سفر زمینی به ارمنستان ، انتخاب خوبی برای روزهایی است که می‌خواهید یک سفر کم‌هزینه و لذت‌بخش را تجربه کنید. این روزها، ایروان از مقصدهای پرطرفدار میان گردشگران ایرانی به حساب می‌آید. اخذ ویزا در مرز ایران و ارمنستان، ارزان بودن هزینه‌های سفر، زمینه‌های مشترک فرهنگی و تاریخی، نزدیکی دو کشور و سهولت سفر به ایروان، از دلایل محبوبیت ایروان است.

نزدیکی ایران و ارمنستان به حدی‌ست که حتی می‌توانید زمینی به «ایروان» سفر کنید. برای برنامه‌ریزی چنین سفری به قدری دست‌تان باز است که می‌توانید بین گزینه‌های سفر با اتوبوس و ماشین شخصی دست به انتخاب بزنید. در این مقاله‌ی سفرزون به سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) می‌پردازیم . اگر قصد انجام این سفر را دارید تا آخر این مطلب با ما همراه شوید.

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - عکس زیبا از ارمنستان
لذت سفر پرخاطره‌ی زمینی به ایروان فراموش‌نشدنی است

در اولین قدم بیایید از تماشای زیبایی‌های ایروان در این ویدیو لذت ببریم.

Loading the player...

چطور از راه زمینی خودمان را به ایروان برسانیم

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - سفر زمینی به ارمنستان
سفر زمینی ترکیب زندگی واقعی است با لذت سفر

در سفر زمینی همیشه باید منتظر تغییر برنامه باشید. اما این خودش یکی از جذابیت‌های سفر زمینی است. سفر به ارمنستان، اگر زمینی باشد جذابیت‌ها و چالش‌های خودش را دارد. دیدن آدم‌های جدید و لذت بردن از منظره‌های بکر و معاشرت با مردم خونگرم ارمنستان، برای‌تان خاطره‌های خوبی را از سفر زمینی به ارمنستان می‌سازد. البته برای بعضی‌ها سفر هوایی انتخاب بهتری است. اما سفر زمینی به ایروان، برای آن‌ها که چالش بیشتری می‌خواهند مناسب است.


برای دریافت راهنمای سفر به ارمنستان کلیک کنید.


گزینه‌ی ۱ : سفر با اتوبوس

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - اتوبوس
سفر با تور ارمنستان برای آن‌ها که دنبال سفر خانوادگی هستند مناسب است

سفر زمینی با اتوبوس به ایروان سفر مرسومی است. هر روز از تهران و تبریز به مقصد ایروان اتوبوس وجود دارد. با توجه به محل زندگی‌تان، می‌توانید از ترمینال آزادی و یا ترمینال بیهقی به مقصد ایروان سوار اتوبوس شوید. در صورت سفر با اتوبوس، ۲۲ ساعت تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد که در ارمنستان باشید. حرکت اتوبوس‌ها طوری برنامه‌ریزی شده‌اند تا اواسط روز بعد در ایروان پیاده شوید.

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - ارمنستان زیبا
در سفر زمینی به ارمنستان از طبیعت بکر این کشور لذت ببرید

اما گزینه‌ی دوم برای سفر زمینی به ارمنستان، استفاده از خدمات تورهای زمینی به ارمنستان است. خدمات این تورها می‌تواند شامل بلیط رفت و برگشت اتوبوس، پذیرایی بین راه، رزرو اقامتگاه، ارائه سیم‌کارت ارمنستان، صبحانه، راهنمای فارسی زبان و گشت شهری باشد. این هم گزینه‌‌ی امن و مطمئنی است. اگر این نوع از سفر زمینی به ارمنستان را انتخاب کنید، هماهنگی بسیاری از امور از روی شانه‌های شما برداشته می‌شود. این انتخاب برای آن‌هایی که دنبال سفر خانوادگی به ارمنستان هستند بسیار مناسب است.

گزینه‌ی ۲: سفر با ماشین شخصی

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - سفر با ماشین شخصی
سفر با ماشین شخصی به ارمنستان یا وقت خوب سفر

برای سفر با ماشین شخصی نیز همچنان دو گزینه وجود دارد.

اگر گواهینامه‌ی بین المللی و پلاک بین المللی دارید و سلامت ماشین خود مطمئنید، بار و بندیل سفرتان را ببندید و با ماشین خودتان راهی شوید. مستقیم به مرز نوردوز بروید. آن‌جا ویزای مرزی بگیرید و بعد از انجام مراحل قانونی به سمت ایروان برانید.

اما اگر گواهینامه و پلاک بین المللی ندارید، با ماشین شخصی تا جلفا بروید. به مرز جلفا که رسیدید، ماشین را در پارکینگ آن‌جا بگذارید. از آن‌جا می‌توانید سوار اتوبوس یا تاکسی شوید تا به مرز نوردوز برسید. در مرز نوردوز بعد از انجام مراحل قانونی پای پیاده از مرز و رود ارس بگذرید تا به کشور ارمنستان وارد شوید. درست پشت مرز تاکسی‌های بسیاری ایستاده‌اند تا شما را به ایروان برسانند.


نکته‌ی مهم: یادتان باشد که به محض ورود به خاک ارمنستان تا می‌توانید چانه بزنید و به راحتی زیر بار هر قیمتی نروید. اصل را بر این بگذارید که واقعیت قیمت‌ها نصف آن چیزی است که به شما به عنوان یک توریست پیشنهاد می‌شود. چانه زدن را از تاکسی‌های مرزی شروع کنید.


چند نکته‌ در سفر زمینی به ارمنستان

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - شاخص- شش نکته در سفر به ایروان
در سفر زمینی به ارمنستان ، دانستن برخی از نکات به شما کمک می‌کند
  • اگرچه مسیر از مرز تا ایروان بسیار زیباست اما پر دست‌انداز، پر پیج‌و‌خم و خطرناک هم هست. در یک کلام، وضعیت جاده‌های ارمنستان تعریفی ندارد. اگر دست فرمان خیلی خوبی ندارید از رانندگی در آن مسیر پرهیز کنید. اگر می‌خواهید تاکسی بگیرید حتما ماشین راحتی انتخاب کنید چون شش تا ده ساعت راه تا ایروان در پیش است.
  • متاسفانه در جاده‌های ارمنستان کمتر علائم رانندگی هشدار دهنده‌ وجود دارد، اما همه‌جا دوربین هست و کوچکترین تخلفات ثبت می‌شوند. در نظر داشته باشید که سرعت مجاز در جاده‌های ارمنستان بین شصت تا هشتاد کیلومتر است.
  • باک ماشین را در ایران پر کنید و بنزین اضافه هم همراه داشته باشید، زیرا نه تنها بنزین در ارمنستان گران است، بلکه اگر بدانند شما مسافر هستید، بسیار گران حساب می‌کنند.
  • در سفر زمینی به ارمنستان ، اطلاعات دقیقی از هزینه‌ها و تعرفه‌های صدور بیمه‌ی ماشین، گمرک و صدور ویزا کسب کنید. در مرز ممکن است مبالغی بیشتر درخواست کنند،
  • درام ارمنی همراه داشته باشید. زیرا ممکن است نرخ تبدیل دلار برای‌تان بسیار گران از آب دربیاید.

پیشنهاد سفرزون :

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - شهر مغری
یک شب در شهر مرزی مغری اقامت کنید

یک شب در شهر مرزی مغری اقامت کنید، هم فال است هم تماشا. هم خستگی هشت نه ساعت رانندگی را از تن بیرون می‌کنید هم تجربه‌ی لذت‌بخش اقامت در یک شهر کوچک با مردمان دوست داشتنی را به سفر خود اضافه می‌کنید.

بعد از اینکه به ایروان رسیدیم کجا بمانیم

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - هاستل
هاستل‌های کوچک در ایروان می‌توانند برای شما خاطره‌ساز شوند

این روزها خیلی‌ها سفر با تور را انتخاب می‌کنند تا کم‌تر سخت بگذرد. اگر انتخاب شما سفر با تور نیست، خودتان باید محلی برای اقامت در ایروان بیابید. برای این کار راه‌های مختلفی دارید. یکی از این راه‌ها رزرو هتل یا هاستل از طریق سایت‌های معتبر است. این‌طوری خیالتان راحت‌تر است و می‌توانید بعد از بیست و چهار ساعت سر کردن در اتوبوس کمی استراحت کنید.

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - نکات سفر به ارمنستان
اگر بخواهید برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید باید محل اقامت خودتان را رزرو کنید

گزینه‌ی دوم که ماجراجویانه‌تر است، دنبال خانه گشتن بعد از رسیدن به ایروان است. ایروان جزو معدود یایتخت‌هایی است که می‌شود در آن با مراجعه به سوپرمارکت‌ها و کیوسک‌های راهنمای گردشگران خانه پیدا کرد.

اقامت در خانه‌ی ارمنی‌ها و لذت یک معاشرت تازه

سفر زمینی به ارمنستان (ایروان) ، راهنمای یک سفر پرخاطره - خانه بومی
به نظر عجیب می‌رسد ولی ارمنی‌ها خانه‌‌شان را برای اقامت در اختیارتان قرار می‌دهند

شاید به نظرتان عحیب برسد، ولی ارمنی‌ها خانه‌‌ی خودشان را در بست در اختیارتان قرار می‌دهند و به خانه‌ی اقوام می‌روند. پس این امکان را به شما می‌دهند تا برای چند روز دقیقا مانند یک خانواده‌ی ارمنی زندگی کنید و از تمام امکانات آنها استفاده کنید. در سفر زمینی به ارمنستان، لذت اقامت در خانه‌های بومی‌ها می‌تواند خاطره‌انگیز باشد. البته خانه‌ها، حتی در یایتخت ایراون، معمولا بسیار ساده، کوچک، قدیمی و با امکانات محدودی هستند. بنابراین اگر چندان اهل ماجراجویی نیستید، یا سفرهای با برنامه را ترجیح می‌دهید یا وسواسی‌تر از این هستید که در خانه‌ی دیگران زندگی کنید، توصیه‌ی ما این است که حتما در هتل یا هاستل یک اتاق رزرو کنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های ارمنستان کلیک کنید.