شهرک‌های سینمایی،‌ جاذبه‌هایی منحصر به فرد و کم‌تعداد در سراسر جهان‌اند که به دلیل داشتن دکور‌های آشنا، همواره جذاب‌ بوده‌اند. هالیوود آمریکا و چینه‌چیتا در ایتالیا، از مشهور‌ترین شهرک‌های سینمایی در سراسر جهان‌اند که هر ساله بازدید‌کنندگان زیادی دارند. در ایران هم چندین شهرک سینمایی وجود دارد که نوستالژیک‌ترین آن‌ها شهرک سینمایی غزالی در غرب تهران است. به دلیل داشتن دکور‌های فراوانی از تهران قدیم، و نیز دکور فیلم‌ها و سریال‌هایی که بار‌ها و بار‌ها آن‌ها را در سینما و تلویزیون دیده‌ایم، بازدید از این شهرک، یک اتفاق خاطره‌انگیز خواهد بود. در این مطلب، سفرزون قصد دارد تا شما را به دنیای دکور‌های فلیم‌های قدیمی ایران ببرد. پس ما را تا انتها همراهی کنید.

 

معرفی شهرکسینمایی غزالی

شهرک‌ سینمایی غزالی
شهرک‌ سینمایی غزالی

در یکی از غربی‌ترین نقاط تهران در منطقه‌ی ۲۱، محوطه‌ی بزرگی قرار دارد که به شهرک سینمایی غزالی معروف است. ساخت این مجموعه در اواخر سال ۵۸، به کوشش و همت علی حاتمی، کارگردان فقید سینمای ایران، در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار کلید خورد. قرار بود تا دکور‌هایی در اندازه‌ی واقعی برای بازسازی بخشی از تهران قدیم‌ ساخته شود. میدان توپخانه، ساختمان عدلیه، خیابان لاله زار، سینما تابان، گراند هتل و عکاسخانه از جمله مکان‌هایی بودند که قرار بود دکور‌های معادل آنان در شهرک سینمایی ساخته شود. ساخت مجموعه با کوشش‌ها و زحمات فراوان تا ۱۳۶۴ به طول انجامید و دکور ساختمان‌های مهمی در آن ایجاد شد. ا‌ین دکور‌ها، تا همین امروز برای ساخت فیلم‌ها وسریال‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


تاریخچه و ساخت شهرکسینمایی غزالی

 شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

طرح و پیشنهاد اولیه ی شهرک را علی حاتمی در سال ۵۸ مطرح کرد. او به همراه ولی‌‌الله خاکدان تولید سریالی با مضمون تاریخ سیاسی معاصر ایران را در نظر داشتند. «هزار دستان» نام سریالی بود که علی حاتمی طرح اولیه‌ی آن‌ را به نام جاده ابریشم در سال ۱۳۵۵ نوشته بود. از آن جایی که این سریال شرایط  تاریخی و جغرافیایی متناسب با دوران اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی را می ‌طلبید، احداث شهرک سینمایی نیز با طراحی خاص آغاز شد. ابتدا عکس‌‌هایی از ساختمان‌ها، عمارات دولتی، محله‌‌ها، خیابان‌‌های تهران و لباس و نوع پوشش جامعه در آن زمان تهیه شد. حاتمی عکس‌‌ها و اسناد را در شهرک سینمایی ایتالیا، به نام چینه چیتا با کمک نقاشی ایتالیایی اتود زد و تابلو‌های کوچکی به وجود آورد. سپس با کمک یکی از بهترین دکوراتورهای ایتالیایی به نام جانی کورتینا و گروه بزرگ او، نقشه شهرک را ترسیم کرد و با ساخت ماکتی از شهرک به ایران بازگشت. پس از مدتی با بررسی اراضی کناره‌ی بزرگراه تهران ـ کرج، احداث شهرک در اسفند سال ۱۳۵۸ آغاز شد.

شهرک‌ سینمایی غزالی
شهرک‌ سینمایی غزالی

لوکیشنهای موجود در شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی
شهرک سینمایی

به طور کلی مجموعه‌ی دکور‌ها و بنا‌های موجود در شهرک سینمایی غزالی به سه دسته تقسیم می‌شوند. بنا‌ها و دکور‌های دوره‌ی قبل از اسلام، بعد از اسلام و دوران معاصر. در این بین، مجموعه‌ی دکور‌ها و بناهای دوره‌ی معاصر با مساحتی بالغ بر ۶۲ هزار متر مربع، بزرگترین بخش است. برای کسانی که تماشای طهران قدیم و خاطره‌های آن برایشان جذاب است، تماشای دکوری از خیابان ‌لاله‌زار و گراند هتل فرصتی استثنایی محسوب می‌شود. در ادامه این دو لوکیشن را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

خیابان لالهزار

خیابان لاله‌زار شهرک سینمایی
خیابان لاله‌زار شهرک سینمایی

خیابان لاله‌زار از قدیمی‌ترین و نوستالژیک‌ترین خیابان‌های تهران است که در گذشته به آن شانزه‌لیزه‌ی ایران لقب داده بودند.این خیابان در قدیم دشت سرسبزی بود و لاله‌های فراوان در آن می‌رویید. اما بعد‌ها به خیابانی تبدیل شد که از میدان توپخانه شروع و به چهارراه اسلامبول ختم می‌شد. لاله‌زار در اواخر دوره‌ی قاجار و اوایل پهلوی یکی از خیابان‌های مدرن و نماد نوگرایی در ایران بود. بسیاری از تئاتر‌ها، رستوران‌ها، تجارت‌خانه‌ها، کاباره‌ها، پیاله‌فروشی‌ها، خیاط‌ خانه‌ها، سینما‌ها و فروشگاه‌های معروف ایران در این خیابان قرار داشتند. حضور این خیابان در سریال هزار‌دستان الزامی بود و مساحتی در حدود ۴ هزار متر مربع به دکور آن اختصاص داده شد.

فروشگاه‌های معروف در شهرک
فروشگاه‌های معروف در شهرک

گراندهتل

گرند هتل
گرند هتل

گراند‌هتل از اولین هتل‌های لوکس و مدرن در ایران بود که در خیابان لاله‌زار قدیم وجود داشت. امروزه گراند‌هتل، به نگین شهرک سینمایی معروف شده و با مساعدت مسئولین، تبدیل به مجتمع پذیرایی گراند‌هتل گردیده است. این مجتمع دارای تالار عروسی، رستوران، چایخانه‌ی سنتی، پارکینگ اختصاصی، آتلیه‌ی فیلم برداری، خنچه‌های متنوع عقد، گل‌آرائی، شمع‌آرائی، آتش بازی، ماشین های کلاسیک، دو سالن مجزا و حیاط هزاردستان است. ضمن گشت و گذار در شهرک، می‌توان از رستوران گراند هتل نیز جهت صرف غذا استفاده کرد. در اواخر هفته و روز‌های تعطیل، موسیقی زنده نیز در گراند‌هتل پخش خواهد شد.

شهرک سینمایی غزالی، میزبان فیلمهای خاطرهانگیز ایرانی

شهرک سینمایی
شهرک سینمایی

اما به دلیل کثرت و تنوع لوکیشن، این شهرک میزبان فیلم‌ها و سریال‌های زیادی بوده است. بخش تهران قدیم، علاوه بر سریال هزار‌دستان، لوکیشن فیلم‌هایی نظیر کارآگاه علوی، کیف انگلیسی، کلاه‌پهلوی، مدار صفر درجه، شب دهم، در چشم باد، سرزمین کهن، جهان‌پهلوان تختی و شهرزاد بوده است.

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

از لاله زار تا دوراهی کوفه-اورشلیم در این شهرک راهی نیست. در بخش اورشلیم شهرک سینمایی غزالی با گذر از مجسمه‌های بزرگی از فراعنه، به محوطه‌ی عظیمی می‌رسیم که در آن کاخ هیرود، خانه‌ی مریم مقدس، هیکل سلیمان، معبد و بازارچه را می‌بینید که یادآور سریال تاریخی مریم مقدس است. بخش کوفه نیز با خانه‌هایی قدیمی، چاه‌های آب و دلو، برج و بارو‌ها و خانه‌های خشتی، محل فیلمبرداری مجموعه امام علی (ع) بوده است. از بخش کوفه، بعدها در ساخت سریال‌های تنهاترین سردار، ولایت عشق، طفلان مسلم، آخرین دعوت و دیگر سریال‌های مذهبی نیز استفاده شد.

شهرزاد در شهرک سینمایی
شهرزاد در شهرک سینمایی

آدرس شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

برای بازدید از این شهرک سینمایی به آدرس تهران، کیلومتر ۱۵ جاده مخصوص کرج، بعد از کارخانه سایپا، خیابان پنجاه و پنجم بروید.

آدرس شهرک سینمایی غزالی روی نقشه گوگل

بازدید از این شهرک بنا به علاقه‌ی شما می‌تواند بین دو تا پنج ساعت طول بکشد ولی حتماً‌ خاطره‌انگیز خواهد بود.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن
تور های سفرزون تور های سفرزون