سایدا سفر

فرهنگسرای نیاوران یکی از معروفترین فرهنگسرا‌های تهران است که در شمال این شهر و در مجاورت مجموعه کاخ نیاوران واقع شده است. در این فرهنگسرا همه روزه برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری برگزار می‌شود و علاقمندان می‌توانند برای بازدید از فرهنگسرا و برنامه‌های فرهنگی هنری به آنجا مراجعه کنند. برای آشنایی با این مکان با سفرزون همراه شوید:

 

تاریخچه فرهنگسرا

فرهنگسرای نیاوران
فرهنگسرای نیاوران

احداث این فرهنگسرا در سال ۱۳۵۵ و زمان افتتاح آن سال ۱۳۵۶ بود. بعد از انقلاب و با واگذاری این فرهنگسرا به وزارت فرهنگ و ارشاد، فعالیت‌های این مجموعه گستره‌ بیشتری را شامل شد. از جمله انتشار کتاب و فعالیت‌های قرآنی مانند ترجمه و تفسیر قرآن.

معماری

معماری

معماری مجموعه را می‌توان یکی از بهترین و مدرن‌ترین معماری‌های هنری ایران برشمرد. معمار این مجموعه کامران دیبا، از بزرگترین معماران ایرانی است. با توجه به مکان جعرافیایی فرهنگسرا در موقعیت معتدل کوهستانی و با درنظرگرفتن وزش بادهای شمالی، طراحی فرهنگسرا به شکل شرق و غرب است. یکی از نشانه‌های معماری کهن ایرانی بکار رفته در مجموعه، وجود بادگیرهایی است که فرمی منحصر به فرد به فرهنگسرا داده‌اند. این بادگیرها که ملهم از بادگیرهایی معماری مناطق کویری ایران است، دارای نورگیرهایی است که نور را به داخل مجموعه انتقال می‌دهند. نورگیری از چهار جهت اتفاق می‌افتد. در طراحی سر در این فرهنگسرا نیز معماری سنتی ایرانی بکار رفته است، به گونه‌ای که سر در فرهنگسرا به شکل هشتی و متقارن طراحی شده است. از دیگر نشانه‌های معماری سنتی در طراحی فرهنگسرا می‌توان به حیاط مرکزی آن اشاره کرد که دارای آب‌نما و باغچه است و بازدیدکنندگان از هرکدام از درب‌های اصلی وارد این مجموعه شوند، با این منظره زیبا و دل‌انگیز روبه رو خواهند شد. ساختمان این بنا با بتون مسلح اجرا شده است. طراح با ترکیبی میان بافت (بتون و سنگ)،‌ فرم (سازه هندسی) و نسبت، توانسته است ساختار جدی از معماری سنتی و مدرن خلق نماید.

بخش های مختلف و امکانات فرهنگسرای نیاوران

فرهنگسرای نیاوران متشکل از قسمت‌های مختلفی است که در ادامه به معرفی اجمالی آن‌ها خواهیم پرداخت:

سالن اصلی (خلیج فارس)

سالن اصلی (خلیج فارس)

سالن خلیج فارس دارای ٢۶٢ صندلی است و هم به عنوان سالن سینما و هم برای اجرای تئاتر، کنسرت موسیقی و برگزاری سمینار، همایش و نشست های تخصصی از آن استفاده می شود. همچنین این سالن به لحاظ ساخت و امکانات و تجهیزات فنی، از قابلیت زیادی برخوردار بوده و برای برنامه‌هایی نظیر کنسرت موسیقی استاندارد است.

سالن گوشه

سالن گوشه

این سالن با ظرفیت ١٠٩ صندلی در انتهای حیاط مرکزی و بین دو ساختمان قرار گرفته و دو ساختمان را به هم متصل می کند. از این سالن برای اجرای نمایش و کلاس‌های آموزشی استفاده می‌شود.

کتابخانه

کتابخانه

کتابخانه فرهنگسرا از سال ١٣۵٧ در مساحت ٢۵٠ متر مربع و همزمان با افتتاح این مرکز شروع به کار کرده و دارای منابع غنی در حوزه هنر و شرق شناسی است. به مرور زمان، ضرورت تغییر کاربردِ کتابخانه از حوزه عمومی به زمینه تخصصی هنر، سبب شد تصمیم‌هایی از جهت ایجاد تغییرات کیفی در مجموعه گرفته شود. به همین سبب در اسفندماه ١٣٨٠، مجموعه کتابخانه وجین شد و تنها منابع هنر و منابعی از متون قدیمی تاریخ و ادبیات باقی ماند.

این کتابخانه درحال حاضر مجموعه ی قابل توجهی کتاب در زمینه هنر را داراست که شامل کتاب های هنری فارسی و لاتین، نشریات روز صحافی شده، دایره‌المعارف‌ها و واژه‌نامه‌های هنری، آلبوم‌های نقاشان و هنرمندان بزرگ جهان است.

نگارخانه

فرهنگسرای نیاوران
فرهنگسرای نیاوران | نگارخانه

نگارخانه فرهنگسراهای نیاوران از معروفترین نگارخانه‌های ایران است. از حیاط مرکزی فرهنگسرا با عبور از چند پله می‌توانید به نگارخانه که دارای یک سر در هشتی است، راه بیابید. برای ورود به نگارخانه از یک راهروی چرخشی هدایت کننده به طرف جلو استفاده شده است که در ابتدای آن، در سمتِ چپ، نگارخانه شماره ٢ به مساحت ۱۵۰ مترمربع و با هدف ارائه خدمات به هنرمندان جوان و مستعد قرار دارد. از این راهروی چرخشی به عنوان بخشی از نگارخانه شماره یک استفاده می شود. ساختار چرخشی این راهرو موجب شده است تا فاصله راهرو تا قسمت اداری کمتر احساس شود. نگارخانه از چهار نیم طبقه به مساحت ۶۰۰ مترمربع تشکیل شده است و یکی از بزرگترین و معتبرترین نگارخانه های کشور محسوب می شود.

بخش اداری

بخش اداری

شمال سه طبقه جدا، متشکل از واحد‌های تجسمی، گرافیک، موسیقی، رایانه، طرح و برنامه و سینما و تئاتر است.

اطلاعات

شماره تماس

۰۲۱٢٢٢٨٧٠٨١

آدرس رسمی سایت فرهنگسرای نیاوران: http://www.fniavaran.ir

مکان های گردشگری اطراف فرهنگسرای نیاوران

فرهنگسرای نیاوران
فرهنگسرای نیاوران

موقعیت فرهنگسرای نیاوران به‌گونه‌ای‌ست که بازدیدکنندگان از این مجموعه می‌توانند از دیگر مکان‌های تاریخی و تفریحی شمال تهران استفاده کنند. بازار تجریش ، امامزاده صالح (ع)، کاخ موزه نیاوران ، پارک نیاوران ، پارک جمشیدیه و … از جمله این مکان‌های دیدنی است.

دسترسی

آدرس: خیابان پاسداران، روبروی پارک نیاوران، فرهنگسرای نیاوران

وسیله نقلیه شخصی: ابتدا از خیایابان ولیصر (عج) به میدان تجریش رفته و سپس از ضلع شرقی میدان خیابان باهنر را ادامه داده تا به میدان باهنر برسید. همچنین می‌توانید خیابان پاسداران را تا انتها ادامه دهید و به فرهنگسرای زیبای نیاوران برسید.

 

آدرس فرهنگسرای نیاوران روی نقشه گوگل

وسیله نقلیه عمومی: اگر می‌خواهید با وسیله نقلیه عمومی به فرهنگسرای نیاوران بروید، باید سوار مترو بشوید و در ایستگاه تجریش از خط ۱ مترو از قطار پیاده شوید. در میدان تجریش سوار تاکسی یا اتوبس‌های میدان باهنر و در میدان باهنرا پیاده شوید. اگر با اتوبوس می‌خواهید بروید، می‌توانید از از اتوبوس‌های تندروی خط راه‌آهن به تجریش استفاده کنید و بعد از پیاده شدن در میدان تجریش، با تاکسی یا اتوبوس به سمت میدان باهنر حرکت کنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن