کشورهای همسایه ایران، همیشه یکی از گزینه‌های مناسب و پرطرفدار برای گردشگری بوده‌اند. زیبایی همسایگان ایران و نزدیکی آنها به کشور ما، باعث شده است تا هر ساله عده زیادی از گردشگران برای رفتن به آنجا اقدام کنند. یکی از زیباترین کشورهای همسایه ما، کشور آذربایجان است که با دارا بودن توان گردشگری بالا، هر ساله بسیاری از افراد آن را انتخاب می‌کنند. نکته مهم در سفر به آذربایجان این است که اکثر گردشگران تنها از باکو دیدن می‌کنند و دیگر شهرهای زیبا و مهم آذربایجان را به فراموشی می‌سپارند. باید بدانید که یکی از بهترین و دیدنی‌ترین شهرهای آذربایجان، شهر شکی است که علی‌رغم کوچک بودن، از اهمیت و جذابیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر دوست دارید شهر شکی را بشناسید و با زیبایی و توان گردشگردی آن بیشتر آشنا شوید، در ادامه با سفرزون همراه باشید:

 

شهر شکی کجاست؟

شهر شکی
شهر شکی

شکی از جمله شهرهای توریستی و گردشگری کشور آذربایجان است که سابقه درخشان تاریخی آن، در شهرت این شهر، نقش به سزایی داشته است.

شهر زیبای شکی، در حدود ۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و در شمال آذربایجان واقع شده است. اگر بخوابیم موقعیت جغرافیایی این شهر را بهتر بیان کنیم، باید بگوییم شهر شکی در قسمت جنوبی کوه‌های قفقاز ، با فاصله‌ای ۳۰۰ کیلومتری از باکو و نزدیک به مرز گرجستان قرار دارد.

این شهر کوچک اما پرتوان از نظر گردشگری و تاریخی، به دلیل گذر جاده تاریخی ابریشم از آن بسیار اهمیت دارد. در کنار این اهمیت تاریخی، وجود محیط جنگلی و سرسبز در مجاورت کوه‌های قفقاز، معماری اسلامی و مردمان میهمان‌نواز، این ناحیه را از اهمیت سرشار کرده است.

شکی؛ برگی از تاریخ

شهر شکی
شهر شکی

شهر شکی تاریخ و مسیری پرفراز و نشیب دارد که در طول دوران، صحنه کشمکش میان کشورها و امپراتوری‌های قدرتمند بوده است. این شهر بارها به دست امپراتوری‌های قدرتمند ایران، روم، پارت‌ها، اعراب، مغول‌ها و … اشغال و تصرف شده است. وجود راه و جاده ابریشم یکی از علل مهم این درگیری‌ها و وست‌اندازی‌ها به شکی بود که در آن زمان اهمیت زیادی داشت.

جالب است بدانید که این شهر سال‌ها تحت حکومت ایرانیان بود و در اواخر قرن هجدهم و پس از فروپاشی حکومت صفویه در ایران، به استقلال رسید. اما امپراتوری روسیه، این استقلال را از میان برد و شکی را جزوی از خاک خود کرد.

دیدنی‌های شهر شگفت‌انگیز شکی

دروازه ورود به شکی
دروازه ورود به شکی

همانطور که گفته شد، شکی علی‌رغم کوچکی و مساحت کم خود، مکان‌های دیدنی زیادی دارد که مورد توجه مسافران و گردشگران این شهر قرار گرفته است. در ادامه با بخشی از جاذبه‌های دیدنی این شهر تاریخی آشنا می‌شویم:

طبیعت بی‌نظیر کوه‌های قفقاز

کوههای قفقاز
کوههای قفقاز

از اولین مکان‌های گردشگری و زیبای شکی می‌توان به محیط جنگلی و طبیعت این شهر اشاره کرد. وجود جنگل‌های انبوه، دشت‌های وسیع و سرسبز و مراتع زیبای این شهر در نزدیکی کوه‌های قفقاز، محل مناسبی را برای گردشگران و بومیان این شهر به وجود آورده است. علاوه بر زیبایی این منطقه، آرامش و هوای پاک آن از مهم‌ترین علل تمایل گردشگران برای سفر به آنجاست.

در طبیعت زیبای این شهر می‌توانید عکس‌های دیدنی و به یادماندنی بگیرید و لحظات جذابتان را در آنجا برای همیشه ثبت کنید.

کاروان‌سرا؛ استراحتگاه مسافران ابریشم

کاروان‌سرا
کاروان‌سرا

از آنجایی که شهر زیبای شکی در مسیر جاده مهم ابریشم قرار داشت، برای افراد و بازرگانانی که از این مکان عبور می‌کردند، کاروان‌سرایی ساخته شد. بنای کاروان‌سرا به دست خان شکی ساخته شد تا استراحتگاهی برای مسافران این شهر باشد.  کاروان‌سرای شکی، جزو پنج استراحتگاه بین راهی آذربایجان در قرون ۱۸ و ۱۹ بوده است. کاروان‌سرایی که هم‌اکنون در شهر شکی وجود دارد، روزگاری به عنوان بزرگترین کاروان‌سرای جاده ابریشم در منطقه قفقاز معرفی می‌شده و امروزه به یکی از زیباترین هتل‌های این شهر تبدیل شده است.

اگر به این شهر توریستی سفر می‌کنید، کاروان‌سرای شکی را از یاد نبرید.

مسجد جمعه ؛ زیبا و بی‌بدیل

مسجد جمعه شیکی
مسجد جمعه شیکی

از دیگر جاذبه‌های دیدنی و توریستی این شهر، مسجد تاریخی جمعه است. قدمت مسجد جمعه به سال‌های ۱۷۴۵ تا ۱۷۵۰ باز می‌گردد. زیبایی بصری و نوع معماری این مسجد بسیار دیدنی و جالب توجه است. ارتفاع مناره مسجد جمعه به حدود ۴۰ متر می‌رسد و زیبایی خاصی به این بنا بخشیده است. نقوش هندسی به کار رفته در ساخت و بنای آن و همچنین ظرافت هنرمندانه‌ای که در عماری بنا به کار رفته است، آن را به تماشایی‌ترین مسجد شهر تاریخی شکی تبدیل کرده است.

مسجد افندی در شیکی
مسجد افندی در شیکی

خان‌سرا؛ یادگار استقلال خان‌های شکی

سرای خان شکی
سرای خان شکی

مهم‌ترین جایی که در شکی باید ببینید خان‌سرا است. خان‌سرا در حقیقت در میان جاده‌ای قرار گرفته که به کاروان سرا می‌رسد و بسیار به آن نزدیک است. این مکانِ دیدنی و زیبا، به دست خان حسین، از خان‌های شکی، و در دوره استقلال آن‌ها ساخته شده است. زیبایی بی‌بدیل، استحکامات نظامی و باغ پر از گل خان‌سرا، جذابیت زیادی به آن بخشیده است. نمای بیرونی و درونی خان‌سرا بسیار مجلل و دیدنی است و معماری به کار رفته در آن چشم را خیره می‌کند. اگر در حیاط آن بایستید، می‌توانید نمایی وسیع و چشم‌نواز را از شهر و کوه‌های اطراف آن ببینید. در این مکان چایخانه و موزه نیز قرار دارد که هر کدام با ویژگی‌های منحصر به فرد و تماشایی خود، مورد علاقه گردشگران و بازدیدکنندگان هستند. در هنگام بازدید از شهر شکی، خان‌سرای زیبای این شهر را فراموش نکنید.

کارخانه ابریشم؛ متفاوت و جذاب

یکی از متفاوت‌ترین دیدنی‌ها در شهر تاریخی شکی، کارخانه ابریشم است. این کارخانه که از حدود چهار قرن پیش تاکنون به تولید مشغول است، با شهرت فراوان خود، همچنان مورد استقبال افراد قرار دارد.

شهر شکی
شهر شکی

بازدید از کارخانه و داخل شدن به آن کار آسانی نیست، اما محصولات زیبای آن در بیرون از کارخانه و محیط اطراف آن به فروش می‌رسد که ارزان قیمت نیز هستند. می‌توانید محصولات کارخانه ابریشم را خریداری کنید و به عنوان یک سوغات به یادماندنی برای عزیزانتان ببرید.

کلیسا کیش

کلیسا کیش
کلیسا کیش

از دیگر جاذبه‌های تاریخی این شهر می‌توان به کلیسا کیش اشاره که کرد که یک کلیسای آلبانیایی در قفقاز بوده است. این کلیسا در قرون ۱۲ و ۱۳ ساخته شده و در فاصله‌ای پنج کیلومتری از شمال شهر شکی و در روستای کهن کیش قرار دارد.

معماری بی‌نظیر و هنرمندانه کلیسا و همچنین میراث فرهنگی این منطقه، که درون خودش جای داده است، از جمله عواملی است که افراد را برای بازدید از آن تشویق می‌کند.

جاذبه‌های دیدنی دیگری همچون بنای یاد بود جنگ جهانی دوم، موزه رشیدبی‌افندی‌ها، پارک فوضولی و گالری نقاشی دولتی شکی نیز در شهر شکی وجود دارد که هر یک با زیبایی مثال‌زدنی، محلی برای بازدید گردشگران‌ هستند.

سوغات پرطرفدار شکی چیست؟

سوغات شکی
سوغات شکی

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر سفر، همیشه زمان خرید سوغات و قدم زدن در بازارهای شهر است. شهر توریستی شکی نیز از این قاعده مستثنی نیست و بازارهای قدیمی و جدید و یا محلی زیادی برای خرید کردن دارد.

سوغات پرطرفدار این شهر، صنایع دستی است که برای عاشقان این دست وسایل بسیار مناسب و دوست‌داشتنی به شمار می‌رود. ظروف مسی و برنجی، فرش، ابزار آلات موسیقی و پارچه‌ها و پوشاک ابریشمی از جمله وسایلی هستند که به عنوان سوغات شکی به فروش می‌رسند.

شهر شکی
شهر شکی

شال و روسری‌های ابریشمی این شهر بسیار پرطرفدار و مرغوب‌اند که می‌توانید آن‌ها را با قیمتی ارزان‌تر و تنوعی بیشتر از فروشندگان محلی در اطراف کارخانه ابریشم تهیه کنید. نکته جالب درباره خرید سوغات در شهر شکی این است که اگر به زبان‌های آذری و یا روسی مسلط باشید، می‌توانید تخفیف خوبی هم از فروشندگان این منطقه دریافت کنید.

غذاها و خوراکی‌های خوش‌طعم شکی را بشناسیم

پیتی
پیتی

امتحان کردن طعم‌های جدید و چشیدن غذاهای محلی، از جمله کارهای لذت‌بخش در سفر به حساب می‌آید. تجربه نوش جان کردن غذا و خوراکی‌هایی که تا به حال نخورده‌اید، می‌تواند برایتان جذاب و به یادماندنی باشد. اگر میهمان شهر تاریخی شکی بودید، حتما «تاس کباب» را امتحان کنید. تاس کباب غذای مورد علاقه و پرطرفدار اهالی شکی است که در ظروف گلی سرو می‌شود و یک نوستالژی بی‌نظیر را به یاد شما می‌آورد. دیگر غذای پرطرفدار و مشهور شهر شکی، «پیتی» نام دارد که شبیه آبگوشت است و طعم بی‌نظیرش حتما زیر زبانتان می‌ماند.

پیتی
پیتی

از خوراکی‌های خوش طعم این شعر نیز می‌توان به حلوای شکی اشاره کرد که در میان شیرینی‌های شهر شهرت زیادی دارد و می‌توانید آن را به عنوان سوغات به شهرتان ببرید. همچنین چای و قهوه‌های ترک این منطقه بسیار معروف و خوش طعم هستند و از خرید آنها پشیمان نخواهید شد.

تاس کباب
تاس کباب

چه زمانی به شکی سفر کنیم؟

شهر شکی
شهر شکی

بهترین زمان سفر به شهر گردشگری شکی و کشور آذربایجان، اواخر فصل بهار، فصل تابستان و اوایل پاییز است. در این مدت، هوای منطقه بسیار دلپذیر و دوست داشتنی می‌شود و از سرمای بیش از حد و یا گرمای اذیت کننده خبری نیست.

حمل و نقل در شهر

شهر شکی
شهر شکی

اگر می‌خواهید که همه زیبایی‌های شهر تاریخی شکی را از نزدیک ببینید، بهتر است که مکان‌های دیدنی را پیاده طی کنید. با توجه به وسعت شهر می‌توانید قدم زنان از نقاط مختلف شهر دیدن کنید و از آن لذت ببرید. اما اگر چندان طرفدار پیاده‌روی نیستید و یا زمان محدودی دارید، می‌توانید به راحتی از تاکسی، اتوبوس و یا مینی‌بوس‌های مستقر در شهر استفاده کنید و در ازای پرداخت مبلغ اندک، به هر کجای شهر که دوست دارید بروید.

دانستنی‌هایی برای سفر به شهر شکی

شهر شکی
شهر شکی

یادتان باشد، شکی علی‌رغم وسعت کم و کوچک بودن، پر از مکان‌‌های دیدنی تاریخی است که بخشی از تاریخ پر و پیمان ایران و جاده ابریشم را نیز در خودش جای داده. بنابراین اگر دوست دارید همه جاذبه‌های شهر را از نزدیک ببینید، به یک برنامه‌ریزی دقیق و زمانبندی حساب شده نیاز دارید.

در شهر زیبای شکی، قطع برق زیاد رخ می‌دهد، پس همراه داشتن یک چراغ قوه کوچک برای مواقع قطع برق ضروری است.

اگر چندان به محیط شهر آشنا نیستید و یا زبان محلی افراد را نمی‌دانید، سعی کنید با یک فرد آشنا به محیط و زبان در شهر بگردید و در صورت تنها بودن، پیش از تاریکی هوا به محل اقامتتان بازگردید.

شهر شکی
شهر شکی

شما برای ما بنویسید

آیا تا به حال نام شهر تاریخی شکی را شنیده‌اید؟ نظر شما درباره این شهر و عبور جاده پراهمیت ابریشم از آن چیست؟ به نظر شما پیوندهای تاریخی و فرهنگی ایران با شهر شکی تا چه اندازه است؟ اگر تجربه ارزشمندی از سفر به شهر زیبای شکی دارید و یا نکته قابل توجهی درباره این شهر می‌دانید، با سفرزون به اشتراک بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های باکو کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن
تور های سفرزون تور های سفرزون
تور های سفرزون تور های سفرزون