یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌ها در سفر به مکان‌های جدید، کشف غارهاست. غارها مکان‌های اسرارآمیز و رازآلودی هستند که قدم زدن در آن‌ها حسی شبیه به فیلم‌های تخیلی هالیوودی را به آدم منتقل می‌کند‌. قدم زدن در تاریکی غار، وجود قندیل‌های بزرگ، صدای زوزه باد و حرکت جانوران درون آن، تجربه‌ای جالب و جدید است که تا پیش این نداشته‌اید. ایران نیز، به دلیل جغرافیای خاص خود، غارهای زیادی را در دلش جای داده. یکی از این غارهای خاص و اعجاب‌انگیز، غار ایوب کرمان است که هر ساله مقصد منتخب گردشگران این شهر به شمار می‌رود. اگر دوست دارید غار زیبای ایوب را بشناسید و درباره ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن بیشتر بدانید، با سفرزون همراه شوید:

غار ایوب کرمان کجاست؟

یکی از زیباترین و عجیب‌ترین غارهای کرمان ، غار ایوب است که با دهانه بسیار بزرگ خود در این شهر خودنمایی می‌کند. این غار زیبا بر روی کوه‌های ایوب در شهر بابک کرمان و جنوب شرقی شهر دهج از توابع شهر بابک قرار گرفته و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان به شمار می‌رود.

غار بزرگ و رازآلود ایوب، با وسعت زیاد و دهانه بزرگ خود به عرض ۶۰ متر و ارتفاع ۸۰‌ متر، مورد توجه خاص مسافران و گردشگران قرار دارد. هر روزه عده قابل توجهی از افراد برای تماشای غار ایوب به آنجا می‌روند و به تماشای عظمت و زیبایی آن می‌نشینند.

غار ایوب کرمان


آدرس غار ایوب در نقشه گوگل

غار ایوب چگونه به وجود آمد؟

پیدایش این غار داستان عجیبی دارد که به واسطه آن این پدیده زیبای طبیعی به وجود آمده است. غار ایوب کرمان به عنوان بزرگترین غار آذرین کشور شناخته می‌شود که در منشاء آن، گدازه‌های آتشفشانی است. در واقع نکته قابل توجه در پیدایش این غار، این است که آب موجود در زیر گدازه‌های داسیتی، بعد از پیوند با هم و انفجار شدید، باعث شده تا غار ایوب متولد شود. بعد از گذشت سالیان طولانی، عوامل طبیعی مانند سرما هوا و رطوبت، باعث ایجاد انقباض و انبساط‌های شدید در دیواره غار شد و بر وسعت آن افزوده شد.

اگر به دیواره‌های غار نگاه کنید حفره‌های ریز و درشتی همچون لانه زنبور به چشم‌تان می‌خورد که نتیجه برخورد باد و ماسه‌هایی است که در طول سال‌های متمادی با دیواره غار ایوب برخورد کرده‌ و این تصویر زیبا را به وجود آورده‌اند. این بر اساس بررسی‌های صورت گرفته باستان‌شناسی، این غار بزرگ و شگفت‌انگیز در گذشته محل زندگی انسان‌ها بوده. اگر به غار ایوب بروید می‌توانید آثار برجای مانده از دوران اشکانی را در آن ببینید.

تماشای غار طبیعی ایوب، اطلاعات زمین‌شناسی و تاریخی با ارزش و حیرت‌آوری را در اختیارتان می‌گذارد که دانستن آن‌ها بسیار جذاب و جالب‌ توجه است.

غار ایوب
غار ایوب

امکانات غار ایوب کرمان

اگر به شهربابک کرمان و به سمت کوه‌های ایوب بروید، می‌بینید که در قسمت پایینی کوه، باراندازی وجود دارد که وسایل نقلیه نمی‌توانند از آنجا جلوتر بروند و تا غار حدود ۱ ساعت پیاده‌روی دارید. در قسمت بارانداز این امکان وجود دارد که در آنجا اتراق کنید و اگر از همسفرهایتان به هر دلیلی نتوانستند شما را همراهی کنند، در آنجا بمانند. در داخل غار و تقریبا در مرکز آن، استراحتگاه‌هایی به نام منزلگاه وجود دارد که در صورت خستگی می‌توانید در آنجا استراحت کنید و سپس به مسیرتان ادامه دهید.

غار ایوب کرمان
غار ایوب

دیدنی‌های اطراف غار ایوب کرمان

از جمله دیدنی‌های اطراف غار ایوب کرمان می‌توان به حوض جذاب و دیدنی آرزوها، سوراخ عجیب حلال و حرام و رد پای بزرگی که مردم محلی که معتقدند رد پای حضرت ایوب (ع) است، اشاره کرد. علاوه‌بر این‌ها در نزدیکی غار ایوب و در شهر بابک کرمان می‌توانید از روستای صخره‌ای میمند، منطقه جوزم، روستای ریسه و پاقلعه، دریاچه مخرگه و عمارت تماشایی موسی خان دیدن کنید.

روستای ریسه و پاقلعه

حوض آرزوها در غار ایوب

از جذاب‌ترین بخش‌های این غار شگفت‌انگیز، می‌توان به حوض آرزوها اشاره کرد. این حوضچه کوچک در اثر جوی باریکی که از سقف به سمت پایین حرکت می‌کند به وجود آمده است. آب این حوضچه خنک، گوارا و قابل آشامیدن است. در بالا دست این حوضچه، سطحی صاف وجود دارد که بر روی آن چاله کوچک هاونگ شکلی قرار گرفته که در مرکز آن واقع شده. این حوضچه کوچک به نام هاونگ یا حوض آرزوها مشهور است. محلی‌ها معتقدند اگر در کنار آن آرزو و قطعه سنگی را درون چاله پرتاب کنید، به شکلی که سنگ بعد از برخورد با آن به سمت بیرون بیفتد، آرزویتان برآورده می‌شود.

حوض آرزوها | غار ایوب
حوض آرزوها

سوراخ حلال و حرام در دیواره غار ایوب

یک جاذبه فوق‌العاده و جالب در دیواره غار ایوب، سوراخ حلال و حرام در دیواره غار ایوب است. اگر به سمت غربی دیواره غار حرکت کنید،می‌توانید این سوراخ دایره مانند با قطر کم را ببینید. بر اساس یک اعتقاد قدیمی و خرافاتی، برخی می‌گویند که هر که حلال‌زاده باشد می‌تواند از این حلقه عبور کند، در غیر این صورت نمی‌تواند.

سوراخ حلال و حرام در دیواره غار ایوب
سوراخ حلال و حرام

بهترین زمان بازدید از غار ایوب کرمان

آب و هوای کرمان، آب و هوای معتدلی است که در نزدیکی مناطق کویری رو به گرمی و در نزدیکی کوهستان‌ها به سمت سردی می‌رود. بهترین زمان برای رفتن به غار ایوب فصل بهار و اوایل فصل تابستان است که هوا معتدل، خنک و دلپذیر می‌شود. یادتان باشد شب‌ هنگام، در کوه ایوب و در غار هوا بسیار سرد می‌شود. بنابراین بهتر است که روز را برای رفتن به آنجا انتخاب کنید

غار ایوب کرمان

اطلاعات بازدید از غار ایوب کرمان

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس غار ایوب کرمان : کرمان، شهربابک، ۷ کیلومتری روستای دهنج

مسیر دسترسی به غار ایوب کرمان :

برای آنکه به غار ایوب برسید، باید به سمت استان کرمان و شهرستان زیبای شهربابک حرکت کنید. در هفت کیلومتری روستایی به نام دهنج می‌توانید به این غار دیدنی برسید. همچنین برای دیدن غار ایوب کرمان می‌توانید جاده اصلی تهران_بندرعباس و دوراهی جوزم را انتخاب کنید.

غار ایوب کرمان

توصیه‌های سفرزونی برای رفتن به غار ایوب

  • اگر شهرتان را به مقصد کرمان و غار تاریخی ایوب ترک می‌کنید، باید بدانید که نیازمند تجهیزات محدود اما اساسی هستید.
  • از آنجایی که از محل پارک خودرو تا غار، باید حدود یک ساعت پیاده‌روی کرد، ضروری است که کفش مناسب پیاده‌روی به پا کنید.
  • یادتان باشد برای تماشای غار حتما با یک لیدر آشنا به مسیر همراه شوید و یا از مردم محلی که به مسیر غار تسلط دارند، بخواهید که همراهیتان کنند.
  • حتما همراه خود، آب، مقداری خوراکی و چراغ قوه بردارید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.
  • این غار تاریخی، یادگار ارزشمند تاریخ و طبیعت به ماست. بنابراین همچون یک گردشگر حرفه‌ای، برای حفظ پاکیزگی محیط غار تلاش کنید و مراقب آن باشید.

شما برای ما بنویسید

آیا شما نیز از وجود چنین غار تاریخی و عجیبی شگفت‌زده شدید؟ به نظر شما غار ایوب کرمان تا چه اندازه توانسته توجه گردشگران و طبیعت‌گردان را به خودش جلب کند؟ نظر شما درباره این غار و دیدنی‌های جذابش چیست؟ سفرزون مشتاقانه منتظر نظرها، نکته‌ها و تجربه‌های ارزشمند شما درباره غار ایوب در استان کرمان است.