شهر کردنشین ایلام یکی از مناطق دیدنی و زیبای ایران به شما می‌آید. واقعا اگر نام این شهر را عروس شهر‌های ایران بگذاریم اغراق نکرده‌ایم. این شهر کوهستانی زیبایی‌های بی‌شماری دارد، از تنگه ارغوان گرفته تا تنگه کافرین تا طبیعت بکر و دست نخورده روستا‌های اطراف ایلام که واقعا دیدن دارند. جاهای دیدنی ایلام آنقدر زیاد هستند که بسیاری از آنها از قلم افتاده‌آند و دیگر به دست فراموشی سپرده شده‌اند. غار زینگان در استان ایلام یکی از این جاذبه‌ها است که واقعا کمتر کسی حتی نام آن را شنیده.

رزرو بلیط هواپیما

زمانی که صحبت از غار می‌شود، قبل از هر چیز فکرمان پیش غار علی‌صدر اما واقعا آیا غار علی‌صدر تنها غار زیبای ایران است که حتی باید از آن بازدید کرد؟ آیا به نظر شما غار‌های دیگری داخل ایران وجود ندارند که ارزش دیدن داشته باشند؟ با سفرزون سفری زیبا به غار زینگان ایلام داشته باشید.

غار زینگان، غار یا تنگه؟

اگر به اینجا سفر کنید یا حداقل تصاویری از این جاذبه زیرا را ببینید، شاید از خودتان بپرسید که اینجا واقعا غار است یا یک تنگه؟ تصوری که ما از غار داریم یک محیط تونل مانند بسته در دل کوه است. غار قانونا باید سقف داشته و شکل آن همانند یک حفره در دل کوه باشد. اما غار زینگان واقعا به این شکل نیست.

دیواره‌های بلند که اصلا سقف ندارند و درون آن می‌توانید آسمان را ببینید. در نتیجه بر این اساس غار زینگان را بیشتر یک تنگه می‌توان دانست تا غار، اما محلی‌ها از قدیم تا به امروز اینجا را غار زینگان صدا کردند و ما هم به احترام آنها اینجا را غار صدا خواهیم زد.
پس در حقیقت اینجا را غار نمی‌توان دانست و بیشتر شبیه تنگه است. در نتیجه اگر از فضا‌های بسته هراس دارید و ترجیح می‌دهید که به سراغ دیدن غار‌ها نروید، باید بدانید که اینجا در حقیقت غار نیست و فضای بسیار باز و وسیعی دارد.

زیبایی‌های طبیعی غار زینگان

پیش از شروع لازم است بدانید که این غار را “غار بهشت” نیز می‌نامند. در نتیجه می‌توانید با شنیدن نام آن، تصوری از زیبایی‌اش داشته باشید. این غار یا همان تنگه، یک منظره طبیعی بسیار خاص است که شاید تا به امروز تنها تصاویر آن را دیده باشید و حتی نمی‌دانستید که این همه زیبایی متعلق به ایران است.

در اصل این غار را می‌توان با کانیون‌های خارجی مقایسه کرد دره‌های بسیار عمیقی در دل کوه هستند. اما تفاوت مهم غار زینگان با آن دره‌ها در وجود طبیعت زیبای اطراف‌اش است. آبی زلال‌تر از اشک چشم در بستر این غار جاری است که از چشمه‌های کوهستانی نشات گرفته. آب جاری درون این تنگه بسیار زلال و خنک است. خنکای هوای اینجا آنقدر مطلوب است که حتی در اوج گرمای تابستان نیز حدود ۲۰ درجه تفاوت دمایی با هوای بیرون دارد! اصلا یکی از دلالیلی که اینجا را غار بهشت می‌نماند، همین خنکی هوا است.

غار زینگان
غار زینگان
غار زینگان
غار زینگان

دیواره‌های خزی غار

تمام دیواره‌های سنگی غار خزه بسته‌اند و در تمامی مسیر گیاهان مختلفی را می‌توانید بینید که سر از دل سنگ بیرون آورده‌اند. در طول شش کیلومتری این غار برخی قسمت‌ها آنقدر مسیر تنگ می‌شود که برای عبور از آن باید شانه‌های خود را بچرخانید. سایه‌ای همیشگی در کل مسیر، نسیمی خنک که از آب بر می‌خیزد، بوی رطوبت گیاهان و گه گاهی صدای پرندگان بومی منطقه که در آنجا زندگی می‌کنند. واقعا بیش از این چه تصوری می‌توان از بهشت داشت؟

آب در قسمت‌های مختلف تبدیل به حوضچه‌های کوچکی شده که می‌توانید پای خود را درون آنها قرار دهید و چندین درجه دمای بدن خود را کم کنید. مهم‌ترین مزیت غار زینگان در بکر بودن آن است. حتی هنوز هم گردشگران کمی به اینجا سفر می‌کنند و این شاید به دلیل وجود جاده خاکی برای دسترسی به غار است.

در برخی قسمت‌های غار، آب از بالا بر سر شما می‌ریزد و تشکیل آبشار‌های کوچک ۳ تا ۴ متری را داده‌اند. مسیر واقعا رویایی است و انگار در دل بهشت قدم بر می‌دارید. قطعا نمی‌توان ذره‌‌ای آلودگی در این هوا یافت. زمانی که در این غار قدم می‌زنید، چشم شما نمی‌داند واقعا باید کجا را نگاه کند. دیدن آسمان از دل تنگه واقعا لذت بخش است اما آب زیر پای شما از اشک چشم نیز زلال‌تر بوده و نمی‌توانید از آن چشم بردارید.

غار زینگان
غار زینگان
غار زینگان
غار زینگان

سایه درختان بر غار

از طرفی در بعضی قسمت‌های غار، درختان بر مسیر شما سایه افکنده‌ای و نور از لا به لای برگ درختان بر تنگه می‌تابد. درخشش نور خورشید روی آب زلال جاری منعکس می‌شود و بر صورت شما می‌تابد. واقعا محال است پیش از دیدن این غار زیبا بتوانید از آن تصوری در ذهن خود داشته باشید. در حقیقت ذهن انسان توانایی خلق این همه زیبایی را در ذهن خود ندارد.

در چه فصلی سفر کنیم؟

غار زینگان
غار زینگان
غار زینگان
غار زینگان

معمولا سفر به ایلام در فصل‌های پاییز و زمستان برای مسافران بسیار دشوار است. حتی برخی روستا‌های کوهستانی ایلام در این فصل‌ها خالی از سکنه می‌شوند و به قسمت‌های گرم‌تر کوچ می‌کنند. در فصل تابستان این تنگه حدود ۲۰ درجه اختلاف دمایی با محیط بیرون دارد. در نتیجه حتی در اوج گرما هم احساس سرمای خاصی در این محیط خواهید داشت. به همین دلیل تنها باید فصل بهار و تابستان را برای سفر به اینجا انتخاب کنید.
از ماه اردیبهشت تا حدود مرداد ماه زمان مناسبی برای سفر به غار زینگان خواهد بود.

در سفرزون بخوانید

امکانات رفاهی و خدماتی

این منطقه کاملا بکر و طبیعی است در نتیجه اصلا نباید انتظار وجود امکانات رفاهی و خدماتی داشته باشید. در اصل حتی سرویس بهداشتی، مسجد و مغازه‌های فروش آب و یا خوراکی نیز در این منطقه به چشم نمی‌خورند.

مکانی برای اقامت

شما باید طوری برنامه‌ریزی داشته باشید که برای اقامت خود به شهر ایلام و یا شهر‌های اطراف بروید. در این منطقه هیچ مکانی برای اقامت وجود ندارد و حتی نمی‌توانید کمپ بزنید. بهتر است پیش از غروب آفتاب غار را ترک کرده و خودتان را به اقامت‌گاه خود برسانید.

تجهیزات و مهارت لازم برای بازدید از غار زینگان

برای رسیدن به غار زینگان باید حدود چهل دقیقه درجاده خاکی سفر کنید. به همین دلیل خودروی شما باید مجهز باشد و انتظار پنچر شدن لاستیک خود را داشته باشید. در نتیچه با تجهیزات کامل سفر کنید. برای عبور از این غار نیاز به تجهیزات شنا و یا کوهنوردی نیست. تنها باید کفشی ضد آب بپوشید زیرا آب ممکن است کفش شما را خراب کند.

غار زینگان
غار زینگان
غار زینگان
غار زینگان

معمولا کسانی که از این محیط بازدید می‌کنند، کفش‌هایی می‌پوشند که آب به راحتی از آنها عبور کند و قیمت زیادی نداشته باشند. به همین دلیل صندل گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.
بهتر است مراقب وسایل برقی و الکترونیکی خود باشید. آنها را درون کیسه‌‌های زیپ کیپ قرار دهید و دور آنها را با پارچه پر کنید تا آسیب نبینند. حتما به میزان نیاز خود آب و خوراکی بیاورید چون در طول مسیر هیچ فروشگاهی وجود ندارد. سبک سفر کنید و کفی بپوشید که روی سنگ به سادگی لیز نخورد.

نحوه دسترسی

آدرس غار زینگان روی نقشه گوگل

غار زینگان در ۵۲ کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام قرار دارد. برای دسترسی به این غار زیبا باید به خروجی غربی ایلام بیایید و عاز صالح آباد شوید. در جنوب شرقی صالح آباد و در نزدیکی امام زاده‌، تابلویی کوچک خواهید دید که شما را به سمت غار زینگان هدایت می‌کند. از آنجا باید حدود چهل دقیقه داخل جاده خاکی بروید تا نهایتا به غار برسید.

آیا به نظر شما دیدن این غار ارزش جاده خاکی را دارد؟ آیا شما هم ترجیح می‌دهید تا جاده خاکی است و هنوز توریست به اینجا هجوم نیاورده باید از اینجا دیدن کرد؟ نظر شما در مورد غار زینگان چیست؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های ایلام کلیک کنید.


 


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور ایرانگردی

برای مشاهده‌ی تور ایرانگردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.