جزیره‌ی قشم بزرگ‌ترین جزیره‌ی ایران در خلیج فارس است که طبیعت عجیب‌وغریبی دارد. علاوه‌بر فروشگاه‌های فراوان، هتل‌ها و تفریحات دریایی، این جزیره هفت جای دیدنی عجیب دارد که جغرافیای آن با جزیره‌های مشابه‌اش فرق می‌کند. عجایب هفت‌گانه‌ی قشم هرساله پای گردشگران داخلی و خارجی فراوانی را به این تکه از خلیج فارس می‌کشاند. این عجایب عبارتند از: جنگل‌های «حرا»، «ژئوپارک قشم»، «دره‌ی ستارگان»، «غار نمکی»، «تنگه‌ی چاهکوه»، «بام قشم» و «زیستگاه لاک‌پشت‌ها». سفر به قشم، بدون دیدن این عجایب لطفی ندارد. با سفرزون همراه باشید.

saadatrent

جنگل‌های حرا، از مهم‌ترین عجایب هفت‌گانه‌ی قشم

جنگل‌های حرا| از عجایب هفت‌گانه‌ی قشم
جنگل‌های حرا| از عجایب هفت‌گانه‌ی قشم

جنگل‌های حرا نه‌تنها از عجایب هفت‌گانه‌ی قشم است بلکه از عجیب‌ترین عناصر طبیعی دنیا هم به‌حساب می‌آیند. این درخت‌ها بین ۳ تا ۶ متر ارتفاع دارند و در ناحیه‌ی جزر و مدی و در آب شور زیست می‌کنند. این درخت‌ها با برگ‌هایی به رنگ سبز روشن و دستگاه شیرین‌کننده‌ی آب طبیعی، آب شیرین دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کنند.

ژئوپارک قشم| از مناطق حفاظت شده‌ی طبیعی در جهان ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم| از مناطق حفاظت شده‌ی طبیعی در جهان«ژئوپارک قشم» اولین و تنها ژئوپارک در سراسر منطقه‌ی خاورمیانه است، این منطقه به‌دلیل ویژگی‌های زمین‌شناسی، باستانی و طبیعی و زیستگاه‌های با ارزش و کم‌نظیر، به یکی از جاهای دیدنی قشم تبدیل شده. وجود موزه‌ای با تصاویر حیات‌وحش منطقه، همجواری با جنگل‌های «حرا»، قرار گرفتن در میان ژئوپارک آسیا و اروپا، وجود گونه‌های جانوری، پرندگان و خزندگان و در نتیجه اکوسیستم با ارزش، این ژئوپارک را منحصربه‌فرد کرده است. برخی از این گونه‌ها بسیار کمیاب و در حال انقراض هستند و نیاز به حفاظت ویژه‌ دارند. قدمت آثار تاریخی این پارک به دوران مادها برمی‌گردد.

Flytoday

دره‌ی ستارگان

دره‌ی ستارگان| پر از راز و رمز‌های هیجان‌انگیز و ترسناک
دره‌ی ستارگان| پر از راز و رمز‌های هیجان‌انگیز و ترسناک

دره‌ی ستارگان در قسمت جنوب‌شرقی قشم و در حوالی روستای «برکه‌ی خلف» قرار دارد. این دره بی‌شک در لیست عجایب هفت‌گانه‌ی قشم قرار می‌گیرد. درباره‌ی چگونگی تشکیل دره‌ی ستارگان، باورهای فراوانی وجود دارد؛ بومیان قشم وجود این منطقه را به‌دلیل افتادن ستاره‌ها به زمین و تسخیر آن توسط جن‌ها و روح‌ها می‌دانند و شب به این منطقه نمی‌روند. در حقیقت، تشکیل این منطقه به‌دلیل فرسایش زمین بر اثر جریان‌های سطحی، طوفان‌ها و رگبارهای فصلی به‌وجود آمده و جذابیت چشمگیری دارد. دالان‌های تودرتو، ستون‌های کوتاه و بلند و شکل خاص این ستون‌های سر به فلک کشیده، در سکوت و آرامش شب، بسیار مهیج و دیدنی‌ست. آسمان این دره مثل آسمان کویر بسیار زیباست و ستاره‌ها را به‌راحتی می‌توانید ببینید.

غار نمکی

غاره نمکی| پر از قندیل‌های نمکی و مرمری
غاره نمکی| پر از قندیل‌های نمکی و مرمری

«کیش‌کوه» یا همان «کوه نمکدان»، بلندترین قسمت قشم است و در جنوب جزیره قرار دارد. این منطقه یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی و بلندترین غار نمک جهان، «غار نمکی قشم» را در دل خود جا داده است. سقف این غار پوشیده از قندیل‌های بلوری و مرمری‌ست و نمای دیدنی‌‌ای دارد.

تنگه‌ی چاهکوه

تنگه‌ی چاهکوه| از شگفت‌های ژئوپارک قشم
تنگه‌ی چاهکوه| از شگفت‌های ژئوپارک قشم

در نزدیکی روستایی به نام «چاهکوه»، تنگه‌ای به همین نام وجود دارد که یکی از جاهای اصلی «ژئوپارک قشم» است. پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری تنگه‌ی چاهکوه در جهان منحصربه‌فرد است. در این منطقه دو دره‌ی عمود بر هم دیده می‌شوند. دیواره‌های این دره، شیارهای فرسایشی هستند که حفره‌های بیضوی و کروی، زیباییش را دوچندان کرده‌اند.

بام قشم

بام قشم| منظره‌ای بکر از طبیعت قشم
بام قشم| منظره‌ای بکر از طبیعت قشم

بام قشم بلندترین بخش قشم است که چشم‌اندازی زیبا از ساحل شمالی خلیج فارس و جنگل‌های «حرا» دارد؛ ساحل صخره‌ای، ماسه‌ای و گلی، به‌طور یک‌جا در کم‌تر جزیزه‌ای دیده می‌شود. همین موضوع باعث جذابیت این بخش از قشم در بین گردشگران شده است.

زیستگاه لاک‌پشت‌ها

زیست‌گاه لاک‌پشت‌ها| محل زندگی لاک‌پشت‌های پوزه عقابی
زیست‌گاه لاک‌پشت‌ها| محل زندگی لاک‌پشت‌های پوزه عقابی

«لاک‌پشت‌های پوزه عقابی» از عجایب هفت‌گانه‌ی قشم است که بیش‌ترین تعداد آن‌ها در خلیج فارس زندگی می‌کنند. ساحل شنی و ماسه‌ای، بهترین مکان تخم‌گذاری این لاک‌پشت‌ها در بهار هستند. این لاک‌پشت‌ها در ساحل تخم‌گذاری کرده و از اسفنج‌های میان صخره‌ها تغذیه می‌کنند. فشار دادن پوزه‌ها در میان صخره‌ها باعث شده پوزه‌های آن‌ها به همین شکل باقی بماند و به لاک‌پشت‌های پوزه عقابی معروف شوند. این گنجینه‌های صد میلیون ساله، با دیدن زباله و نور، استرس گرفته و از تخم‌گذاری ممانعت می‌کنند و همین دلیل حیات‌شان را در خطر انقراض قرار داده است.