویسنده را بسازد تصمیم گرفته یک غول بی‌سر و گردن برنزی بسازد که مجسمه‌ی کوچک‌تری از کافکا روی شانه‌اش قرار دارد. در سفر به پراگ ، تماشای این مجسمه را از دست ندهید و همین حالا برای سفر به این شهر زیبا یک برنامه‌ی خوب بریزید. 

با وجود ماهیت سورئال این مجسمه از رونا، این منحصر به‌فردترین و خاص‌ترین ادای احترام به کافکا در مرکز این شهر نیست. مهم‌ترین ادای احترامی که در سفر به پراگ در سطح این شهر می‌بینید مربوط می‌شود به مجسمه‌ساز «دیوید چرنی» است که مجسمه‌ای از فرانتس کافکا با ارتفاع ۱۱ متر در مرکز خرید کوآدریو ساخته است. این مجسمه از قطعات متحرکی ساخته شده است که از زوایه راست چهره کافکا را تشکیل می‌دهد.

ادبیات و پراگ گردی

چطور در سفر به پراگ مثل کافکا در این شهر گردش کنیم؟ ۲
پراگ شهر هنر و ادب و موطن کافکاست

موزه‌ی فرانتس کافکا در مجاورت «مالا استرانا» سرشار از خاطراتی‌ست که در ارتباط با زندگی و کتاب‌های این نویسنده‌ی مشهور در پراگ است؛ همچنین دو نمایشگاه دائمی در آن‌جا وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه پراگ به نوشته‌های کافکا شکل داد. زندگی و محیط اطراف زندگی کافکا و امکان اطراف این شهر برای او بسیار مهم بودند و احساسات خود را با خیالات و تصوراتش از شهر پراگ، به بهترین شکل بر روی کاغذ می‌آورد.


در سفرزون بخوانید: زیباترین کتابخانه های جهان ؛ هفت کتابخانه خارق‌العاده اروپا


وقتی که بازدید از این موزه را تمام کردید، سری به شهر بزنید و یک تور گردشگری در سطح جامعه و محل زندگی فرانتس کافکا داشته باشید و در نهایت به کتاب فروشی این نویسنده‌ی مشهور سفر کنید. این مغازه‌ی دنج در شهر پراگ یک مکان عالی برای انتخاب کتاب از بین نویسنده‌های قدیمی و همچنین نویسندگان جدید اهل چک است. وقتی که به‌طور کامل در این کتابفروشی گشتید، سری به کافه «لوور» بزنید؛ جایی‌که اغلب کافکا برای کتاب خواندن به آن می‌رفت.

هتل‌ها در شهر پراگ

چطور در سفر به پراگ مثل کافکا در این شهر گردش کنیم؟ ۳
محل کار کافکا امروزه به هتل تبدیل شده است

ساختمانی که کافکا مشهورترین رمانش، «مسخ»، را در آن نوشت هنوز پابرجا است. این ساختمان در زمان کافکا یک دفتر بیمه‌ای بود و اگرچه تقریبا مستهلک شده، اما هنوز هم نگاه کافکا از شهر پراگ را به نمایش می‌گذارد. ساختمان محل تولد رمان او هم بعدها خراب شد و به‌جای آن هتل «اینترکنتینانتال» ساخته شد. البته می‌توان هنوز هم از این هتل پراگ را از چشم کافکا دید، در کافه‌ی آن نوشیدنی خورد و مناظر الهام‌بخش نویسنده‌ی مشهور پراگی را با چشمان خود نظاره کرد.

دفتر بیمه‌ای که کافکا  طی سال‌های ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۲ میلادی در آن کار می‌کرد، امروز به هتل «سنتری اولد تاون» بدل شده است. این هتل در بخش قدیمی پراگ قرار دارد و تنها چند دقیقه از میدان قدیمی این شهر فاصله دارد. اتاقی که کافکا در آن کار می‌کرد هم به یک سوئیت به نام او تبدیل شده است.