سایدا سفر

خرید سوغات یکی از فرهنگ‌های مهم سفر است. فرهنگی که نه تنها در ایران بلکه در بیشتر نقاط دنیا اهمیت دارد و علت آن وجود فرهنگ‌های مختلف و در نتیجه سوغات‌های متنوع است؛ چیزی هرچند کوچک که ما را به یاد مقصد سفرمان می‌اندازد. هر شهر ایران سوغات مخصوص خودش را دارد که با دیگری متفاوت است. آبادان یکی از شهرهای پر سوغات ایران است که رنگ و عطر آن‌ها شما را به یاد هوای داغ و مردم خونگرم این شهر می‌اندازد. در این مطلب از سفرزون مهم‌ترین سوغات آبادان را به شما معرفی می‌کنیم تا با دست پر از سفر به این شهر گرم و زیبا بازگردید.

معرفی مهم‌ترین سوغات آبادان

خرما از بهترین سوغات آبادان
خرما از بهترین سوغات آبادان

در فرهنگ فارسی، سوغات ره آوردی است که مسافر برای دوستان و عزیزان خود می‌آورد و این سوغات معمولا نمادی از شهر مقصد است. آبادان را می‌توان یکی از شهرهایی دانست که سوغات متنوع و بسیاری دارد. این عامل باعث شده تا هم از نظر تاریخی، طبیعی و فرهنگی در لیست شهرهای جذاب ایران قرار بگیرد و هم رنگی‌ترین ره‌آوردها را به مسافرانش عرضه کند.


برای دریافت راهنمای سفر به آبادان کلیک کنید.


۱. خرما ، نماد جنوب ایران

مهم‌ترین خریدی که در شهرهای جنوبی کشور و به ویژه آبادان می‌توانید داشته باشید خرما است. این منطقه به دلیل آب و هوا و شرایط اقلیمی منحصر به فرد، سرزمین نخلستان‌های زیبای ایران است. مرغوب‌ترین نوع خرما را از بازار آبادان و یا محلی‌ها می‌توانید تهیه کنید. نکته‌ی جالب توجه در این منطقه تنوع در نوع کشت خرما است و این عامل باعث شده تا بیش از ۱۵ نوع مختلف خرما را در این منطقه ببینید. ببریانی، بریمی، کبکاب، حلاوی، حمراوی، دیری، سرخ، سویدانی، عروی، فرسی، زاهدی و مکتوم بخشی از معروف‌ترین خرماهایی است که می‌توانید از آبادان تهیه کنید.

۲. سوغات با طعم خرما

رنگینک
رنگینک

وجود خرماهای متنوع و خوشمزه‌ی جنوبی باعث شده تا انواع خوراکی‌ها با استفاده از این محصول شیرین تولید شود. حلوای خرما ، رولت خرما ، رنگینک ، انواع شیرینی و خرمای شکلاتی، نان خرمایی و ارده و کوکوی شیره خرما از دیگر سوغات آبادان است.

۳. ادویه ، رنگی‌ترین سوغات آبادان

اگر غذاهای منطقه‌ی جنوب و به ویژه آبادان را امتحان کرده باشید متوجه طعم متفاوت و رنگ‌های گرم آن‌ها خواهید شد. این تفاوت در طبخ تنها به استفاده از ادویه‌های مورد استفاده در غذاها برمی‌گردد. ادویه یکی از اصلی‌ترین چاشنی‌ها برای آبادانی‌ها است. این رنگ‌ها و طعم‌های بی نظیر حاصل ترکیب ادویه‌های رنگارنگ آبادانی است. ادویه یکی از مهم‌ترین سوغات آبادان نیز هست. زیرا مشابه آن را در شهرهای دیگر ایران پیدا نمی‌کنید.

پاپریکا
پاپریکا

اگر غذاهای پر رنگ و طعم دار را می‌پسندید حتما از ادویه‌های آبادانی خریداری کنید که خاص‌ترین سوغات شما از سفر به آبادان است. معروف‌ترین این ادویه ها کاری هندی، زردچوبه، ادویه کاری خورشتی، ادویه کاری مرغ و ماهی و ادویه ترشی است. اما اگر هیچکدام از این‌ها مطابق با ذائقه‌ی شما نیست پیشنهاد می‌کنیم ادویه پاپریکای آبادانی را از دست ندهید.

۴. ماهی ، سوغات خوش طعم خلیج فارس

اگر از طرفداران ماهی باشید طعم ماهی جنوب را با هیچ غذای دیگری عوض نخواهید کرد. ماهی یکی از مهم‌ترین سوغات آبادان است که طرفداران زیادی دارد. ماهی حلوا سفید لذیذترین ماهی جنوبی است و بعد از آن می‌توان به شوریده، شانگ، سنگ سر، میش ، هامور، صبور، قباد و ماهی شیر اشاره کرد. بسیاری از گردشگران در سفر به آبادان تعداد زیادی ماهی برای سوغات خریداری می‌کنند تا ماهی‌های لذیذ جنوبی را در شهر خود طبخ کنند.

۵. صنایع دستی ، زیباترین هنرهای دستی در جنوب کشور

علاوه بر سوغات‌های خوراکی و خوشمزه، می‌توانید یادگارهایی از شهر زیبای آبادان به عنوان سوغات خریداری کنید. یادگارهایی که حاصل دست زنان و مردان آبادانی است و هرکدام روح و رنگ و جلای خاص خود را دارند.

۶ حصیربافی ، هنر زنان آبادانی

می‌توان گفت یکی از صنایعی که روستاییان آبادان از طریق آن روزگار می‌گذرانند حصیربافی است. خرید اجسام حصیری در بازار آبادان رونق فراوانی دارد و گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. سبد نان، کلاه حصیری، بادبزن و خورجین خرما در میان لوازم حصیری بیشترین طرفدار را دارد.

۷. کپو بافی ، ظرف‌هایی با برگ خرما

نخل یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین درخت‌هایی است که در جنوب کشور دیده می‌شود. علاوه بر اهمیتی که این درخت برای تولید خرما دارد، از برگ‌های آن نیز برای امرار معاش استفاده می‌کنند. مردم هنرمند آبادان از زمان‌های بسیار دور از برگ درخت خرما برای بافت و ایجاد ظروفی استفاده می‌کردند که امروزه به کپو بافی معروف است. کپوبافی یکی از معروف‌ترین سوغات آبادان و گونه‌ای از حصیربافی است که با ذوق و سلیقه توسط کامواهای رنگی تزئین شده و برای نگهداری خرما، شکلات و لوازم دیگر استفاده می‌شود. در بازار آبادان می‌توانید انواع ظروف کپوبافی را در رنگ ، اندازه وطرح‌های مختلف ببینید.

۸. گلیم‌بافی

گلیم نوعی دست بافته است ه از تار و پود بافته می‌شود. معمولاً از پشم حیوانات اهلی برای بافت گلیم استفاده می‌کنند. گلیم از نظر نوع کاربرد، مشابه فرش است. در حقیقت گلیم یک واژه پارسی به حساب می‌آید. البته در گذشته گلیم را با نام پلاس نیز می‌شناختند. با این حال امروزه پلاس‌بافی و گلیم‌بافی تا حدودی با هم تفاوت دارند. گلیم را معمولاً در طرح‌های سنتی با نقوش حیوانات تهیه می‌کنند. گلیم‌های ماشینی در حال حاضر در بازار وجود دارند؛ اما هیچگاه از نظر زیبایی و اصالت به گرد پای گلیم‌های دستبافت نیز نمی‌رسند. گلیم‌ در شهرهای مختلف کشورمان بافته می‌شود. البته جالب است بدانید که گلیم‌های شهرهای مختلف بر اساس طرح با هم تفاوت دارند. کسانی که اهل فن هستند، تفاوت طرح و نقوش این گلیم‌ها را به‌راحتی از هم تشخیص می‌دهند.

بیشترین میزان گلیم در بین عشایر بافته می‌شود. اگر سری به قبایل عشایر بزنید، حتماً می‌توانید از گلیم‌های آن‌ها یکی را بخرید. گلیم برای آن‌ها جنبه تزئینی ندارد و یک سبک زندگی است. عشایر بختیاری و همچنین عشایر عرب در استان خوزستان و شهر آبادان حضور دارند. به همین خاطر هنر گلیم‌بافی در بین مردم آبادان هنوز هم به ارث مانده است. گلیم‌های آبادان بسیار باکیفیت هستند و البته قیمت نسبتاً گرانی دارند. پس اگر به‌دنبال بهترین سوغات آبادان هستید، می‌توانید انواع گلیم را انتخاب کنید. گلیم‌های آبادانی در طرح و رنگ‌های مختلفی بافته می‌شوند و همگی بسیار باکیفیت و زیبا هستند.

۹. صنایع‌دستی دریایی

جالب است بدانید که یکی از انواع صنایع‌دستی که می‌توانید در آبادان مشاهده کنید، صنایع‌دستی هستند که با انواع گوش ماهی، صدف، مرجان و بقایای حیوانات مرده دریایی آماده می‌شوند. مردم بومی خوش ذوق و هنرمند آبادان، با کمک مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، صنایع‌دستی بسیار خاصی را تولید می‌کنند. جالب است بدانید که این صنایع‌دستی انواع مختلفی دارد. برای مثال می‌توانید انواع دستبند، پابند یا حتی گردنبند که از گوش‌ماهی و صدف‌های کوچک و زیبا تهیه شده‌اند را به‌عنوان سوغات جنوب تهیه کنید. یا حتی با کمک همین موجودات دریایی، مجسمه‌های خاصی همانند مجسمه کشتی درست می‌کنند و در بازار به فروش می‌رسانند. این نوع صنایع‌دستی به مناطق جنوب کشور و شهرهای ساحلی تعلق دارند.

به این ترتیب هر زمان که این صنایع‌دستی را مشاهده می‌کنید، به یاد سفر خوشتان در آبادان می‌افتید. همچنین چنین سوغاتی، یک یادگاری بسیار عالی برای عزیزان شما خواهد بود. به این ترتیب هر زمان که آن را مشاهده می‌کنند، به یاد این می‌افتند که شما در سفرتان به آبادان، به یاد آن‌ها بودید و سوغاتی زیبا برایشان فراهم کرده‌اید. برخی انواع صدف  گوش‌ماهی بسیار زیبا هستند. حتی آن‌ها را به‌صورت تکی نیز برای انواع آکواریوم و تزئینات دیگر به فروش می‌رسانند. در برخی بازارهای سنتی، صدف‌ها را به‌صورت کیلویی در کیسه‌های آماده می‌فروشند. حتی می‌توانید انواع ستاره دریایی یا ماهی‌های خشک شده همانند ماهی پاف را تهیه کنید. خلاصه که این نوع صنایع‌دستی بسیار گسترده هستند. با کمی گشت‌و‌گذار در بازارهای سنتی، حتی از دست فروشان بومی نیز می‌توانید این صنایع‌دستی را تهیه کنید. به یاد داشته باشید با خرید این صنایع‌دستی، به اقتصاد مردم محلی نیز کمک می‌کنید.

دیگر چه سوغات‌هایی از این شهر خوش آب و رنگ می‌شناسید؟ اگر به آبادان سفر کرده‌اید تجربه‌ی خود را از خرید سوغات با سفرزون به اشتراک بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های آبادان کلیک کنید.