سایدا سفر

اگر بخواهیم ده تا از دیدنی‌‌های ایران را نام ببریم، بی‌تردید غار علیصدر همدان جزو پنج تای اول است. اصولا نام همدان با نام این غار گره خورده است. این غار نه تنها یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران به حساب می‌آید، یکی از شگفتی‌های طبیعی جهان هم محسوب می‌شود چرا که طولانی‌ترین مسیر قایقرانی درون غار در جهان است. اغراق نیست اگر بگوییم این غار شگفت‌انگیز در بالای لیست گردشگری ‌تمام سفرروهای ایرانی جا دارد.

هرکس هم از غارعلی‌صدر دیدن کرده باشد انقدر برای دیگران از زیبایی و عجایبش تعریف می‌کند که شنوندگان هم وسوسه می‌شوند به همدان سفر کنند. اما بسیاری از گردشگران دوست دارند پیش از سفر درباره محلی که قرار است بروند اطلاعات جامع و کاملی داشته باشند و این روزها با وجود اینترنت جست­وجو برای اطلاعات کار چندان دشواری نیست. اما گاهی اطلاعات موردنیاز پراکنده هستند و برای جمع‌آوری اطلاعاتی که می‌خواهیم باید زمان زیادی صرف کنیم. اما ما می‌خواهیم در مجله سفرزون تمام اطلاعات موردنیاز برای سفر را در اختیارتان قرار دهیم تا با خیال راحت راهی غارگردی هیجان‌انگیز شوید. با ما همراه باشید.

غار علیصدر، بزرگ‌ترین غار آبی جهان

تمثال های طبیعی غار علیصدر
تمثال های طبیعی غار علیصدر

جالب است بدانید در هیچ کدام از منابع تاریخی مربوط به جغرافیای ایران نامی از علی‌صدر برده نشده است. نام این غار در فرهنگ جغرافیایی و همین‌طور در لغت‌نامه دهخدا «غار علی سرد» یا «علی سد» بوده که به مرور زمان به غار علیصدر معروف شده است. قدمت این غار به لحاظ زمین‌شناسی به دوره ژوراسیک یعنی ۱۴۰ تا ۱۹۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد.

این غار در روستایی به همین نام قرار دارد که از توابع بخش گل‌تپه شهرستان کبودرآهنگ است و با شهر همدان حدود ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

آدرس غار علیصدر روی نقشه گوگل

براساس یک روایت این غار حدود ۵۵ سال پیش توسط افسر ارتشی که فرمانده پادگان همدان بود پیدا شد و براساس روایتی دیگر کوه‌نوردانی که در کوه‌های اطراف مشغول کوهنوردی بودند تصادفی دهانه غار را پیدا کردند و سپس اکتشاف آن آغاز شد و به صورت فعلی درآمد. شواهد موجود مانند مجرایی که بخش ورودی غار وجود دارد نشان می‌دهد که مردم منطقه از زمان‌های قدیم غار را می‌شناختند و از آب جاری در آن استفاده می‌کردند.

این غار بی‌نظیر‌ در کوه ساری قیه-به معنای صخره زرد- و چسبیده به روستای علی‌صدر قرار دارد. در این کوه در فاصله ۷ و ۱۱ کیلومتری غار بزرگ و اصلی، دو غار دیگر به نام‌های سراب و سوباشی وجود دارد و در منابع جغرافیایی نوشته شده که آب غارعلی‌صدر از غار سراب سرچشمه می‌گیرد.

سفر در کانال‌های آبی بی‌پایان

غار علیصدر

بخش اصلی غار شامل تعداد زیادی محوطه تالارمانند بزرگ و کوچک پیچ‌درپیچ است که از طریق دهلیزها و دالان‌های مشبک با هم ارتباط دارند. بعضی از تالارها وسعتی بیش از چند صد متر مربع دارند. سقف غار علیصدر با رسوبات کربنات کلسیم خالص و مخلوط با عناصر شیمیایی دیگر پوشیده شده است که این رسوبات روی سقف غار و نیز کف آن جاهایی که آب وجود ندارد استالاگمیت‌های زیبایی به‌ وجود آورده‌اند.

غار علیصدر
غار علیصدر

این غار عظیم از طریق فرسایش توده سنگ‌های آهکی و ایجاد حفره‌های ریز در آنها و به هم پیوستن این حفره‌ها ایجاد شده است. آب غار از چشمه‌های زیرزمینی و باران و برف که به صورت قطرات آب که از دیواره‌ها و سقف غار به درون می‌ریزد، تأمین می‌شود.

آب جاری در غار بسیار سرد است و بو و مزه هم ندارد و کاملا زلال است به‌طوری‌که در نقاطی با عمق حدود ۵ متر کف غار با نور معمولی با چشم غیرمسلح دیده می‌شود. ارتفاع آب از صفر تا چهارده متر متغیر است. تمام کانال‌های آبی درون غار هنوز کشف نشده‌اند. اما در برخی کانال‌ها تا ۱۰کیلومتر پیش‌روی شده است. در مجموع ۱۴ کیلومتر از مسیر داخل غار شناسایی شده است. برای گردش درون غار بخشی از مسیر را پیاده و بخشی را باقایق طی خواهید کرد.

قایق‌سواری در دل زمین

غار علیصدر

قایق‌سواری در غار علیصدر جذاب‌ترین بخش گردش در غار است. البته این غار منحصربه‌‌فرد دقیقا از وقتی قدم در ان بگذارید شگفت‌زده‌تان خواهد کرد. وقتی وارد غار علیصدر شوید حتی در وسط تابستان، خنکی درون آن حسابی سرحال‌تان می‌آورد. باید از ورودی تا اسکله مسافتی را پیاده بروید. بعد از رسیدن به اسکله بخش هیجان‌انگیز غارگردی شروع می‌شود، سفر با قایق در بزرگ‌ترین غار آبی جهان که حتما خاطره تمام داستان‌های تخیلی سفر به مرکز زمین را در ذهن‌تان زنده می‌کند. داخل غار بی‌نظیر و شگفت‌انگیز و به راستی معجزه طبیعت است. از خنکی داخلش تا زلالی آب و استالاگمیت‌های روی سقف و کف، همه چیز جاذبه نفس‌گیر و بی‌نظیری دارد.

غار علیصدر

جالب است بدانید هوای درون غار سکون مطلق دارد و اگر شمعی روشن کنید، حرکتی در شعله شمع نخواهید دید. نکته جالب دیگر درباره این غار فوق‌العاده این است که سالانه حدود یک میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند و هر زمان که از آن بازدید کنید گردشگران زیادی در غار حاضر هستند اما به دلیل وجود دریچه‌های سلولی ظریف که دائم در حال تنفس هستند، هوای داخل غار به هیچ‌عنوان آلوده نیست. با وجود اینکه غار در عمق زمین قرار دارد هیچ‌گونه گاز سمی در آن وجود ندارد و هوا کاملا سبک است.

این نکته‌ها را در بازدید از غار علیصدر به خاطر داشته باشید

به خاطر داشته باشید که در فصل‌های شلوغ و پرگردشگر اگر قصد رفتن به غار را دارید حتما صبح زود برای خریدن بلیت اقدام کنید. برای اقامت هم در اطراف غار مجتمع‌های اقامتی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. چندین ویلا و سوئیت و نیز خانه‌های محلی از امکانات اقامتی این منطقه هستند. در محوطه اطراف غار هم انواع امکانات تفریحی مانند رستوران و بازارچه صنایع دستی و پارک و شهربازی وجود دارد.

برای گردش در غار دو مسیر وجود دارد: مسیر عادی و مسیر جدید. قیمت بلیت مسیر عادی ۲۷۰۰۰ تومان و قیمت بلیت مسیر عادی ۳۵۰۰۰ تومان است.

هوای داخل غار علیصدر خنک است، حتما ژاکت همراه داشته باشید.