غذاهای جنوب طعم به‌یاد ماندنی سفر به این منطقه هستند. غذاهایی که با عطر تند ادویه‌ها و گرمای قلب مردمان جنوب در هم آمیخته شده‌اند و لذتی بی‌تکرار برای مسافران می‌سازند. همه‌ی غذاهای خوشمزه آبادان این خصوصیت را در خود حفظ کرده‌اند. می‌توان ویژگی مشترک این غذاها را استفاده از آبزیان تازه و خوش طعم دانست. برای اینکه با غذاهای خوشمزه آبادان بیشتر آشنا شویم با سفرزون همراه شوید تا بر سفره‌ی رنگارنگ جنوب بنشینیم.

قلیه ماهی ، طعم خوش ماهی و سبزی

غذاهای خوشمزه آبادان
قلیه ماهی، طعم داغ غذاهای خوشمزه آبادان

قلیه ماهی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین غذاهای خوشمزه آبادان و سایر مردم جنوب دانست. این غذای خورشتی از ماهی، سبزی مخصوص، سیر، پیاز و ادویه‌جات مخصوص تشکیل می‌شود. شیوه‌ی طبخ این غذا بسیار به قورمه سبزی نزدیک است، ابتدا ماهی را مربعی خورد کنید و با سبزی مخصوص و ادویه تفت دهید. فراموش نکنید که برای پختن این غذا باید از ماهی‌های بدون استخوان استفاده کنید. ماهی‌هایی مانند: شوریده، سنگسر، هامور، حلوا و سیاه برای تهیه این غذا مناسب هستند.


برای دریافت راهنمای سفر به آبادان کلیک کنید.


فلافل آبادانی ، خوشمزه‌ی ساده

فلافل را در هر شهری می‌توانیم مزه کنیم اما آنچه که در آبادان تجربه می‌کنید یک طعم اصیل است. فلال آبادانی از غذاهای خوشمزه آبادان است که ظاهر ساده اما مزه‌ای فوق‌العاده دارد. این غذا به‌صورت ساندویچ سرو می‌شود و در کنار فلافل‌ها خیار شور، پیاز، جعفری و گوجه قرار می‌گیرد. برای طبخ این غذا ابتدا باید نخود را خیس و سپس چرخ کنید، خمیر نخود با ادویه‌های مختلف ترکیب می‌شود و در روغن فراوان و داغ سرخ می‌شود.

سمبوسه ، مثلث غذاهای خوشمزه آبادان

غذاهای خوشمزه آبادان
سمبوسه ، ترکیب هندسه و آشپزی!

سمبوسه مسافری از هند است که به خاک جنوب رسیده. این غذای خوشمزه هم مانند فلافل در سایر شهرهای ایران پیدا می‌شود اما بهترین طعم آن‌را در آبادان پیدا می‌کنید. سمبوسه از سیب زمینی، جعفری، تره و برخی ادویه‌ها تشکیل می‌شود. این ترکیب خوشمزه در غلافی از نان پیچیده شده و سرخ می‌شود.

کبه ، یک مزه‌ی عربی فراموش نشدنی

غذاهای خوشمزه آبادانی
کبه عربی با دورچین‌‌های مختلفی سرو می‌شود

این غذا در بین مردم عرب زبان آبادان بسیار مرسوم است. برای تهیه این غذا ابتدا برنج ها را با مقداری آب روی حرارت ملایم می‌پزیم تا حدی که برنج‌ها مثل شیر برنج شود. در این زمان سیب زمینی‌ را رنده می‌کنیم و  تخم مرغ، نمک و زردچوبه به این مخلوط اضافه می‌شود. البته در صورت تمایل می‌توانید از گوشت، پیاز و ادویه‌های مورد علاقه‌تان در این غذا استفاده کنید. در نهایت به خمیر برنج شکل می‌دهیم و سیب زمینی یا گوشت را با سایر مختلفات در خمیر می‌گذاریم و در روغن داغ سرخ می‌کنیم.

امگشت ، طعم خوش ماهی نمک سود

این غذای عربی یکی دیگر از غذاهای خوشمزه آبادان و مخصوص جنوب است. برای تهیه این غذا بتدا برنج را می‌پزیم و ۵دقیقه پیش از آبکشی به آن سبزی پلو را اضافه می‌کنیم، پس از آبکشی مخلوط برنج و سبزی را در قابلمه می‌ریزیم و میان آن را گود می‌کنیم تا مواد اصلی را به آن اضافه کنیم. این مواد شامل ماهی نمک سود، زردچوبه، ادویه، پیاز و کشمش است.

پاکوره ، یک غذای هندی

پاکوره یک غذاهای هندی | غذاهای خوشمزه آبادان
پاکوره یک غذاهای هندی | غذاهای خوشمزه آبادان

یکی دیگر از غذاهایی که از هندوستان وارد جنوب ایران شده پاکوره است. این غذا از سیب زمینی، پیاز، جعفری و ادویه تشکیل شده است که ادویه‌‌های مختلف آن باعث می‌شود طعمش تغییر کند. به مرور زمان این لقمه‌ی لذیذ طعمی مانند سایر سایر غذاهای خوشمزه آبادن پیدا کرده است. در کنار این غذا سس‌های مختلفی نیز سرو می‌شود.

ماهی صبور ، ماهی خوش طعم جنوب

صبور از جمله ماهی‌های بسیار چرب و پر از تیغ ریز فراوان است که باید آن را حتما در تنور یا فر پخت. برای تهیه مواد داخل شکم ماهی از کمی سبزی گشنیز و شنبلیله، سیر، پیاز، تمرهندی و فلفل قرمز که پیش تر با هم مخلوط می‌کنند، استفاده می شود.

اگر شما غذاهای دیگری در این منطقه می‌شناسید برای ما از طرز تهیه‌ی غذاهای خوشمزه آبادان بنویسید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های آبادان کلیک کنید.