اطلاع از ویژگی‌های جغرافیایی و اقلیمی هر جایی، می‌تواند برای انتخاب زمان و نوع مسافرت، پوشش مورد نیاز و برنامه‌ریزی سفر، بسیار به‌کارمان بیاید. در این مطلب قصد داریم، جغرافیا و شرایط اقلیمی تبریز را بررسی کنیم و دانستنی‌های کاملی در مورد این شهر به‌تان بدهیم.

جغرافیا

تبریز یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ایران است که انتخاب گردشگران بسیاری‌ست. تبریز در شمال غربی ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی‌ست و یکی از مراکز صنعتی، فرهنگی و گردشگری این منطقه به‌حساب می‌آید. تبریز از سمت شمال، جنوب و شرق، به منطقه‌های کوهستانی می‌رسند؛ شمالش کوه‌های «عینالی» و «باباباغی» و جنوبش دامنه‌های رشته‌کوه «سهند» قرار گرفته، ولی در غرب آن، جلگه‌ها و شوره‌زارها قرار دارند.

کم‌ترین ارتفاع تبریز از سطح دریا نزدیک به هزار و ۳۵۰ متر و بیش‌ترینش، نزدیک به هزار و ۵۵۰ متر است. این شهر با مساحت ۳۲۴ کیلومتر مربع، بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیتی نزدیک به ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دارد. مرکزهای استان‌های مجاور آذربایجان شرقی، یعنی «اردبیل»، «ارومیه» و «زنجان» به ترتیب ۲۳۰، ۱۴۰ و ۳۰۰ کیلومتر با تبریز فاصله دارند.

کوهستان‌ها

رشته‌کوه عینالی یا «عون‌بن‌علی» در سمت شمال و شمال شرق تبریز قرار گرفته و آرامگاه «عینال‌زینال»، تفرجگاه عون‌بن‌علی و تله‌کابین تبریز بر روی این رشته‌کوه قرار دارند.

رشته‌کوه سهند در جنوب تبریز است و شامل چند قله، با ارتفاع بیش از ۳ هزار متر است. بلندترین قله‌ی این رشته‌کوه، «قوچ‌گلی‌ داغی» با ارتفاع ۳هزار و ۷۰۷ متر است که بلندترین قسمت استان آذربایجان شرقی‌ست. جوی‌های فراوان آب، چمن‌زارها، گلزارها و مراتع، این رشته‌کوه را به جایی دیدنی برای سفرهای بهاری تبدیل کرده. «پیست اسکی سهند» که در همین رشته‌کوه قرار دارد، زمستان‌ها خوراک علاقمندان به این ورزش است. پیست اسکی در کنار شرایط اقلیمی تبریز که خود طبیعت محشری برای گردشگری به‌حساب می‌آید، به پررونق شدن صنعت توریستی تبریز کمک بسیاری کرده است.

رودخانه‌ها

در اطراف شهر تبریز ۲ رودخانه‌ی اصلی قرار دارند که با نام‌های «تلخه‌رود» (آجی چای) و «مهران‌رود» (قوری چای) شناخته می‌شوند. تلخه‌رود از کوه‌های «سبلان» در استان اردیبل سرچشمه می‌گیرد و از پیوستن چند رود دیگر تشکیل شده است. این ۲ رودخانه تاثیری زیادی روی شرایط اقلیمی تبریز داشته‌اند. این رود از شمال تبریز و از دره‌های کوه عینالی عبور می‌کند و در امتداد جاده‌ی تبریز تا «آذرشهر» ادامه می‌یابد و در نهایت به دریاچه‌ی ارومیه می‌ریزد. این رود در تمام سال آب دارد و بزرگ‌ترین منبع تامین آب دریاچه‌ی ارومیه است.

مهران‌رود از رشته‌کوه‌های سهند سرچشمه می‌گیرد و از سمت جنوب شرقی وارد شهر تبریز می‌شود، سپس با عبور از میان شهر، در سمت شمال غربی، از تبریز خارج می‌شود و به تلخه‌رود می‌رسد. برعکس تلخه‌رود، مهران‌رود یک رودخانه‌ی موسمی‌ست و در تمام فصل‌های سال آب ندارد.

آب‌وهوا

آب و هوای تبریز، کوهستانی و سرد و خشک است. این شهر تابستان‌های معتدل، بسیار خشک و کم‌باران و زمستان‌های سرد و طولانی دارد. میانگین بیش‌ترین دمای تبریز در تیرماه، گرم‌ترین ماه سال، به ۲۵ درجه‌‌ی سانتیگراد می‌رسد و در دی‌ماه، سردترین ماه سال، متوسط دما ۲- درجه‌ی سانتیگراد است.

میانگین بارندگی سالیانه در تبریز حدود ۳۳۰ میلی‌متر است که عدد کوچکی‌ست و بیش‌ترین بارندگی با ۱۲۱ میلی‌متر در فصل بهار اتفاق می‌افتد. فصل یخبندان از اوایل ماه آذر آغاز می‌شود و تا اواخر ماه فروردین ادامه پیدا می‌کند. تعداد روزهای یخبندان تبریز در طول سال، به‌طور میانگین به ۱۰۸ روز هم می‌رسد.