بیشتر شگفتی‌های طبیعت ایران زمین انقدر ناشناخته‌اند که بسیاری از ما وقتی می‌خواهیم درباره‌ی جادوی طبیعت و یا نقاط شگفت‌انگیز جهان حرف بزنیم و برای دیگران تعریف کنیم چیزی از ایران به یاد نمی‌آوریم یا اصلا نمی‌شناسیم که بخواهیم به دیگران معرفی‌ کنیم و به تعریف از جاذبه‌های طبیعی کشورهای همسایه و حتی سرزمین‌های دور بسنده می‌کنیم. اما واقعیت این است که بغل گوش ما جاهایی است که در جهان یگانه‌اند اما ما از آنها غافلیم و اگر عاشق طبیعت‌گردی باشیم راهی کشورهای دیگر می‌شویم. یکی از این جاذبه‌های طبیعی ناشناخته در ایران شیروان دره است که این بار در مجله‌ی سفرزون می‌خواهیم درباره‌اش برایتان بگوییم؛ محصول جادوگری طبیعت که چند هزار سالی است در سر گربه‌ی ایران آرام گرفته. اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و دوست دارید به جاهای بکر سفر کنید با ما همراه شوید.

شیروان دره ، دره‌ی تندیس‌ها، پادشاهان و نبردها

شیروان دره
دره‌ی تندیس‌ها مشگین شهر

این دره‌ی عجیب‌وغریب که در زبان ترکی آذری شیروان دره‌سی نامیده می‌شود در۳۰ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر در نزدیکی لاهرود در استان اردبیل قرار دارد. طول این دره حدود ۱۲ کیلومتر است و از نزدیکی های جنوب لاهرود تا آت گولو (استخر اسب) ادامه دارد. اما شگفت‌انگیز بودن دره فقط به دلیل عمق و بزرگی‌اش نیست.

جذاب‌ترین و عجیب‌ترین ویژگی این دره‌ که حدود ۷۵ کیلومتر مساحت دارد، بریدگی‌ها و دیواره‌های صخره‌ای هستند که شکل‌ و شمایلی شبیه به پیکرهای انسانی دارند و انگار نه انگار که ساخته‌ی طبیعت هستند. هر کدام از این شکل‌ها نام و افسانه‌ی خاص خود را دارند، مثل دودکش جن و تخت دیو و غیره که در طول هزاران سال ساخته و سینه‌به‌سینه نقل شده است. صخره‌های شیروان دره از نظر شکل و ساختار شباهت زیادی به صخره‌های جزیره‌ی ماداگاسکار آفریقا و کاپادوکیای مشهور ترکیه دارند که شاید خیلی از شما به آنجا سفر کرده باشید.

جالب است بدانید خاک این منطقه ماسه‌ای است و دره در مدت چند هزار سال در اثر فرسایش خاک به وجود آمده و به دلیل این ویژگی، خاکش هر سال در اثر بارندگی شسته و دره عمیق‌تر می‌شود.

شیروان دره
شیروان دره

درباره‌ی نام دره دو روایت وجود دارد: عده‌ای می‌گویند شیخ حیدر صفوی در این محل با شیروان شاه گرجی جنگیده و کشته شده و نام فاتح جنگ بر محل نبرد مانده. عده‌ای هم معتقدند شیروان نام دختری بوده که در رسیدن معشوق ناکام مانده و خودش را از دره به پایین پرت کرده.

نام پادشاه دیگری هم بر صخره‌های دره ثبت شده، البته این بار ایرانی. صخره‌های ندیر باخان یا نادرباخان یادگار زمانی است که نادرخان افشار قبل از تاجگذاری و اضافه شدن پسوند شاه به اسمش به این محل سر زده و از فراز صخره‌ها به دره نگاه کرده است. براساس روایت‌ها، به جز جنگ حیدرخان صفوی و شیروان شاه یک جنگ دیگر هم در شیروان دره اتفاق افتاده؛ جنگی میان اشکانیان و رومیان در دشت صاف بالای دره که به این مناسبت میدان اشک(اشک میدانی) نامیده می‌شود. نام دیگر این دشت، میدان هوشنگ(هوشنگ میدانی) است که باز هم براساس روایت‌ها هوشنگ، پادشاه باستانی ایران، آتش را در این محل کشف کرده است.

شیروان دره
شیروان دره

شیروان دره ، دومین ژئو پارک خاورمیانه

دره شیروان سبلان | دومین ژئو پارک خاورمیانه
دره شیروان سبلان | دومین ژئو پارک خاورمیانه

دره‌ عجیب‌ و غریب و افسانه‌ای شیروان به دلیل ویژگی‌های جغرافیایی منحصربه‌فرد، پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری که در آن زندگی می‌کنند، از نظر اکوسیستمی ارزش زیادی دارد و در حال ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو است. شیروان دره‌سی در منطقه‌ی ساوالان قرار دارد و یکی از یازده زیستگاه حیات‌وحش این منطقه است. این دره محل زندگی دائمی حیواناتی مثل قوچ، میش، خرس قهوه‌ای، خوک، کبک، قمری، روباه و چند گونه از پرنده‌های مهاجر است.

شیروان دره
شیروان دره سی

در این دره‌ی زیبای بکر که طبیعت حیرت‌انگیزی دارد، دو دریاچه، چند آبشار و چند چشمه‌ی آبگرم و سرد قرار دارد. دریاچه‌های آت گولو (استخر اسب) و جیران گولو در نزدیکی نادرباخان قرار دارند و در استخر اسب ماهیان سردآبی پرورش داده می‌شود. مشهورترین آبشارهای شیروان دره‌ در غربش قرار دارد و به آبشارهای دوقلو معروفند. ارتفاع یکی از این دو آبشار حدود ۳۰ متر است و از فراز صخره‌ای بلند پایین می‌آید و مسیرش را به شکل رودخانه در دره ادامه می‌دهد. یک آبشار زیبا و چشم‌نواز هم در جنوب دره قرار دارد. شگفتی‌های دره تمام‌نشدنی است و چشمه‌های آب گرم و آب سردی که از دل زمین می‌جوشند منظره‌های نفس‌گیری خلق می‌کنند. اگر سر  راه چشمه‌ها تخته سنگی باشد آبشار می‌سازند و به همین دلیل شیروان دره‌سی پر از آبشار است که درباره‌ی معروف‌ترین آبشار برایتان گفتیم.

بهترین زمان سفر به دره‌ی شیروان

شیروان دره
شیروان دره سی

اول از همه به این نکته توجه داشته باشید برای اینکه بزنید به دل طبیعت بی‌نظیر دره هم راهنمای آشنا لازم دارید، به‌خصوص اگر طبیعت‌گرد تازه‌کار و ناآشنا به منطقه باشید، هم تجهیزات مناسب. شیروان دره‌سی در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد که زمستان‌هایش به سرد، طولانی و سخت بودن مشهور هستند. در این منطقه زمستان خیلی زود شروع می‌شود و تا اواسط بهار هم ادامه دارد. تمام زمستان منطقه ساوالان پوشیده از برف است و طبیعت‌گردی در آن آسان نیست طبعا بهترین زمان سفر نیمه‌ی اول سال است.

مسیر دسترسی به دره‌ی شیروان

شروع مسیر دره شیروان یک راه باریک است که عرضی در حدود ۲۰ تا ۳۰ متر دارد و شیب دیواره‌های دره ۹۰ درجه است و ارتفاع‌شان به بیشتر از ۱۰۰ متر می‌رسد. هر چه به بروید لاهرود بروید عرض دره بیشتر می‌شود و ارتفاع دیواره‌ها کمتر.

دره شیروان
دره شیروان

برای رسیدن به دره چند مسیر وجود دارد. کم‌خطرترین به این شکل است که مسیر خاکی رود شابیل تا آت گولی را با ماشین طی کنید و از کنار دریاچه پیاده حدود نیم ساعت پیاده بروید تا به ورودی دره‌ی شیروان برسید. مسیر دیگر که چندان آسان نیست در فاصله‌ی ۵ کیلومتری پایین آبگرم شابیل است. این مسیر را فقط می‌توانید پیاده بروید و برای رسیدن به دره باید از کنار آبشارهای دوقلو از صخره‌ فرود بیایید تا به دره برسید و البته ابزار صخره‌نوردی و فرود لازم دارید. مسیر دیگر دره از سه راهی روستای داش کسن است. روستای موییل که چشمه آب گرم معروفی دارد یکی دیگر از مسیرهای رفتن به دره است.

اطلاعات بازدید از شیروان دره سی

دره شیروان
دره شیروان

ساعت بازدید : ۲۴ ساعت

قیمت بلیت : رایگان

آدرس شیروان دره سی : اردبیل، نرسیده به مشکین شهر، بعد از لاهرود، جاده آبگرم شابیل، دره شیروان

موقعیت شیروان دره روی نقشه گوگل

سفززونی‌ها عزیز شما هم از خاطرات و تجربه‌ی سفرتان به شیروان دره برایمان بنوسید. آیا سفر به این محل را به دوستان‌تان هم پیشنهاد می‌کنید؟ آیا خاطره‌ی جالبی دارید که دوست داشته باشید با دیگران به اشتراک بگذارید؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های اردبیل کلیک کنید.