هواپیما بعنوان ایمن‌‌ترین و سریع‌ترین وسیله حمل‌ونقل بهترین گزینه برای مسافرت کردن است و یکی از لازمه‌های مراکز گردشگری و توریستی دنیا داشتن فرودگاه مجهز و مناسب می‌باشد. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تعداد فرودگاه ‌های ایران را ۳۱۹ عدد اعلام کرده اما از میانشان تنها ۵۵ فرودگاه تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌های کشور قرار دارد. با این اوصاف تقریبا امکان سفر هوایی از جایی که در آن قرار دارید به هر نقطه کشور وجود دارد. با سفرزون همراه باشید تا با برخی از بهترین و پرترددترین فرودگاه های ایران آشنا شویم.

در کودکی با شندین صدای هواپیما سریعا بسمت پنجره میدویدم تا آن را ببینم. رویای پرواز سال‌ها ذهن بشر را به خود مشغول کرده بود تا این‌که با اختراع برادران رایت این رویا به حقیقت بدل گردید، حقیقتی که باعث نزدیکتر شدن مردم دنیا و سریعتر شدن پیشرفت بشریت شد. نخستین فرودگاه ایران و خاورمیانه در مسجد سلیمان و به واسطه کشف نفت در سال ۱۲۸۷ احداث شد که در حال حاضر با نام فرودگاه شهید آسیایی فعالیت می‌کند.

فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد در سال ۱۳۱۷ و با ورود ۲۰ هواپیما و نیاز شهر تهران به داشتن فضایی مناسب برای نگهداری، فرود و پرواز هواپیماها تاسیس شد. در زمان قاجار در منطقه‌ای که فرودگاه مهرآباد قرار دارد روستایی بنام مهرآباد قرار داشته که نام فرودگاه از روی آن گرفته شده است. این فرودگاه تا پیش از افتتاح فرودگاه امام خمینی بزرگترین و مهمترین فرودگاه کشور محسوب می‌شد. امروزه فرودگاه مهرآباد تنها میزبان پروازهای داخلی و برخی پروازهای زیارتی است.

مهرآباد دارای شش ترمینال است که امکاناتی مانند فروشگاه‌های مختلف، دفاتر هواپیمایی‌ها و هتل‌ها، رستوران، کافه، سالن عمومی، نمازخانه، کتابخانه، سالن ترانزیت، بوفه سرد و گرم، بانک، دستگاه خودپرداز و پارکینگ‌های طبقاتی و غیرطبقاتی هستند. ترمینال شماره یک فرودگاه مهرآباد بخاطر اهمیت تاریخی و فرهنگی‌اش در لیست آثار ملی قرار دارد. در حال حاضر فرودگاه مهرآباد بطور سالانه ۱۳ میلیون مسافر را جابجا می‌کند و پرترددترین فرودگاه های ایران از این حیث محسوب می‌شود. برج مراقب فرودگاه ساختمانی ده طبقه به ارتفاع بیش از ۳۰ متر می‌باشد. دسترسی به فرودگاه مهرآباد از طریق دو ایستگاه مترو، تاکسی، سواری و خطوط اتوبوسرانی امکان‌پذیر است.

آدرس فرودگاه مهرآباد روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ، یک شهر در فرودگاه های ایران

ایده ساخت فرودگاه امام خمینی به سال ۱۳۴۶ بازمی‌گردد. عملیات عمرانی ساخت فرودگاه در سال ۱۳۵۴ آغاز شد و هدفش افزایش قابلیت ترانزیتی پایتخت بعنوان دروازه‌ای مهم بین آسیا و اروپا بود. با آغاز انقلاب و پس از آن جنگ عملیات ساخت فرودگاه متوقف گردید تا این‌که در سال ۱۳۷۴ مجددا آغاز شد و سرانجام در سال ۱۳۸۳ فرودگاه امام خمینی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. تنها یکی از سه ترمینال فرودگاه بازگشایی شده‌اند که فاز یک آن را دربر می‌گیرد.

در حال حاضر پروازهای خارجی فرودگاه به ۳۰ مقصد انجام می‌شوند. مرکز پایانه مسافری فرودگاه ساختمانی چهارطبقه با نمایی شیشه‌ای است که مسافران ورودی و خروجی تمام نیازهای خود را در آن رفع می‌کنند. در حال حاضر ۸ میلیون نفر سالانه از طریق فرودگاه امام خمینی مسافرت می‌کنند و یکی از فرودگاه‌های مهم خاورمیانه از نظر حمل بار محسوب می‌شود.

این فرودگاه در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر تهران و در بزرگراه تهران-قم قرار دارد و دسترسی به آن بوسیله خودروی شخصی، سواری، اتوبوس‌های فرودگاه و مترو امکان‌پذیر است. در حال حاضر فرودگاه امام خمینی بزرگترین در میان فرودگاه های ایران است و بیش از ۴۰ شرکت‌ هوایی داخلی و خارجی در آن فعالیت دارند. امکانات فرودگاه امام خمینی در حد استانداردهای جهانی است و خدمات تشریفات CIP نیز در آن قابل ارائه است. از دیگر امکانات فرودگاه می‌توان به دسترسی اینترنت، سالن‌های استراحت، غرفه‌های خرید، فروشگاه‌های مواد غذایی، صرافی، هتل، بانک و اورژانس شبانه‌روزی اشاره کرد.

آدرس فرودگاه امام خمینی روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی مشهد فرودگاه هاشمی‌نژاد

فرودگاه هاشمی‌نژاد یکی از مهمترین و پرترددترین فرودگاه های ایران است. سالانه بیش از ۸ میلیون نفر از طریق این پایانه جابجا می‌شوند که از این حیث پس از فرودگاه مهرآباد دومین فرودگاه پرتردد ایران می‌باشد. سطح امکانات فرودگاه مشهد نسبتا خوب و نزدیک به استاندارد جهانی است. این فرودگاه در سال ۱۳۳۰ افتتاح شد و از آن زمان به بعد هرساله مورد توسعه قرار گرفته است. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ داخلی و خارجی در فرودگاه هاشمی‌نژاد فعالیت می‌کنند. فرودگاه هاشمی نژاد دارای یک ترمینال برای پروازهای داخلی و ترمینالی دیگر برای پروازهای خارجی است. خدمات و امکانات گوناگونی از جمله آرایشگاه، واک وی، جامه‌دان، پارکینگ طبقاتی، خدمات CIP، اورژانس، خدمات بانکی، اینترنت، رزرو هتل، رستوران، نمازخانه، فروشگاه‌های گوناگون و غرفه‌های فروش سوغات در این فرودگاه وجود دارند. امکان دسترسی به فرودگاه مشهد از طریق اتوبوس، مترو، تاکسی و خودروی شخصی وجود دارد.

آدرس فرودگاه مشهد روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی شیراز فرودگاه شهید دستغیب

فرودگاه شیراز از نظر تردد چهارمین در لیست فرودگاه های ایران محسوب می‌شود که به علت اهمیت گردشگری شهر شیراز و سفر مسافران داخلی و خارجی به آن است. فرودگاه شهید دستغیب دومین فرودگاه شهر شیراز بحساب می‌آید که بدلیل قدیمی بودن فرودگاه اولیه و نداشتن امکان توسعه، در سال ۱۳۴۵ افتتاح شده است. در طول این سال‌ها فرودگاه شیراز پروژه‌های توسعه‌ای بسیاری را به خود دیده است. فرودگاه شهید دستغیب در جنوب شرقی شهر شیراز واقع شده و دارای دو ترمینال مجزا برای سفرهای داخلی و خارجی است. فرودگاه شیراز به پیشرفته‌ترین رادار جهان مجهز است که بر اهمیت آن می‌افزاید. از جمله امکانات فرودگاه شیراز می‌توان به خدمات تشریفات CIP و VIP، پارکینگ مخصوص، هتل، فروشگاه‌های گوناگون، مسجد، صرافی و خدمات بانکی اشاره کرد. دسترسی به فرودگاه شهید دستغیب بوسیله خودروی شخصی، اتوبوس، تاکسی و مترو امکان‌پذیر است.

آدرس فرودگاه شیراز روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی کیش

فرودگاه کیش پنجمین فرودگاه پرتردد کشور است و تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی را هرساله میزبانی می‌کند. ایده ساخت این فرودگاه در سال ۱۳۴۹ و عملیات ساخت آن در سال ۱۳۵۱ آغاز گردید تا از قابلیت‌های گردشگری جزیره به بهترین نحو استفاده شود. برای ساخت امکانات توریستی در جزیره از هاوایی و جزایر مدیترانه الگوبرداری شده بود که ساخت این فرودگاه بخش اصلی پروژه را تشکیل می‌داد. محل فرودگاه در بلندترین قسمت جزیره است و با پایان یافتن عملیات ساخت فرودگاه در سال ۱۳۵۶ در همان سال نیز افتتاح شد. هم‌اکنون جزیره کیش بصورت منطقه آزاد فعالیت می‌کند. هرساله بیش از ۳۰ میلیون نفر از طریق فرودگاه کیش جابجا می‌شوند. فرودگاه کیش پنج ترمینال دارد که به امکانات مختلفی مانند خدمات پاویون، لیموزین، اینترنت پرسرعت، خدمات اورژانس، رستوران، پارکینگ، صرافی و فروشگاه‌های سوغاتی مجهز هستند. می‌توانید با تاکسی‌های جزیره و از هرکجای آن و یا مینی‌بوس به فرودگاه بروید.

آدرس فرودگاه کیش روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی اصفهان – فرودگاه شهید بهشتی

اصفهان یکی از کلانشهرها و مراکز توریستی کشور است و از اینرو پروازهای فراوانی به این شهر انجام می‌شوند. فرودگاه شهید بهشتی یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه های ایران است و در فاصله ۳۰ کیلومتری از مرکز شهر اصفهان واقع شده است. برنامه‌هایی برای توسعه فرودگاه اصفهان در حال انجام است تا ظرفیت مسافر و پرواز آن افزایش پیدا کند. در حال حاضر سالانه بیش از صدهزار نفر از طریق این فرودگاه جابجا می‌شوند. فرودگاه شهید بهشتی دارای دو ترمینال است که یکی برای پروازهای داخلی و دیگری برای پروازهای خارجی در نظر گرفته شده‌اند. از جمله امکانات این ترمینال‌ها می‌توان به رستوران، نمازخانه، صرافی، فروشگاه‌ها، اتاق مادر و کودک، کافه، پارکینگ طبقاتی، بخش رزرو هتل، بانک و اورژانس اشاره کرد. دسترسی به فرودگاه اصفهان از طریق اتوبوس‌های شهری، تاکسی و خودروی شخصی وجود دارد.

آدرس فرودگاه اصفهان روی نقشه گوگل

 

فرودگاه بین‌المللی تبریز فرودگاه شهید مدنی

فرودگاه شهید مدنی بزرگترین فرودگاه محدوده شمال غرب کشور است و اهمیت توریستی، تاریخی و سیاسی این شهر باعث شده هرساله تعداد زیادی سفر از طریق این پایانه صورت پذیرد. قرارگیری فرودگاه شهید مدنی در مسیر هوایی ایران به اروپا و آسیای مرکزی بر اهمیت آن می‌افزاید. سالانه نزدیک به ۵ میلیون مسافر توسط فرودگاه تبریز سفر می‌کنند که این آمار رو به افزایش است. فرودگاه تبریز در سال ۱۳۲۶ تاسیس شد و در طول این سال‌ها مراحل توسعه فراوانی را پشت سر گذاشته است. فرودگاه شهید مدنی پایانه‌هایی جداگانه برای پروازهای داخلی، خارجی و حجاج می‌باشد که امکاناتی از جمله فروشگاه‌های متنوع، خدمات بانکی و ارزی، رستوران، کافه و غیره را در اختیار مسافرین قرار می‌دهند. فرودگاه شهید مدنی در شمال غربی شهر تبریز قرار دارد و دسترسی به آن از طریق اتوبوس، تاکسی و خودروهای شخصی ممکن است.

آدرس فرودگاه تبریز روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی

این فرودگاه در سال ۱۳۵۰ و در شمال شرقی شهر کرمانشاه تاسیس شده و امروزه در کنار بزرگراه کرمانشاه-تهران قرار دارد. در گذر این سال‌ها چندین عملیات توسعه‌ای برای بهبود ارائه امکانات فرودگاه انجام شده که آن را جزو هشت فرودگاه پرتردد کشور قرار داده است. فرودگاه اشرفی اصفهانی مهمترین فرودگاه غرب کشور محسوب می‌شود و شرکت‌های هواپیمایی بسیاری در آن فعالیت می‌کنند. امکانات متنوع رفاهی از جمله غرفه‌های گوناگون فروش سوغاتی در فرودگاه وجود دارد. می‌توانید با خودروی شخصی، تاکسی و اتوبوس به فرودگاه کرمانشاه دسترسی داشته باشید.

آدرس فرودگاه کرمانشاه روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی لار

این فرودگاه پس از زلزله مهیب لار در سال ۱۳۳۹ و برای انجام عملیات امدادی تاسیس شد. این فرودگاه امروزه بصورت کاملا مستقل و دارا بودن تمامی دستگاه‌ها و سیستم‌های ناوبری روز دنیا زیر نظر شرکت فرودگاه ‌های ایران اداره می‌شود. تعداد زیادی پرواز داخلی و مخصوصا خارجی از فرودگاه لار انجام می‌گیرد که آن را از ۱۳ فرودگاه مراکز استان ایران بالاتر قرار می‌دهد. امکان پروازهای خارجی به شهرهای دبی، کویت، دوحه، ابوظبی و دمشق از فرودگاه لار وجود دارد.

آدرس فرودگاه لار روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی بوشهر

فرودگاه بوشهر یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌ های ایران می‌باشد که در سال ۱۲۹۸ تاسیس شده است. با رونق گرفتن بندر بوشهر این فرودگاه نیز توسعه پیدا کرد و امروزه به یکی از بزرگترین فرودگاه‌های مشترک نظامی-بازرگانی تبدیل شده است. فرودگاه بوشهر با مجهز بودن به امکانات پیشرفته ناوبری یکی از فعالترین و بهترین مسیر هوایی غرب به جنوب ‌شرق آسیا بوده است. این فرودگاه دارای امکاناتی نظیر پارکینگ، خودپرداز، رستوران، مرکز خرید، اینترنت، نمازخانه، مرکز تلفن، بانک و گمرک می‌باشد.

آدرس فرودگاه بوشهر روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی بندر عباس

فرودگاه بندرعباس یکی از پایانه‌های هوایی معتبر کشور است که در سال ۱۳۶۵ و در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر بندرعباس افتتاح گردید. این فرودگاه دارای دو ترمینال جداگانه برای پروازهای داخلی و خارجی است. امکان سفر به شهرهای دبی، شارجه و کلمبو در سریلانکا از فرودگاه بندرعباس وجود دارد. دسترسی به فرودگاه نیز بوسیله اتوبوس، تاکسی و خودروی شخصی امکان‌پذیر می‌باشد.

آدرس فرودگاه بندرعباس روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی رشت فرودگاه سردار جنگل

فرودگاه سردار جنگل تنها فرودگاه استان گیلان می‌باشد که در فاصله ۷ کیلومتری از شهر رشت و ۱۵ کیلومتری از منطقه آزاد بندر انزلی احداث شده است. فرودگاه رشت یکی از پرترددترین فرودگاه های ایران است و بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در آن فعالیت دارند. پروازهای خارجی به مقاصد استانبول و دمشق نیز از فرودگاه سردار جنگل قابل انجام است.

آدرس فرودگاه رشت روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی ساری فرودگاه دشت ناز

فرودگاه دشت ناز ساری یکی از بزرگترین فرودگاه های ایران در شمال کشور است که در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی ساری و در مسیر اتوبان ساری به نکا قرار دارد. از نظر تعدا پرواز هفتگی فرودگاه ساری رتبه یازدهم را بین فرودگاه ‌های ایران دارا می‌باشد. شرکت‌های هوایی گوناگون در این فرودگاه فعالیت می‌کنند و پروازهای خارجی آن به شهرهای بغداد، نجف، جده، مدینه و بحرین انجام می‌شوند.

آدرس فرودگاه ساری روی نقشه گوگل

فرودگاه بین‌المللی اهواز

فرودگاه اهواز یکی از معتبرترین فرودگاه های ایران است که در ۵ کیلومتری شمال شرقی شهر اهواز واقع شده است. این فرودگاه از سال ۱۳۴۲ عملیاتی شده و پیش از آن در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار داشت. در حال حاضر روزانه ۸۵ پرواز داخل و خارجی از این فرودگاه انجام می‌شود که آن را جزو یکی از پرترددترین فرودگاه‌ های ایران قرار می‌دهد. پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه اهواز در ترمینال‌های جداگانه‌ای انجام می‌شوند.

از فرودگاه اهواز پروازهای خارجی به مقاصد دبی، دمشق و کویت صورت می‌پذیرد. این فرودگاه بدلیل شرایط آب‌وهوایی خاصی که در آن قرار گرفته به سیستم ILS مجهز شده تا در مواقع دید کم، طوفان و شرایط نامساعد جوی بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. از جمله امکانات فرودگاه اهواز می‌توان به پارکینگ، اینترنت، رستوران، خودپرداز، مراکز خرید و مرکز فوریت‌های پزشکی اشاره کرد. دسترسی به فرودگاه نیز بوسیله تاکسی، اتوبوس و خودروی شخصی امکان‌پذیر است.

آدرس فرودگاه اهواز روی نقشه گوگل