طبیعت ایران پر از شگفتی و عجایبی است که ممکن است برای هیچکدام از ما در اولویت‌های سفر قرار نگیرند یا آن‌ها را به‌طور کامل نشناسیم. برای اینکه عجایب طبیعی ایران را بهتر بشناسیم و کوله بار خود را برای بازدید از آن‌ها ببندیم با سفرزون همراه باشید تا سفری پاییزی به سوی عجایب ایران داشته باشیم.

saadatrent

قله‌ی دماوند خواستگاه اساطیر ایرانی

عجایب طبیعی ایران
قله دماوند درهم‌تنیده از طبیعت و افسانه که سال‌هاست نگهبان فلات کهنسال ایران است

در حدود ۶۵ کیلومتری شمال تهران، قله‌ی دماوند، بلندترین قله‌ی خاورمیانه، قرار گرفته است. این قله ۶ هزار و ۵۱۰ متر ارتفاع دارد یکی از بهترین عجایب طبیعی ایران است. در روزهایی که آسمان تهران تمیز و پاکیزه باشد، به سمت شمال که نگاه کنیم، این قله‌ی پوشیده در برف همیشه در اوج ایستاده است. دماوند در رشته کوه البرز قرار دارد و جزو عجایب طبیعی ایران به‌شمار می‌رود. دماوند محل زندگی کیومرث است، این قله زندان ابدی ضحاک ماردوش است و آرش کمانگیر از فراز آن جانش را در تیری نهاد و مرز ایران را مشخص کرد. ۲ روز گذراندن در دماوند ما را به دنیای شگفت‌انگیز اساطیر ایران پرتاب خواهد کرد.

برای صعود به دماوند چهار جبهه وجود دارد: جبهه‌ی جنوبی، جبهه‌ی غربی، جبهه‌ی شمال شرقی و جبهه‌ی شمالی. به گفته‌ی کوهنوردان کارکشته جبهه‌ی جنوبی ساده‌ترین، جبهه‌ی شمالی سخت‌ترین، جبهه‌ی شمال شرقی طولانی‌ترین و جبهه‌ی غربی کوتاه‌ترین و در عین‌حال شیب‌دارترین مسیر است. برای صعود به دماوند باید آمادگی بدنی کافی داشت و تجهیزات لازم همراه برد.

Flytoday

ترکمن صحرا نگینی در مرزهای شمال شرقی

مرز میان ترکمنستان و دریای خزر، دشت زیبایی به نام ترکمن صحرا قرار دارد. ترکیب تپه‌های سبز و قهوه‌ای مواجی که گُله‌گُله در این دشت زیبا پراکنده شده‌اند، منظره‌ای خاص و بی‌نظیری را ساخته‌اند. نقطه‌ی کانونی تمام این زیبایی‌ها، قبرستان خالد نبی است. سفر به ترکمن صحرا یعنی کشف یکی از مهم‌ترین و بکرترین عجایب طبیعی ایران و یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای طول عمر شما خواهد بود.

باید در بهار و اردیبهشت به دیدار خالد نبی بروید
باید در بهار و اردیبهشت به دیدار خالد نبی بروید

در این سفر، حتما پای صحبت مردم محلی بنشینید. آن‌ها داستان‌ها و اسطوره‌های زیادی را سینه به سینه در خود نگه داشته‌اند. حتما در بازار محلی بندرترکمن و گنبد کاووس وقت بگذرانید و در دنیای طرح و نقش لباس‌های، گلیم، پلاس و صنایع دستی ترکمنی غرق شوید که این‌جا یکی از بهترین عجایب طبیعی ایران است. از این بازارها شکر سرخ و ماهی تازه یا ماهی شور و زیورآلات دست‌ساز می‌توانید تهیه کنید. در مسیر، از منظره‌ی یاغ‌های اکالیپتوس، مزرعه‌ی پرورش اسب و سد گلستان لذت می‌برید. همچنین غذاهای خاص این منطقه را از دست ندهید. البته توصیه می‌کنیم ماهی اوزون برون نخورید، زیرا صید این ماهی‌ها به شدت جمعیت ماهیان خاویاری ایران را مورد تهدید قرار داده است.

جنگل‌های ماسال، بهشت شمال ایران

اگر اهل جنگل‌نوردی هستید یا از کوه‌نوردی لذت می‌برید، اگر به‌دنبال تنفس هوا تازه و نیمه مرطوب هستید و تفریح محبوب‌تان غارنوردی است، حتما به جنگل‌های ماسال سفر کنید. از تهران به اندازه‌ی ۸ ساعت رانندگی تا ماسال فاصله است، یا بهتر است بگویم از شلوغی و همهمه‌ی تهران تا بهشت فقط ۸ ساعت فاصله است. مردم ماسال تالشی‌اند و بسیار مهمان‌نواز. برای اقامت در خانه‌های محلی‌ها یا خانه‌های بومگردی باید بمانید و قبل از رسیدن به ارتفاعات ماسال، حتما تجهیزات کافی همراه داشته باشید، زیرا در مسیر امکانات چندانی وجود ندارد.

جنگل های ماسال غرق در جنگل و ابر و یکی از بهترین عجایب طبیعی شمال ایران
جنگل های ماسال غرق در جنگل و ابر و یکی از بهترین عجایب طبیعی شمال ایران

در سفرزون بخوانید : بهترین آبشارهای ایران که نباید از دست‌شان بدهید


اگر به مسیر و منطقه آشنا نیستید برای جنگل‌نوردی و غارنوردی، حتما از کمک راهنمایان محلی استفاده کنید. غارهای ماسال بی‌اغراق از زیباترین عجایب طبیعی ایران به شمار می‌روند. اگر دوست دارید حیات‌وحش را در زیستگاه طبیعی‌شان تماشا کنید، خبر خوب برای شما این است که خرس و گرگ و گربه‌ی وحشی بومی منطقه‌ی ماسال هستند، اما حواس‌تان باشد به آرامش و زیستگاه طبیعی آن‌ها آسیبی نرسانید. در سفر به این منطقه حتما به روستای بی‌نظیر اولسابلانگاه هم سری بزنید. این روستا محل رویش درخت کمیاب اولس است. همچنین، روستای گیلوان مکانی‌ست که میرزا کوچک خان جنگلی در آن دار فانی را وداع گفته است و در مسیر سفرتان قرار دارد.

در ضمن، غذاهای منطقه‌ی تالش با غذاهای سایر مناطق گیلان متفاوت است، پس حتما غذاهای محلی را امتحان کنید و پنیر تالشی را از قلم نیاندازید.

آبشار لاتون، یکی از بهترین عجایب طبیعی ایران

گیلان پر از زیبائی‌ست و آبشار لاتون در آستارا یکی از بهترین عجایب طبیعی ایران است. این آبشار با ۱۰۵ متر ارتفاع بلندترین آبشار ایران به حساب می‌آید. در نزدیکی آبشار اصلی آبشاری با ارتفاع ۶۵ متر قرار دارد، حوض این آبشار بسیار بزرگ و پر آب است. آبشار لاتون نزدیک روستای کوته کومه قرار دارد. از روستا تا آبشار حدود ۳ ساعت و نیم فاصله است و برای رسیدن به آبشار باید از میان جنگل‌های هرکانی عبور کنید. در طول مسیر ۳ آبشار ۱۰ متری، پرتگاه‌های خطرناک و چندین چشمه‌ی طبیعی و حیوانات مختلف مانند اسب، گرگ، گراز، جوجه تیغی و گاومیش را می‌بینید.

عجایب طبیعی ایران
آبشار لاتون از زیبایی منحصربه‌فرد شمال ایران

هرچه به سمت آبشار پیش بروید ارتفاع هم بیش‌تر می‌شود. پس حتما برای این پیاده‌روی تجهیزات لازم همراه داشته باشید و در مسیر مراقب طبیعت و زیست‌گاه طبیعی حیوانات باشید. اگر ادامه‌ی آبشار را بگیرید به رودخانه‌ی لوندویل می‌رسید و درصورتی که آن را امتداد دهید به دریای خزر وصل خواهید شد. اگر از آب سرد ترسی ندارید در مسیر در حوضچه‌های آب شیرین می‌توانید تنی به آب بزنید و اگر بخواهید از آبشار به سمت دریاچه‌‌ی سوها هم بروید ۲ روزی در راه هستید. این مسیر چندان آسان نیست، اما دیدن زیبایی‌های طبیعی و شگفت‌انگیز راه به زحمتش می‌ارزد.

کویر لوت ، حرارتی که از شرق ایران می‌آید

عجایب دیدنی ایران
کویر لوت ، گرم‌ترین نقطه‌ی جهان

این کویر سوزان که در شرق ایران قرار دارد گرم‌ترین نقطه‌ی زمین محسوب می‌شود. کویرلوت که به واسطه‌ی همین ویژگی در لیست عجایب طبیعی ایران قرار گرفته است هیچ سکنه‌ای ندارد و دمای این منطقه را نمی توان به طور دقیق اندازه گرفت اما در سال ۲۰۰۵ درجه حرارت در این منطقه ۱۵۹.۳ درجه فارنهایت اندازه گیری شده است. تمامی این شنزار پهناور را کوه‌ها محاصره کرده‌اند و چهره‌ای خاص به طبیعت آن بخشیده‌اند. فصل پاییز یکی از بهترین زمان‌ها ممکن برای سفر به این منطقه از ایران است. زمانی‌که هوا رو به خنکی گذاشته و قدم زدن در شن‌ها کویری لذتی بی‌انتها است.

کویر مرنجاب ، قدم زدن در شنزار طلایی

عجایب طبیعی ایران
کویر مرنجاب ، کویر نوردی با تجربه رصد کهکشان

کویرها در ایران جذاب و پرطرفدارهستند. به‌ویژه در فصل پاییز که طبیعت‌گردان بیشتر به سمت این جاذبه‌ی رازآلود می‌روند. کویر مرنجاب در نزدیکی شهر کاشان قرار دارد و از دیگر عجایب طبیعی ایران است که بازدید از آن به‌خصوص شب‌مانی و رصد ستارگان تجربه‌ی خاص خودش را دارد و هرگز فراموش نمی‌شود. کویر منجاب شیب‌دار ترین تپه‌ها را دارد که همین لذت کویرنوردی را دو چندان می‌کند. از دیگر جاذبه‌های نزدیک به این کویر طلایی می‌توان به دریاچه نمک و و کاروانسرا اشاره کرد.

رزرو هتل داخلی

باداب سورت مازندران ، صورت هفت رنگ زمین

عجایب طبیعی ایران
باداب سورت ، یکی از عجایب طبیعی شگفت‌انگیز ایران

باداب سورت جادوی زمین است که پلکانی از رسوبات ایجاد کرده و هر کدام از آن‌ها رنگ خاص خود را دارند. نور خورشید زمانی‌که به این پله‌ها بتابد رنگ‌های خاصی ایجاد می‌شود. طیف این رنگ‌ها از نارنجی و قرمز شروع می‌شود تا آبی و سبز و حتی خاکستری را در بر می‌گیرد. با گذشت زمان و برخی بی‌توجهی‌‌ها بخش‌هایی از این جاذبه خشکید و پله‌ها در برخی نقاط آب ندارند اما هنوز هم باداب سورت زیبا است و شب‌های بی‌نظیری دارد که باید آن را دید. گفته می شود که دو چشمه که دارای خواص دارویی هستند در این منطقه وجود دارند. یکی از این چشمه های آب گرم آب شور است که گفته می شود خواص درمانی دارد و برای درمان بیماری های روماتیسم و بیماری پوستی مناسب است.

نمارستاق ، طبیعتی ساده و مهربان

عجایب طبیعی ایران
دست مهربان طبیعت

این منطقه که در شهرستان آمل قرار دارد یکی از بکرترین مناظر طبیعی شمال ایران را در برابر چشم‌هایتان حاضر می‌کند که حال و هوای ساده‌اش شما را در آغوش می‌کشد. نمارستاق از آن عجایب طبیعی ایران است که نباید نادیده گرفت. گشت و گذار در دل طبیعتش و حال و هوای زیارنی منطقه در کنار یکدیگر خاطراتی فراموش نشدنی برای‌تان می‌سازد. دشت‌های سرسبز و کوه‌های سفید پوش همان منظره‌ی رویایی است که شما را آرام می‌کند.

جزیره قشم ، تردستی‌های چشمگیر طبیعت

عجایب طبیعی ایران
چاهکوه ، متولد فرسایش‌های بادی

جزیره‌ی قشم پر است از عجایب طبیعی ایران که هر کدام‌شان قصه‌ای برای روایت دارند. هر نقطه از جزیره‌ی جادویی قشم ردی از هنرنمایی طبیعت را دارد تا گردشگران حیرت زده کند. این منطقه دارای تپه ها، غارها، دره ها، تنوع زیستی و روستاهای بندری بسیاری است و بزرگترین غار نمکی را در دل خود جای داده. برای کشف این زیبایی‌ها حتما به این جزیره سفر کنید.