عمارت بهارستان یک بنای تاریخی واقع در تهران است. این بنا که در سده سیزدهم خورشیدی ساخته شده است، به عنوان ساختمان مجلس شورای ملی استفاده می­‌شده.  این بنا که نام دیگر آن دارالشورای ملی است در  ۱۲۸۹ هجری قمری به دستور میرزا حسن خان سپهسالار قزوینی ساخته شده و تا به امروز میزبان اتفاقات بسیار مهمی بوده است. برای آشنایی بیشتر بهارستان با سفرزون باشید.

تاریخ و عمارت بهارستان

عمارت بهارستان محل برگزاری نشست‌های مجلس ملی
عمارت بهارستان محل برگزاری نشست‌های مجلس ملی

میرزا حسن خان از صدراعظم‌­های ناصرالدین شاه بوده است. دستور وی توسط مهندس میرزا مهدی­‌خان شقاقی اجرا شد. این بنا برای برگزاری نشست­های مجلس ملی کاربرد داشته است. به دلیل ماهیت این بنا از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات زیادی بوده و در طول تاریخ خود، اتفاقات زیادی را دیده است. برای مثال این ساختمان یکبار به توپ بسته شده و ۳ بار نیز دچار حریق گشته­‌ است.

این بنا در مجموعه بهارستان قرار دارد. مجموعه بهارستان در میدان بهارستان فعلی تهران واقع شده که قدمتی دیرپا دارد. آغاز به کار این مجموعه به دوره قاجار بازمی­‌گردد. تمامیت این مجموعه تحت مالکیت میرزا حسن­خان بوده. بخش های این مجموعه شامل:  باغ سپه­سالار، عمارت ملیجک، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و عمارت بهارستان بوده است.

آدرس عمارت بهارستان تهران روی نقشه گوگل


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی تهران که باید ببینید


این بنا که متعلق به میرزا حسن­خان بود، پس از مرگ وی توسط ناصرالدین شاه تصرف شد. از این نقطه بود که این بنا که تا پیش از آن به استراحتگاه شهره بود، حال و هوایی حکومتی پیدا کرد. تا سال­ها این بنا برای میزبانی از سفرا و میهمانان خارجی استفاده می‌­شد. با روی کار آمدن مظفرالدین‌­شاه و صدور فرمان مشروطه، این بنا به درخواست نمایندگان مجلس، به محل برگزاری نشست­‌های مجلس شورای ملی بدل گشت.محمدعلی­شاه با ادعای آن­که در زمان صدور فرمان مشروطه، پدرش مریض احوال بوده، مجلس را به توپ بست و خساراتی به ساختمان مجلس وارد گشت. در پی هجوم سربازان حکومتی، اشیاء قیمتی داخل مجموعه به کلی به سقت رفتند.

جزئیات بنای بهارستان

معماری بنای بهارستان الهام گرفته شده از ساختمان پارلمان فرانسه
معماری بنای بهارستان الهام گرفته شده از ساختمان پارلمان فرانسه

زیربنای این مجموعه چیزی قریب به ۵ هکتار است. معماری این مجموعه طی سال­‌ها دستخوش تغییرات زیادی بوده. از آن­جایی که تا قبل از انقلاب ۵۷ ، این بنا از مهم­ترین بناها از نظر معماری به شما می­رفته است و در اوایل دوره پهلوی اول، این ساختمان جزو معدود ساختمان­‌های دارای معماری اصولی بوده، اغلب معمارانی که افتخار کار روی این بنا را داشته‌­اند سعی در جای‌گذاری اسم و یادبودی از خود داشته‌­اند.

در ۱۳۰۳ هجری شمسی، استاد جعفر خان معمارباشی، طرحی را برای نمای غربی ساختمان پیاده کرد که به­طور واضحی الهام گرفته از سبک معماری دوره «باروک» است. معماری اولیه این بنا نیز تلفیق چشم­نوازی از معماری غرب و سنت هنر معماری ایرانی-اسلامی بوده است. پس از آن­که در سال ۱۳۰۹ این بنا دچار حریق گشت مرمت آن به معمار فرانسوی لئون و دستیارش بوریس که او هم یک مجسمه­‌ساز فرانسوی بود سپرده شد. این دو نیز در ورودی جنوبی ساختمان را با الهام از ساختمان پارلمان فرانسه که خود از معماری نئوکلاسیک برخوردار است، بازسازی کرد. اما در سال ۱۳۲۴ اولین دوره مجلس با حضور شخص مظفرالدین شاه در این ساختمان برگزار شد.

سردر عمارت

سردر عمارت بهارستان
سردر عمارت بهارستان

پس از انقلاب مشروط دو مجسمه «شیر و خورشید» از جنس برنز و لوح فلزی «عدل مظفر» به­‌عنوان نشان عدالت و پادشاهی بر روی سر در این مجموعه قرار گرفتند که پس از انقلاب اسلامی هر دو نماد از روی سردر برداشته شده به بخش موزه انتقال یافتند و امروزه در بازدید از موزه بهارستان می­توانید از این تندیس‌ها بازدید کنید.


در سفرزون بخوانید: در خیابان ناصر خسرو به صدای تهران گوش کنید


عمارت بهارستان در امروز

کاربرد عمارت بهارستان درحال حاضر به‌­عنوان موزه مجلس شورای اسلامی است
کاربرد عمارت بهارستان درحال حاضر به‌­عنوان موزه مجلس شورای اسلامی است

طی سال‌­های اخیر عمارت بهارستان دیگر به­‌عنوان یک ساختمان کاربردی نگاه نمی‌­شود. این ساختمان درحال حاضر به‌­عنوان موزه مجلس شورای اسلامی کاربرد دارد. بخشی از این عمارت تاریخی نیز برای برگزاری همایش­ به­‌کار می­رود.

مسیر دسترسی به این عمارت بسیار ساده است. از آنجایی که این بنا در قلب شهر تهران قرار دارد، اکثر وسایل نقلیه عمومی در نزدیکی این عمارت ایستگاه دارند. برای استفاده از مترو می­توانید از ایستگاه مترو بهارستان استفاده کنید. اتوبوس خط واحد نیز دسترسی آسانی به این منطقه دارد.


در صورتی که از وسیله نقلیه شخصی خود برای دسترسی به این مکان استفاده می‌کنید، می‌توانید از پارکینگ مجموعه بهره ببرید. امکاناتی نظیر بوفه و رستوران در نزدیکی مجموعه موجود است. در مجموع برای تهران­‌گردی یکی از جاهایی که حتما باید به آن سر بزنید مجموعه بهارستان است که عمارت بهارستان در آن واقع شده است. بازدید از این عمارت رایگان بوده و تنها حدود یک الی دو ساعت از وقت شما را می­گیرد.


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تهران گردی

برای مشاهده‌ی تورهای تهران گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.